Değerlendir:
  • 1 Oy - 2 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ultra Kompakt Modeller Ne Kadar Kullanışlı?
16-10-2008, 06:12 PM
Ultra Kompakt Modeller Ne Kadar Kullanışlı?
Merhabalar,

Yakın zamanda Glock 33 ile atış yaptım. Geze kadar kabze yüksekliği 106 mm. Yani, yüzük ve küçük parmağım boşta kalıyor. Smile Bu tecrübe, bir başka anımı hatırlattı. Bir dönem, 9 mm. atan ancak subcompact sınıfında olan bir CZ (model adını hatırlamıyorum) tecrübem olmuştu. Silah o kadar küçüktü ki, sol işaret parmağımın yanlışlıkla namlu ağzına denk geldi!!!! Smile Küçük silah taşımanın konforu yadsınamaz. Kotumun ön cebine bile sıkıştırabiliyordum. Ama güçlü mermi atan ufak silahların ne kadar kullanışlı ve faydalı olduğu sorusu aklıma takılıyor. Bu tür silahlarla yapılan atışları adam gibi kontrol edebilmek mümkün mü? (Belki ufak toplu tabancalar daha kolay kontrol altına alınıyordur?) Üst üste atış yapılacaksa, 2. ve müteakip atışların sıhhati nasıl sağlanır? 15 m.'ye Glock 33 ile yaptığım üst üste atışlar sırasında; mermilerin nereye gittiği konusunda hiç fikrim yoktu. Smile (Tamam, hedef kağıdında delik var ama delikler cekette, paltoda kalmış. Smile )

Saygılar....
Alıntı Yaparak Cevapla
16-10-2008, 06:39 PM
RE: Ultra Kompakt Modeller Ne Kadar Kullanışlı?
Sn Üşengeç bu silahlar ancak yedek olabilir tek silah olarak pek kullanışlı olmadığı gibi polgon ve uzak mesafe atışları için değildir, ama yakın mesafede işe yarar.

bende öyle düşünüyordum ama 6.35 i eşofmanın cebinde bile rahatlıkla taşıyorum, elbette ki gündüz belime takıp gezmiyorum, gezmem de ama hiç yoktan iyi olduğu gibi aynı zamanda boğuşma vs durumlarında büyük silahtan çok daha fazla avantaj sağlayacağı da kesindir.
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: burak1234
16-10-2008, 06:55 PM
Hic kullanisli degil ama cok faydali. Ayni zamanda da pratik ve hayat kurtarir...

Lutfen forum kurallarini okuyunuz, uymayanlar uzaklastirilacaktir:
http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=2118

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
16-10-2008, 08:52 PM
Sn.üşengeç, oldukça güzel ve faydalı bir konu açmışsınız. Yavaş da olsa, bizim memlekette de artık bu tür silahlar tercih edilip, kullanılmaya başlandı. Ama henüz çok yaygın olmadıkları için, avantaj veya dezavantajları tam olarak bilinmeyen silahlar.

Şimdiye kadar yapılan istatistiki çalışmalarda, özellikle savunma atışlarının 3-5 m, maksimum 7 m civarında, ve genellikle de loş ışıklı veya karanlık ortamlarda vuku bulduğu gözlenmiş. Piyasadaki kaliteli subkompakt silahların çoğu bu mesafelerde yeterli atış hassasiyeti ve vuruş olanağı sağlayacaktır, ama kaliteli olanlar.

Glock 26/27/30 gibi silahlar çoğu insanın küçük parmağını dışarıda bırakmaktadır, ancak parmak uzantısı olan şarjör tabanları ile bu sorun kolaylıkla aşılabilmektedir. Ancak gene de tam güçle ateşlenen, kısa namlulu ve kabze kavrama alanı kısıtlı bu silahların, ağabeylerinin kontrol konforunu sağlayamayacağı aşikardır.

Burada yapılması gereken şey, kar / zarar hesabıdır. Tam boy veya kompakt bir silahı bile taşımak istemeyecek bir kişi için, 3-7 m mesafede yeterli isabetlilliğin sağlanabildiği subkompakt silahlar önerilebilir. Bir adamın yanındaki 6.35mm silah, evinin kasasındaki .45 ACP bir silahdan her zaman daha etkilidir. Ancak bu tür subkompakt silahlarda yeterli etkinlik ve güven sağlanamıyorsa, o zaman tek seçenek bunların sağlanabildiği boyutta ve kalibrede bir silahı taşımayı öğrenmektir.

Bu silahların diğer bir kullanım alanı da, Ağa'mızın belirtmiş olduğu yedek silah görevidir. Özellikle de güvenlik sektöründe çalışanların, bence mutlaka yedek bir '' bug '' tabancası olmalı, kesinlikle. Profesyonel olarak güvenlik sektöründe çalışmayanlar için bu belki biraz fazla abartılı gibi görünebilir, ama profesyonel olarak silah taşımak zorunda olanların kesinlikle bir tane de '' bug '' edinmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Bunun kalibre ve boyutlarını ise yine kendi yetkinlik ve eğitim düzeyleri belirleyecektir.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: Alper f92 , alpago , vgun
17-10-2008, 03:50 PM
Merhabalar,
"Taş yok mu, taş?" diye yana döne aranmaktansa, bir tane 6.35 bulundurmak gerektiğini anlıyorum.
Yanıt yazan arkadaşlara teşekkürler...
Alıntı Yaparak Cevapla
16-06-2009, 06:47 PM
Sn Arkadaşlar,

Bir çok arkadaşımızın bildiği üzere, bir süredir bir Kevin sahibiyim. Yakında hizmet boyu silahlarımdan biriyle bir karşılaştırma yapmak istediğimden şimdi uzun yazmayacağım.
Ancak bir iki noktaya değineyim..(tabi Kevin özelinden bahsedeceğim,genel anlamda ultra-kompaktlardan değil..Smile)

Öncelikle HS ile yaptığım atışların "aynısını" Kevin ile yapabiliyorum. Yani ultra-kompakt bir silah olması bu anlamda hiçbir şeyi değiştirmedi.

Şahsen taşımıyorum, ama taşımak konusunu tartışmaya bile gerek yok sanırım. Ruhsatını al, "pantolon ceplerinden birine koy." Boyutları itibarıyla çok ama çok rahat taşınabilinecek bir model...

Sn İlksurfer ın da yazdığı gibi, "çok faydalı, pratik ve hayat kurtarır".
Ancak Kevin özelinde yukarıya da yazdığım gibi, işlevi "hayat kurtarmanın" da ötesine geçiyor" çünkü silah yormuyor ve accuracy gayet tatminkar...
Yani tabi ki bir poligon silahı almayı düşünürken gidip satın alınmaz, ama bu poligonda tatmin etmez anlamına gelmiyor. Hayret verici bir şekilde ediyor çünkü. (5-10 metre gayet tatminkar...15 metreye kadar da..problem yok)

Bu anlamda "boyutu bu kadar olup, bu kadar kullanışlı bir silah olup da .380 bir silah varken" bir 6.35 e bence hiç gerek yok. Hali hazırda varsa, ne mutlu, tabi ki hiç olmamasından iyidir. Ancak bu tabanca ortadayken gidip bir 6.35 almak, kanımca mantıklı bir seçim değil...

Sevgiler
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
12-01-2013, 02:49 AM (Bu Mesaj 12-01-2013 03:11 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : tabanca.)
Selam,
12 yıldır Smith Lady(model 36-7) kullanıyorum.4 yıl evvel de CZ45(6.35)aldım.Lady smith pantalon-kazak-gömlek-mont vs gibi giyimde taşıması çok çok kolay bir silah tavsiye ederim.
Ama meslek olarak silah taşımak zorunda değilseniz gerçekten üşendiğiniz ve nerenizde taşıyacağınızı şaşırdığınız zamanlar oluyor(yaz ayları ve spor yaparken,misafirlikte montunuzu ceketinizi çıkaracaksanız)Ve bu durumlardaCZ 45 veya yeni adıyla CZ92 çok kullanışlı bir seçim oluyor.
Taşıma ruhsatı sahiplerinin %99'nun taşımama nedeni silahın gözükmesi ve ağırlığı olduğu için küçük/yardımcı rolündeki tabancalar İLK SİLAH olarak düşünülebilir.Heleki ilk defa taşıma ruhsatı alacak arkadaşlara kesin tavsiyem küçük ve hafif bir silah alsınlar.Ağırlık ve büyüklükten dolayı heves ve istekle alınan taşıma ruhsatlı silahları 5 yıl sonra satılık olarak görmemizin tek sebebi taşıyamamalarıdır.
Kaldıki yukarıda Sn.Lupus'un yazdığı gibi çatışmalar 3-7m arası ve 3 mermi atışıyla son buluyor olması bu boyutta silahların yeterli olacağı manasına geliyor.
Ayrıca daha evvel imkanımız olmadığı için küçük tabanca denince ya CZ ya bobcat almak zorundaydık(ki zaten öylede yaptıkSmile)Ama şu an Smith Wesson CS9/CS 45- Glock 26-Para Ordanance carry-HS Product subcompact gibi ''hertürlü bir cebe girecek'' ve kalibre seçebilecek seçenekler mevcut.Ayrıca sıfır olarak satın alınabilecek Walter ve diğer markaların paket(İngilizce yerine türkçe yazdım kusura bakmayın) tabancalarının olmasını bir fırsat olarak görüyorum.
Sn.Lupus'a atış konforu konusunda katılmıyorum.
Atış anında serçe parmağın dışarıda kalması özellikle 6.35mm /.25 mühümmat kullanan tabancalarada geri tepme minumum düzeyde olduğu için geçekten hiç bir sorun değil.Ayrıca 6.35 fişekten çıkan sesde çok az olduğu için kişinin gerilimide az oluyo tık tık tık bir nakmışsınız şarjörü boşaltmışsınız....
Son sözüm hayat 24 saat 365 sürüyor,taşımak istiyorsanız imkanınız varsa iki tabanca birden alın yoksa yalnızca küçük olanı tercih edin.
DÜELTME
....Ayrıca sıfır olarak satın alınabilecek Walter ve diğer markaların....
ZVI-KELVİN yerine walther yazmışım...

Ayrıca Tanfoglio GT 27'de alınabilecek bir silah diye düşünüyorum.Daha evvel bu markanın toplama parçlarla yapıldığı yazılmıştı ama bunun sorun olduğunu düşünmüyorum.
MKEK sitesinde GT27,Tanfoglio sitesinde Gt 28 olarak karşınıza çıkacak bir ihitimal MKEK yanlış yazmış bir ihtimal silah çoktandır stokda ve marka teknik bir değişiklik yapmış...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
12-01-2013, 12:27 PM
Sn. tabanca, özellikle Micro eagle ın asla yalnız gezme düsturundan yola çıkarsak 6.35 konusunda çok haklısınız. Bende yakın zamanda kevin edinmek istiyordum ancak ebatları gördükten sonra ibreyi kurumdaki bernardelli lere çevirdim gibi. Benim açımdan kevini taşıyıpda g26 yı taşıyamayacağım bir durum yok. O yüzden çok daha küçük olan baby browning, bernardelli gibi modellere bakıyorum. Kurumdaki gt27 ler ise ( gt28 bildiğim kadarıyla kurusıkı) astra, colt vb lerin klonu ve yine nispeten büyük.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
12-01-2013, 01:37 PM
Sayın F.T.
Emin olun hacmen G26 kevinin 3 katı yer kaplar.Kevin veya G27 den vazgeçmeyin derim.Bebek tabancaları ayak bileğinizde dahi rahatça taşıyabiliyorsunuz.Arama motoruna "ankle holster"yazın çıkan fotoğraflar size en iyi yönü verecektir.Aslında imkan olsada Northamerican arms'ın toplu tabancalarından edinebilsek bu amaç işin yolun sonu sayıyorum.Şimdilik şarjörlülere mecburuz...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
12-01-2013, 02:19 PM
Küçük olsun denince benin aklıma ilk gelen adres;
38 S&W Special Snub Nose, 2 inç'in altında namlulu 5 patlar toplular.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS