Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arazi araçları
Sn Yıldız37,
Sanırım haklısınız kasko değeri dolayısıyla bir alt dilime düşüyordur. 965 TL MTV'si var.
Eminim herkes biliyordur ancak ufak bir hatırlatma
http://www.tsrsb.org.tr/sayfa/kasko-deger-listesi
adresinden aracınızın modelini bulun ve araç değerinin %5'ini alın
http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1028
adresinden aracınıza uygun vergi dilimini bulun.

Eğer %5 olarak hesapladığınız tutar MTV tutarından düşük ise aracınıza normalde uygulanan dilimin bir düşüğünü ödersiniz. Ör 4001cc+ dilimi yerine 3500-4000cc gibi... 16 yaşından büyük 4001+ cc motor araç için 1.352 yerine 965 TL...

Alıntı

Şuraya bakıp fikir edinebilirsiniz.

http://www.celikmotor.com/lada/#/Modeller/Lada%204x4

http://www.celikmotor.com/lada/#/Fiyatlar

Alıntı

Sn. yeniavci,

Lada Niva ile ilgili Sn. Red Kit ve Sn. gurgula aracın eksi ve artılarıyla ilgili tüm detayları yazmışlar. Eğer daha önce bu araçtan kullanmadı iseniz, ve çevrenizde bu aracın dilinden anlayan ustanız yoksa, alacağınız araç karbüratörlü model ise binek aracınızı aramanız kaçınılmaz gibi duruyor.
Etrafımda iyi ustalar olmasına, kendi elimden ufak tefek işler gelmesine, bulunduğum ilde aracın parçalarını çok ucuza temin etmeme me rağmen yaklaşık 2 yıl kullandığım 95 modeli beni maddi açıdan epeyce üzmüştür. Fakat arazideki vermiş olduğu hazza gelince paha biçilemez Smile

Lada niva ile yollarımızı ayırdıktan sonra 2001 model 4 kapılı 1600 cc lik bir Suziki Vitara JLX sahibi oldum. Yakıt ekonomisi, şehir içi ve şehirler arası yolculuk performansı, yeterli büyüklükteki bagajı ve iç hacim olarak inanın o paraların hakkını fazlasıyla veren bir araç. Arazi kabiliyetide, opsiyonlu olarak kullanılan 4x4 özelliği ve 2 kademeli ağır devri ile , şasi uzunluğu dezavantajı dışında Lada nivayı aratmayacak durumda idi.LPG ile kullanımda ki yakıt avantajı ile sizin durumunuzda binek araçtan arazi aracına geçiş yapmayı düşünen arkadaşlara şiddetle tavsiye edebileceğim bir araç.

Sn. YILDIZ37,
Sn. mercankayaya sormuşsunuz ama müsadesi olursa sahip olduğum bilgileri paylaşmak isterim.
Şu an çok yakın bir arkadaşım 97 model 5,2 Chrokee kullanmakta, LPG ile şehir içi yakıt tüketimi 0,46 - 0,5 TL civarında, bu rakam şehirler arası yolculuklarımızda 0,35 TL civarına düşmekte.
Temiz kullanılmış düşük kilometrelerde bir araç bulmanız halinde, American arabaları kolay kolay arıza çıkarmazlar. Elektrikli aksamları bile mekanik mantıkla çalıştığından güvenilir bir araca, gözünüz kapalı uzun yıllar keyifle binebilirsiniz.
Tavsiyem böyle bir aracın dilinden anlamayan tamircilere etslim edilmemesi. American arabasına bilinçsiz yapılacak her türlü müdahale sizin keyfinizi kaçırmaktan öteye gitmeyecektir.
Yedak parça fiyatlarına ve piyasasına baktığımızda internet üzerinde TR sitelerinde çok düşük fiyatlara hertürlü kaliteli parçayı bulmak mümkün.
Son sahibi olmak ile ilgili de her hangi bir şüpheniz olmasın, " her kör satıcının, bir topal alıcısı vardır" sözünden yola çıkarak piyasada hızlı el değiştiren binek araçlara kıyasla, acil ihtiyaçta elden hızlıca çıkartılmayacak bir araçtır fakat off-road cılarında gözdesi olduğundan her zaman müşterisi bulunabilir.

Alıntı

Sn. Yıldız37, ben 90'ların sonunda kullanmıştım aklımda kalanlar söyle. Motor büyük 8, parça sorunu yok ama ustasıda pek yok. Asfaltta kalkış hızı düşük ama devir aldığı zaman güzel sürat yapıyor. Fakat kesinlikle viraj'a girmemeli. Yüksek olduğu için biraz sarsıntı yapıyor ama çok üst düzeyde değildi. Teknoloji olarak malum 90'lar. Bunlar asfalt için aklımda kalanlar.
Arazi olarak, bir kaç sefer dere geçtim hepsinde stop etti. Buzlu karlı yollarda hiç şaşmadan mutlaka savruldu.
Arıza olarak ben şanzıman ve diferansiyel'den çok çektim.
Ve son olarak piyasası ne kadar bilmiyorum ama son sahibi siz olacakmışsınız gözüyle bakın Smile
Umarım yardımcı olmuştur, saygılar.

Alıntı

Bence arazi araci, arazi araci gibi olmali. Herseyden biraz mantigi ile uretilmis arazi araclari bana karaktersiz geliyor. Deve kusu gibi. Ne deve, ne de kus...
Arazi araci edinilecekse kesinlikle sehirici icin ikinci bir arac daha olmali. Ve arazi araci sehirici konfor ve endam dusunulmeden, sadece asli isini yapacak bir marka olmali.

Alıntı

Bir çok fikir edindim yazılanlardan.

Niva için Lada servise gittim. Orada satılık ama bütçeme uygun gelmeyen 2011 model 2. el bir aracı inceledim. Sizlerinde yazdığı gibi neticede hiçbir iddiası olmayan kendi halinde bir araç. Ancak amaca uyduğu da kesin. Bir arkadaşımız aracın devamlı 4x4 modunda olduğunu yazmış. Bu aracı 10 yıl kadar önce kullanmış bir yakınımı aradım, hayır isteğe bağlıdır 4x4 modu, arazi de değilsen sadece 2 arka teker çekeri ile kullanabilirsin dedi...

Bana ısrarla sakın vazgeçme al mutlaka çok seveceksin.... Sadece kullanırken eski Muratlar gibi tetik olacaksın, gözün hararette olacak yazın bilhassa.... Hararet yükseldi kırmızı yanacak, ses ötecek devri yok artık, eskiden nasıl göz kulak arabada olurdu öyle şöförlük yapacaksın gene.... Ama dağlarda basmadığın yerde kalmaz bilesin dedi...

Yarın yılın son tek günü aceleye getirmeyeceğim, yıl başı sonrasına erteledim, nasipse ve hayırlı olacaksa olsun dileğim.

Alıntı

İnşallah Sayın Yeniavcı.
Açtığınız konunun içinde biraz kendi niyet ve düşüncelerimizi tartışsakta, inşallah siz kendi gönlünüze ve amacınıza uygun bir araba alırsınız.
Saygılar.

Alıntı

(29-12-2011, 05:25 PM)_X0X_ demiş ki: Sn. yeniavci,

Lada Niva ile ilgili Sn. Red Kit ve Sn. gurgula aracın eksi ve artılarıyla ilgili tüm detayları yazmışlar. Eğer daha önce bu araçtan kullanmadı iseniz, ve çevrenizde bu aracın dilinden anlayan ustanız yoksa, alacağınız araç karbüratörlü model ise binek aracınızı aramanız kaçınılmaz gibi duruyor.
Etrafımda iyi ustalar olmasına, kendi elimden ufak tefek işler gelmesine, bulunduğum ilde aracın parçalarını çok ucuza temin etmeme me rağmen yaklaşık 2 yıl kullandığım 95 modeli beni maddi açıdan epeyce üzmüştür. Fakat arazideki vermiş olduğu hazza gelince paha biçilemez Smile

Lada niva ile yollarımızı ayırdıktan sonra 2001 model 4 kapılı 1600 cc lik bir Suziki Vitara JLX sahibi oldum. Yakıt ekonomisi, şehir içi ve şehirler arası yolculuk performansı, yeterli büyüklükteki bagajı ve iç hacim olarak inanın o paraların hakkını fazlasıyla veren bir araç. Arazi kabiliyetide, opsiyonlu olarak kullanılan 4x4 özelliği ve 2 kademeli ağır devri ile , şasi uzunluğu dezavantajı dışında Lada nivayı aratmayacak durumda idi.LPG ile kullanımda ki yakıt avantajı ile sizin durumunuzda binek araçtan arazi aracına geçiş yapmayı düşünen arkadaşlara şiddetle tavsiye edebileceğim bir araç.

Sn. YILDIZ37,
Sn. mercankayaya sormuşsunuz ama müsadesi olursa sahip olduğum bilgileri paylaşmak isterim.
Şu an çok yakın bir arkadaşım 97 model 5,2 Chrokee kullanmakta, LPG ile şehir içi yakıt tüketimi 0,46 - 0,5 TL civarında, bu rakam şehirler arası yolculuklarımızda 0,35 TL civarına düşmekte.
Temiz kullanılmış düşük kilometrelerde bir araç bulmanız halinde, American arabaları kolay kolay arıza çıkarmazlar. Elektrikli aksamları bile mekanik mantıkla çalıştığından güvenilir bir araca, gözünüz kapalı uzun yıllar keyifle binebilirsiniz.
Tavsiyem böyle bir aracın dilinden anlamayan tamircilere etslim edilmemesi. American arabasına bilinçsiz yapılacak her türlü müdahale sizin keyfinizi kaçırmaktan öteye gitmeyecektir.
Yedak parça fiyatlarına ve piyasasına baktığımızda internet üzerinde TR sitelerinde çok düşük fiyatlara hertürlü kaliteli parçayı bulmak mümkün.
Son sahibi olmak ile ilgili de her hangi bir şüpheniz olmasın, " her kör satıcının, bir topal alıcısı vardır" sözünden yola çıkarak piyasada hızlı el değiştiren binek araçlara kıyasla, acil ihtiyaçta elden hızlıca çıkartılmayacak bir araçtır fakat off-road cılarında gözdesi olduğundan her zaman müşterisi bulunabilir.

Sn. XoX,
Ben de yıllardır araba toplayan, bu işe gönül vermiş ve makina mühendisliği otomotiv bölümü mezunu biri olarak, yazdıklarınızın altına imzamı atarım.
Bundan 4 sene evvel senenin 300 günü dağ bayır av yapan dayıma, 98 model Suzuki Vitara 2.0 V6 model bir araç aldık. O gün bugündür bana dua eder. Deralarca, arkadaşları, aldığımızın üstünde tekliflerde bulundular. Ve şimdiye kadar hiç arıza çıkarmadı. Hor kullanılmamış ve kazasızını çok tavsiye ederim. Hem fiyatı da model yılından dolayı makul seviyelerde.

Saygılar

Alıntı

Teşekkürler Sn. BekciHursit.

Bu arada Sn. yeniavci ve 4x4 araç almak isteyen diğer üyelerimize acizane bir tavsiyem olacak.
4x4 ayrıcalığına sahip olduktan sonra, binek araca dönüşünüz çok zor olabilir. Bundan sonraki hedefiniz hep bu segmentte bütçenize göre daha iyisini kovalamakla geçecektir. Tecrübeyle sabittir Smile

Selamlar...

Alıntı

(30-12-2011, 09:14 AM)_X0X_ demiş ki: Teşekkürler Sn. BekciHursit.

Bu arada Sn. yeniavci ve 4x4 araç almak isteyen diğer üyelerimize acizane bir tavsiyem olacak.
4x4 ayrıcalığına sahip olduktan sonra, binek araca dönüşünüz çok zor olabilir. Bundan sonraki hedefiniz hep bu segmentte bütçenize göre daha iyisini kovalamakla geçecektir. Tecrübeyle sabittir Smile

Selamlar...

Sn Bekçi Hurşit bu konuda size katılmıyorum ve tam tersini düşünüyorum, 4x4 bir araç arazide binek araçlarla elbette kıyaslanamaz, ancak yolda arkadan itişli adam gibi bir sedanın tadını hiçbir vasıta veremez, halihazırda bir 4x4 sahibiyim ve sadece arazide kullanıyorum yolda binmek için ise yine sedan bir araç aldım çünkü 4x4 araç ne kadar lüks ve konforlu olursa olsun yolda iyi bir sedanın yanında hiç kalır ve asla onun tadını ve konforunu veremez...

Aynı markanın 2 aracını örnek vereyim BMW X5 çok iyi ve konforlu bir araç olmasına rağmen ondan daha ucuz olan bir 5.20 ile yolda sürüş zevki ve konfor konusunda asla yarışamaz...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi