Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kırıkkale Detaylı İnceleme ''Sahra Söküm''
Değerli forum üyesi arkadaşlar,uzun zamandır aklımda olup da bir türlü fırsat ayıramadığım kırıkkale sahra sökümü ve detaylı inceleme konusunu bugün sizlerle paylaşıyorum.Bilindiği üzeret tabancamız 1957 model M.K.E üretimi olup,çalıştığım resmi kurumdaki beylik silahımdır.Tam manası ile detaylı sökümünü başaramadım ama siz değerli arkadaşlara sahra söküm konusu altında bir kaç parça fotoğraf sunmak istedim.Hepinize saygılarımı ve sevgilerimi sunarım.''Not:Söküpte takamadığım parçaları takmama yardımcı olan Sayın Pinus'a tekrar teşekkür ederim.İlerisine cesaret edemedim kusura bakmayın[Resim: 01022012890.jpg] :-)
[Resim: 01022012891.jpg]
[Resim: 01022012892.jpg]
[Resim: 01022012889.jpg]
[Resim: 01022012894.jpg]
[Resim: 01022012896.jpg]
[Resim: 01022012897.jpg]
[Resim: 01022012898.jpg]
[Resim: 01022012899.jpg]
[Resim: 01022012900.jpg]
[Resim: 01022012901.jpg]
[Resim: 01022012902.jpg]
[Resim: 01022012903.jpg]
[Resim: 01022012904.jpg]
[Resim: 01022012905.jpg]
[Resim: 01022012907.jpg]
[Resim: 01022012909.jpg]
[Resim: 01022012911.jpg]

Alıntı

1957'den beri silah sanayimizin bir arpa boyu yol alması ne mutluluk verici değil mi? Sn. Yıldız37 paylaşım için teşekkürler

Alıntı

Sn. Yildiz37, emeginize saglik. Ben de aklimdan Sn.Schumacher ile ayni seyleri gecirdim. 1957'deki tabancamiz PPK klonu, 2012'dekiler CZ klonu.

Şu tabancanin tasarimi bize ait olmus olsa, ates etmese alir koyarim bir kenara. Sonucta herkesin bir anisinin oldugu, atasinda dedesinde gordugu bir tabanca. Sirf bizim ailede 3 tane vardi.

O zamanki yasalar nasildi hatirlamiyorum ama, enistemde saglik memuru oldugu icin, teyzemde koy ebesi oldugu icin her ikisinde de taşıma ruhsatı vardı.

Alıntı

Sn. Yıldız37,

Benim tarifime bile gerek yok, telefonumu duyan pim kendiliğinden yerine oturur.Big Grin
İlk tanıdığım ruhsatlı silahımdır kendisi. Bizim orman teşkilatında bu modelleri bu kondüsyonda bulamazsınız. Oldukça acınası hale gelmiş olurlar. Bu tabanca modeli göz önüne alındığında diri. Sanırım yıllık atışlar dışında atış yapmamış. Aşınma bariz değil. Şarjör kanalı ne kadar da özensiz açılmış.
Bu tabanca için sıra bekleyenler gelir aklıma, beklemek istemezseniz öncelikli meslek gruplarından mümkünse bir akraba bulunur, o da görülür. Şimdi nerede o eski rüyalara giren Kırıkkaleler. Son ruhsat şubeye gittiğimde ruhsatı yenilenmeyen Kırıkkaleler artık kasalara sığmıyordu. Ne olurdu bu saçma sapan harçlar olmasaydı da geçmişin anısına bir tane alıp saklayabilseydim.

Alıntı

Elime aldığım ilk tabanca ve de tek.Söküm hakkında hatırladığım tetik korkuluğunun aşağı indirilerek yapıldığı idi.

Tabi benim dediğim 9mm ve T.C. Polis yazan modellerdendi maalesef fazlası aklımda kalmamış seri no su filan.

Alıntı

Efendim iyi dilekleriniz için ben teşekkür ederim.Bu tür aktiviteler bana oldukca zevk verir,hele ki forumumuza birtakım bulguları ekleyip siz değerli dostlarla paylaşmak daha da neşeli hale geliyor.Detaylı söküm için ğraştım ama ne pensem vardı ne de tornavidam :-) Onun için cesaret edemedim.Maazallah toplayamayız falan sonra iki saat hesap ver artık :-)

Alıntı

Sn.YILDIZ37,11 yaşlarındaydım. Babamın ilk ruhsatlı silahıydı. O yaşlarda kalitesiyle veya çalışmasıyla alakalı hiç bir bilgiye sahip değildim. Saf ve çocuksu duygularla gördüğüm o silahın benim için inanılmaz maneviyatı vardı. Gördüğüm ilk hakiki silahtı. Hiç unutamam,bir defasında babamın izni ile dükkanda belime koymuştum. Tabanca boştu,ancak o anki duygularımı kelimelerle ifade edemem. Şimdi bakıyorum da sadece mazide kaldı. Mekanik anlamda çok istikrarsızdı. Tam dolu şarjörü sorunsuz bitirdiğini hatırlamıyorum. Sn.YILDIZ37,eğer görev silahınız ise,başka alternatifi de yoksa,kalibresi, imal tarihi ve nerde yapıldığına bakmaksızın bakımını en iyi şekilde yapıp,çalışır vaziyette olduğuna emin olarak taşımanız gerektiğini düşünüyorum. Eminim Sizin gibi bir silah severde kesinlikle tedbirini almıştır.

Saygılarımla...

Alıntı

Bende de 94 yılında imal edilmişi vardı.İşçiliği bununla kıyaslanamıyacak kadar temizdi.Ve hemen hiç tutukluk yapmamıştır.Daha sonra evime giren bir hırsız tarafından çalındı.Belki ilerde bir yerlerden çıkarda geri gelir.

Alıntı

Babamın kamu görevlisi silahıydı. Çocukluğum bu silahı söküp, temizlemekle geçti. O yıllarda, ebevyn kontrolü altında bir çok kez atış yapmışımdır. Bir kez tutukluk sorunu yaşamıştık. İğne kırılmıştı. İğne yapıldıktan sonra çalışmaya devam etmişti. Dış görünüşü berbattı. Korozyon, -sol tarafta kılıfsız taşımaktan dolayı- sürgü üstünü delik deşik etmişti. Kim bilir babamdan evvel kim ya da kimler taşımıştı.

Alıntı

Efendim, bu tabanca benim bildiğim ilk tabancadır, evde hep sandıkta dururdu, o zamanlar dokunmam yasaktı. Bir kere izinsiz sandıktan çıkarttığım için babamdan sağlam azar işittiğimi bilirim. Şimdi babamın yaşı nedeniyle (birazda harç parası ödemek istemediği için) silah benim üzerime kayıtlı, üzerinde hemen hiç kalmayan boyası eski haliyle bile benim için hala en değerli tabanca. Saygılarımla...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi