Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cougar Boya Aşınması
Sn.demirc57,

Tecrübeleriniz için sonsuz teşekkürler.Uzun zamandır yerli silahlar arasında git gel yapıyorum (canik tp9 sa ,canik p 100 veya p120 sarsılmaz ,yavuz)içinden seçmeye çalışıyorum ama karar kıldım çok şükür cougar 8000 f alacağım

Teşekkürler,Saygılar

Alıntı

Sayın BATAR,

Öncelikle alacağınız silahınız hayırlı uğurlu olsun, Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.

Her silah sever için silah seçim kriterleri farklıdır; her silah severin alacağı silahtan beklentileri, fiziki yapısı (el ölçüleri vb), ekonomik durumu, kullanım amacı da farklıdır.

Ben kendi el yapım, kullanım amacım, maddi durumum ve en önemlisi silahın sorunsuz çalışması sebebiyle yerli silah tercihimi Cougar'dan yana kullandım. Ama yaptığım kısa listede diğer alternatifler nelerdi onlardan da bahsedeyim:

2. Alternatifim: Canik TP9 SF'idi. Eğer aynı dönemde 2. bir ithal silah almamış olsaydım (Glock 17) veya o dönemde MKE'de Glock'lar satışa sunulmasaydı kesinlikle yerli silahta ilk terihim TP9SF olacaktı. Silah satınalmadan evvel poligonda denediğim 3 farklı TP9 klasik tabancada ve 1 adet TP9SF'de en ufak bir sıkıntı yaşamadım. (Bana göre polimer gövdeli yerli silahlar içerisinde yabancılara kafa tutabilecek kalite ve güvenilirlikte tek yerli üretim silahtır)

3. Alternatifim: Girsan Yavuz16 MC39'du. (Beretta'ya olan saygı ve sevgimden dolayı bu silah etrafında çok gittim geldim!) Fakat silah almadan önce poligon atışlarında klasik Yavuz16 silahlardan 5 tanesi ile atış yaptım, bu atışlar esnasında genellikle son mermiden sonra gerdelin sürgüyü geride yakalayamaması sıkıntısını sıklıkla yaşadım. En son tetiğinin yumuşaklığından dolayı içlerinden en yoğun kullandığım Yavuz 16 kilit takozunu kırıp sürgüyü ileride kilitli bıraktığı için bu alternatiften uzaklaştım.

4. Denediğim diğer Tisaş, Sarsılmaz ve Canik modelleri elime rahat oturmadığından ve istikrarlı bir atış dağılımı yakalayamadığımdan dolayı zaten uzun listeden kısa listeye geçememişlerdi.

Özetle, eşşek kulakları ve kozmetik boya-badana sıkıntıları sizi rahatsız etmezse Cougar çok iyi bir alternatif, ama ne yalan söyleyeyim, TP9SF mükemmel tetiği ile aklımın bir köşesinde kalmadı değil hani... Bakarsınız sağlık raporumun süresi dolmadan ve hanım beni boşamadan envantere bir tane de Canik TP9SF ekleyiveririm. Smile

Tercihiniz şimdiden hayırlı uğurlu olsun

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
hymer
Merhaba sevgili forum üyeleri.

Uzun zamandır yeni aldığım taşıma ruhsatlı silahımın fotoğraflarını çekip paylaşmak istiyordum ancak en azından bir 50 atım yaptıktan sonra fotoğraf çekmenin daha mantıklı olacağını düşündüm, gerçi 50 çok az bir rakam olsa da yine de sıfırdan iyidir. Aşağıda paylaştığım fotoğraflar 50 atım sonrasında tabancada gözle görülen aşınmaları göstermek amacıyla çekilmiştir. Işık yansımasından dolayı bazı yerlerde aşınma var gibi göründüğünden, ben tabanca üzerindeki aşınmaları kırmızı ile çizerek belirgin hale getirdim.

Bu arada silahımdan memnunum, Sn Demirci57' ye de silah alırken model seçmemdeki kararsızlığımı gidermemde yardımcı olduğu için teşekkürlerimi sunarım.

[Resim: 2_zpsxdmhxuel.jpg]

Bu ilk fotoğraftaki boya aşınmaları, benim silah konusundaki acemiliğimden kaynaklanmıştır. Kılıfsız nasıl duruyor pantolonda derken buralar aşınmıştır. Big Grin

[Resim: SAM_1920_zpsmejslnib.jpg]

[Resim: SAM_1894_zpsevw9qqfx.jpg]

[Resim: SAM_1902_zpsylpar0iw.jpg]

[Resim: SAM_1904_zpsdyixlxkb.jpg]

[Resim: SAM_1901_zps0bu1bpbk.jpg]

Alıntı
20 üye teşekkür etti:
S@riyerli, hymer, fbalun, lupus, Gazanfer, demirci57, heisenberg, taarruz, Pistov, ugurucar57, halukyy, orpeus, PersonalDefence, ckenarli, wubıh, Dr.Oz, tekoglu, ismicey, Tongel, sbs
(06-10-2015, 02:32 PM)demirci57 demiş ki: Sayın BATAR,

Öncelikle alacağınız silahınız hayırlı uğurlu olsun, Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.

Her silah sever için silah seçim kriterleri farklıdır; her silah severin alacağı silahtan beklentileri, fiziki yapısı (el ölçüleri vb), ekonomik durumu, kullanım amacı da farklıdır.

Ben kendi el yapım, kullanım amacım, maddi durumum ve en önemlisi silahın sorunsuz çalışması sebebiyle yerli silah tercihimi Cougar'dan yana kullandım. Ama yaptığım kısa listede diğer alternatifler nelerdi onlardan da bahsedeyim:

2. Alternatifim: Canik TP9 SF'idi. Eğer aynı dönemde 2. bir ithal silah almamış olsaydım (Glock 17) veya o dönemde MKE'de Glock'lar satışa sunulmasaydı kesinlikle yerli silahta ilk terihim TP9SF olacaktı. Silah satınalmadan evvel poligonda denediğim 3 farklı TP9 klasik tabancada ve 1 adet TP9SF'de en ufak bir sıkıntı yaşamadım. (Bana göre polimer gövdeli yerli silahlar içerisinde yabancılara kafa tutabilecek kalite ve güvenilirlikte tek yerli üretim silahtır)

3. Alternatifim: Girsan Yavuz16 MC39'du. (Beretta'ya olan saygı ve sevgimden dolayı bu silah etrafında çok gittim geldim!) Fakat silah almadan önce poligon atışlarında klasik Yavuz16 silahlardan 5 tanesi ile atış yaptım, bu atışlar esnasında genellikle son mermiden sonra gerdelin sürgüyü geride yakalayamaması sıkıntısını sıklıkla yaşadım. En son tetiğinin yumuşaklığından dolayı içlerinden en yoğun kullandığım Yavuz 16 kilit takozunu kırıp sürgüyü ileride kilitli bıraktığı için bu alternatiften uzaklaştım.

4. Denediğim diğer Tisaş, Sarsılmaz ve Canik modelleri elime rahat oturmadığından ve istikrarlı bir atış dağılımı yakalayamadığımdan dolayı zaten uzun listeden kısa listeye geçememişlerdi.

Özetle, eşşek kulakları ve kozmetik boya-badana sıkıntıları sizi rahatsız etmezse Cougar çok iyi bir alternatif, ama ne yalan söyleyeyim, TP9SF mükemmel tetiği ile aklımın bir köşesinde kalmadı değil hani... Bakarsınız sağlık raporumun süresi dolmadan ve hanım beni boşamadan envantere bir tane de Canik TP9SF ekleyiveririm. Smile

Tercihiniz şimdiden hayırlı uğurlu olsun

Saygılarımla

Sayın Demirci57,

Listenizi bugünlerde oluştursaydınız modellerde değişiklik yapar mıydınız?

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
wubıh, demirci57
Sayın hymer,

Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir. Şartlar değişiyor, yerli silahlarda yeni modeller çıkıyor ve mevcut modellerde iyileştirmeler oluyor...

Şartlar sadece yerlilerde değişmiyor, özellikle ecnebi silah üreticilerinin yurdum insanına reva gördüğü "tuz yalatma" politikası yüzünden yerli tabanca ve tüfekler daha fazla rağbet görmeye başladı. Belki ithal silah alternatifinin yokluğundan, belki de ecnebinin sözde "ambargo" yaklaşımına bir tepki olarak silah severlerin yerli silahlara daha fazla yöneldiğini görüyorum. (Piyasada tek tük bulunabilen "kaptırmatör"den ihtiyaç fazlası ithal tabancaların insaf ötesi fiyatları ve bunlar üzerindeki yüksek kur çarpanı sebebiyle yerliye rağbet ayrıca artıyor) 

(Geçenlerde Sn.ErDiNi78 dostumuzun müthiş bir tespiti vardı. Kendisi biraz da kendi üslubu ve espiri yeteneğiyle duruma hiciv katarak; artık iç piyasada yurt dışı perakende satış fiyatına yerli silah sahibi olunabileceğini vurgulamıştı.)

Çok değil daha bir sene evvel MKEK'teki Walter, Glock, Beretta, Cz, Hs, Sig Sauer gibi ithal silah alternatifleri içerisinden seçim yapmakta zorlanan bizler, şimdilerde yerli silahlara daha fazla alıcı gözle bakar hale geldik.

İki sene evvel Stoeger'e silah bedelinin 2 katına yakın taşıma ruhsat harcı ödediğimi öğrenen çok yakınımdaki dostlarım dahi bana "arızalı" yaftasını yakıştırırken, aynı silahla 1 senede 2.500 mermi attığıma şahitlik edince, pardon demekten kendilerini alamadılar. (Tabii bu pardon belki de arızalı kelimesi kifayetsiz kalır manasında da kullanılmış olabilir Smile Zira bir yılda yakılan mermi de yaklaşık 3 Stoeger parası ediyor) Bu durumdan da anlaşılacağı üzere, benim silah seçimindeki ilk ve ana kriterim dayanıklılık ve güvenilirlik. Cougar bu anlamda benim listemde yine ilk 3te yer alacaktır.

Yeni çıkan kompakt boy yerlilerden Canik Tp9SF Elite ise sivil silah kullanıcısı dostlarımızdan tam boy hizmet tabancası olan Tp9SF ve Tp9SA'ya göre, taşıma ve gizleme kolaylığindan sebep, daha fazla rağbet görecektir. Silahın geri bildirimleri henüz kısıtlı olmakla birlikte, eğer mevcut durumda polimer ve kompakt boy bir silah alacak olsaydım ve gönlümden Glock G19 geçiripte imkansızlıktan bu silahı alacak olamasaydım Tp9SF Elit'i de kısa listeme alıp mümkün olduğunca detaylı incelemek isterdim.

Eğer hem laylon hem de eşek kulaklı olsun deseydim Tisaş PX9'u da es geçmez ve bu silahı da incelemeden net bir karara varmazdım.

Beretta 92FS hayranlığımın bir neticesi olarak, Girsan MC39 hala aklımı kurcalayan bir silah. Orijinal Beretta kilit takozu ile yedeklemek kaydıyla bu silahın benim kasamda her zaman yeri olabilir. 

Sarsılmaz ST9'un mevcut imalatlarını detaylı söküp inceleyemedim ama ne derler bilirsiniz; bir sıfırdan büyüktür! Bunu da inceleyip akıllıca karar vermekte yarar var.

Dikkat ederseniz ağırlıklı olarak taşıması kolay olan modelleri aklımdan geçiriyorum. Neden? Çünkü benim ihtiyacım bu yönde. Eğer bulundurma amaçlı bir silah satın alacak olsaydım Cz75, Browning ve 1911 klonu olan yerli (Canik, Tisaş vb)modellerini de kesinlikle bu listeye dahil eder ve bunların arasından gönlümün kaydığı, elime ve bütçeme uyan modeli tercih ederdim.

İthal silahlarla ilgili yorum yapmamamın sebebi yabancı düşmanı oluşum falan değildir. (Zira benim de hiç acımadan bir yılda 4.000den fazla atım yaptığım bir Glock17'm var) Fakat çok afedersiniz bize hıyar muamelesi yapanlara "git len ordan" diyebilmemiz gerekir. Bunun yolu da alternatif sahibi, bilhassa yerli alternatif sahibi olabilmekten geçiyor. Ne demişler, kötü komşu adamı ev sahibi yaparmış.

Her ne alacaksanız alın, kendi ihtiyaç, beklenti, ergonomi ve bütçenize uygun olanını; kesinlikle kendi akıl süzgecinizden geçirerek alın. En kötüsü hiç bir silaha sahip olmamaktır... Allah vermesin ama, gerçek bir ihtiyaç halinde canımız önce Yüce Allah'a, sonra o birilerinin burun kıvırdığı "delikli demir"e emanettir.  Mevla her kese gönlünden geçeni nasib etsin.

Saygılarımla

Alıntı
24 üye teşekkür etti:
heisenberg, hymer, Gravis_Pro, Karacula, Yasin06, kuzeybuzulu, lupus, demasoni, Cem1964, Murata, ismicey, Sakin, Antiterör, 1905sss, fbalun, bilhan, wubıh, Dr.Oz, ErDiNi78, celik60, geco, Dr.Vatan, xeorx, sbs
(06-02-2017, 10:54 PM)demirci57 demiş ki: Sayın hymer,

Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir. Şartlar değişiyor, yerli silahlarda yeni modeller çıkıyor ve mevcut modellerde iyileştirmeler oluyor...

Her ne alacaksanız alın, kendi ihtiyaç, beklenti, ergonomi ve bütçenize uygun olanını; kesinlikle kendi akıl süzgecinizden geçirerek alın. En kötüsü hiç bir silaha sahip olmamaktır... Allah vermesin ama, gerçek bir ihtiyaç halinde canımız önce Yüce Allah'a, sonra o birilerinin burun kıvırdığı "delikli demir"e emanettir.  Mevla her kese gönlünden geçeni nasib etsin.

Saygılarımla

Sayın Demirci57,

Ayrıntılı değerlendirmeniz içten teşekkür ederim.

Belgelerini emniyet müdürlüğüne verip sonucu bekleyen biri olarak seçim yapma(ma)nın belirsizliğinden kurtulmaya çalışıyorum.

Yerli ürünlerden tercihim Stoeger Cougar 8000 F.

Modelleri değerlendirecek bir deneyime yada bilgi birikimine sahip olmadığımdan forumun ilgili konularını okuduğumda benim açımdan en makul seçeneğin bu olduğu sonucuna vardım. 

İthal modellerde zaten HS-9 ürünü şu anda neredeyse tek olasılık görünüyor. (diğerlerinin fiyat skalası yanlarına yaklaşmama ciddi engel oluşturuyor)

İşin doğrusu gönlümde yatan model Beretta 81 FS yada CZ83. 7.65 modelleri çok daha fazla seviyorum, lakin bu sevgi 81 FS'nin sıfırına 1890$ verecek kadar değil elbette. 2. elini almak içinse tecrübem yada bu konuda danışabileceğim çevrem yok, o nedenle gene 9 mm lik sıfır modeller yürüyebileceğim tek yol olarak kalıyor.  Sad

Bilgilendirme için tekrar teşekkür eder, iyi forumlar dilerim.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
demirci57, Antiterör
Sayın hymer,

Eğer 7.65mm ilk terciniz olan kalibreyse şayet, yakın zamanda forum üzerinden bir iki tane temiz Beretta 81Fs satılmıştı. Genel görünüm olarak oldukça az kullanılmış ve fiyat olarakta 2.400 veya 2.500TL gibi mertebedeydi yanlış hatırlamıyorsam. Arada denk geliyor muhakkak. Forumdaki ilanları takip etmek lazım. Çok açık söyleyeyim, ikinci el silah alım satımı ile ilgili olarak internet üzerinde bizim forumdan daha güvenilir ve hakkaniyetli fiyat talep edilen bir platform görmedim şu ana kadar.

Ayrıca yine 7.65mm tercihinizle ilgili, klon olsun ama sıfır kilometre olsun derseniz Tisaş Fatih13'ü de değerlendirebilirsiniz. İyice araştırın tabii. Genelde İstanbul'daki poligonlarda bu kalibrede Fatih13 gözüme çarpmıştı. İmkanınız varsa poligona gidip atış yapın veya en azından bir kaçını arayıp silahın kondüsyonunu, kaç atımda olduğunu ve parça kırımı olup olmadığını öğrenin.

Saygılarımla

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
hymer, Antiterör, tirendaz, fbalun, heisenberg
(07-02-2017, 01:27 AM)demirci57 demiş ki: Sayın hymer,

Eğer 7.65mm ilk terciniz olan kalibreyse şayet, yakın zamanda forum üzerinden bir iki tane temiz Beretta 81Fs satılmıştı. Genel görünüm olarak oldukça az kullanılmış ve fiyat olarakta 2.400 veya 2.500TL gibi mertebedeydi yanlış hatırlamıyorsam. Arada denk geliyor muhakkak. Forumdaki ilanları takip etmek lazım. Çok açık söyleyeyim, ikinci el silah alım satımı ile ilgili olarak internet üzerinde bizim forumdan daha güvenilir ve hakkaniyetli fiyat talep edilen bir platform görmedim şu ana kadar.

Ayrıca yine 7.65mm tercihinizle ilgili, klon olsun ama sıfır kilometre olsun derseniz Tisaş Fatih13'ü de değerlendirebilirsiniz. İyice araştırın tabii. Genelde İstanbul'daki poligonlarda bu kalibrede Fatih13 gözüme çarpmıştı. İmkanınız varsa poligona gidip atış yapın veya en azından bir kaçını arayıp silahın kondüsyonunu, kaç atımda olduğunu ve parça kırımı olup olmadığını öğrenin.

Saygılarımla

Sayın Demirci57,

Tabanca satımı bölümündeki 81 fs ilanını takip edip, belgeleri hazırlayayım akabinde ararım diye düşünüyordum. Ancak foruma yeterince aşina olmamam sonucu geç kaldım.

Her bölüme tek tek bakmak yerine ana sayfadaki "bugünkü mesajlar" kısmından son yazılan konuları takip ederim, "81fs için yazılan yeni mesaj yok" diye düşünürken meğer "alım-satım ilan" kısmındaki mesajlar orada görünmüyormuş. Bunu da öğrenmiş oldum.  :s

Eğer ben alana kadar yeni bir 7.65 çaplı bir ilan gelirse elbette değerlendiririm. Ancak ilanları geriye doğru baktığımda açıkçası çokta umutlu değilim.

Alıntı

(07-02-2017, 01:52 AM)hymer demiş ki: ...

Her bölüme tek tek bakmak yerine ana sayfadaki "bugünkü mesajlar" kısmından son yazılan konuları takip ederim, "81fs için yazılan yeni mesaj yok" diye düşünürken meğer "alım-satım ilan" kısmındaki mesajlar orada görünmüyormuş. Bunu da öğrenmiş oldum.  :s

...

Yanlış öğrenmeyin diye yazıyorum. Bugünkü mesajlar kısmında konulara göre bir kısıtlama yok. Her yeni mesaj bugünkü mesajlar kısmında çıkıyor. Muhtemelen siz atlamışsınızdır.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Tongel
(07-02-2017, 02:07 AM)ilksurfer demiş ki:
(07-02-2017, 01:52 AM)hymer demiş ki: ...

...

Yanlış öğrenmeyin diye yazıyorum. Bugünkü mesajlar kısmında konulara göre bir kısıtlama yok. Her yeni mesaj bugünkü mesajlar kısmında çıkıyor. Muhtemelen siz atlamışsınızdır.

Sayın İlksurfer,

Atlama durumum sanırım yok. Şu an ana sayfadan baktığımda ilan bölümünde 1,2 ve 4 saat önce mesaj yazılmış 3 konu görüyorum. Lakin "bugünkü mesajlar" kısmına tıklayıp baktığımda bu 3 konu için sadece "forum sponsorluğu" başlığındaki mesajı görüyorum, "satım ilanlarınız" ve "silah ve aksesuar alım satım ilanlarınız" kısmındaki mesajları görmüyorum. Belki de bu durum benim profil ayarlarından kaynaklanıyordur bilemiyorum.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi