Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cougar Boya Aşınması
Öncelikle kendi konumu, var olan bu konunun devamına yazdığım için özür dilerim. Sanırım henüz yeni konu açma yetkim yok ve Stoeger'in en son aktif olan konusu buydu.

Konuma geleyim. Ruhsat işlemleri filan derken nihayet silah alım belgesi edindim. Bu arada merak edecekler için yazayım 5 yıllık harç bedelini de başvuru sırasında aldılar. 5-6 Ekim gibi özel bir iş için Ankara'ya gideceğim, gitmişken silahımı da alayım diyorum. Forumdan takip edip, okuyarak rengine henüz karar veremesem de Stoeger C. 8000 F de karar kıldım. Gönül isterdiki en az 2000-3000 USD'lik bir ürün alayım ama bütçe bu kadar.

Fakat bir kaç gündür forumda Canik 55 C-100, L-120 modelleri ve Sarsılmazın B 6 ve B 6 C modelleri ile ilgili müspet yorumlar okuyorum. Bu modellerin fiyatları da şu sıra kampanyalı sanırım. Bu silahlar Stoeger kalitesinde mi yoksa hala stoeger "alınabilecek en iyi yerli" mi? Ustalar bu konuda beni aydınlatabilir mi?

Çok teşekkürler

Alıntı

Sn. demirc57, Sn.baris, Sn.zucchero, Sn.vgun, Sn.borz ve diğer değerli üstad ve forum üyeleri selamlar.

Cougar da boş kovan dışarı atılırken, boş kovanın temasından kaynaklı, üst kapakta bir çizilme yaşadınız mı veya böyle bir hadise duydunuz mu?

Alıntı

Kendi adıma konuşmak gerekirse hemen hemen her marka ve model yarı otomatik tabancada zaman zaman benzer boş kovan sürgü temaslarına ve sürgüde kalan sarı pirinç lekelerine şahit oldum.

Alıntı

Sayın browning 61,

Çizilme ne kelime! Bize kız gelen dul çıkar... Smile

Sayın lupus, bahsettiğiniz kovan sürme tırnağının altındaki pirinç lekeleri sayın Harun' dan TAC87 üzerinden tedarik ettiğim OTIS bakır-pirinç temizleyicisi ile çok güzel temizleniyor, lakin sürtünmeden kaynaklı olarak tahliye esnasında aynı zamanda boya kalkması da mevcut tabii. Ama benim tahmin ettiğim, sayın browning 61'in asıl sormak istediği konu atım yatağı üst kısmında ve çeperinde boya çizilmesi olup olmadığı... Sayın browning 61, içiniz rahat olsun, hepimizde malum çizikler mevcut.

Madem ki durum böyle, aslında 1.000 atım yapmayı bekliyordum ama, hadi bakalım buyrun size 800 atım görmüş gri boyalı bir Cougar'ın son hali...

Resim kalitesi için özür dilerim, lakin eldeki telefonla bu kadar oluyor.

Saygılarımla.

[Resim: c1.jpg]

[Resim: c2.jpg]

Kovan tahliye penceresinin altında oluşan boya çizikleri:

[Resim: c3.jpg]

Döner namlunun kilitleme esnasında sürgüye temas ettiği yüzeyde boyadan eser kalmadı:

[Resim: c4.jpg]

Görüldüğü üzere mermi sürgü tırnağının altında boydan boya, çizik mevcut:

[Resim: c5.jpg]

Mermi kovanının iğne yuvası önüne oturduğu alanda boyadan eser kalmadı:

[Resim: c6.jpg]

Koyu gri görünen kısımlar boyası tamamen kalkmış, ham çelik kısımlardır:

[Resim: c7.jpg]

Döner namlunun iğne yuvasına yakın sürgü üst kısmında namluyu kilitleyen yüzeyde de boya tamamen kalkmış durumda:

[Resim: c8.jpg]

Kovan tahliye penceresinin alt orta kısmında oluşan boya çizikleri:

[Resim: c9.jpg]

Namlu kilitleme takozunun ön kısmına her atımda vurup geri gelen sürgünün namlu altı ön mihverindeki u şeklinde oluşan boya kalkması:

[Resim: c10.jpg]

Sürgü ucundaki namlu kilitleme yüksüğüne temastan kaynaklı, gözle görünür görünmez namlunun uç kısmında oluşan hafif flu çizikler:

[Resim: c11.jpg]

Namlunun yivleri içerisinde bu akşam ortadan kaldıracağım karbon ve bakır artıkları:

Bana göre Stoeger'in tek ciddi sıkıntısı yiv-set geçişlerinin keskin kenarlı (sharp-edge) olmasıdır!!! Glock namlusundaki eğrisel yiv-set geçişlerine göre daha fazla partikül sıvandığından Stoeger'e daha sık karbon-bakır temizlemesi yapmak gerekiyor. Glock'a göre 2 kat daha fazla harbi çekiyorum!!!

[Resim: c12.jpg]

Namlu kilit takozunun sol ve sağ yanaklarında da gövdenin ön sürgü kılavuzlarının içine gelen kısımlarında boya kalmadı:

[Resim: c13.jpg]

Kilit takozu tırnağının namlu döndürme spiral kanalı içerisinde sürttüğü yüzeyde, görünür görünmez bir çizilme mevcut ama kırtıklı değil sadece renk atması:

[Resim: c14.jpg]

Aşağıda, sayın cem321'in merakına gark olan; horoz üzerinde oluşan minik krater, ilk 40-50 atımdan sonraki hali ile aynı, akabinde herhangi bir derinleşme olmadı:

[Resim: c15.jpg]

Dün gaza gelip 1,5 metreden 5 defa yere attığım gövde: Tongue
Alüminyum "can"dır. (Yani tenekedir manasındaSmile)

[Resim: c16.jpg]

Namludaki karbon, pirinç ve bakır'lara ölüm! Yaşasın alüminyum kardeşliği...

[Resim: c17.jpg]

Alıntı

Sn.demirc57,

Bendeki sıkıntı izlerin üste doğru olması...

[Resim: 20150924_153330_zpslrhtmlzc.jpg]

Cougarı alalı bir ay oldu, ilk 20 gün 100 atım yaptım, olan aşınmaları görünce duraksadım vallahi. Sad

Alıntı

Yapmayın böyle.Şu sıralar bir tanede bulundurma Cougar 8000 alayım demiştim.

Alıntı

Sn.asuspc,

Ben bir ay geriye dönsem, yine Cougar alırdım.

Farklı silahlar kullanmamış birisi olsam derim ki, ilkgözağrım bana öyle geliyor, ama değil, ben bu makineyi farklı sevdim.

Zaten firma da sıkıntı yok, bugün yollasam fabrikaya her türlü arkasındalar, bilgileri de var benim silahla ilgili.

Aşınmalardan farklı olarak boş kovan çıkarırken oluşan çizik sadece merak uyandırdı bende, eski kullanıcılarından onun bilgisini rica ettim.

Sn.asuspc, yoksa makine bana çok güven veriyor, çekerken acaba demiyorum. Sn.demirc57 üstadla bu silah konusunda aynı paralelde düşünmekteyim. Boyası umrumda değil , atım kalitesini seviyorum..

Alıntı

200 atış sonunda sürgüde kovan tahliyesi kaynaklı gözle gönünen bir iz oluşmadı.
[Resim: th_sto1_zps2lqifoan.jpg]
[Resim: th_7c64178e-5fb0-46de-80e3-add82369ca86_zpsmnvbviz6.jpg]
[Resim: th_sto2_zpsgcqti4zj.jpg]
[Resim: th_sto3_zpsj3r9nu6s.jpg]

Alıntı

Sanırım diğerlerini boş verip, S. Cougar alacağım. Bir kaç çizilmenin çokda önemli olmadığını düşünüyorum. Test edip, fotolarını paylaşırım, silah hakkında fazladan veri oluşur.
Teşekkürler

Alıntı

Sayın browning 61,

Dünkü kozmetik paylaşımımdan sonra, akşam Cougar'la ilgili beni en çok rahatsız eden setlerin içerisinde sıvanan partikülleri Otis karbon ve bakır temizleme kitleri ile hallettim. Ufak bir ipucu: şarzlı matkabın ucuna sert plastik fırça bağlayarak milyon defa harbi çekmiş gibi pırıl pırıl oluyor!

Sizin paylaştığınız fotoğrafa bakılırsa, boş kovanların suçu yok Sayın browning 61! Bir kovanın atım yatağından çıkıp, tahliye penceresinden fırlayıp, o pencerenin üst tarafından sürgüye geri çarpma ihtimali, benim bir sonraki ABD başkanı olmamla hemen hemen aynıBig Grin

Eğer Stoeger'in silahla hediye ettiği deri iç kılıfı kullanıyorsanız, kullandığınız kılıfın içini gözle bir kontrol edin! Benim sürgünün üzerinde ilk gün oluşan ufak çizikten sonra Sayın lupus'un yerli deri kılıflarla ilgili öğüdünü kulağıma küpe yaptım.

Dip Not: Bugün Mne'de 1.000'nci mermiyi attık, vahşi kedi hem vahşi, hem de çok yahşi. Hala "No issues at all" dediklerinden... Ben de size kesinlikle katılıyorum, bugün tercih yapmak durumunda olsam, Cougar yine ilk yerli alternatifim olurdu...

Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi