Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Luger P08 Mauser-Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü Ankara
11.02.0212 Cumartesi günü hızlı bir ziyarette bulunmuş olduğumuz Ankara'daki Mehmet Amca'nın yanında görmüş olduğum, "Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü" Parabelli. Malesef boyanmış. En azından tesviyesi seri numaralarını silecek kadar kötü yapılmamış .

TC Parabellilerin seri numarası takibi yapan varsa bu Luger'in seri numaralarını kaydetmesini rica edeceğim. Bu yaşlı hanımlar (kızlar) her zaman bulunmuyor, genelde çelik kasa bekçiliği yaparak ve gergef işleyerek geçiriyorlar zamanlarını.

[img][Resim: P1020692.jpg][/img]
[img][Resim: P1020693.jpg][/img]
[img][Resim: P1020694.jpg][/img]
[img][Resim: P1020695.jpg][/img]
[img][Resim: P1020696.jpg][/img]

BU Luger'i bir Türk Parabellisi yapan, bu yaşlı Alman Hanımı Türk tabiyetine geçiren yazılar.
[img][Resim: P1020697.jpg][/img]

Namlu içi görmüş olduğum çoğu Luger'den daha iyi durumda olsa da, çok iyi durumda değil.
[img][Resim: P1020698.jpg][/img]
[img][Resim: P1020699.jpg][/img]

Arpacığın önündeki bu damgayı ben ilk defa gördüm. Ne manaya geldiğini ise bilmiyorum.
[img][Resim: P1020700.jpg][/img]
[img][Resim: P1020702.jpg][/img]
[img][Resim: P1020703.jpg][/img]

Heeeyt bre, yine şahlanmış at üstünde beyaz gelin!
[img][Resim: P1020701.jpg][/img]

Makara-Toggle
[img][Resim: P1020704.jpg][/img]
[img][Resim: P1020705.jpg][/img]
[img][Resim: P1020706.jpg][/img]
[img][Resim: P1020707.jpg][/img]

Gövdenin içi
[img][Resim: P1020708.jpg][/img]
Altına bulnamış emniyet manivelası. En azından çalışır durumda.
[img][Resim: P1020709.jpg][/img]

Gövde önündeki seri numarası (kayıt altına alın, bir daha bulamayabilirsiniz)
[img][Resim: P1020710.jpg][/img]

Kabza kapakları ABD'den ithal plastik, malesef fildişi değil.
[img][Resim: P1020711.jpg][/img]

Şarjör yuvasının içi
[img][Resim: P1020712.jpg][/img]

Tetik irtibat kesici.
[img][Resim: P1020713.jpg][/img]

Luger'in hüviyeti.
[img][Resim: P1020714.jpg][/img]
[img][Resim: P1020715.jpg][/img]
Kovan destek tablası ve tırnağın önü.
[img][Resim: P1020716.jpg][/img]

Dayanamayıp, kaşla göz arasında elimle iğneyi de söküverdim.
[img][Resim: P1020717.jpg][/img]

İğne yayı ve kılavuzuna bakarken aklıma geldi; bu Luger'in ne kadar sağlıklı çalıştığını bilmiyorum.
[img][Resim: P1020718.jpg][/img]
[img][Resim: P1020719.jpg][/img]

İğne yuvası (kammer).
[img][Resim: P1020720.jpg][/img]
İğne yuvasını yandan görünüşü.
[img][Resim: P1020724.jpg][/img]

Makaranın içi. O damgaların ne manaya geldiğini bilen varsa, açıklayabilirse çok sevinirim.
[img][Resim: P1020721.jpg][/img]

Gövdenin içi ve her Luger'de bulunmayan sürgü yakalayıcı.
[img][Resim: P1020722.jpg][/img]
[img][Resim: P1020723.jpg][/img]

Çatalın içi.
[img][Resim: P1020725.jpg][/img]
[img][Resim: P1020726.jpg][/img]
[img][Resim: P1020727.jpg][/img]

Son olarak da çatalın altı ve namludaki damgalar.
[img][Resim: P1020727.jpg][/img]

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Antiterör, defender45acp
Cok guzel bir parca ve guzel bir calisma olmus. Elinize saglik.

Alıntı

Sn. Evrenay,
geçtiğimiz hafta Mehmet Amca sayesinde bu nazlılardan birisi ile tanıştık. Karabük'teki PILLI'nin üstüne ilaç gibi geldi. Nasip olursa yakında bir ticaretimizde olacak. Fakat enteresandır, bu silahlar bağımlılık yaparmış, babam da "parabelli" sevdasına tutuldu. Ilerde, büyük ihtimalle envantere eklenecek gibi.

Bu arada ikinci Ankara ziyaretiniz de böylece geçmiş oldu...
Selamlar, saygılar.

Alıntı

Sn; Evrenay yine en ince detayına kadar resimlemiş ve bilgilendirmiş eliniz sağlık....

Sn; Mercenkaya dedikleri gibi bağımlılık yapıyor ve gece uykularınıza giriyor Smile biz bu hastalığa yakalandık dikkat edin derim selamlar ......

Alıntı

Elinize sağlık Sayın Evrenay.

Alıntı

Sayın evrenay,
elinize sağlık

Alıntı

(13-02-2012, 08:07 PM)voguefalcon demiş ki: Sn; Evrenay yine en ince detayına kadar resimlemiş ve bilgilendirmiş eliniz sağlık....

Sn; Mercenkaya dedikleri gibi bağımlılık yapıyor ve gece uykularınıza giriyor Smile biz bu hastalığa yakalandık dikkat edin derim selamlar ......

Sn. Voguefalcon,
benim için geç kaldık Smile tuğralı, star derken istikamette parabelli görünüyor Smile

Alıntı

Sn. evrenay,

Mehmet Usta'ya sorabildiniz mi, acaba bu tabancayı kendisi mi boyatmış, yoksa böylemi almış? Boyayan usta tesviyeyi oldukça güzel yapmış, köşeleri yıkmamış. Yazılar, damgalar net. Ustanın adını bir kenara not etmek lazım.

Alıntı

Sayın Pinus,

boyadan önce tesviye yapılmış olduğunu zannetmiyorum. Sanki mevcudun üzerine yapılmış gibi.

Sayın ustam tokoglu bu Luger'in geçmişini de bildiği için daha doğru cevap verebilir.

Ayrıca, genel olarak Emniyet İşler Umum Müdürlüğü damgasını taşıyan Luger'lerin parça numaralarının birbiriyle uyumlu olması gerekiyor. "Subaylara Mahsustur" ve "Hava Ordusuna Mahsustur" damgalı Luger'lerin aksine bu Luger'ler Mauser fabrikalarında geçmişi taa DWM'ye kadar uzanan artık parçaların toplanmasıyla değil, siparişe istinaden üretilmiş.

Ancak fotoğraflardaki Luger'in, sizlerinde tespit edebileceği gibi, parçaları farklı farklı numaralar içeriyor.

Bu yaşlı hanımın başından neler geçtiğini kim bilebilir?

Sayın mercankaya, bugün sizi arayacaktım araya işler girdi unuttum. Sizi bilemeyeceğim ama sayın vougefalcon'un Luger'ini fotoğrafcıya götürdüğü gördüğüm anda, oturduğum yerden bir "AYVAAAH!" çektim :-) . Gerçi siz de bir "PİLLİ" görmeye taa Karabük'e gidiyorsunuz.

Sahi, şu "pilli"nin hikayesini burada bizlerle paylaşsanız da gelecek kolleksiyoner adayları başlarına gelebileceklerden haberdar olsa.

Sayın vougefalcon, şarjörler ne oldu efendim? Siparişi geçtiniz mi?

Luger'in fotoğraflarına bakıp duruyorum, bu tabancanın iğnesinde benim içime sinmeyen birşeyler var.

Gaz kanallı iğneler tam olarak hangi yıldan itibaren Mauser Parabellum'larda kullanılmaya başlandı bilmiyorum ama bu Luger'in iğnesinin üzerinde çok fazla iz var ve seri numarasının son iki hanesi de yok. Sanki sonradan yapma gibime geldi.

Ustam daha doğru bilir elbette, bekleyelim bakalım o ne yorum yapacak.

Alıntı

Sn. Evrenay,
'para pilli' hikayesini anlatırım ama sahibinin şans eseri bile olsa okumasından korkuyorum Smile Malum yarı memleketimiz Karabük, geçen sefer arabayı kurtarmıştık, bir dahaki sefere paçayı kurtaramayız Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi