Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AV TÜFEKLERİNE ÖZEL 12 gauge FİŞEK ÇEŞİTLERİ ve VİDEOLARI
Yeri gelmişken hani derin sıvama vs diyoruz ya....ABD'li kardeşlerimiz yıldız kapama fişeklerin uç kısmındaki kıvrımın derinliğinin ilk hıza ve en önemlisi basınca etkisini ölçmüşler. İlginç sonuçlar elde etmişler... Tablo aşağıda

EFFECT OF CRIMP DEPTH ON SHOTSHELLS
Here are ballistic test results of a standard 7/8-oz, 12-gauge load when crimp depths are varied:

Crimp Depth Velocity Chamber Pressure
0.030" (too loose) 1,308 fps 9,300 psi
0.050" (normal reload crimp) 1,329 fps 10,500 psi
0.070" (too tight) 1,351 fps 11,900 psi
0.090" (very tight crimp) 1,363 fps 13,100 psi

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
cnrabt, aseyhan, Rangeman, Gravis_Pro, Kara45, alone61, 1905sss
Sn. Gunman ve Sn. Kaan han,

Ağzınıza, klavyenize sağlık devam devam. Para versek bulamayacağımız bilgiler paylaşıyorsunuz.

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
kaan han, cnrabt, 1905sss
(30-01-2017, 07:08 PM)gunman demiş ki: Sayın Kaan Han,

Orijinal Remington saçma dolularının kovanlarını incelerseniz yıldız kapanan ağız kısmının ince yapılı olduğunu hatta standart avrupa fişeklerinin yarısı kadar kalınlıkta olduğunu geri kalan 5-6 cm lik bölümün ise sert olduğunu görürsünüz. Saçmalar ilk patlama anında daha az deforme olsun diyedir bu.
Aynı özen tek kurşuna da gösterilmeli.
Alıntı: Sayın gunman : Bahsettiğiniz kovanın uç kısmının ince yapıda olmasını bende destekliyorum , seviyorum.

Kovanı uç kısmı ince olan kursunlarda var.
Bilmiyorum acaba gözünüzden kaçmış olabilirmi?

B.Pellagri , RC , Fiocchi hatta Yaf Spedy ...

Fisekler ister elde ister fabrikasyon dolumlarda olsun ; kovanların uç kısmının ince olmasının bilinmeyen birkaç avantajı daha vardır.
İçi doldurulan fişeğin son göreceği işlem ağzının kapatılmasıdır.
Bu kapama işleminde kovanın içe doğru kıvrılacak olan uç kısmın ince olmaması halinde ,
kapama anında zorlama sonucu oluşan şekil bozuklukları tufeklerde besleme anında oluşan tutukluk problemlerinin ana sebebidir.
Ve de standartı olmayan fişeklere yol açar.

Sayın gunman , ayrıntılı anlatımımın sebebi bilmeyen arkadaşlara açıklayıcı olmaktır. Yanlış anlamanzı istem.

Saygılar.

Alıntı

Estağfurullah sayın Kaan Han, bu iş engin bir deniz. Bilinmeyeni de çok, bilineni de bilindiği sanılanı da.

Bahsettiğiniz fişeklerin kovanları orijinalde zaten ince yapılı. O kovanlarda sıkıntı yok. Remngtonun saçma fişeğinin yıldız kısımları bunlardan da ince. Ama kurşunu mesela öyle değil. Ölçülerde de ilginçlik var. Remington 70 mm kovana dolum yapıyorsa eğer evet atış yaptıktan sonra bakıyorsunuz 70mm ama Federal mesela üzerinde 70 yazıyor ama atış sonrası bakıyorsunuz 67 civarı. Ve Federalin de kovanları sert.

Onlar beni çok alakadar etmiyor açıkçası. Beni ilgilendiren yerli üreticinin durumu.
Me-Ca mesela. Zamanında yumuşak plastikli kovanlara doldururlardı şimdi Maxam'ın kazık gibi kovanlarına dolduruyorlar. Yahu illa maxam kullanacaksın niye yumuşak kovanını kullanmıyorsun tek kurşunda. Yumuşak kovanı da var firmanın. Jet keza aynı. Maxam kovana dolum yapılmış YAF bile gördüm. Zuber kendi kovanına basardı onlarda da maxam olmuş.
Maxam kötü demiyorum yanlış anlaşılmasın. Ama her kovanı her fişeğe göre değil. O kazık gibi kovanlara çok güzel şevrotin doldurulur. O kadar.

Önemli ayrıntı...Fiocchi dolusu brennekeler 67 mm kovana dolum yapılırdı. Adam barut hacmini belirlemiş, üzerine koyacağı barut üstü tapa belli, bunun üzerine koyacağı tapalı kurşunun da boyu belli. 3 mm extradan kıvırıp çekirdeği iyice gömmeyeyim diye 67'ye dolum yapmış.
Durum böyleyken bizimkiler bas barutu, üzerine koy tapalı kurşunu. Kıvır Allah kıvır. Sonuna kadar. Sonra gualandisi ağız yırtar, sert kovana dolum yapılanları açamadığı kısmını da koparıp beraberinde götürür. Hele o sert kovanlara hapsedilen kurşunlar yok mu bakarken fena oluyorum. 20'lik gibi gözüküyor önden. 67'ye basın kardeşim şunları. Var adamlarda isteyin. Kurşunu buna dolduracağız deyin....
Özkara'nın sahibiyle konuşmuştum bir ara. Avrupalı üretici kurşun ile tapa arasında boşluk olanı istiyor bizimkiler de arada hiç boşluk olmasın istiyor demişti. Daha buradan bile belli adamların ne kadar hesaplı bizimkilerin ne kadar sallapati iş yaptığı.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
tsuba, tirendaz, 1905sss

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi