Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AV TÜFEKLERİNE ÖZEL 12 gauge FİŞEK ÇEŞİTLERİ ve VİDEOLARI
Merhabalar saygı değer arkadaşlar,
İnternettedaha önceden yurtdışında yapılmış incelemelerini izlediğim ve ülkemizde sterling firması tarafından yapıldığını (Sanırım yeni) öğrenmemle bir kaç kutu mini slug edindim. Evde olmam ve gerekli ekipmanların (kumpas,terazi vb.) yanımda olmaması nedeni ile net bir bilgi veremeyeceğim. Genel itibari ile mini slug'ı incelersek;

Fişeği barındıran kutu farklılığından ve ya küçüklüğünden olsa gerek, ele ve göze çok hoş gelmekte.

[Resim: IMG-7310.jpg]

Fişek kovanında sterling yarı şeffaf/yeşil rengi tercih etmiş. Kutu üzerinde yazılan bilgiler ışığında fişekler 50mm ve 29 gr. Standart olarak kullandığımız fişekler ise genel itibari ile 70mm.

[Resim: IMG-7311.jpg]

Kurşun olarak ortası hafif hollow point edalı bir kurşun kullanılmış. Ölçüsü hakkında genel izlenim vermesi adına diğer 12cal, .410 ve 9mm gibi fişeklerle yan yana duruşları ise şu şekilde.


[Resim: IMG-7312.jpg]
Soldan - Sağa = Sterling Shershen - Sterling Tornado - Sterling Mini Slug- Yaf 36 - 9x19mm


[Resim: IMG-7313.jpg]

Mini Slug'ların üretim amacı ise boru tipli şarjörlerde , şarjör kapasitesini arttırmak. Yani 5 fişek kapasiteli bir tüfeğiniz bulunmaktaysa ve 5 fişek şarjörünüzde basit hesapla 5Fişekx70mm'den 350 mm'lik bir alan kaplamaktaysa ,mini slugla
aynı alanı 7 fişekle doldurmaktasınız. Yani kapasitenizde 2 fişeklik bir artış mevcut. Fakat kutu tipi şarjör kullanıyorsanız maalesef bu fişeklerin kapasiteye olumlu bir artısı bulunmamakta ve aksine tırnağın boş kovanı çıkartışı esnasında şarjörde mevcut bulunan dolu fişeğin üzerinde takılmasına sebep olabilmekte. Keza izlediğim incelemelerden ortaya çıkan izlenimlere göre ''ki pompalı kullanan arkadaşlar 70mm'lik kovanlarda da ara sıra yaşamaktadır'' pompalı tüfeklerde de tahliye esnasında boş kovan takla atarak yatağın önünde kalmakta ve yeni fişeğin sürülmesine imkan vermemektedir.
Mini Slugların avcı arkadaşlar tarafından kullanılmasını kurallara uydukları ve takoz kullandıklarını varsayarak tamamen gereksiz bulmaktayım. Zaten avcı arkadaşlar aynı sayıda fişeği taşıyacaklar ise daha kuvvetli ve stabil çalışan fişekler varken neden mini slug'a ihtiyaç duysunlar.
Uzun lafın kısası fişeğin av esnasında pek bir fayda getirmeyeceği fakat ev savunması vb. durumlarda bir fişek bir fişektir mantalitesiyle faydalı olabileceği kanaatindeyim. Telefondan yazdığım için yazım yanlışları olabilir varsa şimdiden hepinizden özür diliyor, saygılarımı sunuyorum.
 
Alıntı
10 üye teşekkür etti:
harun, Tellioglu, 1905sss, tirendaz, Sabri, Xlll, Rangeman, marlinspike, yyildiz, whistle
Sayın Bariss,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. 

Daha önce başka bir konu başlığında minishell üzerine yorum yapınca yemediğim laf kalmadı. Hala gereksizliğinden yanayım.

(04-11-2019, 12:06 PM)Sabri demiş ki: Minishell konusuna gelirsek. Düşük geri tepme, yüksek kapasite reklamıyla yola çıkan Aquila firmasının bu üretimi, kinetik tüfeklerde çalışmaz. Bazı gazlı tüfekleri de çalıştırmaz. Pompalı tüfekte doğru pompalama yapılmadığında fişek dikme olayı çoktur. Payload düşük olduğundan yetersiz saçma kapasitesine sahiptirler. Düşük namlu çıkış hızına sahip olduklarından menzil ve penetrasyonu belli mesafenin üzerinde düşüktür. Bir tek slug avantajlı olabilir, o da bir yere kadar. 


Sizin yazdıklarınız dışında güvenlik amaçlı kullanımının tutukluğa neden olmaları nedeniyle risk yaratacağı kanısındayım.

Sizden ricam, minishell tek kurşunları ile güvenilirlik testi (seri atış-besleme-tahliye) bir de 36,5 m den bir grupman testi  yapıp bu başlıkta paylaşmanız. Ben düşük basıncı nedeniyle kolay transsonik olup dağınık grup yapacağını düşünüyorum. 

Saygılar
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
harun, Rangeman, whistle, al-me
Mini shell aslında pratik ve kullanım alanı olan bir ürün.  Tabii ki tüfekte doğru besleme ve kovan çıkarılması yaptığı sürece. Ki, şu an için bu konuda bir takım şüpheler var. 

Federalin 45 mm.lik "shorty" fişekleri 70 mm.lik fişeklere eş balistik performans sunmasına karşın, şu an için savunma amacıyla kullanılmasını uygun bulmuyorlarmış. Aşağıdaki video da aynısını söylüyor ve fişekler çifte ve süperpozelerde kullanılıyor.

Ancak eğer tüfekmekanizmaları bu mini fişekleri sorunsuz kullanır hale gelecek şekilde modifiye edilirse, kullanım alanı olabilir. Özellikle savunma durumunda "tüfek üzerindeki mühimmatınız, muhtemelen bir savunma durumundaki tüm mühimmatınızdır" mantığından yola çıkarsak, aynı tüpte %40 fazla fişek taşımak faydalıdır. Diğer yandan, bizde kullanılamıyor olsa da, çok kısa namlulu yivsizler (30-35cm) için bile 5-6 adet gibi makul şarjör kapasitesi sunuyor. 

 
Alıntı
8 üye teşekkür etti:
1905sss, Militia_747, Xlll, Rangeman, marlinspike, yyildiz, whistle, al-me
Sayın Sabri öncelikle teşekkür ederim,
Şahsıma ait 12 cal olarak maalesef sadece pompalı bir tüfek mevcut. Ama ilk atışa gittiğimde pompalı ve yarı-otomatik bir tüfekle yavaş ve seri atış yaparak mekanizma yükleme ve boşaltma konusuna odaklanacak ve bu sonuçları sizinle paylaşacağım. Grupman testi için ise maalesef sehpam ve ya tripod gibi bir sistemim bulunmamakta. Bundan dolayı kendimden kaynaklı hatalardan dolayı net ve kesin bir grupman bilgisi veremeyebilirim. Ama grupman olmasa da takla atıp atmadığını kayıt altına alabilirsem video ile, alamazsam ve bariz bir şekilde belli olursa kağıt üzerinden siz saygı değer üyelerle paylaşacağım. Saygılarımla
 
Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Rangeman, Sabri, red, yyildiz, 1905sss, whistle, Xlll
Mini sheller icin söyle bir parca gordum mossberglerle uyumlu.
[Resim: DEF09380-E915-4-E59-BD7-C-42799-C91388-F.png]

[Resim: 3-B9-BE38-A-3-DE9-4-C66-83-B7-AACD855-D8712.jpg]
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
Durum videolarda ki gibi. Bu sebepledir ki fırsat bulursam başka bir tüfekte atış yapmadan doldur boşalt çalışması yapacağım. Onda da randıman vermezse grupman vs. ile hem kendimin hem sizlerin zamanını çalmak istemiyorum. Varsa eksiklerim , hatalarım ki vardır affola. Acemiliğime vermenizi diler , saygılarımı sunarım.

Yarı-Otomatik İncelemesi; Tüfek -Huğlu Renova


Pompalı İncelemesi; Tüfek -Hatsan Aimguard
 
Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Xlll, Sabri, red, marlinspike, Karagoz, efe1753, harun, Demirhisar, xf7er, blacksea, T.T.BOY
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi