Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tabanca Nedir?
Sn. smith,

Çok faydalı ve açıklayıcı bir tarif vermişsiniz. Fakat biraz şarjörlü, otomatik doldurma sistemi ağırlıklı olmuş sanki. Acaba revolverlerin silindirine/topuna "atım/fişek yatakları kümesi" desek acaba daha açıklayıcı olmaz mı? Ayrıca bu ibare hem önden dolma topları, hem arkadan içine fişek konulan topları kapsayacağı gibi, gerek "mızıka" tabir edilen bir sıra yan yana veya üst üste fişek yatağı olan tabancaları, gerek döner bir disk içerisinde radyal yatakları bulunan tabancaları, hatta nadir olmakla beraber yanyana zincir gibi bağlanmış atım/fişek yatakları olan silâhları da tarif içerisine sokmuş olur.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Aynı dönüş kutruna sahip namlu içerisinde ilerleyen çekirdeğe genel olarak 3 kuvvet etki eder. 1incisi (F1), çekirdeği iten barut gazıdır. 2ncisi (F2), çekirdekle namlu arasındaki sürtünmedir. 3üncüsü (F3), çekirdeğin önündeki havanın direncidir. F1=F2+F3 olana kadar namlu uzatıldığında çıkış hızı artar, daha fazla uzatılırsa çıkış hızı düşmeye başlar. Hız ne kadar fazla ise menzil o kadar uzundur.

Halk arasında söylenen; namlu kısaldıkça hız artar, uzadıkça menzil artar, sözü yanlıştır.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Teşekkürler. Tabanca benim sahip olmak istediğim ama sadece hayal ettiğim bir şeydir.Tüfek alınca onla takılırım artık yapacak bir şey yok.

Alıntı

Sn. Smith'e verdiği bilgiler için teşekkürler. Bugün tabanca kelimesinin kökenini düşündüm. Ayrıca Sn. Nutkey'e de teşekkürler. Kamus-ı Türkî'nin "tabanca" maddesi gibi olmuş Smile Saygılar.

Alıntı

Çok Orjinal Bilgiler İçin Teşekkürler Sn. smith...

Alıntı

Teşekkürler...

Alıntı

Sn Smith, ellerinize sağlık. Son giriş tarihiniz 2012 Sad

Alıntı

Sn. Smith artık yazmıyor, kendisi başka mecralarda dağ tepe modunda bu aralar...

Alıntı

Adamlar öylesine silaha ve çeşitlerine doymuş ki artık üreticiler insanları cezbetmek için dizaynda farklılık arayışına girmiş..
Bizde hala 20 sene aynı şahine bindiğimiz gibi bize yutturulanla avunup duralım.

Alıntı

(23-02-2015, 10:34 PM)baris demiş ki: Sn. Smith artık yazmıyor, kendisi başka mecralarda dağ tepe modunda bu aralar...

Sn smith geri döndü Big Grin
Savunun Big Grin

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi