9 mm mermi çeşitleri
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
9 mm mermi çeşitleri
Merhaba arkadaslar sitede henuz cok yeniyim iki gun oldu uye olali gercekten cok guzel bir ortam iki gundur bos kalinca hemen forumlara goz atiyorum ve cogu seyi eksik yaptigimi farkettim sayenizde keske daha once uye olsaydim dedim sizlerle beraber olmak bana cok sey katacak eminimki tesekkur ederim onclikle. Benim sizlere bir sorum olacak arkadaslar epeydir cevabini bulamadigim bir soru. Iki farkli mermi birinin kovaninda "mke 9p 09" yaziyor digerinde ise "mke 9p 14" yaziyor bu iki mermi arasindaki fark bnim gozlemimce "mke 9p 14" olanin cekirdegi digerine gore braz daha genisce. Bu iki mermi arasindaki bilinen fark nedir? Ve 9mm bir silah bu iki mermiyide atabilirmi? Cevaplarsaniz cok sevinirim arladaslar tesekkurler...Shy

Alıntı

YENİ GİREN ÜYELER lütfen ekteki bağlantıları okuyunuz

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid249237

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...06&page=21

Saygılar

Alıntı

Kardesim bu mesajlarin benimle alakasi varmi acaba en son ben mesaj atmistim cunku. Kurallara aykiri birseyde yapmadim ama hatam varsa sileyim hemen . Yeni oldugum icin tam uyum saglayamadim galiba.

Alıntı

Sn.Atmaca58,

Bahsettiğiniz iki fişek aynıdır. Her ikisi de 9 X 19 mm kalibre tabancalarda atılabilir.

09 rakamı fişeğin 2009 üretimi, 14 rakamı 2014 üretimi olduğunu gösterir. Yıllara kapsül renkleri, kapsül etrafındaki izolasyon kimyasalının renkleri, kovan dip tablasının kenar şekilleri farklılık gösterebilir. Bunun nedeni MKEK' nin kapsüllü kovanları farklı farklı üreticilerden tedarik etmesidir. Nihayetinde aynı fişeklerdir.

Sn.Sabri' nin linklerini verdiği konular forum olarak hassasiyet gösterdiğimiz konulardır. Bu konularda elinizden gelen gayreti göstermenizi rica ederiz.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
Sn.lupus
Cok tesekkur ederim acikladiginiz icin. Kovan arkasindaki yazilarin tarih belirtmek amaciyla yazildigini bilmedigim icin hayiflandim acikcasi sayenizde ogrenmis oldum.
Birde arkadaslar 9mm fişek ve tabancalar "kisa dokuz (9×17)ve uzun dokuz (9×19)" olarak sadece iki kisimdanmi ibaret yoksa farkli 9mm fişek ve tabancalarda varmi ?

Alıntı

Sn. Atmaca58,

9 mm olarak 3 çeşit mermi vardır; Kısa dokuz 9x17, Parabellum 9x19, Uzun dokuz 9x20'dir. Sizin yazdığınız gibi 9x19 uzun dokuz değildir.

http://mkek.gov.tr/tr/SilahSatisUrunler.aspx adresinden yerli fişekler kısmına girerseniz detaylı bir şekilde açıklamalarını bulabilirsiniz.

Ayrıca Sn. Sabri'nin ve Sn. lupus'un site kuralları ile ilgili okumanız gerekn linkleri vermesinde yazımınızda Türkçe karakterleri kullanmıyor oluşunuz da bir etkendir. 'Cok tesekkur ederim acikladiginiz icin.' değil, 'Çok teşekkür ederim açıkladığınız için.' yazmanız beklenmektedir. Bilgilerinize.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
drmehmet
(15-07-2016, 08:39 PM)fbalun demiş ki: Ayrıca Sn. Sabri'nin ve Sn. lupus'un site kuralları ile ilgili okumanız gerekn linkleri vermesinde yazımınızda Türkçe karakterleri kullanmıyor oluşunuz da bir etkendir.

Sayın fbalun,

Hiç ilgisi yok. Kişinin Türkçe klavyesi olmayabilir. İmla, gramer kuralları, yazım hatalarına, noktalama işaretlerine dikkatinizi çekerim. Dilimiz maalesef son zamanlarda aşırı şekilde yıpratılmaktadır. Millet olmanın temel ögelerinden biri de dildir.

Ayrıca; hepimiz arkadaşız ama akran değiliz. Bu nedenle biri birimize "Sayın" (veya kısaltması Sn.) diye hitap ediyoruz (Bence bu da forumun ciddiyetine gayet uygun). Uygun olmayan bir konu başlığında, bu konuyu dile getirdiğim için tüm Forumdan özür dilerim.

Saygılarımla

Alıntı

(15-07-2016, 09:36 PM)Sabri demiş ki:
(15-07-2016, 08:39 PM)fbalun demiş ki: Ayrıca Sn. Sabri'nin ve Sn. lupus'un site kuralları ile ilgili okumanız gerekn linkleri vermesinde yazımınızda Türkçe karakterleri kullanmıyor oluşunuz da bir etkendir.

Hiç ilgisi yok. Kişinin Türkçe klavyesi olmayabilir.

Sn. Sabri, dediklerinize katılmakla beraber kişinin Türkçe kalvyesi olmaması çok nadir rastlanan bir durumdur diye düşünüyorum. Eğer Türkçe kalvye imkanı olmasına rağmen sadece telefondan yazılıyor diye Türkçe karakterler kullanılmıyor ise bu da Türkçe kullanımı ile ilgili günümüzde yaşanan problemlerden biri olup bu konuda da forumdaki bireylerin gramerdeki kadar dikkatli olmaları gerekir diye düşünüyorum.

Saygılar.

Alıntı

Selamlar,

Birşeyi merak ediyorum 9mm namluya sahip bir tabanca var. Bu tabanca daha küçük çaptaki mermileri atabilir mi? Örneğin .22lr mermi namluya zarar vermeden atılır mı?

Alıntı

Selamlar,
Foruma yeni üye oldum. Polis memuruyum ve silahımla ilgili yaşadığım bir sorunla ilgili internet araştırması sırasında foruma rastladım ve çok faydalı buldum.

- Silahım 2009 yılında teslim aldığım SARSILMAZ KILINÇ 2000 MEGA, atış sonrasında temizliyorum, atışlar öncesinde çoğu kez fazladan bakım yapmıyorum

- Devletin atışlar için verdiği mermileri kullandım. Bunlar; MKE, YAVEX, STERLİNG VE SELLİER&BELLOT'un NATO ibareli (FMJ - 8,0 gr - 124 grs) mermileridir.

- Silahımda S&B marka mermi haricindeki tüm mermilerde birkaç atımdan sonra sürgünün tam kapanmaması(elimle vurduğumda yerine oturuyor ve atışa devam ediyor.) ve horozun düşüp merminin patlamaması sorunu(horozu tekrar elimle kurduğumda mermi patlıyor.) yaşıyorum. Bahsettiğim silahı kullanan arkadaşlarımda bu sorunu yaşayanlara rastlamadım ve hepsi de özellikle MKE mermilerinden memnunlar.

S&B mermisinde bu sorunları hiç yaşamadım ve silahım kirli iken aynı gün içinde 100 den fazla mermi attım hiç sorun yaşamadım.

- Şimdi üstadlardan ricam şu: Acaba silahımı tamir için kademeye göndermeli miyim? Ya da S&B mermileri temin etme yoluna mı gitmeliyim?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi