Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Moderatörler tarafından imla yada yazım kuralı nedeniyle uyarı almayan var mı ?
Açtığım her konuda
Çoğunlukla
Nadiren
Uyarıda ne; uyarılara nereden bakıyoruz ki ?
[Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Moderatörler tarafından imla yada yazım kuralı nedeniyle uyarı almayan var mı ?
Eski bir konu ancak -TDK kurallarına uyuyor isek- hem konu başlığında, hem de anket seçeneklerinde ironik bir şekilde imla yanlışı olduğunu söylemek gerekiyor:
  • Anket: Moderatörler tarafından imla yada yazım kuralı nedeniyle uyarı almayan var mı ?

TDK kurallarında, "Ya sözüyle kullanılan da ayrı yazılır: ya da"
    Soru işaretinden önce boşluk bırakılmaz.

• Uyarıda ne; uyarılara nereden bakıyoruz ki ?

Aynı şekilde bağlaç olan da ayrı yazılmalı ve soru işaretinden önceki boşluk silinmeliydi. Noktalı virgül yerine de virgül kullanılmalı idi.
Saygılarımla.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
derinoz, Ahmet Özalp, Sabri, tirendaz, shelby, heisenberg, sparus, Murata
Forumu uzun zaman takip eden, üye olsun ya da olmasın herkes, Türkçe yazım kurallarına üst düzeyde riayet edilmesi gerektiğini biliyordur. Ancak forum hakkında bilgi sahibi olmayan, gençlerin oyun forumlarında birbirlerine ergenlik içgüdüleriyle yazdıkları yazıların benzerlerini her forumda yazabileceğini zannedenler, ayrı ve birleşik -de, -da yazmayı bilmeyenler, kocaman harflerle yazanlar, benim gördüğüm kadarıyla burada fazla zaman geçiremeden ve forum sakinlerinin sakinliğini ortadan kaldırmadan Smile ortadan kaldırılıyor. Şahsım adına foruma yazdığım ilk mesajımda belirttiğim üzere burada benim gibi Türkçe kullanımına özen gösterenlerle bir arada olmak gerçekten çok güzel. Sırf bunu belirttiğim için değerli üyelerden çok sayıda teşekkür aldım. Hiçbirimiz kusursuz yazmıyoruz ancak özen gösterenler belli oluyor zaten. Dilimizi en doğru şekilde kendimiz kullanmazsak, onu nasıl koruruz?
Sayın lenduha'nın düzeltmesine ek olarak "imla" ve "yazım" kelimeleri eş anlamlıdır ve aynı cümle içerisinde ikisinin birden kullanılması anlatım bozukluğuna yol açar.
Saygılarımla...

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
tirendaz, lupus, şekerlioğlu, Murata, lenduha
Ben hiç almadım.

Selamlar
Heinz

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi