Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ZIG M 1911
Evet yazılar bir çok sw 1911' e göre bile daha az dikkat çekici. Ben tahmin edemiyorum bakarak ama yazı sizce direk yüzeyin üzerine boya ile mi yazılmış, yoksa belirli bir oyma işlemi- tam tabir aklıma gelmedi kabartmanın tersi- var mı?

İsim konusunda ise şöyle olumlu düşünüyorum ki, belki sig sauer veya sig klonu olsa eleştirilerimizde haklı olurduk, fakat zaten durum belli..

Alıntı

zorbey34 demiş ki:[Resim: zigm1911_siyah.jpg]

Silahın üzerindeki yazılar çokta büyük sayılmaz bence. En azından siyah boyada göze batıp sırıtmıyor. Birçok 1911 klonunda markalar aslında çok büyük yazılıyor. Ancak ben ismini beğenmedim. Daha önce de dile getirmiştik. Zigana neden SigSauer'i andırıcak şekilde kısaltılıyorki?

Gez çok kötü duruyor. Tabi değişebildiği sürece sorun yok Wink

Alıntı

http://www.trabzonsilah.com/anket/01/anket.php

Alıntı

[Resim: norinco006vg8.jpg]

[Resim: norinco12rhiz6.jpg]

Arkadaşlar, TİSAŞ gibi 1911A1 taklidi klonlar üreten Norinco'nun üzerindeki yazılara bakın.
Sürgü takımının sol yan üzerinde, göze batmayan bir firma logosu dışında, orijinal 1911 ile alakasız hiç bir şey yok. Logo da kesinlikle 1911 kişiliğini bastıracak tarz da bir logo değil.

MODEL OF THE 1911A1 '' FİRMA LOGOSU '' .45 AUTOMATIC

Peki bizim silahımızın sol kızak üzerinde ne yazıyor;
TİSAŞ, çapraz altında TÜRKİYE.
TİSAŞ buraya sade bir logo koymaya kalsa, kendi logosunun ortasında bir Zigana var.

Yeri gelmişken, zaten TİSAŞ'ın firma logosu da ayrı bir garip. Dünyada, değişik modellerle üretim yapan başka hiç bir firmanın logosunda, sadece tek modelin vurgulandığı, böyle saçma sapan bir yaklaşım göremezsiniz. Her ne kadar bu model şu anda firmanın amiral gemisi konumunda olsa da, firmanın kendisinin benimseyip, kaale alıp, saygı duymadığı diğer modellerine, başkalarının saygı duymasını beklemesi son derece boş bir beklentidir. Neyse...

Norinco'da gövde sol yanında ise, son derece küçük yazılarla firma,üretim yeri ve ithalatçı yazılmış.
Özetle Norinco medel ve menşee tanımını, silahın orijini ile bağlantısını koparmadan gayet güzel yapmış. Bazı eski Norinco modellerinde de, TİSAŞ'ın yaptığı hatalar yapılmıştı, ama Norinco bunu kısa zamanda anlayıp, terketti.

Bence TİSAŞ'ın da yapması gereken şey, silahın sol yanına,
Sürgü üzerine;
MODEL 1911A1, '' Adam gibi bir logonun içinde TİSAŞ yazısı '', .45 AUTO
Gövde üzerine küçük puntolarla;
TİSAŞ / TÜRKİYE, yazmaktır.

Silahın sağ yanına ise sadece MKEK'nin şart koştuğu seri noları yazılıp,
Namlu fişek yatağı üzerine, seri nosunun hemen üzerine de .45 Auto yazılmalıydı.

Tabii bunlar benim nacizane görüşlerim. SW gibi diğer 1911 klonlarının üzerindeki yazılara gelince, bence onlar da çok ciddi bir saygısızlık örneği. Bence bu tür puntoların tek güzel tarafı, tüketiciye eline aldığı silahın gerçek bir Colt olmadığını, çok çarpıcı bir dille anlatması.

Alıntı

Bu da bir başka klonun yazı formatı.

[Resim: valtroaltleftfulldr2.jpg]

[Resim: valtrohcrightmp6.jpg]

Alıntı

Bu arada işin asıl garip tarafı, silahın en sağlıklı resimlerini de gene frenk keferelerinden alabilmemiz.
Aşağıda, bir 1911 forumu için hazırlanmış IWA fuarı raporundan alınmış resmi görüyorsunuz.

[Resim: tsatrkyeco5.jpg]

Aşağıda da raportörün yorumları;

Alıntı: I also found a Turkish 1911 manufacturer. The company's name is Tisas (or Trabzon Gun Industry Corp.) and their pistol (a pre-production sample I saw) was a little rough but serviceable, and they told me it is forged. They are establishing a US distributorship right now, so maybe you can see their offering in US soon.
Kırmızı ile yazılı kısımda, silahın işçiliğinin kaba olduğu, devamında da, gene de kullanılabilir bir silah olduğu yazılmış.

Alıntı: The pistol has some strange features, like for example the dovetail for the front sight is cut in such a way that the front end of the sight is about .50 cm back from the front edge of the slide. It also comes with an extra long spure grip safety. The rest of the pistol reminds of WWII guns.

Rapörtör, arpacığın çok geride olmasını, standard tipteki bir kabze emniyetinin aşırı uzun olmasını garipsediğini yazmış.

Arpacığın geride olmasının nedeni ise sanki basit gibi, sanırım kızak içindeki sökülebilir namlu yüksüğü yatağı derinliği ile, hemen üzerinden açılacak olan arpacık yatağı derinliği ve metal et kalınlığı ölçülerinde kendilerine güvenemedikleri için, arpacık yatağını bu kadar geriden açmışlar, ama silah endüstrimizin handikaplarını bilmeyen elin keferisinin nereden aklına gelecek bu ayrıntı...

Ama şunu da itiraf etmeliyim, kişisel olarak Standard Sarsılmaz Kılınç ile beraber, modelini ve kesimlerini en çok beğendiğim yerli oldu artık bu. Mükemmel değil, ama hemen hemen en güzeli. Tabii işin burası biraz kişisel zevk meselesi. Ama insanın elinde odun gibi duran yerli modellerin yanında, resmen tatlı bir ahşap asa gibi kalacağı kesin. Yazıları hariç tutarsak, özellikle gövde kesimleri Springfield ve diğer firmaların fason yaptırdığı gövdelerden çok daha güzel ve kibar.

Alıntı

Tanfoglio, arpacık yatağını önden, yüksük yatağının hemen üzerinden açabilmiş.Cool
Diğer firmaların çoğu da, punto geçme tekniği ile ön arpacığı sabitliyorlar.
Ama bizim 1911'in arpacığı gerçekten çok garip durmuş.
Bu arada bu klonun da yazı karakterine dikkat etmenizi öneririm...

[Resim: witness20191120customue0.jpg]

Alıntı

Sn. Lupus Resim eklemişsiniz. Sormadan edemedim Smile
Söylemiş olduğunuz sorulara cevap bulabildiniz mi ?

Alıntı

Sn Lupus sorularına cevap bulabildi mi bilmem ama ben üzerindeki bu tür yazıların kesinlikle silahı berbat yaptığını ve yazıların kesinlikle küçün puntularla ve göze batmayacak şekilde olmalı, mesela SW lerin "performance center" yazısı küfür etmek gibi bişey bence...

hatta bana kalsa kapakta hiç yazı olmamalı sadece gövdede ufak bir bölümde gerekli bilgiler ve sanayi kodları yazılmalı...

Alıntı

Alıntı: Söylemiş olduğunuz sorulara cevap bulabildiniz mi ?
Maalesef Sn.Ege.

Ateşleme sistemi ile ilgili hiç bir şey öğrenemedim.
Çünkü firma bile Series 70 ile Series 80 ateşleme sistemi nedir, kendi silahlarında otomatik iğne kilidi varmıdır yok mudur, horoz ayağında yeni nesil bazı Series 80'lerde ve Gold Cup'larda olan '' Depressor Plunger '' sistemi, kendi silahalrında da var mıdır, yok mudur bilmediği gibi, dediğim gibi bunların ne olduğunu dahi bilmiyor. Telefonda bu sorulara cevap almak imkansız.

Silahı elimize alıp bakmadan bunları anlayamayacağız. Firma yetkililerinin iddiası, silahın tüm gövde ve parça yatak ölçülerinin, Colt ile aynı olduğu yönünde. Firmanın Kuzey Amerika pazarındaki üreticelere fason üretim yaptığını düşünürsek, sanırım Colt için üretilmiş yan sanayi parçalara uyumlu bir silahtır. Ama en azından bir başka orijinal Colt'un namlu yüksüğü, horoz yayı yatağı, kabze emniyeti gibi bazı parçalarını denemeden, kesin olarak konuşmak zor. Beni düşündüren konulardan birisi de, nişangah dovetail yatakları, ölçüleri pek standard gibi değil. Colt ön arpacığı yukarıda bahsettiğim gerekçelerle puntolayarak takıyor, bizimkiler neden bu şekilde yaptı bilemiyorum, ne diyelim,hayırlısı...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi