Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
9 mm mermi çeşitleri
arkadaşlar kısa dokuzlu mermisi lazım bana olanınız varmı

Alıntı

Sabah sabah şu mesajı görünce gülsem mi ağlasam mı bilemedim. Nasıl bir kafa yapısı bu böyle. Bence sayın site yöneticilerinin (benim bu mesajımla birlikte) üstteki mesajı silmesi en doğrusu olur gibi.

Alıntı

Yaklaşık 15 yıl evvel benim istihkak içinden 1 adet kısa dokuz mermi çıkmıştı. O gün bugündür, her istihkakımı aldığımda tüm mermileri namlu yatağında tek tek deneyerek kullanıyorum (ne olur, ne olmaz)

Alıntı

Benim bu seneki istihkaklardanda 6 tane çıktı toplamda.Şarjöre basılmıyor bile.

Alıntı

Resimde işaretlenmiş olan mühimmat hakkında bilgisi olan varmıdır, Kutusunun üzerinde de ''9mm Luger .38 Auto. Pistol'' yazmaktadır. Ne çeşit bir mühimmattır ve hangi çap silahta kullanılır. 9x19 barabellum ile arasında bir fark varmıdır?

Saygılarımla.

[img][Resim: lj9mMB.jpg][/img]

Alıntı

Merhaba sevgili forum üyeleri. Forumdaki ilk mesajımı bu konuya atayım dedim. Öncelikle konuyu incelerken başlarda bahsedilen beyaz uçlu 9mm M.K.E mermisi dikkatimi çekti. Tandıklarımdan bu mermiyi atmış olanlar var ve şimdiki mermilerden çok daha iyi performansa sahip olduğunu söylediler. Sanırım beyaz uçlu mermi denilen şey A.B.D de hedef atıcılığında kullanılan kullanılan polimer kaplamalı mermiler. Polimer kaplaması sayesinde metal-metal temasını azaltarak namludaki yıpranmayı ve baruttan dolayı oluşan kirlenmeyi azaltıyor.
[Resim: American-Eagle-Syntech-TSJ-Ammo-2_zpsn6wgjx8x.jpg]

Alıntı

Sn. MG-42,

Bahsi geçen beyaz çekirdekli mermilerin beyaz renginden kasıt aslında parlak gümüşî renk. Günümüzde kovan ile mermi aynı renkte kaplansa da, geçen milenyumda üretilmiş MKE fişeklerinde durum daha farklıydı. Standart olarak kahverengi renkte bakır kaplama ve bir de bahse konu beyaz renkte çelik kaplananlar vardı. Barut hakkı tam dolum olan 9 MM MP-5 diye damgalanan fişekler ise 9x20mm'lik bakır kaplama mermi ihtiva ederdi. Muhtelif kalibrede, müsadere fişekler ve MKE fişeklerini değerlendirirsek: hafif kapsülü, dengeli dolumu ve -tabii gerekliyse- yüksek perforasyonuyla en iyi tercih çelik kaplama Alman Geco üretimi mühmmattı.

Saygılar

Alıntı

Vakti zamanında Çin' den ithal edilmiş, beyaz kutular içerisinde verilen beyaz çekirdekli fişekler vardı. MKEK bir kaç milyon adet ithal etmişti. P08, namı diğer '' Makaralı Parabellum '' ları çalıştırmaları ile ün salmışlardı. Farklı dönemlerde üretilmiş MKEK fişekleri ile elle doldur boşalt manevrası yaparken mutlaka bir kaç fişeği besleme rampasına sıkıştıran Walther P88 Compact bu fişekleri sıkıntısız bir şekilde beslerdi. Hemen hemen bütün tabancalarla çok iyi gruplar yapılırdı. Bu fişeklerle ilgili aklımda kalan bir diğer ayrıntı da sadece is gibi yüzeysel bir kir bırakmaları, ıslak mendil ve peçete ile silmeyi müteakiben namlu ve diğer aksamda hiçbir tortu ve kir kalmamasıydı. Çin malı işte.. Ne olacak.

Alıntı

(05-06-2016, 04:11 PM)lupus demiş ki: Vakti zamanında Çin' den ithal edilmiş, beyaz kutular içerisinde verilen beyaz çekirdekli fişekler vardı.

Çin malı işte.. Ne olacak.

Sayın Lupus,

Oğlum Elektrik-Elektronik mühendisi. 3 yıl önce Çalıştığı firma için yüksek gerilim trafosu almak için Çin'e gideceğini öğrenince "Oğlum, çok ünlü bir firmasınız niçin dandik Çin malı alıyorsunuz?" deyince "Baba öyle deme, Çin'de ayni malın çok değişik kalitesi vardır, parasını verirsen çok kalitelisini alırsın" dedi.

Bu gün bir çok dünya firması ucuz işçilik nedeniyle üretimlerini Çi'de yapıyor. Apple gibi bir dünya firması da buna dahil, hiç kimse Çin malı diye yakınmıyor.

Uzaya Taykonot göndermiş (kendi imkanları ile uzaya insan çıkaran 3. ülke) mermi mi yapamayacak? Big Grin

Saygılar

Alıntı

Sayın üyeler; geçenlerde istihkak olarak verilen 9x19 mühimmatının kutusunu incelediğimde Balıkesir üretimi olduğunu görünce çok şaşırdım. Biraz araştırdığımda Balıkesir'de üretim yapan Yavaşçalar firmasına ait Yavex ismiyle üretilen fişekler olduğunu öğrendim. Bu fişekle zev starter spring kit monte edilmiş glock 19 ile yaklaşık 50 atım yaptım. Kapsül patlatmama veya bir tutukluluk olayı yaşamadım. Atışlardan sonra silahı söktüğümde ise kirlenme seviyesinin MKE fişeklerinden az olduğunu yaklaşık S&B fişekleri kadar kirlenme olduğunu fark ettim. Benim ilk görüşlerim az atım sebebiyle subjektif olabilir fakat bu fişeklerden memnun kaldım ve diğer arkadaşlarla takasa giderek şarjörleri bu fişekle besledim.
http://yavascalar.com.tr/urunler/yavex919.html Detaylı bilgiler firmanın sitesinde mevcut.

Deneme fırsatı bulduğum diğer fişek ise Turaç firması tarafından satılan Sterling 9x19 mühimmatı. Aynı silahla yaklaşık 20 atım yapılmış ve 2 defa kapsül sorunu yaşandı. Bir tanesi ikinci iğne düşürmede diğeri ise 3. iğne düşürmede patlamıştır. Silaha monteli kit ile bu fişeklerin kesinlikle kullanılmamasını öneriyorum. Silah kirli olduğu için bu fişeğin kirletme oranı ile ilgili yorum yapamayacağım, sadece kapsülünün MKE fişeğinden daha sert olduğunu söyleyebilirim.Fırsat bulunca bu fişekleri orjinal parçalarıyla denemeyi düşünüyorum. Bu fişekle ilgili detaylı bilgi aşağıdaki adreste var. http://www.turac.com.tr/turac_turkish/st...ition.html
Sanırım bahse konu fişeklerin satışı sivil kullanıcılara yapılmıyor.
Son olarak aynı kit ve silahla MKE fişekleri ile 30 atım yapılmış ve herhangi bir sorun ile karşılaşılmamıştır. Atım adetleri çok az olduğu için yorumlar sağlıklı olmayabilir atım adeti yükseldikçe tekrar dönüş yaparım.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi