Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TAKTİK ATIŞLAR - TACTICAL DRILLS
Sn. Zemre10,

Poligon34 benim de düzenli olarak ziyaret ettiğim bir poligon. Geçen hafta oradaydım. Ellerindeki tüm fişekler 2017 üretim yeşil tabanlı fişekler.

Sn. Fruktoz23,

Sn. Zemre'nin iğneyi tekrar kurma ile ilgili söyledikleri sizin yanlış yaptığınız bir şeyi düzeltmek değil, patlamayan fişeği şarjör çıkarıp tahliye etmeden önce bahsi geçen yöntemle iğneyi kurup bir kez daha tetik düşürülebileceğini belirtmek için verilmiş genel bir bilgiydi benim anladığım kadarıyla.

Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Fruktoz23, Gravis_Pro, Zemre10, Tongel
Sn.Fbalun,

İnanın bazen okuduğumu dahi anlayamıyorum, küçük telefon ekranında okuyunca tam olarak anlayamamışım  Shy

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
fbalun
Sn. Fruktoz23,

Acinaze kıt bilgi ve tecrübemle bir kaç eleştiri de ben yapmak isterim Smile 

Ateşlenmeyen fişek algoritması tamam da bana göre hala risk sınırındaki fişeği elinize alıp tam da göz hizanızda önüne arkasına bakmak neden? 

Diğer bir husus; Şarjörü çıkarılmış bir tabanca da atım yatağındaki merminin şarjör boşluğuna düşme riski vardır (Kimi zaman sürgünün yavaş manüple edilmesiyle veyahut bana denk gelen yerli bir kaç tabancada yaşadığım durum). Ateşlenmemiş fişek yukarıda da belirttiğim gibi risk altında bulunduğundan bu hususa da dikkat çekmek istedim.

Son atışda (yere yüz üstü yatıp atış yaptığınızda) bir an dengenizi kaybedip biraz da kontrolsüzce düşerek dizinizin atış hattında kalabileceğini düşündüm. Kameraman arkadaş ise sizin tam sağ tarafınızda konuşlanmıştı. Yolun başındaki taktik atıcısına fazla yaklaşmamak taraftarıyım  Big Grin

Videonun 6.08 dakikasında ise sürgü geride kitlemedi. Atış anında sol elinizin manüple etmiş olabileceğini düşünüyorum.

Boşaltma talimatı uygulamanızda ise sarjörün boş olduğunu kendiniz kontrol edip atış eğitmeninize de şifahen belirtmeniz, henüz atım yatağı kontrol edilmemiş ve tetik düşürülmemiş tabancanız ve emniyetiniz için faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Forumda bir kaç gün önce kurusıkı kullanımı ile ilgili konuya atfen, yolun başındaki taktik atıcıların biraz bilgi ve tecrübe kazanıncaya kadar bu alternatifi gözönünde bulundurması hususunu da faydalı görüyorum.

Benden yakışıklı olduğunuz için her ne kadar sizi sevmesem de  Big Grin Tongue emniyetiniz videodan çok çok önce geliyor. Belki biraz da ben evham yaptım. Hatam var ise eleştirecek forum büyüklerimin ellerinden şimdiden öperim, bayram harçlığımı alırım. Cool

Çalışmalarınızın devamını dilerim.

Saygı ve sevgilerimle

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
talipakil, Fruktoz23, Tongel, heisenberg, alpago, ugurucar57
Sn.Gravis_Pro,

Öncelikle eleştirilerinizi ben eğitim düzeyinde görüyorum ve dikkat edeceğim dediklerinize. Bu çalışmalar biraz aceleye geldi zira poligona giderken hiç böyle bir düşüncem yoktu Smile

İlerleyen zamanlarda başka "drill" çalışmalarıda çekeceğim fakat bunlarda sadece yakışıklı olmam göze batacak, diğer kuralları iyice sindirmeden çekmeyeceğim Smile

Saygılarımla

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Sabri, Tongel, Gravis_Pro, heisenberg, alpago
Bu videolardaki arkadaşta bile güvenlik sorunları var ise vay benim halime. Tamamen Allaha emanetim anlaşılan. Bunun bir kursu vb var mıdır iZMİR'de?

Alıntı

Sn.Mutluay,

Maalesef ülkemizde bu gibi çalışmaların pratik eğitimini alabileceğimiz bir yer yok. Ancak bu forumdaki üyelerin birlikte bilgi alışverişi yapması ile teorik bir altyapı oluşturabilmekteyiz.

Eğer İngilizce diline hakimseniz YouTube' da birçok görsel kaynak bulabilirsiniz. Tabi bu seferde doğru ve yanlış kaynak ayrımı yapmak gereklidir.

Ben elimden geldiğince önce kendim öğrenip sonra naçizane çabalarımla bir şeyler yapmaya çalışıyorum ve hala ne kadar çok öğrenmem gerektiğini anlıyorum bu forum sayesinde.

Yani size bir acemi olarak tavsiyem bolca okumak ve öğrenmek üzerine olacaktır daha sonra da pratik çalışmalarınızı kendiniz planlayıp yapmalısınız.

Saygılarımla

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, Gravis_Pro, Rangeman, heisenberg, Sabri, alpago, fbalun, Mutluay
Mont altında gizli taşımada kılıftan kütleye nasıl atış çalışması yapılması gerektiğini gayet güzel gösteren ve maalesef izlenme sayısı 287 de kalan video. En kısa zamanda 

00:00-00:15 Aynı hız ve aynı disiplinle, mühimmatsız 1000 mühimmatlı 100 tekrar.

Başarı sağlanırsa ; 00:17-00:30 Aynı hız ve aynı disiplinle, mühimmatsız 2000 mühimmatlı 100 tekrar. 

Başarı sağlanırsa ; 00:37-00:48 Aynı hız ve aynı disiplinle, mühimmatsız 3000 mühimmatlı 100 tekrar. 

Başarı sağlanırsa ; 00:51-00:59 Aynı hız ve aynı disiplinle, mühimmatsız 4000 mühimmatlı 100 tekrar.

Sonrası benim senelik istihkak tükeniyor Smile bundan sonrasındaki hızlarda kuru çalışmaya devam. ( O hızdan sonra Üstad bile geri beslemeye alıyorsa kendini, ben hayli hayli mühimmatı israf ederim. ) Ayrıca 2:08'de görülen el bilek kasılmasını geçen sene oldukça sık yaşadım elektirk çarpması gibi bir his ardından kramp sanırım el sinirlerimde sıkıntı var orta parmakta koca bir nasır cabası...

Saygılar.

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
Yasin ALAN, sem, xeorx, hymer, ayasli, Cem1964, cnrabt, Sabri, heisenberg, karabasan, wildeagle, PersonalDefence, efe1753, demasoni, Gazanfer, fuat_61, fbalun, tirendaz
(07-03-2017, 11:01 AM)sem demiş ki: Sn.Lupus, ateşlenmeyen fişek durumunda "tap-rack" ameliyesine alışmak (poligon şartlarında olsa dahi) daha doğru olan yaklaşım değil midir? Özellikle aktif görevde bulunan personel için silah ateş almadığında beklemek alışkanlığı açık hedef yaratıyor. İşin mutlak doğrusu yok ama sizin tecrübenize göre ne yapılmalı?

Saygılar.

alpago
Sn. Borz,

Bolca kılıftan çekiş - kuru tetik çalışması ama hakikaten bolca yapıyorum. Birde  "ne kadar yavaş o kadar akıcı ne kadar akıcı o kadar isabetli." sözünü çalışmaya ve atışa başlaman önce tekrarlıyorum, bu şekilde yapacağım diye kendimi tekrar tekrar şartlandırıyorum.

Saygılar.

Şu forumda, haddim olmayarak takdir ettiğim ve mutlu olduğum husus; Teorik ve pratik anlamda, ilerledikçe ve çıtayı yükselttikçe, mütevazilik ve alçak gönüllülük konusunda da farkını gösterip, kendini bir o kadar geriye çeken insanlardır. Sayın Lupus, sayın alpago, sayın sem ve daha ismini zikredemediğim sayın üyeler.  

Saygılarımla.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
heisenberg, fuat_61, fbalun, sem, alpago

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi