HOCALI KATLİAMI(KATLİAMLAR VE SİLAHSIZLANDIRMA İLİŞKİSİ)
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HOCALI KATLİAMI(KATLİAMLAR VE SİLAHSIZLANDIRMA İLİŞKİSİ)
20 sene sonra Türkiye Türklerinin Hocalı'yı hatırlaması bile bir ilerlemedir.
İstiklal Harbimizde ki Neriman Nerimanov'un milli mücadeleye yapmış olduğu maddi yardımı 90 senedir hala Rus yardımı zannetmemizin yanında çok iyi bir ilerleme hem de...
Daha 3-4 sene evvel "Türklüğü, İslamiyeti, Barışı" simgeleyen Azerbaycan bayrağına yaptığımız saygısızlık henüz unutulmamışken, -Sözüm meclisten dışarı. Kesinlikle forumdaşlarımı kastetmiyorum- bir takım zevatın Hocalı için döktükleri sahte göz yaşlarının, sebebi inşaallah Ermenistan aşiftesiyle vuslatın(!) bir başka bahara kalmasından mütevellit değildir...
Saygılarımla...

Alıntı

Hocali'yi, 20 Yanvar katliamını hatırlamakta Sn. Centaori'nin söylediği gibi epeyce geç kaldık. Rus Alfa birliklerinin desteğiyle aşağılık bir vahşete imza atan Ermeni Kuldur desteleri, Türkiye'den giden Rüzgar Taburu'nun yaptıgı ameliyatlar haricinde hiç bir karşılık gormemistir. Abşeron Denizi'ne kan damladi, Mehmed ASLAN'in müthiş mısrasiyla "Ağla karanfil ağla..."

Alıntı

Allah razı olsun Sn Kıraç Ata,
20 Yanvar (Ocak) 1990' da Bakü' de ki Azadlıq (Azatlık-özgürlük) meydanında Sovyet Tankları önüne azatlık için silahsız bir şekilde atlayan Azerbaycan Türkleri ezilerek, kurşunlanarak katledilmişlerdi...
Hani biz yıllardır Azerbaycanlı Türklerin silahlarını sattıklarını, bırakıp kaçtıklarını zannediyoruz ya, belki yıllardır bize öyle söyleniyordur! Sözde silahlarını bırakıp kaçanlar "Her Halde" silahsız bir şekilde Türklüğün azatlığı için bedenlerini Rus tankları önüne atacak kadar yiğittiler aslında...
Bu arada Sn Kıraç Ata "Rüzgar Taburu"ndan filan bahsetmeyin mazallah ortam malum...Sad
20 yanvar,
Qara yanvar,
Azatlığa giden yolda,
Acı yanvar,
Yara yanvar, qara yanvar
Kardeşin kardeşe derdi yanvar.

Alıntı

Asli varmidir bilmiyorum. Ama okudugum ve hatirladigim kadariyla Adolf HITLER'in bir sozunu paylasiyim.
Turk'ler oyle bir millettir ki , yeryuzunde bir tane bile kalsa bir devlet kurup intikamini alir. Bir gun Allah'in izniyle hepsinin hesabi sorulacak.

Alıntı

unutmadik unutmayacağız ancak hesabınıda elbet bir gün
soracağız

Alıntı

(26-02-2012, 11:46 PM)Kry1110_ demiş ki: unutmadik unutmayacağız ancak hesabınıda elbet bir gün
soracağız

Türkçeyi bu şekilde kullanmaya devam edersek, bırakın hesap sormayı, yakında Türk olduğumuzu unutacağız...

Alıntı

(26-02-2012, 08:04 PM)centaori demiş ki: Bu arada Sn Kıraç Ata "Rüzgar Taburu"ndan filan bahsetmeyin mazallah ortam malum...Sad

Sn. Centaori,

O zaman konu hakkında olaya birebir şahitlik etmiş bir yazarın kaleminden çıkmış bu kitabı tavsiye edelim. O dönem Azerbaycan'a giden yardımları kimin engellediğini ve savaş sonrası bize "-Karındaşım" diye kucak açan o insanlara yapılan iğrençlikleri umarım bilmesi gerekenler biliyordur.

Saygılarımla...

[Resim: KAN-FIRTINASI-YUSUF-ZIYA-ARPACIK__49424852_0.jpg]

Alıntı

20 yanvar Azatlık Meydanı,
Hocalı,
Srebrenitsa-Bosna,
Kosova,
Doğu Türkistan,
Çeçenya

Yakın tarihten bir kaç manzara sadece...Türke ne gözle bakıldığının ve ilk fırsatta neler yapılacağının açık işaretleri.

Ne yazık ki her ilde adının anlamını ifade etmekten uzak bir İstiklal Caddesi oluşturup, boyalı fakat aklı içinde değil beline inmiş kafalarıyla genç nesil ortaya çıkaran bir sisteme sahibiz. Bu nesile daha geçen yıl sopalarla dövülerek öldürülen Uygur Türklerini söylediğimde aldığım alaylı cevabın acısı hala içimdedir.Gidişatın nereye olduğunu görmemek için kör olmak bile yetmez artık. Zira kör olan bile duyduklarını akıl terazisinde tartar ve tehlikeyi akleder. Bizi fikriyatsız, mefkuresiz bir toplum haline getirdiler. Bunu anlamamak için mankurt olmak gerekir.

Sn Centaori Neriman Nerimanov'dan bahsetmiş. İnanın bu gün bırakın haberdar olmayı duysalar bana ne diyeceklerdir. Türklük mücadelesinin yaşayan efsanelerinden Rabia Kadir'i bilen kaç tane Tarih bölümü öğrencisi üniversiteli vardır acaba?

Ya da İstiklal Harbimizin milis kuvvetlerini eşkiya sıfatı olan çete sözüyle nitelendirmekten hicap duyan kaç tarihçi vardır toplasanız?

Ben ülkemin gidişatını Bosna'nın savaştan önceki gidişatına benzetiyorum ve üzülüyorum. Onlar asker milletin torunları olduğunu unutup, savaşma seviş sloganlarına kapıldılar ve ayılmaları için gelen musibet çok ağır oldu. İnşallah acı bir tokat yemeden biz kendimize geliriz. Buna uyandıracak çok ciddi çalışmalara ihiyacımız var. Hem tarihi ve sosyolojik anlamda bilinçlenme olmadan hem de yasal silahlanmanın ve bireysel savunma amaçlı silah ve taktik eğitimlerinin önü açılmadan tam bir çözüm bulunamaz. Bu nedenle evvela bilinçlenmeyi sağlayacak düzenlemeler eğitim sisteminden başlayarak , basın yoluyla, sinema yoluyla ve sosyal hayatın her koluyla yapılmalıdır. Arkasından silah yasalarında, askeri eğitimlerde ve bireysel eğitim imkanlarında gerekli değişiklikler halk tarafından talep edilecektir. "Nerdee..." dediğinizi duyar gibiyim. Konumuzdaki gibi örnekler geleceği karanlık gösterebilir ama bizim inancımızda ye's, küfre yakın görülmüştür. Bu nedenle çalışmak müslümana farzdır. Türk olunca iki kere farz olur herhalde Smile

Bu gün bir vesile ile Mehmet Akif Üstad'ın bir şiirini sanki mübarek tam da bu günler için söylemiş. Bizim sayfalarla anlatamadığımızı bir çırpıda misliyle anlatmış.

Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak

Âtiyi karanlık görerek azmi bırakmak...
Alçak bir ölüm varsa, emînim, budur ancak.
Dünyâda inanmam, hani görsem de gözümle.
İmânı olan kimse gebermez bu ölümle:
Ey dipdiri meyyit, 'İki el bir baş içindir.'
Davransana... Eller de senin, baş da senindir!
His yok, hareket yok, acı yok... Leş mi kesildin?
Hayret veriyorsun bana... Sen böyle değildin.
Kurtulmaya azmin neye bilmem ki süreksiz?
Kendin mi senin, yoksa ümîdin mi yüreksiz?
Âtiyi karanlık görüvermekle apıştın?
Esbâbı elinden atarak ye'se yapıştın!
Karşında ziyâ yoksa, sağından, ya solundan
Tek bir ışık olsun buluver... Kalma yolundan.
Âlemde ziyâ kalmasa, halk etmelisin, halk!
Ey elleri böğründe yatan, şaşkın adam, kalk!
Herkes gibi dünyâda henüz hakk-i hayâtın
Varken, hani herkes gibi azminde sebâtın?
Ye's öyle bataktır ki; düşersen boğulursun.
Ümîde sarıl sımsıkı, seyret ne olursun!
Azmiyle, ümidiyle yaşar hep yaşayanlar;
Me'yûs olanın rûhunu, vicdânını bağlar
Lânetleme bir ukde-i hâtır ki: çözülmez...
En korkulu câni gibi ye'sin yüzü gülmez!
Mâdâm ki alçaklığı bir, ye's ile sirkin;
Mâdâm ki ondan daha mel'un daha çirkin
Bir seyyie yoktur sana; ey unsur- îman,
Nevmid olarak rahmet-i mev'ûd-u Hudâ'dan,
Hüsrâna rıza verme... Çalış... Azmi bırakma;
Kendin yanacaksan bile, evlâdını yakma!

Evler tünek olmuş, ötüyor bir sürü baykuş...
Sesler de: 'Vatan tehlikedeymiş... Batıyormuş! '
Lâkin, hani, milyonları örten şu yığından,
Tek kol da yapışsam demiyor bir taraftan!
Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.
Feryâdı bırak, kendine gel, çünkü zaman dar...
Uğraş ki: telâfi edecek bunca zarar var.
Feryâd ile kurtulması me'mûl ise haykır!
Yok, yok! Hele azmindeki zincirleri bir kır!
'İş bitti... Sebâtın sonu yoktur! ' deme, yılma.
Ey millet-i merhûme, sakın ye'se kapılma.

14 Mart 1913
Mehmet Akif Ersoy

Alıntı

(27-02-2012, 07:32 PM)abcnet77 demiş ki: 20 yanvar Azatlık Meydanı,
Hocalı,
Srebrenitsa-Bosna,
Kosova,
Doğu Türkistan,
Çeçenya

Yakın tarihten bir kaç manzara sadece...Türke ne gözle bakıldığının ve ilk fırsatta neler yapılacağının açık işaretleri.
...

İnsanlara yapılan haksız saldırılar karşısındaki tavrınızı destekliyorum.

Ancak yine de küçük bir hatırlama şart...

Srebrenitsa-Bosna, Kosova'da bu olaylardan zarar gören herhangi bur Türk nüfusu olduğu hakkında bilgim yok.

Ayrıca Çeçenler de Türk soylu değildir.

Zulüm zulümdür. Buna lafım yok, ancak tanımlar önemli...

Saygılar,

Alıntı

Bosna ve Kosova -eğer ben yanlış bilmiyorsam-Osmanlının Türkleştirdiği topraklardır.Buralarda yapılan devşirme değil ozellikle Orta Anadolu'dan getirilen Türk ailelerin yerleştirilmesi şeklinde olmuştur. Benim okuduklarımdan aklımda kalan bu. Eğer yanlış ise düzeltilmesi gerekir.

Çeçenlere gelince; Çeçenler, akraba topluluklardan kabul edilmektedir. Bu bağlamda zulüm odakları için ne Çeçen ne de Türk ayrı görülmezler. Bu konuda Çeçen direnişi sırasında ve sonrasında orada olan Türklerin(beraber olmakla gurur duyduğum ağabeylerim) paylaştığı önemli bilgiler var.Rusların Çeçenlerle, Türkleri nasıl bir gördüklerine dair. Ben kökeni Doğu Türkistan'a dayanan birisiyim ama bu güne kadar Çeçenleri hiç ayrı görmedim. Bu nedenle böyle yazdım.
Şeyh Şamil, Hoca Ahmed Yesevi ile silsile bağı olan bir Avar Türkü'dür. Bu bile kaderimizin kesiştiği akraba bir topluluk saymak için yeterlidir diye düşünüyorum.

BAL-TAM Balkan Türkoloji Araştırmaları Merkezi, Bosna, Kosova ve Balkanların tümü üzerine araştırma yapıp sempozyumlar düzenleyen bir kurum. Birde BAL-TAM Türklük Bilgisi adında sürekli yayınları var. Balkanlardaki Müslüman Türk varlığını incelersek adı geçen bölgedeki katliamların bizi din kardeşliği dışında da ne kadar bağladığını daha iyi değerlendirebiliriz.
Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi