Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TEKE AVI-MALZEME SEÇİMİ-HATALAR
Dürbün almak başlı başına bir bilgi,ekonomik güç,kullanılan tüfek,kullanım şartları,kullanılacak arazi özellikleri gibi bir çok değerlendirilmesi gereken kriteri yanında taşır.
Bu yüzden sıralı olarak değerlendirmekte fayda var.
Öncelikle ilk kriter nasıl bir arazide ve ne avında kullanılacağı ile ilgili seçim durumudur.Bu yazı standart dışı( 400 mtr üstü) atışları içermeyip av amaçlı olarak düşünülmüştür.
Teke avının mesafe ve şartları ile geyik ve domuz avının şartları büyük değişkenlik gösterir.Dağ avı tamamen bedensel performansa dayalı bir avlanma sistemidir.Kondisyonunuzun mükemmel olması,kilo sorununuzun olmaması,kalp ve solunum sisteminizde hiç bir sorunun olmamasını ve sakin bir ruh halinde olmanızı gerektirir.Yükseklik korkunuzun olması size baştan kaybettirebilir.Sürekli dikine çıkılan sarp kayalar,ayağınızı koyacak yer dahi bulamayacağınız taşlar sinsice sizi bekler.Küçük bir hata ya ağır yaralanmanıza veya direk ölümünüze sebep olabilir.Bunca eziyet ile 3-4 saat tırmanarak çıktığınız yerde bir taşı kaydırmanızdan veya ters rüzgarda kalmanızdan dolayı teke sizi farkederek daha siz onu görmeden 3 dağ öteye aşar.Dolayısı ile bu kadar zahmetli bir avda şansınızın bir defa olması dolayısı ile açığınızı kapatacak olan ekipmanın çok büyük önemi vardır.Ekipmandan kastımız kıyafet vb değil tüfek ve optiğinizdir.Bu yazının temel aldığı konuda budur .Dağda kullanacağımız bir dürbünü seçelim ama önce olası karşılaşacağımız şartları değerlendirelim'ki nasıl bir optik almamız gerektiğine karar vermemizde yardımcı olsun.
Dağ şartları her zaman tahmin edilebilir değildir.Aşağıdan durgun gördüğünüz bir zirve çıkınca sizi kuvvetli rüzgarlarla karşılayabilir,güneşli gördüğünüz hava bir anda kara dönüşebilir veya bir anda gelen sisin saatlerce içinde kalabilirsiniz.Bırakın teke izlemeyi 5 metre ötenizi görmeniz mümkün olmayabilir.Bunların hepsinden sıyırdık diyelim.Gece yola çıkıp saatlerce yürüdükten sonra sağ salim bek yerinize( bakacak,meteris,ateşlik,gözet yeri) oturdunuz.Hava açıldı etrafa bakmaya başladınız,eğer gözleriniz alışkın değilse 100 metre ötenizde duran tekeyi fark etmeyebilirsiniz.Hayvanlar ile doğanın renkleri müthiş bir şekilde uyumludur.Bir dostum bana eğer teke kendisini görmeni isterse görürsün demişti,bencede çok doğru bir tanım ancak bu bir yere kadar.Elinizde hd versiyon iyi bir el dürbünü var ve bir miktar hayvan anatomisini bilirseniz taştan tekeyi ayırabilirsiniz.Aksi takdirde rehberiniz saatlerce size yer tarif eder.Atış mesafeleri genel olarak 200 ile 500 metre aralığında ve genellikle açılı bir şekilde olur.Mesafeyi ve açıyı tam olarak bilmek zorundasınız.Bunun için güvenilir iyi marka bir mesafe ölçere ihtiyacınız var.Swarovski,leica,zeiss ve leupold bu konuda kendisini ispat etmiş iyi markalardır,Muhakkak bunlardan birine sahip olmak durumundasınız aksi takdirde başarısızlık kesin sonuçtur.Dağda mesafeyi tahmin etmek çok yanlış bir iştir,hiçbir zaman tutmaz.Vadi aralıkları,av ile aranızdaki küçük tepeler,av ile aranızdaki açı farkları her zaman yanılmanıza olduğundan fazla veya eksik tahmin yapmanıza sebep olur.Bu şansa bırakılacak bir konu değildir.Ancak dikkat edilmesi gereken diğer konu ayar esnasında kullandığınız mesaferi ölçeri kullanmanızdır.Markalar arasında farklı ölçümler olabildiğine bir çok defalar şahidim.Tüfek dürbününüzü avdan önce sıfır açıda çok düzgün bir şekilde ayarladığınızı var sayıyorum,aynı mermiyi kullanıyorsunuz,gece 3,5 saat tırmanıp zirve yaptınız,güneş doğdu hayvan aşağıda sizden habersiz dişileri kovalıyor.Mesafeyi ölçtünüz,var ise kule ayarlarınızı yaptınız,sakince nişan aldınız,hassası kurdunuz GÜM teke koşmaya başladı,2. yi sürdünüz ama teke yok dürbüne sokamıyorsunuz,
zoom yüksekte kaldı,düzelttiniz hayvanı buldunuz ama 200 metre daha mesafeyi açtı ve gidiyor 2. güm gitti gider.İçinizde müthiş bir burukluk,ve suçlu arama duygusu.
1- Dürbünümün ayarımı bozuldu?
2- Mermim kötümü idi ?
3- Mesafeyimi yanlış ölçtüm ?
4- Tüfeğimi titrettim ?
5- Desteğimmi kötü idi ?
6- Dürbün ayaklarım sorunmu yaptı ?
7- Duruşum mu rahat değildi ?
8- Acaba vurdum da yaralı mı gitti ?
Bunların hepsi mümkün.Sıra ile tek tek inceleyelim
Dürbün ayarları bir çok sebepten bozulur...
1-Ayar yaptığınız rakım ile atış yaptığınız rakım uyumlu değildir.( % 90 bu böyledir) Rakım yükseldikçe hava inceldiğinden sürtünme etkisinin azalmasından mermi üst gider.
2-Ayar yaptığınız zaman ile atış yaptığınız zaman arasında ciddi ısı farkları vardır.Soğuk hava yoğundur ve atışınız alt gider.
3-İlk montaj esnasında hatalar vardır.Vidalar doğru sıkılmamıştır,base vidalarına doğru yapıştırma işlemi uygulanmamıştır veya hiç uygulanmamıştır.Atışta oynamaya sebebiyet verir.
4-2 parçalı bir ayak sistemi ise ön ve arka arasında uyum problemi vardır kısa mesafe atışı ile dürbün sıfırlanıp hatanın farkına varılamamıştır.
5-Kullanılan dürbün kalitesizdir ayar tutmamaktadır,ancak atıcı tecrübesi yeterli olmadığı için bunu fark edememiştir.
6-Herşey doğrudur ancak taşıma esnasında dürbün kasılmaya veya darbeye maruz kalmıştır.

Mermim kötümü idi ?? işte yaşadığımız en büyük sorun budur.Ülkemize malesef 2. sınıf mermiler ithal edilmekte bunlarda'da kalitesiz çekirdekler,birbirini tutmayan barut ölçüleri had safhada mevcuttur.Bunu düzenleyebilmek için doldurma ekipmanlarının bir kısmına sahip olup barut ayarlarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.Bunun için kinetik çekiç,çok ama çok hassas bir terazi,çekirdeği basacak day set e ihtiyacınız var.Bu çekirdek hatalarını olmasa da barut dengesizliklerini düzeltmenize yardımcı olur.Bu aşamada mermilerinizin bazılarını farklı barut ölçülerinde doldurup namlunuza en uygun kombinasyonu bulabilirsiniz.

Mesafeyi yanlışmı ölçtüm ???
Hayır aslında doğru ölçtünüz ancak açının hesabını yapamadınız.0 açı esası ile atış yaptınız ve merminiz üst gitti.Peki bunu nasıl çözeriz.İşte çok önemli bir konu daha ancak detaya girmeden basite indirgeyerek anlatmak
istiyorum.Tüm açılı atışlarda mermi üst gider bunu çözmek için dürbüne ya bir açı ölçer takıp balistik hesaplama proğramı ile atış mesafesini bulup dü
rbün ayarlarını ona göre yapmalıyız.veya açı ölçüm hesabıda yapabilen mesafe ölçerlerden bir tane edinip mümkün oldukça namlu seviyesinde tutup çıkan rakama göre ayar yapmalıyız veya açıyı ,rakımı ölçüp hesaplamaları kendi içinde yapan bir el dürbünü edinip sorunu basitçe kökünden çözmeliyiz ( swarovski el range,bushnell arc,Leica gibi)

Tüfeğimi titrettim ???
Bilinçli olarak tüfeği titretmediniz ama direk kundağı taşa yasladığınız için vibrasyondan dolayı titreşim oluştu ve ıska attınız.Altına çanta mont vb bir şey koysa idiniz teke ile yanyana resim çektirebilecektiniz.Veya patlama korkusuna sahipsiniz son anda farkında olmadan gözlerinizi kapatıp veya başınızı çekerek atış yaptınız ve tüfeği oynattınız.

Desteğim'mi yanlıştı ???

Buda ıska sebeplerinden birisidir.Yivli tüfek ile muhakakki desteklenerek atış yapılmalıdır.Desteksiz atışı düşünmek bile istemiyorum( mecburu durumlar istisna) tüfek desteği için bipod kullanımı gereklidir ancak olmazsa olmaz değildir. İçine gömülebilen orta sertlikte bir çanta veya taşa temas etmeyecek yumuşaklıktaki mont aynı işi yaklaşık olarak görür.Ben ağırlıktan kaçındığım için bipod kullanmıyorum ancak bunu sorun etmeyen arkadaşların kullanmasında fayda var.

Dürbün ayaklarımmı sorun yaptı ???

Mümkündür iyi montaj yapılmamış bir ayak sistemi veya ucuzuna kaçılmış bir ayak sistemi dürbün tüfek arasındaki ilişkiyi her zaman bozar.Hele dağda zor taşıma şartlarında dayanıksız bir sistem sizi her zaman yarı yolda bırakabilir.Bu manada montajınızın son derece iyi ve sorunsuz olması şarttır.Bu konuya vakıf değilseniz işin ustasını bularak ona yaptırmalısınız.Dürbün montajı 4 tane vidanın sıkılması işi değildir ve sağlıklı bir 2 parçalı sistemin montajı 3 ile 4 saat kadar sürer.

Duruşummu rahat değildi ???

Buda önem arzeden bir konudur.Atış esnasında çok rahat olmalısınız,zoraki bir taşa tutunmaya çalışmak,ayağınıza sağlam bir destek bulamamak,Tüfeği sabitlediğiniz zaman aynı açıda vücudunuzu tutamamak,nefes alma sorunu yaşamak,Kendinizi kasmak veya patlamadan gayri ihtiyari korkmak size ıska attırır.Son anda tetiği çekerken tüfeği farkında olmadan hareket ettirip hedef hattını bozarsınız.Siz tüfekten korkmayın TÜFEK SİZDEN KORKSUN.

Acaba vurdumda yaralımı gitti ??

İşte en çok yaşanan olaylardan birisi.Herşey düzgün,atışta hata yok kesin vuruldu ama gidiyor veya gitti.Teke avlarında muhakkak'ki atıştan sonra hayvanın bulunduğu yere çıkıp kan ve iz kontrolü yapılmalı,hayvanın gittiği istikamete doğru takip yapılmalıdır.İlk anda kan olmayabilir Şu anki federaller gibi sert ve hemen parçalanan bir çekirdek atmış olabilirsiniz ve kemiğe vurur vurmaz parçalanmış derine nüfuz etmemiş ancak hayvanda uzun vadede ölümüne sebep olacak iç kanamaya sebep olmuştur.Veya mermi işkembeyi delmiş hayvan koşmaya devam etmektedir,ölüm kesindir ancak takip mesafesi uzun olur doğru olan bir müddet bekleyip hayvanın yatmasını ve yaranın soğumasını beklemektir.Hayvanı ciğerlerinden vurmuşsanız beyindeki oksijen tükenene kadar koşmaya devam eder ancak bu arada yere serpilmiş gibi duran ciğer kanını akıtmış olabilir.Bu kan ilk vurulduğu yerde değil 10-15 metre sonra başlayabilir ve 25- 30 metre aralıklarla devam eder.Ölüm kesindir takip şarttır.

Peki böyle şeylerin yaşandığı bir avda nasıl bir dürbün ve nasıl bir çap ve çekirdek kullanmalıyız.Teke doğaya çok uyumlu renklerde olduğundan ayırt edilmesi çok zordur( benim gibi acemiler için tabi) bu durumda dürbünün lens kalitesi ve çözünürlük yeteneği devreye girer yani lensleri çok kaliteli bir dürbün olmalı.Atış mesafeleri uzun olduğundan 12 kuvvet'in altı bir ölçü kullanmak yanlış olur.Uzun yürüyüş mesafeler olduğundan taşınabilmesinin kolaylığı bakımından objektifi 50 nin üstünde olmayan,hafif malzemeden mamul bir dürbün olmalı.Hassas atış yapılacağından dürbün kılları mümkün oldukça ince olmalı.30 a kadar büyütme oranı olan ancak kafa ölçüsü 56 nın üstünde olmayan,tüp çapı 30 veya 34 olan mümkün ise Avrupa imalatı dürbünler bu tarz avlanmalar için daha uygundur.Size avı vurduran dürbündür.Vurabilmeniz için önce görebilmeniz gerekir.Dürbün arabanın direksiyonu gibidir.Bütün yönlendirmeyi o yapar.

Bence ideal ölçüler ,,2-12x50---2,5-15x56----3-18x58---5-30x50---4-12x42 veya 50---6-24x50----4-16x50 gibi veya bunlara çok yakın ölçülerdir.

Mermi çekirdeği olarak çabuk deforme olabilen, 150 grain'in altında olmayan,parçalanıp derine nüfuz yeteneğini kaybetmeyen,sivri uçlu,mümkün ise kimyasal yapıştırma işlemi ile imal edilmiş( scirocco,accubond,sst,tsx gibi),çekirdek çapı olarak 270 ( 7 mm ) nin altında olmayan ancak 8,5 mm nin'de üstünde olmayan büyük kovanlı mermiler tercih edilmelidir.Bu konuda 270 win,7 mm rem mag,30-06,,300 win mag,300 weatherby mag,8x68 s,300 ve 270 win short mag,7x64 kullanılabilir sağlıklı kalibrelerdir..Ancak seçim hakkım kısıtlı olsa 270 veya 300 win mag tek seçimim olurdu..Markanın çok önemi olmamakla birlikte mümkün olan en kalın namlulu,sentetik kundaklı ve hassas tetikli tüfeği tercih ederim.

Selçuk aydın

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ali_1911
Sn yivlici
Teke avı için bir de bipod değerlendirmesi yaparsanız çok seviniriz.
Saygılar...

Alıntı

(12-05-2013, 04:08 PM)tahoye demiş ki: Sn yivlici
Teke avı için bir de bipod değerlendirmesi yaparsanız çok seviniriz.
Saygılar...

Konuyu okumadım ama sn yavuzhanın böyle bir konu başlığı var.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi