Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ 75 Tetiğini Anlamak...
Sn lupus, bir CZ 75 sahibi olarak tekrardan teşekkür ediyorum.

Silah üzerinde yapılabilecek bu tip performans artırımına yönelik revizyonları heyecanla takip etmeme rağmen silahımı güvenlik nedeniyle taşıdığımdan herhangi bir müdahalede bulunamıyorum...Hoş muhimmat fiyatları ve de bulunduğumuz şartlar itibarıyla, bu tip performans artırıcı revizyonların vermiş olduğu kazanımları algılayabilecek düzeye gelemediğimiz(kendi adıma) de aşikar.

Bu yazınız vesilesiyle size CZ 75 tetiği hakkında yaşadığım ve aklıma takılan bir kaç sorum olacak müsadenizle.

Nerede okuduğumu tam olarak hatırlayamamakla birlikte(belki de sizin bir yazınızdaydı) iğne kilidi manivelasını söktüğümüzde bunun yerine manivela görevi görmeyen ama tetik grubu parçalarının bütünlüğünü sağlayan, manivela benzeri bir aparatı takmak daha faydalı mı olacaktı ?? Bu soruyu belki sn sem uygular diye ve de tam hatırlayamadığım için sordum.

Tetik sorunlarımdan birincisi: Horoz decock vaziyetteyken(yani horoz manivelayla düşürülmüş ve yahut elle ilk kademeye çekilmiş hali)tetiğin boşluğunu almaya başladığım an sinir bozucu bir yay gıcırtısı sesi gelmekte. Sesin nereden geldiğini bulmakla birlikte şu meşhur "Gavur fazla koymuş" mentalitesiylen" düşünerekten, bu sesi yapan parçanın gerekliliğinden de şüphe duymaya başladım. Smile Şaka bir yana bahse konu parça, tetiği ilk manipüle etmeye başladığım an tetik koluna değmekte ve bu sinir bozucu sesi çıkarmaktadır.

Silahımın bakımı esnasında bu parçayı sökmüş ve direkt şarjör kilidi ile birlikte çalıştığını gözlemlemiştim. Aşağıda resmini gönderiyorum.

[Resim: DSC03224.jpg]
[Resim: DSC03263-1.jpg]

Diğer sorunum: Yine silah decock vaziyetteyken silahı salladığımda("neden sallarsın ki" diyenleri duyar gibiyim Smile ) tetik grubunun içinden gayet keyfe keder bir tıkırtı gelmekte. Bu tıkırtıyı parmağımı grubun altından disconnectore bastırmak yordamıyla kesebiliyorum. Benim merak ettiğim ise bu sesin daha önce açmış olduğum ilgili konunun 3. mesajında belirttiğim yay kırılmasından mütevellid meydana gelip gelmediğidir.

Burada bir dip not eklemek gerekirse; bu ses single action vaziyette horoz kurulu olduğunda kesiliyor, bundan dolayı da "acaba disconnector ün sallantısından mı meydana geliyor" diye düşündürüyor.

Bu kadar uzun bir mesaja katlandığınız için kusuruma bakmayın sanırım net anlaşılmakla ilgili kaygının verdiği obsesif bir durum ya da obsesyonun verdiği kaygı Smile Smile Smile

Saygılar sunuyorum.

Alıntı

(08-02-2012, 09:32 PM)alpyesilay demiş ki: Allah razı olsun üstadım. Elinize emeğinize sağlık.
Hakkınızı ödeyemeyiz.

Sayın Alpyeşilay,sizi tekrar aramızda görmek inanın çok güzel.Anlamsız bir polemik yüzünden birbirimizi kırmanın bir anlamı yok.2.5 sene hayranlıkla sizin paylaşımlarınızı takip etmiş birisi olarak SİZDEN ÖZÜR DİLİYORUM.Şimdi lütfen imza ayarlarınızı ve avatarınızı yenıden yükleyip aramıza dönünüz.CEVAPLAYACAGINIZ ONLARCA KONU SİZİ BEKLİYOR.saygılar...

Alıntı

(10-02-2012, 03:57 PM)sauerist demiş ki: Nerede okuduğumu tam olarak hatırlayamamakla birlikte(belki de sizin bir yazınızdaydı) iğne kilidi manivelasını söktüğümüzde bunun yerine manivela görevi görmeyen ama tetik grubu parçalarının bütünlüğünü sağlayan, manivela benzeri bir aparatı takmak daha faydalı mı olacaktı ?

CZ 75 B ' nin en sağda yer alan iğne kilidi açma manevelası çıkarılsa dahi, diğer parçalar yataklarında olması gerektiği gibi durur ve çalışır. Bu parçanın yerine mekanik açıdan bir sekman eklenmesinin herhangi bir ehemniyeti yoktur. Ancak o bölgedeki parça eksilmiş görüntüsünü giderdiği için görsel açıdan güzel oluyor.

(10-02-2012, 03:57 PM)sauerist demiş ki: Tetik sorunlarımdan birincisi: Horoz decock vaziyetteyken(yani horoz manivelayla düşürülmüş ve yahut elle ilk kademeye çekilmiş hali)tetiğin boşluğunu almaya başladığım an sinir bozucu bir yay gıcırtısı sesi gelmekte. Sesin nereden geldiğini bulmakla birlikte şu meşhur "Gavur fazla koymuş" mentalitesiylen" düşünerekten, bu sesi yapan parçanın gerekliliğinden de şüphe duymaya başladım. Smile Şaka bir yana bahse konu parça, tetiği ilk manipüle etmeye başladığım an tetik koluna değmekte ve bu sinir bozucu sesi çıkarmaktadır.

O yay ve üzerindeki parçanın bir görevi de tetik kolunu ateşleme pozisyonunda tutmaktır. Silah ateşlenip sürgü geriye geldiğinde tetik kolunun mekanik teması, tetik kolu aşağıya itilerek kesilir, bu şekilde horoz tulumbasının horozu yakalaması ve horozun kurulu kalması sağlanır. Sürgü ileriye gittiğinde, tetik kolu üzerindeki mahmuzlar, sürgünün iki yanındaki boşluğa denk gelir, tetik kolunun altındaki yay da tetiği tekrar mekanik temas sağlamak üzere yukarı iter. Anlayacağınız gariban gavur o yayı oraya mecburiyetten koymuş...Smile

Yapılabilecek şeylerden birisi, parça toleranslarını bozmadan, tetik kolu ile ilgili parçaların temas eden yüzeylerini temizlemek, müteakiben parçalara tekrar meneviş yapmaktır. Yayın parçalara oturan iki ucu da temizlenebilir. Buna ek olarak söz konusu parçalar bir damla kalıcı yağla sürekli olarak yağlı tutulabilir, bu şekilde en azından bu rahatsız edici temaslar bir nebze de olsa bertaraf edilmiş olur. Eğer biraz sabırlı olursanız, silah kullanıldıkça da çalışan bu yüzeyler birbirini zamanla tesviye edecektir.

sauerist dataline='1328878658' demiş ki: Diğer sorunum: Yine silah decock vaziyetteyken silahı salladığımda("neden sallarsın ki" diyenleri duyar gibiyim Smile ) tetik grubunun içinden gayet keyfe keder bir tıkırtı gelmekte. Bu tıkırtıyı parmağımı grubun altından disconnectore bastırmak yordamıyla kesebiliyorum.

Burada bir dip not eklemek gerekirse; bu ses single action vaziyette horoz kurulu olduğunda kesiliyor, bundan dolayı da "acaba disconnector ün sallantısından mı meydana geliyor" diye düşündürüyor.

Tespitiniz tamamen doğru Sn.sauerist. '' Disconnector '' yani ara bağlantı parçasının çıkardığı o tıkırtının tipik özellikliği tetik kurulduğunda kaybolmasıdır, tetik kolunu geriye doğru çeken ve o pozisyonda tutan parça budur. Horoz kurulu olduğunda meydana gelen sıkı temas parçanın tıkırdamasını engeller. '' Disconnector '' yani ara bağlantı parçasını çıkararak silahı sadece tek hareketli yaparsanız, horoz kurulduğunda dahi tetik çift hareketli konumunda kalacaktır...

Alıntı

Müthiş bir çalışma 5. okuyuşta kavrayabildim.Gerçekten ellerinize sağlık Sn Lupus.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi