Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HOCALI KATLİAMI(KATLİAMLAR VE SİLAHSIZLANDIRMA İLİŞKİSİ)
Değerli forum üyeleri;
Öncelikle 26 Şubat Hocalı katliamının yıldönümü münasebetiyle Ermeniler tarafından vahşice katledilen Hocalı şehitlerini Allah'tan rahmet dileyerek anıyorum. Bu konu ve Uygur meselesi her zaman içimi acıtır. Elimden buğz etmekten başkası gelmiyor.Müsebbibi olanları ve katılanları bütün soyları ile birlikte katledilen mazlumların hürmetine Allah'ın Kahhar ismine havale ediyorum.

Forumumuz silah forumu ama anlamsızca ve gösteriş amaçlı silahların sergilendiği bir forum değil.Silahın boş bir heves, hava atma aracı olmaktan öte yaşamsal bir gereklilik olduğunu, bir kültür ögesi olduğunu bilenlerin bunu ifade ettiği bir yerdir. Silahın gerekliliğini mantık çerçevesine oturtabilecek düzeyde insanların bir araya geldiği bir platformdur.Hocalı,Bosna gibi katliamların daha doğrusu soykırımların en büyük ön hazırlıklarından birisinin bireysel silahlanmanın engellenmesi,askerlik meselesinin basitleştirilmesi, milis kavramının işgale karşı hazır kuvvet değil de çetecilik olarak gösterilmesi ve akabinde halkın tamamen silahtan arındırılması olduğunu göz önüne alarak konuyu açmış bulunuyorum.

Tarihsel konularda ciddi birikime sahip forum üyelerimizin bu tür katliamların nedenlerini ve silahlanma ve silahsızlandırmayla bağlarını irdeleyen yazılarının, silah sevgisini ve gerekliliğini sağlam temellere oturtup kendimizi çevremize daha iyi ifade etmemize fayda sağlayacağını düşünüyorum.Bu başlık altında konu ile ilgili değerli görüşleri toplamak istedim.Umarım faydalı olur.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
BSS
26 Şubat 1992'de Hocalı'da tam 14 kuşak katledilmiştir. Milyonlarca Azerbaycan Türkü göç etmiş, Azerbaycan'ın bütünlüğüne tecavüz edilmiştir. Cephedeki, ülkesini isgale gelmiş düşman askerine 'çocuk' diye acıyıp kurşun sıkmayan yüce TÜRK MİLLETİ'ni soykırım yapmak gibi saçma bir iddia ile itham etme cüretini gösteren ermeniler, Hocalı'da kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeden dünya tarihinin en kanlı vahşetlerinden birisini sergilemiştir.
Savaş halinde olan bir toprakta bunun yaşanması ise, barış görüşmelerinin hamiliğini üstlenen Rusya'nın, isgal planları dahilindeki bu bölgeyi silahsızlandırması, bölgeden toplanan silahları ermenilere vermesi ile olmuştur. Yani bu katliam SİLAHTAN ARINDIRILMIŞ bir bölgede, silahsız ve kendini korumaktan aczedilmiş sivillere karşı uygulanmıştır.

Benzer olaylar, yakın tarihte Bosna ve Kosova'da da yaşanmıştır. Farklı coğrafyalarda olan bu toprakların ortak özellikleri ise;
- Eski Osmanlı İmparatorluğu toprakları olması,
- Tebaanın Müslüman ve Türk kökenli olması
ve en önemlisi, bu işgal-katliam hareketlerinden önce, bir şekilde silahsızlandırılmasıdır.
Silah kültürü, bünyesinde bir yaşam tarzı olan Türklüğün, bu kendine has özelliğinden uzaklaştırılmasının en yakın ve büyük örneği ise Uygur Türkleri'dir. Çin yönetimindeki (adını anmaya haya ettiğim) partinin doktrini olan Kızıl Kitap'ta, Mao bu konuya değinerek, merkeze uzak olan toprakların (özellikle Türk Yurdu Orta Asya'nın) güvenlik güçleri haricinde silahsız olması gerketiğini belirtmiştir. Silahsız olarak yaşamaya çalışan Orta Asya'daki soydaşlarımızın, sözüm ona özerk cumhuriyetlerdeki halleri malumunuzdur.

Bunun karşı tezi olarak, Çeçen-İçkerya İslam Cumhuriyeti'nin (bugün yönetimde olan kukla yönetim haricindeki) kuruluşunda ve ilk Rus işgali sirasında Cahar Dudayev, Aslan Maşhedov ve işgale karşı cihat ilan eden Hoca Ahmed Kadirov'un stratejisi örnek gösterilebilir. Kültürleri gereği ve ananevi eğitimlerinden dolayı asla silahlarını bırakmayan Çeçen Halkı, yıllarca kuşatma altında kalmış, kimyasal sailahlarda dahil olmak üzere çeşit çeşit silahlarla bombalanmış fakat yinede yıllarca dünya devi Rusya'ya diz çökmemiş, aksine zaferler kazanmıştır.

Değerli dostlarım,
bunlar yakın tarihimiz ve komşu coğrafyalarda soydaşlarımızın, dindaşlarımızın yaşadıklarıdır. Benim şahsi görüşüm, bu kısıtlı imkanlarımıza rağmen, kanunların izin verdiği ölçüde, ufkunda kara bulutların göründüğü kutsal vatanımızı, bayrağımızı ve ezan-ı muhammedimizi savunma adına, en azından eğitimden vazgeçmememizdir.

Kurtuluş Savaşı'na dair tüm belgelerde, yeni gelen askerlere sadece cephe eğitimi verildiği bahsedilir. Yani silah eğitimi nazariden öteye geçmemiştir, Zira o muhteşem kuşak, zaten silah kullanmayı bilmektedir.

Bu vesile ile, tüm şehitlere Allah'tan rahmet, bizlere de şefaatlerine mazhar olmayı diliyorum. Allah, inşallah bu Evlad-ı Fatihan'a Devlet-i Ebed Müddet'i, istiklali elinde yaşamayı ve ve ölmeyi nasip eder.
Selamlar, saygılar.

Alıntı

Sn.abcnet77,katliamlarda ölenlere Allah'tan rahmet dilerim.Silah kültürümüzde önemli bir yer tutmaktadır şüphesiz.Silah ruhsatı hak edene verilmeli,2.300 küsür tl'si olana değil.Bunu kullanacak görgüsü,eğitimi ve saygısı olanlara.
Hocalı ve Bosna sonuçları aynı,işleyişleri farklı olaylar,Hocalı ile ilgili olarak diyeceğim,güçlü ordu önemlidir.Ermenistan,Azerbaycan'ı gözüne kestirmiştir,fakat Türk ordusu ile savaşa girişirmi sizce?

Bosna için diyecek fazla söz yok,tek dişi kalmış canavar en fazla Müslüman kanı akınca zevk duyar.

Devlet ile halkın tehdit algısı ne zaman aynı olur,ozaman adam gibi silahlanma olur.

Saygılar.

Alıntı

Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin.Gerçekten çok üzücü bir olay.Benimde kökenim kafkasya.Bu hadise içimi hep çok acıtmıştır.Bildiğim kadarıyla bugün Taksim'de yürüyüş var.İnşallah bir şekilde uluslararası toplumun dikkatini çekmeyi başarırız.

Alıntı

(26-02-2012, 09:40 AM)passatcan demiş ki: Allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin.Gerçekten çok üzücü bir olay.Benimde kökenim kafkasya.Bu hadise içimi hep çok acıtmıştır.Bildiğim kadarıyla bugün Taksim'de yürüyüş var.İnşallah bir şekilde uluslararası toplumun dikkatini çekmeyi başarırız.

Dün araba ile Uşak a gittim.Dolayısı ile başta Dumlupınar olmak üzere bir çok şehitlikten geçtim.Kimisinde durdum kimisinden Dua okuyarak geçtim.
Buralara defalarca gitmeme rağmen her seferinde daha çok etkileniyorum. Adeta kemiklerime kadar işliyor.Bu ziyaretlerimde konunun ve mahallin ciddiyetine varmamış gençlere rastlıyorum bazen.Belli ki hasbel kadere gelmiş.Dilim döndüğünce anlatmaya çalışıyorum.Ama bunların bu insanlara 5 dakika da değil de daha uzun anlatılması ve bunun üzerinde durulmasına inanıyorum.Çok şükür ki şimdiki yerel yönetimler bunun üzerinde daha çok duruyorlar.Özellikle de buralara gelirken abdestsiz (namaz) olmamaya özen gösteriyorum.Bende bir kere daha tüm şehitlere ALLAH'tan rahmet ve onların şefaatine nail olmayı diliyorum.
Sayın Passatcan bu yürüyüş konusundan eminseniz lütfen bunu daha puntalı yazmanızı istirham ediyorum.inanıyorum okuyup katılan forumdaşlarımız olacaktır.
Saygılar

Alıntı

Sayın Avicenna, Kusura bakmayın yazarken biraz anlatım bozukluğu olmuş.Ne yazık ki yürüyüşle herhangi bir bağlantım yok."Çekmeyi Başarırız" derken aslında kast etmek istediğim şey Türk halkı olarak belki derdimizi Dünyaya anlatma şansımızdı.Aslına bakarsanız bırakın Dünya kamuoyunu,Türk insanı bile bu katliamı bence çokta fazla umursamıyor.Buda işin en acı kısmı Sad

Alıntı

Şehadetleri mübarek olsun, acımız büyük, öfkemiz korkunç..

Alıntı

(26-02-2012, 03:01 AM)abcnet77 demiş ki: Forumumuz silah forumu ama anlamsızca ve gösteriş amaçlı silahların sergilendiği bir forum değil.Silahın boş bir heves, hava atma aracı olmaktan öte yaşamsal bir gereklilik olduğunu, bir kültür ögesi olduğunu bilenlerin bunu ifade ettiği bir yerdir. Silahın gerekliliğini mantık çerçevesine oturtabilecek düzeyde insanların bir araya geldiği bir platformdur.Hocalı,Bosna gibi ..soykırımların en büyük ön hazırlıklarından birisinin bireysel silahlanmanın engellenmesi,askerlik meselesinin basitleştirilmesi, milis kavramının işgale karşı hazır kuvvet değil de çetecilik olarak gösterilmesi ve akabinde halkın tamamen silahtan arındırılması olduğunu göz önüne alarak ...

+1.

Alıntı

(26-02-2012, 01:15 PM)xhmyt demiş ki:
(26-02-2012, 03:01 AM)abcnet77 demiş ki: Forumumuz silah forumu ama anlamsızca ve gösteriş amaçlı silahların sergilendiği bir forum değil.Silahın boş bir heves, hava atma aracı olmaktan öte yaşamsal bir gereklilik olduğunu, bir kültür ögesi olduğunu bilenlerin bunu ifade ettiği bir yerdir. Silahın gerekliliğini mantık çerçevesine oturtabilecek düzeyde insanların bir araya geldiği bir platformdur.Hocalı,Bosna gibi ..soykırımların en büyük ön hazırlıklarından birisinin bireysel silahlanmanın engellenmesi,askerlik meselesinin basitleştirilmesi, milis kavramının işgale karşı hazır kuvvet değil de çetecilik olarak gösterilmesi ve akabinde halkın tamamen silahtan arındırılması olduğunu göz önüne alarak ...

+1.

+2.

Alıntı

(26-02-2012, 01:25 PM)lupus demiş ki:
(26-02-2012, 01:15 PM)xhmyt demiş ki:

+1.

+2.
+3

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi