Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
9 mm mermi çeşitleri
öncelike ülkemizde genellikle düğünlerde ve kahvelerde yaşayan ve atış hayatını bu gibi yerlerde idame ettiren "gun smith"lerden yani namı değer silah üstad larından duyduğu bir kaç bilginin ayrıntılarını vermek isterim.
her 9 mm parabellum tabancası olan TÜRK insanı için o tabancayla halk arasında mp5 mermisi diye tabir edilen mermileri atmak büyük bir şereftirSmilefakat dünya 9mm litaratüründe mp5 mermisi gibi bir kavram bulunmamamktadır.

zamanında ülkemizde mp-5 mermileri çelik başlıklı üretiliyordu.mermi çekirdek ağırlğı fazla olduğu için barut miktarı max.20 m/sn artıraxak şekilde fazla konuyordu. ama bu silaha zarar verebilecek nitelikte bir fazlalık değil.
keza lugerin ve benzeri markaların gümüş veya değişik özel mermilerinin çıkış hızları 380 m/sn yi bulmakta ve bütün dünyada yaygın vaziyette kullanılmaktadır.
insanların bu mermileri tercih etmesindeki sebeb ise sesinin fazla olmasıdır.
ekte 9 mm çeşitlerinin tablosunu koydum. buraya ekleyemedim.
eklemeyi becerebilen varsa halletsin sevinirimBig Grin

Eklenti Dosyaları
.doc   9 mm.doc (Boyut: 48 KB / İndirilme: 1,750)

Alıntı

Ben de MP5 mermisi ne diye hep merak ediyordum.... Bu arada dosya acilmiyor...

Alıntı

evet şimdi tekrar güncelledim.denedim sorun yok.

Alıntı

bilgilendirme için teşekkürler dosya çok güzel olmuş elinize sağlık.

Alıntı

Bende bir miktar üzerinde 9 mm MP-5 yazan mermi var bir miktarda da çelik kaplamalı 9 mm mkek mermisi. ben bu mermileri şarjörün est üstüne yani en sonuncu olarak koyuyorum böylece diğerlerinden farklı olan bu mermi eğer şörjörü çıkarttığımda en üstte duruyorsa silahım boş demektir. Eğer bu mermi yoksa demekki namlunun ağzında bu mermi var. Çok kere atışta unutarak atıyorum. Bu mermileri harcıyorum. Bitince heralde standart merminin çekirdeğini boyarım artık.

Alıntı

silahın her zaman ağzında mermi var gibi stres yaparsan olayı çözersinBig Grin

Alıntı

Ayni fikirdeyim...

Alıntı

Silah taşıdığım zaman, fişek yatağı sürekli dolu olduğundan bu tür tedbirlere ihtiyaç duymuyorum. Cool.

Alıntı

Haklısınız ama bu benim için ikinci bir güvenlik önlemi. Silahı teslim etmem gereken bazı yerlerde şarjörü çıkarttığımda silahın dolu mu boşmu olduğunu kolayca anlayabiliyorum. doldur boşalt yapma imkanı çoğu yerde yok.

Alıntı

ya ben merak ediyorum da amerikada da bizim gibi doldur boşalt istasyonları varmı? (tabanca için)

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi