Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
9 mm mermi çeşitleri
Bizde oyle bir istasyon yok. Sadece Benzin istasyonu var...Big Grin Big Grin Big Grin

Saka bir yana oyle silahi teslim etmek diye bir sey yok. Silah ile girilmeyecek yere sadece silah ile girmiyorsun o kadar. Gerekirse arabanda birakiyorsun. Yanlislikla oyle yasakli bir yere gidip de silahi nereye birakabilirim derseniz gel hapisaneye birak diyorlar... Yasak ise yasak kapisina da gidemezsiniz iceri de giremezsiniz burada...

[Resim: oo1.jpg]
Bu tarz seyleri kast ediyorsaniz bunlardan sadece poligonlarda var o da bazi acik hava poligonlarinda...

Alıntı

.....

Alıntı

bence bu tavsiye can tehlikesi olmayan normal vatandas icin ne kadar dogru bilmiyorum.yani daha silahini dogru dürüst tanimayan biri böyle tasirsa etrafindakileri tehlikeye atar gibi geliyor bana..

Alıntı

işte burada bilinçli silahlanma giriyor devreye.bir insan silahını tanırsa nerede nasıl kullanacağını bilirse,silahlar konusunda kendine güveni tam olursa,o insan için o silah artık kendisinin bir oraganı yada uzvu gibi olur .kendi isteği doğrultusunda silahı yönlendirir ve kullanır.ne kendisine ne de bir başkasına zarar vermez.

Alıntı

Sayın Altunhan size bazı yönlerden katılmakla birlikte şunuda eklemek istiyorumki tehlikenin ne zaman ve nerden geliceği belli olmaz.Silah taşımaya hakkı olan kişilerde lütfen silahlarını tanısınlar ve kendilerini olduğunca eğitsinler pratik vs...

Alıntı

merhaba arkadaşlar, bugün canım sıklınca atışa gittim ve kalın bir saç plakaya ateş ettim beyaz uçlu mermiler hafif deforme olarak delip geçerken, sarı olanlar deldi ama dğer taraftan atmadı ve çiçek gibi açıldılar resimleri ekledim, şunu merak ediyorum bu sarı mermiler insan vücudundada bazı yerlere denk gelince böyle açılabilirler mi acaba...

[Resim: k-192537-mermi.jpg]

[Resim: k-192541-m.jpg]

[Resim: k-192543-m.jpg]

[Resim: k-192544-m.jpg]

[Resim: k-192545-m.jpg]

[Resim: k-192546-m.jpg]

[Resim: k-192547-m.jpg]

[Resim: k-192548-m.jpg]

[Resim: k-192549-m.jpg]

[Resim: k-192550-m.jpg]

Alıntı

hayret ya nasil acilmis.kabak cicegi gibi.hollow pointe benzemis.bunlarin insan vucudunda böyle acilacagini tahmin etmiyorum.en sert kemige gelse bile.

Alıntı

Şimdiye kadar hiç bir FMJ formatındaki, yani '' Full Metal Jacketed '', tamamen metal ile kaplı, yuvarlak uçlu 9x19 mm çekirdeğinin vücutta kaldığına sahit olmadım. Daha doğrusu çekirdeği bu şekilde deforme edecek bir engele denk gelip, açılan çekirdek görmedim.

Bir kaç tane uzun bacak kemiği ve kol kemiğini parçalayıp vücudu terk eden 9x19 mm yaralanması gördüm. Sadece bir kaç tane 7.65'in kemiğe saplanıp kaldığına şahit oldum.

.38 Spl, .357 Magnum, .45 ACP ile meydana gelen yaralanmaya hiç tanık olmadım. Zaten ülkemizde bu tip silahlar nadir olarak ve genelde de ruhsatlandırılmış olarak bulunduğundan, bunlara ait yaralanmalar da çok nadirdir.
.38 ve .357 ile sadece köpek yaralanmaları gördüm. .38 Spl bazısında ortamı terk ederken, bazısında terk etmiyor. Bunda oldukça düşük olan çıkış hızının bariz bir etkisi olduğu malum. .357 ise genelde terk ediyor, ama beraberinde daha fazla parça alarak. .38 Spl ile bir kaç atışta durdurulabilen bir köpek, .357 magnumla genelde tek atışta durduruluyor.

Yakın mesafeden yapılan av tüfeği atışları ile meydana gelen yaralanmalarda, eğer sadece saçma kullanılmışsa genelde vücutta kalıyor. Tek mermi kullanılmışsa, o da genelde vücudu terk ediyor, ama beraberinde bazı parçaları da alarak. Bu nedenle aslında ideal yakın savunma silahı pompalı tüfektir. Kesin ve net bir adam durdurucudur. Ancak her zaman ve her yerde gizlice taşıma imkanı olmadığından tabancalara mahkumuz.

Kişisel görüşüm, şu anda ülkemizde bulunabilen mühimmat tipleri düşünüldüğünde, en ideal adam durdurucu kalibre .357 dir. MKEK'de bulunan 158 gr S&B veya Magtech, gerçekten çıkış hızları oldukça ideal olan, 124 gr veya daha düşük ağırlıklı çekirdeklere göre oldukça düşük, ki bu da Python veya Model 19 / 66 gibi tabancaları daha az yorar, çıkış hızı 9x19 'a göre oldukça yüksek, çekirdek ağırlıkları tatminkar bir düzeyde, yumuşak uçlu JHP formatında ideal bir savunma mühimmatıdır.

Alıntı

zorbey34 demiş ki:Bende bir miktar üzerinde 9 mm MP-5 yazan mermi var bir miktarda da çelik kaplamalı 9 mm mkek mermisi.

Bu çelik kaplamalı mermiler eskiden mke nin ürettiği beyaz çekirdekli mermilermi acaba?

Alıntı

Merak ettıgım bır konu var yanılmak ıstemıyorum elınızde MP5 yazan ve beyaz cekırdeklı mermılerden varsa bırının ucuna ege surtermısınız altından sarı pırınc kısım cıkacak mı? Cunkı benım bıldıgım onlar nıkel yada krom kaplı cekırdekler celık degıller. Ege surdukten sonra dıkkatlıce ınceleyın cunkı alt kısımda yenı acıldıgından parlak bır sarı olmalı yanı yanıltıcı olabılır.
Haber verırsenız sevınırım.
Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi