Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt OlAnket: Moderatörler tarafından imla yada yazım kuralı nedeniyle uyarı almayan var mı ?
Açtığım her konuda
Çoğunlukla
Nadiren
Uyarıda ne; uyarılara nereden bakıyoruz ki ?
[Sonuçları Göster]
 
 


Konuyu Değerlendir
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Moderatörler tarafından imla yada yazım kuralı nedeniyle uyarı almayan var mı ?
#51
Eski bir konu ancak -TDK kurallarına uyuyor isek- hem konu başlığında, hem de anket seçeneklerinde ironik bir şekilde imla yanlışı olduğunu söylemek gerekiyor:
 • Anket: Moderatörler tarafından imla yada yazım kuralı nedeniyle uyarı almayan var mı ?

  TDK kurallarında, "Ya sözüyle kullanılan da ayrı yazılır: ya da"
  Soru işaretinden önce boşluk bırakılmaz.


 • Uyarıda ne; uyarılara nereden bakıyoruz ki ?

  Aynı şekilde bağlaç olan da ayrı yazılmalı ve soru işaretinden önceki boşluk silinmeliydi. Noktalı virgül yerine de virgül kullanılmalı idi.
Saygılarımla.
 
Alıntı
10 üye teşekkür etti:
derinoz, Ahmet Özalp, Sabri, tirendaz, shelby, heisenberg, sparus, Murata, tekoglu, mimaslan
#52
Forumu uzun zaman takip eden, üye olsun ya da olmasın herkes, Türkçe yazım kurallarına üst düzeyde riayet edilmesi gerektiğini biliyordur. Ancak forum hakkında bilgi sahibi olmayan, gençlerin oyun forumlarında birbirlerine ergenlik içgüdüleriyle yazdıkları yazıların benzerlerini her forumda yazabileceğini zannedenler, ayrı ve birleşik -de, -da yazmayı bilmeyenler, kocaman harflerle yazanlar, benim gördüğüm kadarıyla burada fazla zaman geçiremeden ve forum sakinlerinin sakinliğini ortadan kaldırmadan Smile ortadan kaldırılıyor. Şahsım adına foruma yazdığım ilk mesajımda belirttiğim üzere burada benim gibi Türkçe kullanımına özen gösterenlerle bir arada olmak gerçekten çok güzel. Sırf bunu belirttiğim için değerli üyelerden çok sayıda teşekkür aldım. Hiçbirimiz kusursuz yazmıyoruz ancak özen gösterenler belli oluyor zaten. Dilimizi en doğru şekilde kendimiz kullanmazsak, onu nasıl koruruz?
Sayın lenduha'nın düzeltmesine ek olarak "imla" ve "yazım" kelimeleri eş anlamlıdır ve aynı cümle içerisinde ikisinin birden kullanılması anlatım bozukluğuna yol açar.
Saygılarımla...
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
tirendaz, lupus, şekerlioğlu, Murata, lenduha
#53
Ben hiç almadım.

Selamlar
Heinz
 
Alıntı

#54
Hiç uyarılmadım ama bütün paylaşımlarımda başkaları tarafından yapılan düzeltmeleri fark ettim . Zannedersem buda bir çeşit uyarı . Ama elimden geldiğince uymaya çalışıyorum ... Smile
 
Alıntı

#55
Çok şükür hiç uyarı almadım. Forum kurallarına riayet etmeye çalıştım. Ama bir kaç mesajımı Sn. Lupus üstadın imla yönünden düzenlemişliği vardır. Öncelikle Sn. Üstad'a ve gelecek nesillere aktarılabilecek, güzel kullanılmış bir Türkçe ile forum bırakma isteği olan herkese teşekkür ederim.

Saygılar
 
Alıntı

#56
Sayın forum yönetimi
Forumda düzenle seçeneği kaldırıldı mı? Bence çok gerekli bir fonksiyondu. Çoğu kez hatalarımı kimse fark etmeden yada uyarmadan değiştirmişimdir.
Saygılar sunarım
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, Gravis_Pro, DaRkNeSs-
#57
(15-02-2018, 11:24 PM)Dmrahmet demiş ki: Forumda düzenle seçeneği kaldırıldı mı?  

Daha önceleri yazdıktan sonra 15 dakika içinde düzeltmeye izin veriliyordu, daha sonra bu süresiz olmuştu. Bu sayede eskiden yazılıp, bozulmuş resim ve videoları da düzenleyebilme imkanı sağlamıştı. 

Ayrıca yazarken gözümüzden kaçmış harf ve imla hatalarını düzeltebiliyorduk.  Ben de dün fark ettim. Düzenleme tamamen kalkmış. Hiç olmazsa yazımdan sonra eskisi gibi bir 15 dakika düzeltebilme hakkı verilse de, yazım hatalarımızı düzeltebilsek.

Saygılarımla
 
Alıntı
10 üye teşekkür etti:
tirendaz, Murphy, FRD, Gravis_Pro, ilksurfer, DaRkNeSs-, Dmrahmet, lenduha, sparus, Cem1964
#58
Evet kesinlikle katılıyorum sayın Sabri'ye.
Forumdan atılmak yada uyarı almak istemem.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi