Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ 75 B Geri Çağırma
Arkadaşlar merhaba;

Bugün yolların buz olmasının sebebi ile küçük bir trafik kazası yaşadık. Aslında öndeki bmw ye vurmayayım diyerek kendi aracımızı kaldırımın üzerine çıkardım ama nazarlık olsun tarzından pasta cilalık bir işlem çıkardık yine karşı tarafa. Bizim aracımız ne yazık ki o kadar şanslı değildi.

Her neyse olayı anlatmamın sebebi arkadaşla tanışma şeklimiz. Öndeki aracı kullanan arkadaş o gün rizeden gelmiş; kendisi sivil polismiş. Evrakları doldururken eğildiğinde silahını gördüm sohbet arasına tabanca mevzusunu da kattık.

CZ75 almak üzere olduğumuzu söyledim. "Tırnaklı tipler değil de, horozu yuvarlak olan cz75 ler sorunlu olduğu için geri çağrılıyor ve toplanıyor, yazı geldi" dedi.
Hangi seriler, hangi yıllar hatırlıyor musunuz diye sorduğumda "1998-2000 arasındaki üretimlerde hata olduğu söyleniyor ama 1996-2000 de olabilir" cevabını aldım.
"Gerçi bende o sorunlu cz olsa da değişmem, çünki yerine sarsılmaz veriyorlar. Cz nin yerini tutar mı...." şeklinde devam etti sohbetimiz.

Bu konuda bilgisi olan veya emniyet mensubu üyelerimiz varsa, bildiklerini aktarabilir mi?

Alıntı

Memur arkadaş büyük bir ihtimalle size yanlış bilgi vermiş...Yakın zamanda eski tip '' tırnaklı '' Pre-B bir CZ 75 ' i atım yatağı dolu taşıyan bir polis memuru silahını düşürmüş, silah ateş almış, polis memuru ağır bir şekilde yaralanmıştı. Daha sonra araya giren bazı hadiselerden dolayı konuyu takip edemedim, polis memurun nihai sağlık durumu, horozun konumu, uğradığı hasar ve kazanın kesin ve net nedeni ile ilgili kati bilir kişi raporu konusunda güncel bir bilgim yok. Ancak bu hadiseden sonra envanterdeki Pre B modellerinin otomatik iğne kilidi olan B' ye tadil edilmesi, eğer bu tadilat maliyet ve pratiklik açısından çok verimli olmaz veya hukuki sorunlar çıkarsa, söz konusu tabancaların B serisi CZ 75 veya başka bir tabanca ile değiştirilmesi gündeme gelmişti. Sanırım Pre B ' den B ' ye tadilat mantıklı bulunmadı, halihazırdaki tedarikçi de Sarsılmaz olduğu için envanterdeki Pre B CZ 75' lerin Sarsılmaz Mega 2000 ile değiştirilmesi yoluna gidilmiş olabilir....

B serisi CZ 75 ' lerle ilgili olarak geri çağırmayı gerektirecek kronik bir sorun hiç duymadım.

Bu konuda daha net ve kesin bir bilgi edinirsem bunu da paylaşmaya çalışırım.

Saygılar.

Alıntı

Arkadaşlar, geri çağrılan silahlar otomatik iğne kilidi olmayan Pre-B CZ 75 ' ler.

Silah sahibine iki seçenek sunuluyor;

1. Sarsılmaz Mega 2000 ile değiştirmek.
2. Silahın atım yatağının sürekli boş tutulacağını belirten bir taahhütname imzalanarak kuruma teslim etmeyi müteakiben kendi silahını muhafaza ve kullanmaya devam etmek.

Saygılar.

Alıntı

Sn.lupus, ikinci seçeneği tercih eden bir memur görev esnasında silahını atım yatağı dolu olarak yere düşürse ve bunun neticesinde de yaralansa veya hayatını kaybetse, kendisi veya yasal mirasçıları sosyal yardım ve ödeneklerden yaralanabilir mi, yoksa atım yatağı dolu olarak taşımayacağını taahüt ettiği için, kendisi veya yakınları bu haklardan mahrum bırakılabilir mi ?

Eğer ikinci durum söz konusu ise, biraz detaylı düşünen ve görevi icabı atım yatağı dolu olarak silah taşımak zorunda kalan tüm memurlar, Sarsılmaz Mega' ya geçerek sadece otomatik iğne klidi olmayan ama bunun dışında silahın birinci derecedeki emniyet manivelasında herhangi bir sıkıntı olmayan CZ'lerini, emniyeti kıpır kıpır yerinden oynayan Mega ile değiştirmek zorunda kalacaklar.

Alıntı

(23-01-2012, 02:07 PM)Murata demiş ki: Sn.lupus, ikinci seçeneği tercih eden bir memur görev esnasında silahını atım yatağı dolu olarak yere düşürse ve bunun neticesinde de yaralansa veya hayatını kaybetse, kendisi veya yasal mirasçıları sosyal yardım ve ödeneklerden yaralanabilir mi, yoksa atım yatağı dolu olarak taşımayacağını taahüt ettiği için, kendisi veya yakınları bu haklardan mahrum bırakılabilir mi ?

Bu tahhütname özlük haklarından ziyade, idari sorumlulukla ilgili bir belge Sn.murata...

Alıntı

Şahsım adına böyle bir seçenek sunsalardı,kesinlikle,ve hiç düşünmeden elimde bulunan Pre-B CZ 75 ile yoluma devam ederdim.

Saygılar...

Alıntı

Efendim benim anlayamadığım nokta bu Pre B Cz'ler de istinaat yokmu ki otomatik iğne kilidine kafayı takmış bunlar!Hani 1.nesil Ceska Zbrojovka'lar da istinaat kilidinin olmadığıı biliyorum.Bu bahsi geçen CZ modeli ise Pre B olan,sadece istinaati olan ve iğne emniyeti olmayan modeli.Tabanca kurulu iken istinaatte taşımanın bir sıkıntı yaratacağını sanmıyorum,yoksa yanlışmı biliyorum?

Alıntı

Tesekkurler Sn. lupus.

Alıntı

Sn.YILDIZ37,istinatten kastınız horoz emniyeti olsa gerek. Benim de merak ettiğim atım yatağı dolu,horoz emniyetinde bulunan ve iğne emniyeti olmayan bir tabanca yere düştüğü zaman ateşleme gerçekleşir mi? Tahminimce ateş alan tabancadaki horozun konumu tam kurulu vaziyette olsa gerek. Böyle durumlarda horozun iğneye yapmış olduğu baskı belirleyici bir unsur mu oluyor? Yoksa riske atmamak mı gerek?

Saygılarımla...

Alıntı

Evet konu doğrudur.CZ75 ler kurumumuz tarafından toplanması için illere yazı ulaşdı.Asıl konu emniyetinde olduğu için diye bu iş başlamıştır.Yerli tabanca almayanlar çoğunlukta idi.Saygılar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi