Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 3.6 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Atış gözlügü ve kulaklık almak istiyorum...
Bende kulaklık için Sportear Modellerine bakarken günlük cepte taşınabilien 2 kademeli SportEar 30 dB SNR modeline rastladım ön sipariş 2'li set (2kişi için) kargo dahil 50$'a gelecek.

http://igg.me/at/traffic-vance/x/12314704

[Resim: xpro.closed.pair_-650x650.jpg]

Markanın 4.000$'a kadar modelleri mevcut ,yaklaşık 110$'a aktif 10x ses arttırma 4 aktif mikrofonlu modelinide diğer atış etkinlikleri için gözüme kesitirdim.

http://axilpro.com/product/m4-ear-muffs-2/

Alıntı

Değerli TTC Forum üyeleri,

Silah sesi her ne kadar hoşumuza gitse de yüzleştiğimiz sorunlara sağlığımız açısından önlemler alıyoruz.

En çok karşılaştığımız sorulardan biri de AKUSTİK TRAVMA.

Akustik travma iç kulakta sıklıkla yüksek desibelli bir gürültüye maruz kalma nedeniyle oluşan bir hasardır. Bu hasar bir kez çok yüksek sese veya daha uzun bir süre boyunca daha düşük desibelli sese maruz kalmayla ilişkili olabilir

Aşağıdaki tiplerde durumları yaşayanların akustik travma riski daha yüksektir:
- yüksek sesli endüstriyel ekipmanın uzun süreler çalıştığı bir işte çalışanlar
- yüksek desibelli seslerin uzun süre devam ettiği yerlerde yaşayanlar veya çalışanlar
- sıklıkla müzik konserlerine veya yüksek desibelli müzik etkinliklerine giden kişiler
- silah atış poligonları kullananlar
- kulaklık gibi uygun ekipman olmadan silah patlaması veya başka çok yüksek sesler yaşayanlar

Spesifik riskler açısından sürekli olarak 85 desibel sese maruz kalanlar akustik travma için en yüksek risk altındadır.

Akustik travmanın ana belirtisi işitme kaybıdır. Uzmanlar birçok durumda hastaların önce yüksek frekanslı sesler duymakta zorluk çekmeye başladıklarını belirtirler. Daha düşük frekanslı seslerde zorluk daha sonra oluşur.
Akustik travma başlangıcını işaretleyen en önemli belirtilerden biri tinnitustur. Tinnitus kulakta bir çınlama veya vızıldama sesine neden olan bir yaralanma tipidir. Hafif ila orta tinnitusu olanlar sıklıkla bu durumu sessiz bir ortamda fark ederler.
Akustik travma tedavisi biraz sıkıntılı konudur, ağır durumlarda işitme kaybı ve /veya kulak çınlaması kalıcı olabilir. (Kaynak Health-line)

Ben şu anda EN166 1F standartlarında Radians Journey koruyucu gözlüğü numaralı gözlüğümün üzerine takıyorum. Kulaklık olarak da Nielssen elekronik kullanıyorum. Patlama sesini parmak şıklatma düzeyine indirebiliyor. Tavsiye edebilirim.

[Resim: ljmGdQ.png]

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
demirci57, Gazanfer, lenduha, aseyhan, cnrabt, AteşErim
Sayın Sabri,
Güvenlik konusunda çok önemli ve benim gözden kaçırdığım bir noktaya temas etmişsiniz. Silah sesi İşitme kaybı haricinde, istemsiz irkilmeye ve başka reaksiyonlara da yol açıp konsantrasyonu (ve karizmayı) dağıtabilir. Kimi tecrübeli üyelerimizin, bekledikleri halde silah sesini işittiklerinde gösterdikleri reaksiyonları itiraf ettikleri bir konu hatırlar gibiyim. Tetiğe basarken ağzımı açacağıma en iyisi bir kulaklık alayım sakin olsun dedim, bir  Howard Leight Impact Sport R-01526 ismarladım. Fiyatlar uçmuş tabi, bir yerde 320'ye buldum hemen atladım, umarım saçmalamadım, ve satıcı çamura yatmaz.
Ben de gözlüklüyüm. gençliğimde miyop-astiğmat olan gözlerim yaş ilerledikçe şimdilerde hipermetrop astiğmata dönüştü.Hakim gözüm sağ gözdür ve gözlükle gözü sağlam kişiler kadar görebiliyorum. Ayrıca orta-iyi bir bilardocu idim fakat paralax konusunda kaygılarım hep olmuştur. EN 166  standardındaki koruyucu gözlüğün atıştaki faydası konusunda bilgi verirseniz memnun olurum. Ben de iş icabı kullandığım (atış için tasarlanmamış) EN 166 standardı,  UV korumalı ve daha güçlü UV+IR korumalı 2 gözlük var. Sarı olan UV korumalıyı Güçlü ışık altında, diğer UV+IR'I kaynak vs. de kullanıyorum, ancak nişan almak gibi hassas bir iş yapmadığım için numaralı gözlüklerimi çıkarıp kullanıyorum çünkü numaralı gözlüğüm çerçevesiz olmasına rağmen üstüste çok rahatsız edici oluyor. Dolayısıyla ben atışta kullanmayı düşünmemiştim. Siyah olan ancak güneşe karşı görüş sağlar hassas göstermez ancak diğeri sizin kullandığınızın benzeri. Parlak güneşli ortam haricinde varsa lütfen yararını kısaca belirtir misiniz?
Saygılar.    

[Resim: 15494140_10154793016043659_2001830069_n.jpg]

Alıntı

Sayın Ahmet Özalp

Bağlantıdaki yazıda sorduğunuz konuda yeterli bilgi var sanırım:
http://www.is-sagligi-ve-guvenligi.com/m...dilir.html

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
Sayın Sabri,
Cahilce soruma nazik cevabınız için teşekkürler. Safety Glasses konusunda epey bilgim var. Ancak dün gece şampanya şişesinden geri dönen misketin atıcının kafasını yardığı videoyu görene kadar Atıcıktaki gereğini anlıyamamıştım. Hemen oturup senelerdir yapmadığım şeyi yaptım ve benim numaralıyı Safety'ye monte ettim. 1 saat kadar taktım ağırlık haricinde bir rahatsızlık vermedi. Sanırım üzerindeki koruyucu siyah cam çerçevesini (belki kırmak zorunda kalarak) çıkarınca epey hafifleyecek. Bu bağlantı numaralı gözlüğümün nişan alırken aşağı doğru burnuma düşmesini de önleyecek. İç içe takınca düşüyordu. Şimdilik kablo bağı ile tutturdum, belki sonra daha pratik bir bağlantı keşfederim. Sizinkinin benzeri sarı Drager'le aynı uyumda bağlanmıyor fakat Uvex'e tam uydu.  
Saygılar
[Resim: 15424511_10154796087183659_1255527270_n.jpg]

not:Resimlerde pek belli değil ama gözlüğün yanlarında yanağa yapışan katlanabilir koruyucu kafesler var.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Değerli Forum üyeleri,

Yen'i bir silah sever olarak genellikle atışlarımı poligonda yapıyorum ve kendime iyi bir kulaklık ve gözlük almak istiyorumum. Kulaklık olarak 3M ürünlerine baktım forumda yazılanlar dışında pek bir bilgi sahibi olamadım sizce hangi modelini almalıyım? Gözlük olarak ise hiçbir fikrim yok. (3M düşünmemin sebebi firmada bir yakınımın çalışıyor olması.)

Saygılarımla

Alıntı

(15-01-2017, 07:03 PM)ismicey demiş ki:  kendime iyi bir kulaklık ve gözlük almak istiyorumum. Kulaklık olarak 3M ürünlerine baktım forumda yazılanlar dışında pek bir bilgi sahibi olamadım sizce hangi modelini almalıyım? Gözlük olarak ise hiçbir fikrim yok. 

Sn. İsmicey,

Kulak ve göz koruması, silahseverler için olmazsa olmazlardan. Daha önce kulaklık konusunu forumda yazmıştım.
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid331986 konunun sonunda 2016 yılının en iyi kulaklıklarının yer aldığı bir bağlantı var.

Benim şu anda kullandığım Nielssen Elektronic ten memnundum ama son olarak Amazon dan 30 USD sınırlaması gelmeden son dakika da bir de Howard Leight impact sport aldım. İnternette ararsanız ülkemizde 3-4 katı fiyatlara bulmanız mümkün. 3M in kulaklıkları içinde Peltor en iyilerden sayılabilir.

Gözlük konusunda 3M iyi diye biliyorum.

Saygılar

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
ugurucar57, Gravis_Pro, 1905sss, ismicey, lenduha
Sn İsmicey ,

Sn Sabrinin de buyurduğu üzere kulak ve göz koruması silahseverler ve atıcılar için olmazsa olmazlardan. Ben de nacizane kullandığım ürünleri paylaşmak istedim belki faydam dokunur size.

Kulaklık olarak 3m peltor tactical sport ve Howard Leight İmpact kullanıyorum ,ikisinden de oldukça memnunum.

Gözlük olarak kulandığım Oakley SI Tombstone ve 511 Tactical Raid modellerini incelemenizi tavsiye ederim.

Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
hymer, 1905sss, Sabri, ismicey
Piyasada ESS çeşidi gözlüklerin çin kopyaları dolaşmakta. Orjinali 80-120 dolar arası değişen ürünler burada 150tl civarına satılıyor. Acaba orjinalleriyle sahtelerini ayırtetmenin bir yolu var mı? Yada daha iyisi ülkede bunu ithalatını yapan güvenilir firma?

Alıntı

(02-11-2017, 02:45 AM)Tartarus demiş ki: Piyasada ESS çeşidi gözlüklerin çin kopyaları dolaşmakta. Orjinali 80-120 dolar arası değişen ürünler burada 150tl civarına satılıyor. Acaba orjinalleriyle sahtelerini ayırtetmenin bir yolu var mı? Yada daha iyisi ülkede bunu ithalatını yapan güvenilir firma?

Eğer Bolle Tactical düşünürseniz, yakın zamanda tac87'de satışta olacak.
Ürünlerin gerçek olduğunu garanti ederim.  Cool

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
hunter 12, Tartarus, Pistov

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi