NAGANT DETAYLI SÖKÜM
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NAGANT DETAYLI SÖKÜM
Forumdan ve internetteki değişik kaynaklardan edindiğim bilgiler doğrultusunda: 1898 Liege üretimi, nagant 1895 mod. , 7,62 mm çaplı 7 fişek kapasiteli, halk arasında kendisi hareketli nagant, fişeği ise kör kurşun olarak adlandırılan klasik revolverin sökülmesi işlemine başlıyorum.

[Resim: DSCF0965.jpg]

Önce namlu altında bulunan aynı zamanda harbi görevide yapan mili silindirin dönme yönünde çeviriyoruz.

[Resim: DSCF1014.jpg]

Bu mili ilerdoğru çekiyoruz, ucu namlu ucu ile hemen hemen aynı hizaya geliyor.

[Resim: DSCF1015.jpg]

Mili namluya bağlayan parçayı sağa doğru, bu parça ile namlu üzerinde çerçevenin üst kısmında bulunan referans çizgileri aynı hizaya gelinceye kadar dönderiyoruz.

[Resim: DSCF1016.jpg]

Namlu altındaki, silnidir sabitleme parçasını çekerek çıkartıyoruz. Uzun zaman sökülmeyen silahlarda bu parça zor çıkabilir, bende bu parçayı ilk söktüğümde tornavida kullanmıştım.

[Resim: DSCF1017.jpg]

Gövdenin sağ tarafında bulunan kapağı (fişek doldurup boşaltmaya yarayan kapak) açıyoruz.

[Resim: DSCF1018.jpg]

Topu arkasından namluya doğru biraz iterek çıkartıyoruz.

[Resim: DSCF1020.jpg]

Topun ortasındaki silidir parçanın üzerindeki nokta işareti ile top üzerinde fotoğrafta görünen çentiği aynı hizaya getiriyoruz.

[Resim: DSCF1022.jpg]

Parçanın altındaki yayın baskısı ile bu parçada kendiliğinden toptan ayrılıyor.

[Resim: DSCF1023.jpg]

Gövdenin sağındaki kapak sabitleme vidasını açıyoruz. Kapağın kolay açılması için bu vidayı çıkartmadan önce iterek kapağı gevşetmek işimizi kolaylaştırıyor.

[Resim: DSCF0968.jpg]

Önceden gevşettiğimiz sol taraftaki kapağı alıyoruz.

[Resim: DSCF0970.jpg]

Silahın parçaları karşımızda,

[Resim: DSCF0971.jpg]

İç aksamı sökmek için horozu çekerek tabancayı kuruyoruz.

[Resim: DSCF0973.jpg]

Biraz önce söktüğümüz kapak vidasını, kurulu haldeki horoz ile maşa yay arasıdaki yuvaya vidalıyoruz.

[Resim: DSCF0976.jpg]

Yayı tamamen devre dışı bırakmak için, tetik korkuluğu ile yay arasına yaklaşık 2-3 mm lik tercihen plastik bir parça koyuyoruz,

[Resim: DSCF0977.jpg]

horozu tutarak tetiği çekiyoruz, böylece parçalar yay baskısından kurtularak boşa çıkıyor.

[Resim: DSCF0978.jpg]

Önce alt ucu tetik arkasına takılı olan, top çevirme kolunun üst ucunu(silindir yuvası içine giren uç) geriye doğru, tetiğe bağlı olan ucunuda yukararı çekerek çıkartıyoruz.

[Resim: DSCF0979.jpg]

Horozu ve

[Resim: DSCF0980.jpg]

Tetiği yukarı doğru çekerek çıkartıyoruz.

[Resim: DSCF0981.jpg]

Tetik korkuluğu sabitleme vidasını gevşeteceğiz ancak korkuluk yay baskısında olduğundan altan ikinci fotoğrafdaki şekilde bir elimizle tuttuktan sonra diğer elimizle gevşetip yuvasından kotrollü olarak ayıracağız, aksi halde yay ve tetik korkuluğu fırlayabilir.

[Resim: DSCF0983.jpg]

Vidayı gevşetmeden önce silahı bu şekilde tutarak alt ve üst fotodaki işlemleri aynı anda yapmak gerekiyor. ( Ben bir elimle silahın sökülmesini gösterirken, diğer elimlede fotoları çektiğimden iki işlemi aynı anda görüntüleyemedim, anca bu kadar oluyor.)

[Resim: DSCF0984.jpg]

Tetik korkuluğunu ve

[Resim: DSCF0985.jpg]

maşa yayı kabzedeki yuvalarından yukarı doğru oynatarak çıkartıyoruz.

[Resim: DSCF0986.jpg]

İntikal kolunu (gerçek ismini bilmiyorum, tetik hareketini yukarı ileterek topun namluya doğru hareketini sağladığı için bu ismi verdim) aşağıya doğru çekerek çıkartıyoruz.

[Resim: DSCF0987.jpg]

İntikal kolunun hareketi ile topu namluya iten parçayıda önce arkaya doğru kaydırıp sonrada yukarı çekerek çıkartıp bu kısımdaki sökme işlemini tamamlıyoruz.

[Resim: DSCF0988.jpg]

Dışta kalan diğer parçalar ile devam ediyoruz.
Ana gövde sağ tarafta bulunan silah doldurma kapağının yayını tutan vidayı ve

[Resim: DSCF0989.jpg]

yayı yerinden alıyoruz.

[Resim: DSCF0990.jpg]

kapağı tutan vidayı ve

[Resim: DSCF0991.jpg]

kapağı söküyoruz

[Resim: DSCF0992.jpg]

Namlu altında bulunan, mili sabitleyen yayı tutan vidayı,

[Resim: DSCF0993.jpg]

yayı ve

[Resim: DSCF0995.jpg]

mili çıkartıyoruz.

[Resim: DSCF0996.jpg]

Silahı ilk aldığımda, vida başını göremediğimden nasıl söküleceğini anlayamadığım kabze kapaklarının iç tarafında bulunan vidalarını sökerek.

[Resim: DSCF0997.jpg]

kapakları çıkartıyoruz.

[Resim: DSCF0998.jpg]

sökme işlemi tamamlanmıştır.

[Resim: DSCF0999.jpg]
Mesleğimden dolayı değişik silahları inceleme imkanım oluyor, bunlardan şimdiye kadar 7.65 kırıkkale, Unique bcf 66 ( Fransız onlusu), jericho 941, Cz 75, Sarsılmazın bikaç modeli (Cz 75, Sarsılmaz ve Jericho nun sistemleri birkaç ufak fark dışında nerdeyse aynı) , luger p08 i de ( Makaralı Parabellum) tamamen söktüm, Nagantın şimdiye kadar söktüklerim içerisinde, sökülmesi en kolay silah olduğunu söyleyebilirim.

Saygılar
Mesleğimden dolayı değişik silahları inceleme imkanım oluyor, bunlardan şimdiye kadar 7.65 kırıkkale, Unique bcf 66 ( Fransız onlusu), jericho 941, Cz 75, Sarsılmazın bikaç modeli (Cz 75, Sarsılmaz ve Jericho nun sistemleri birkaç ufak fark dışında nerdeyse aynı) , luger p08 i de ( Makaralı Parabellum) tamamen söktüm, Nagantın şimdiye kadar söktüklerim içerisinde, sökülmesi en kolay silah olduğunu söyleyebilirim.

Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Ruhsuz, blueokkes, yasin1210
Ellerinize sağlık. Sayenizde kütüphanemize nadide bir eser daha katılmış oldu.

Saygılar.

Alıntı

Sn.high-66;gayet başarılı,detaylı ve temiz bir söküm olmuş.Ayrıca,sizi yormadığı ve elinizin yatkınlığı karelerede yansımış.Elinize emeğinize sağlık.Çok güzel çalışma olmuş.

Saygılarımla...

Alıntı

(28-12-2011, 03:16 PM)Murata demiş ki: Ellerinize sağlık. Sayenizde kütüphanemize nadide bir eser daha katılmış oldu.

Saygılar.

Sn Murata Teşekkür ederim.
Saygılar.
(28-12-2011, 03:40 PM)fuat_61 demiş ki: Sn.high-66;gayet başarılı,detaylı ve temiz bir söküm olmuş.Ayrıca,sizi yormadığı ve elinizin yatkınlığı karelerede yansımış.Elinize emeğinize sağlık.Çok güzel çalışma olmuş.

Saygılarımla...

Sn Fuat_61 teşekkür ederim, elimden geldiğince bişeyler yapmaya çalıştım, nagant sahibi olduğum ilk revolver, aslında toplulara fazla ilgim yok idi, kayıtlardan anladığım kadarı ile 2 yılı aşkın bir süredir depoda kalmış olan bu 113 yıllık tabancayı görünce üzerindeki pasa rağmen tereddüt etmeden aldım, bu sökme işlemi ve arkasından rahmetli Ali Kozanoğlu' nun (Kendisini rahmet ve saygı il anıyorum, mekanı Cennet olsun) forumdaki yazıları doğrultusunda pas çözücü ve ince bulaşık teli ile temizliğini yaptım, fişeklerini de temin edersem ki şu an MKEK de kalmamış güvenerek taşınabilecek bir durumda.

Saygılar.

Alıntı

Sn. high-66,
Çok güzel bir referans çalışması olmuş, ellerinize sağlık...

Alıntı

Sabitlenmesi gereken mükemmel bir paylaşım olmuş.
Elinize sağlık

Alıntı

Elinize sağlık mükemmel bir paylaşım, harika bir silah.

Saygılar...

Alıntı

Sn. vefasiz, nutkey ve L@stmohik@n teşekkür ederim.

Saygılar.

Alıntı

Hayırlı olsun Sn. high-66. Mermilerini alırken çok şaşırabilirsiniz.

Alıntı

(30-12-2011, 03:05 PM)xhmyt demiş ki: Hayırlı olsun Sn. high-66. Mermilerini alırken çok şaşırabilirsiniz.

Teşekkür ederim Sn. xhmyt. Mermi fiyatını bilerek aldım. Silahı alırken MKEK de fişek mevcut idi. Rruhsat çıkartılıp, mermi yazısı alındıktan sonra bulunduğum şehirdeki bayiye sipariş verdim. Bayi fişek almaya gittiğinde kalmamış. Mermi yazım elimde ya gelmesini bekleyeceğiz ya da yakın zamanda yolumun düşmesi muhtemel olan Kayseri, Konya veya İzmir' deki bayilere bakacagız.

Bu arada merak edenler için İtalya üretimi Fiocchi marka nagant fişekleri MKEK de en son 3.06 Dolar idi.

Saygılar

Bu arada bizdeki fiyatı değil de, yabancı sitelerde aynı fişeğin fiyatını 0,50 Dolar civarında görünce daha çok şaşırıyorum.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi