Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 2.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FİKİRİNİZ Mİ VAR, BİLGİNİZ Mİ ?
Sayın Forumdaşlarım,
Son günlerde bazı konularda kulaktan dolma yarım yamalak bilgilerle edindikleri fikirlerini bilimsel ve/veya kişisel deneyimleri imişçesine savunan kişilere sıklıkla rastlıyorum.
Bu gibi, bilgisi olmadan sadece fikiri olan kişiler ile forumsal tartışmalara girmeyi hiç sevmesem de, genç dostlarımın dezinformasyonla yanlışı, doğru diye öğrenmelerini de istemiyorum.
Forumumuzda tartışılan konularda halkımızın ne denli eksik ve yanlış fikirlere sahip olduğu malumunuzdur.
Bu nedenle, henüz konu ile ilgili, arkasında durup, savunacak kadar bilgisi olmayan dostlarımın şimdilik Üstadlarımızın bilgi ve deneyimlerini dikkatle izlemelerinin hepimizin faydasına olacağı inancındayım.
Saygılarımla.
Osman

Alıntı

+1000
Yerden göğe kadar haklısınız Sn.Ortaç.
Saygılar.

Alıntı

Akademik bir temel aldığımdan kullanmadığım bir ürünle ilgili bilgi verirken kaynak kullanmayı alışkanlık haline getirdim bu hem araştırmaya teşvik eder hem de yanlış bilgilendirmeyi önler.

Alıntı

(22-11-2010, 09:00 AM)harun demiş ki: Bir de tavsiye veren bazı arkadaşlara sözüm var:

Ciddi konularda bir kimseye tavsiye verebilmek için, o konu hakkında sadece fikrinizin olmasının ötesinde, gerçekten bilgiye sahip olmanız gerekir. Aksi taktirde iyi niyetle yapmaya çalıştığınız "yardım"ın yarardan çok zararı olur.

Alıntı

Sayın Melihaga,
Sayın Harun' un bu uyarısı forumun temel prensiplerinden biri olarak yeni katılanlara " Okudum, anladım ve kabul ettim" diye imzalatılmalı düşüncesindeyim.
% 100 katılıyorum.
Saygılar.
Osman

Alıntı

Sn. arkadaşlar,

Aslında bu prensip yalnız bizim forum için değil, HER konuda "fikir" sahibi olup (çoğunlukla olduğunu zannedip TV panellerine "uzman" diye katılanlara), beyan edenlere empoze edilmeli.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Geçtiğimiz gün Yalova valiliğinde işim vardı.. Her zamanki gibi bir manyetik dedektör ile donanmış daratılmış bir geçit, bir gerçek polis, kahvesini yudumlayan...

A4 kağıddın üzerinde bir not...

"X-Ray cihazından metal eşyalarınız ile geçmeyiniz"

Gözlerim Xray makinesi aradı... namümkün...

Bu sadece forumlardamı var? Bilgi olmaması?

Alıntı

#

Dünyanın her yerinde insanlar benzer sorunlardan muzdarip...
Saçma ve gereksiz sorular, bunlara karşılık olarak beklenilen veya verilen saçma ve gereksiz cevaplar...
Asıl sorun şu ki, biz bu tür saçmalıklara gavurların verdiği cevapları veremiyoruz...
Bizde garip bir şekilde cahillik ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan cüretkar bir şekilde ulu orta, sınırsız bir şekilde saçmalamak, tolore edilmesi ve hoş görülmesi gereken bir şey olarak görülürken, bunlara karşılık verildiğinde, hak ettikleri karşılığı vereni kınama, hatta bu karşılığı ve cevabı verene artan bir şiddetle saldırma geleneği var...Bahanemizde hazırdır; '' Biz onlar gibi materyalist ve ruhsuz değiliz, bizler duyguları olan, alıngan insanlarız.''...Ondan sonra da oturup salak gibi neden bir türlü bilgi toplumu olamadığımızı ve adamlara uşaklık yapmaya mecbur kaldığımızı tartışır dururuz...

Alıntı

Sayın Üstadım,
aquila non capit muscas: kartal sinek avlamaz
Meali: Önemli ve bilge kişiler önemsiz işlerle uğraşmaz.
Siz de boşveriniz lütfen, sizin bilgilerinize ihtiyacımız var.
Saygılar.
Osman

Alıntı

Okyanuslar ve büyük denizler, günün belli saatlerinde kendilerini temizlerler. Öylesine bir filtrasyon sistemi vardır ki kendine zararlı şeyleri süzerler ve canlılara yaşanabilir ortam sağlarlar. Okyanustaki balıkların dışkılarını, pullarını, orada yaşayan ve yaşamayan canlıların her türlü atık maddelerini ve bunların biriktiğini bir düşünün? Kanalizasyon mu var ki büyük okyanus ve denizlerde? Hayır... Doğal seleksiyonun dışında, doğanın oluşurduğu denge ve kendini koruma içgüdüsü vardır sadece...

İşte bilgi de böyle bir şeydir. Bilgi; doğru ellerde yoğrulup, bilginin ciddiyeti ve ehemmiyetine göre filitrasyondan geçirilip, insanlığın hizmetine sunulan bir imalat olmalıdır.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi