Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arazi araçları
Sn. yeniavci, Lada Niva arazide mükemmel iş çıkarıyor. LPG ile yakıt tüketimi, daha rahat dolaşmanıza imkan tanıyor. Soğuk bölgede iseniz kalöriferi muhteşem. Cam açmak zorunda kalıyorsunuz. Yaz aylarında hararet yapabiliyor. Çürümeye karşı dirençli değil. Özellikle bol yağış alan bir yerde iseniz çürümeye karşı hazırlıklı olmalısınız. Sürekli bakım isteyen bir araç. Tüm olumsuzluklarına rağmen arazide çıkardığı iş ve sizin bahsettiğiniz üzere kullanacağınız ortam için gözü kapalı alınacak bir araçtır Lada Niva.

Saygılar..

Alıntı

Değerli arkadaşlardan Niva için olumlu görüşler geldikçe, hafif bir meyil oluşuyor gibi Smile
Bazen uğraşmayı göze almayan deli gönlüm der ki Toyota Fj Cruiser Smile

Alıntı

(29-12-2011, 03:13 PM)mercankaya demiş ki: Sn. Yıldız37,
benimde karar veremediğim modellerin arasında idi freelander. Fakat arazide deneme şansım oldu. Belki beklenmeyecek bir durum ama inanın arazide kibar kaldı Smile Sadece tahmin olarak diğer Honda modellerininde aynı akıbette olacağını düşünüyorum. Küçük motor şehir için uygun mu? Evet. Ama arazide, hayır. Ne kadar vinç yardımı olsada motor gücü başlı başına bir faktör.
Amatörce ilgilenme ve araştırma imkanım oldu. Off-road kullanım için bence bir araçta şunlar kesinlikle olmalı:
. 4x4 mümkünse opsiyonel.
. Güçlü motor.
. Arazi vitesi ve takviyeleri.
. Geniş taban 4x4 lastik.
. Yüksek şasi.
. Snorkel.
. Kurtarma vinci.
Bu özellikler arazi için elzem fakat şehir trafiğinde gereksiz yük olur. Bu yüklerde hem özelliklerin kullanılamamasina hem de ekstra yakıt masrafına neden olmaktadır.

Bunların yanında bazı durumlar daha mevcut. Mesela çift kabinli arkası kasali modeller şehir içi ve arazi kullanımda pek tutulmamaktadır. Zira virajlarda ve çamurlu arazi şartlarında ağırlık merkezinin ön tarafta olmasından dolayı savrulmakta, spin atmaktadır. Niva tarzı küçük araçlar ise malumunuz. Büyüklük biraz daha konfor olarak faydalı olsada, yere tutunma ve ağırlık faydası olarak artı olsada saplanma-kurtulma olarak eksidir.
Bunlar daha uzar gider, konuyu fazla dağıtmayayim.
Benim kendi düşüncem, orjinal bir dört çeker'e modifiye yapmak. Allah nasip ederse önümüzdeki ay çalışmalara başlamayı düşünüyorum.
Allah hepimizin gönlüne göre verir inşallah.
Saygılar.

Sayın mercankaya,şahsi görüşüm sizi arazide tatmin edecek ve bir o kadar da şehir içerisinde konfor yaşatacak tek araç Grand Cherokee 5.2 dir.Artık yakıtı es geçiceksiniz.Tüplü ise de gaz pedalına ayağınızın altında kırılacak yumurta varmış gibi basmanız lazım olacak.Saygılar...

Alıntı

Sn Yıldız37,
Aman diyim 5.2 motorlu cipin vergisi cebinizde büyükçe bir delik açabilir. 2010'a kadar olan modellerde 17.434TL(!!!!), 2007 'ye kadar olanlarda 13.073TL, 2002'ye kadar olanlarda 7.744TL, 1998'e kadar olanlarda 3.483TL, daha eskilerine ise 1.353TL MTV var.

Alıntı

(29-12-2011, 03:49 PM)zucchero demiş ki: Sn Yıldız37,
Aman diyim 5.2 motorlu cipin vergisi cebinizde büyükçe bir delik açabilir. 2010'a kadar olan modellerde 17.434TL(!!!!), 2007 'ye kadar olanlarda 13.073TL, 2002'ye kadar olanlarda 7.744TL, 1998'e kadar olanlarda 3.483TL, daha eskilerine ise 1.353TL MTV var.

Sayın Zuccherro, belirli bir yaştan itibaren "sanırım 15 yaş" mtv'lerde vergi indirimi yapılabiliyor.Aylardır 2.el jeep grand cherokee'leri takip ediyorum.Bende sizin gibi biliyordum ama 15 yaş kanununda dolayı vergi dairesine başvuru yaptığınız zaman kasko değerinden hesap edilip 6 aylık cam pulu vergisi cüzii bir rakam olailiyor.Cüzii dediğim 6 aylık cam pulu vergisi 380 ile 410 tl.arasında.

Alıntı

(29-12-2011, 04:07 PM)YILDIZ37 demiş ki:

Sayın Zuccherro, belirli bir yaştan itibaren "sanırım 15 yaş" mtv'lerde vergi indirimi yapılabiliyor.Aylardır 2.el jeep grand cherokee'leri takip ediyorum.Bende sizin gibi biliyordum ama 15 yaş kanununda dolayı vergi dairesine başvuru yaptığınız zaman kasko değerinden hesap edilip 6 aylık cam pulu vergisi cüzii bir rakam olailiyor.Cüzii dediğim 6 aylık cam pulu vergisi 380 ile 410 tl.arasında.

Sn. Yıldız37 grand cherokee'yi bir sene kadar kullandım. Açıkçası sadece konfor olarak hatırı sayılır bir araç diye düşünüyorum. Esasen araziye çıkma şansım olmadı (Belkide kıyamadım) ama suv olarak pek randıman vereceğini sanmıyorum. Sizin kullanım amacınız ağırlıklı olarak şehir içi ise o motorla pek kullanışlı olmayacaktır Smile.
Vergi olarak 15 yasin üstünde ise doğrudur vergi çok cüzzi. Fakat büyükse....... Smile

Alıntı

Arkadaşlar benim de elimden çıkartmak istediğim 2007 Model (Mart 2007 trafiğe çıkış) full aksesuarlı Nissan Navara 4x4 LE kapalı kasa(ruhsata işli) yaz ve kış lastikleriyle beraber.

Tamamen Nissan servis bakımlı ve 100.000 km de, arazi hiç görmedi desem yeridir. Bende avcılık yok!
Arac şiket üzerine kayıtlı ve fatura kesilecek. Biz ilk sahibiyiz.
Eskişehir'de.

Satış ilanı gibi oldu ama bu tip özel araçların satışı piyasada zor olduğundan dolayı, hazır böyle bir ihtiyaç varken ben de elimdekinden forumdaşları haberdar edeyim istedim.

Fiyat olarak kafamda, gerçek manada, bir rakam yok. Yeterki birilerinin işi görülsün.

Sayın lupus hocam, 30.000 TL ye kendisini kurtarmaz Tongue .

İlgilenen arkadaşlar bana e.aydin@evrenay.com.tr

Alıntı

(29-12-2011, 04:22 PM)mercankaya demiş ki:
(29-12-2011, 04:07 PM)YILDIZ37 demiş ki:

Sn. Yıldız37 grand cherokee'yi bir sene kadar kullandım. Açıkçası sadece konfor olarak hatırı sayılır bir araç diye düşünüyorum. Esasen araziye çıkma şansım olmadı (Belkide kıyamadım) ama suv olarak pek randıman vereceğini sanmıyorum. Sizin kullanım amacınız ağırlıklı olarak şehir içi ise o motorla pek kullanışlı olmayacaktır Smile.
Vergi olarak 15 yasin üstünde ise doğrudur vergi çok cüzzi. Fakat büyükse....... Smile

Sayın mercankaya,rica etsem bana grand cherokee 5.2 hakkınd biraz
bilgi verebilirmisiniz?Yani ciddi ciddi almayı düşündüğüm bir araç.Motorda ya da bazı aksamlarda sıkıntı çıkarıyormu?Şehir içinde lpg ile yakıt tasarrufu sağlanırmı?Yoksa alırsam son sahibi ben mi olurum???

Alıntı

Lada niva arazi için uygun seçim olabilir,ama şehir içi şehirler arası konforu yok denecek kadar az.Tamamen bütçe meselesi.Suzuki grand vitarayı şahsen arazide uzun dönem kullanma imkanım oldu.Tavsiye ederim.

Alıntı

Sn.yeniavcı,
Şöyle bir araç işinizi görür mü?
[Resim: renault_scenic_rx4_niot.net%20(3).jpg]
İlanları da burada =scenic-rx4&c=11966]http://www.sahibinden.com/search.php?b[search]=scenic-rx4&c=11966

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi