Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ 75 Tetiğini Anlamak...
(08-02-2012, 09:32 PM)alpyesilay demiş ki: Allah razı olsun üstadım. Elinize emeğinize sağlık.
Hakkınızı ödeyemeyiz.

+1.

Sn Üstadım gerçekten özlemiştik bu tip özel çalışmalarınızı.
Hafızam beni yanıltmıyorsa, en son ayrıntılı teknik çalışmayı sizin SIG Pro için hazırladığınız referans çalışmada okumuş idik. Hızlıca okudum ama konuya tam olarak vakıf olamadım. Yarın işyerinde fırsat bulursam sakin kafa ile 2-3 kez okuyup irdelemek niyetindeyim.

Saygılarımla.

Alıntı

Üstadım;
Harkuladesiniz.
Benim, onlarca sayfada anlatamayacağım,
anlatmaya kelimelerimin ve bilgimin yetmeyeceği, cümleler ile bilgiyi,
yoğurup, bizlere öyle bir sunuyorsunuzki.
Her bir yazınız, bir eser niteliğinde.
Sayenizde, silahlarımızı daha iyi tanıyoruz.
İyiki varsınız.
Saygı ve selamlarımla.

Alıntı

Sn. Lupus'un, mekanik düzeneklere bakıp, çalışma ilişkilerini kafasında oluşturup, her küçük yüzeyin diğeri ile etkileşimi, tüm mekanizma içinde nasıl görev aldığı, ve nasıl modifiye edilir ise nasıl tepki vereceğini düşünme yeteneğine, tabiri caiz ise "hastayım". Smile

Bahsettiği ilişkileri anlamak için yazıyı baştan sona 3 defa okumak zorunda kaldım. Bizim hareketin tek noktasına odaklanıp, çözmeye çalıştığımız sırada bütünü oluşturan parçaları anlayıp üstüne de hızla takdir veya eleştirilerine başlaması da can sıkmıyor değil açıkçası. Bunu benim "fakir benellisi"ni incelerken ilk dakika içinde yaptığı yorumlar ile anlayıp hayrete düşmüş idim. Benim yıllar içinde edindiğim izlenim ve gözlemlerin, silahı görmesinin ilk 5 dakikasında dökümünü çıkarıyor idi...

Buradan açıkça söyleyebilirim ki, memleket dahilinde ve hatta haricinde bu çeşit beyinleri bulmak oldukça zor. (Bazı en az eşit derece değerli ağabeylerimizin klavye tuşları basmadığından paylaşamıyor, onu da biliyorum) Smile
Hele ki silahların sadece kiralandığı, ve fahiş fiyat ve uygulamalar ile, ve basın yolu ile tu-kaka yapıldığı bir ülkeden çıkmış olması şaşırtıcı bir durum.

Bu ve diğer çalışmaları için kendisine tekrar teşekkür ediyorum, gerçekten her birini .pdf yapıp saklıyorum, sanırım rahmetli Ali Kozanoğlu hala burada olsa idi, kütüphanesine ekleyeceği bir değerli makale daha olacak idi.

Elinize sağlık, ve saygılarımla...

Alıntı

(09-02-2012, 05:46 AM)baris demiş ki: Sn. Lupus'un, mekanik düzeneklere bakıp, çalışma ilişkilerini kafasında oluşturup, her küçük yüzeyin diğeri ile etkileşimi,
tüm mekanizma içinde nasıl görev aldığı, ve nasıl modifiye edilir ise nasıl tepki vereceğini düşünme yeteneğine
, tabiri caiz ise "hastayım". Smile

+1.
(08-02-2012, 06:20 PM)xhmyt demiş ki: Şu CZ'nin küçük elliler için min.13+1 9mm bir modeli ''yokmidur'' ?

Alıntı

Sn lupus elinize kolunuza sağlık. Değerli emeğiniz ve birikiminiz yine sağlam bir referans olarak ortaya çıkmış. Teşekkür cevabımızın gecikmesi konuyu sindirerek okuyabilecek zamanı ancak bulabilmemizdendir. Nicelerini görmek dileğiyle, tekrar teşekkür ederiz.

(08-02-2012, 06:20 PM)xhmyt demiş ki: Şu CZ'nin küçük elliler için min.13+1 9mm bir modeli ''yokmidur'' ?

Sn. xhmyt

Ben de "Little Fifties" grubunun bir üyesi olduğumdan servis boyu tabancalara hep soğuk bakmak zorunda kalmışımdır. CZ firması fiyat-kalite oranında başarılı olarak değerlendirebileceğimiz ürünler sunuyor. Şüphesiz bunların en gözdesi olan CZ 75 B de, sevdiğim fakat elime büyük gelen tabancalardan biridir. Başarılı atışlar çıkarabilsem de sonuç itibariyle elime büyük geliyor. Geçen yıl silah almadan önce değerlendirmeye aldığım silah modellerinden biri de 10 kapasiteli şarjörüyle CZ RAMI idi. Hafif bir "güdüklük" söz konusu olsa da üstünde durmaya değecek bir tabanca olduğunu düşünüyorum.
Silah satın alacağım dönemde MKE vitrininde bulunmayan ve kabza konturunun nasıl olduğunu değerlendirme şansı bulamadığım CZ 75 Compact modelini de önerebilirim. Dediğim gibi ele oturur mu bilemiyorum ama, en azından adı bunu çağrıştırıyor. İnternetten bulabileceğiniz ölçüleriyle 75B ölçülerini kıyaslarsanız hiç değilse bir fikir edinebilirsiniz.

Alıntı

Sn. Lupus üstad emeğinize sağlık yine ansiklopedi kıvamında çalışma olmuş.

Ben sizin silah tasarım bölümünde(öyle bir şirket ve bölüm varsa) Ar-Ge'nin başında silahlar tasarlamanız gerektiğini düşünüyorum. Hatta yerli ve özgün tasarımlarımızı sizler gibi insanlar sayesinde adi taklitçi bir yapıdan kurtarabiliriz. Keşke maddi kaynak olsa da sizin engin silah bilgilerinizi üretime dönüşebileceği bir kuruluşun başında görebilsek.

Saygılarımla.

Alıntı

Değerli arkadaşlar, güzel yorumlarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Ancak emin olun bu analiz atla deve bir iş değil. Yurt dışındaki çoğu amatör ve profesyonel atıcı silahlarının teknik ve mekanik özelliklerine en az bu düzeyde hakimler ve silahlarını kendi kullanım tarzlarına uyarlamak veya performansını arttırmak için çoğu müdahaleleri kendileri yapıyorlar. Gelin görün ki yurdumdaki mahrumiyet, mevzuat, vergiler, ekonomik şartlar bizlere bu kadar basit şeylere ulamayı veya bilmeyi tam bir karın ağrısı haline getiriyor...Umarım bu çalışma CZ 75 sahibi arkadaşlarımıza tabancalarını anlamakta bir nebze dahi olsa yardımcı olmuştur.

Saygılar, selamlar.

Alıntı

Sn Lupus otomatik iğne kilidinin tetik çekişine etkisi, SA tetik konfigurasyonuna döndürülmüş bir tabancada bu değişimden bağımsız olarak mı etkilidir? (muhtemelen öyle ama emin değilim) Bir etki söz konusu ise bu tetik yolunun netliğinde mi yoksa ağırlığında mı etkilidir?

Alıntı

Sn.sem,

B modellerindeki iğne kilidi bloğu yayı ve iğne kilidi bloğu açma manevelası yayı, tetik ağırlığına 250-500 gr eklemektedir.
Tetik çekilirken, tetik kolunun iğne kilidi açma manevelası ayağı ve horoz tulumbası ayağına temas zamanları tetikte kademelenmeye neden olmaktadır.
İğne kilidi açma mevelasının tetik kolunun sağına oturan alt ayağı tetik kurulma mesafesini arttırmaktadır.
Yani iğne kilidi sistemi bir bütün olarak hem tetik yollarına, hem tetik çekiş özelliklerine, hem de ağırlığına etki etmektedir.

Horozdaki ara bağlantı parçasını çıkarıp, çift hareket fonksiyonunu iptal etseniz de, iğne kilidi parçalarının tetik ağırlığına ve tetik yollarına etkisi aynen kalacaktır. Bu nedenle çift / tek hareketli bir CZ 75 B ' yi sadece tek hareketli bir tabanca haline getirmek isterseniz, bu tabancadan tam olarak sadece tek hareketli bir tabanca performansı ve keyfi almak istiyorsanız, iğne kilidi bloğunu ve yayını, iğne kilidi açma manevelası ve yayını da sökmeniz gerekecektir.

Alıntı

Sn Lupus, sıkılmadan bıkmadan bizlerin sorularını cevaplıyorsunuz, bize birşeyler öğretmek için çabalıyorsunuz, Allah razı olsun, gönlünüze göre versin.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi