Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ZIG M 1911
[Resim: zigm1911siyahcq2.th.jpg]

Arkadaşlar,

Bu silahı hangi konu başlığında yazacağıma zor karar verdim.
1911, TİSAŞ ve SIG arasında karar vermeye çalışırken, sonunda buraya yazmaya karar verdim. Alfabetik zihin oyunları ile bir SIG kalite imajı oluşturulmaya çalışılsa da, olamayacağı kesin olduğundan, bir 1911 olup olamayacağını da zaman göstereceğiden, TİSAŞ konu başlığında yazmaya karar verdim.

Beğendiklerim;
*Kabzelerin ince, klasik ahşap 1911 kabzesi şeklinde olması.
*Silah standard GI formatında olduğundan, tetiğin de böyle sade olması.
*Gövde kenarının tetik erişimine denk gelen kısmının traşlanmış olması.
*Çekme kertiklerinin sol yandaki yay muhafazasına paralel, simetrik olması.
*İcra yayı muhafazasının klasik şekilde olması.

Beğenmediklerim;
*Kabze emniyetinin, .45 ACP'de çok önemli olan daha derin tutuşa olanak sağlayan '' Beavertail '' şeklinde olmaması.
*Kabze emniyetinin etrafındaki gövde uzantısının, aftermarket bir beavertail kabze emniyeti takımına olanak verecek şekilde traşlanmamış olması, yurdumda bu traşlama işlemini layıkıyla yapacak yetenekteki usta bir elin parmakları kadar bile değildir.
*Tetik korkuluğunun altına, derin tutuşa olanak sağlayacak şekilde, atış eli orta parmağının oturacağı oyuğun açılmamış olması, ki bunu da yaptıracak usta bulmak mümkün değildir.
*Horoz yayı muhafazasının, yurdumun topak ve küçük elli insanlarını rahatsız edecek şekilde, bombeli olarak yapılmış olması, ama en azından bunun yatakları standard olup, değiştirilmesi kolaydır, tabii yatakları orijinali ile birebir açtıklarını farz edersek.
*Horoz tabancanın genel hatlarında sırıtmamaktadır, ancak modern 1911 atıcılığından beklenen kısa ve hızlı kilitleme zamanı sağlayan, hafif ve içi boşaltılmış '' Skeletonised '' horozların performansını veremeyeceği aşikardır. Ancak bu parçanın da değiştirilmesi kolaydır, ancak gene tüm ölçülerin standard olduğunu farz edersek.
*Nişangah '' Dovetail '' geçme yataklarının günümüz Colt MKIV' leri ile aynı ölçülerde ve şekilde açılıp açılmadığı belli değildir. Gez kötü bir Heine taklidi gibi durmaktadır.
*En can alıcı ve özellikle de fonksiyon ile alakalı olanı, kovan fırlatma penceresinin alçaltılmış ve dış kenarı traşlanmamış olmasıdır.1911'ler maalesef mükemmel fonksiyon devamlılığı ile ünlü tabancalar değildir. Bu tabancalarda, fonksiyona yönelik olarak yapılan en önemli revizyonlardan birisinin yapılmamış olması çok büyük bir hatadır.
*Silahın üzerindeki yazı formatı ve içeriğine ise değinmek bile istemiyorum.

İç parçalar, namlu ve bunların standarlara olan uygunluğu konusunda şu anda fikir beyan edemeyiz.

TİSAŞ sitesinde belirtilmemiş olan en önemli konulardan birisi de, dış görünüşü tamamen bir ikinci dünya savaşı WWII Era modeli ile aynı olan tabancanın, ateşleme ve emniyet sisteminin hangi modeldeki gibi olduğudur. Silah Series 80 Colt'lardaki gibi otomatik iğne kilidine sahip midir, yoksa Series 70 ve öncesi gibi sahip değil midir, belli değil.

Şarjör kapasitesi ve ne tip bir şarjör kullanılacağı da belirtilmemiş.

Bekleyelim, görelim bakalım bu projenin sonu nasıl olacak.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn.Lupus,
diğer forumda katlanamayarak sansürlenen görüşlerinizi okumak çok
güzel.Okurken 1911'ler hakkında bir süre şey öğrendim.Bu konuda size 1911'ler bölümünde bir kaç sorum olacak.
Tabanca,diğer forumda ilk yayınlanan resimdeki tabancanın rengi dışında aynısı galiba.Eleştirilerin dikkate alınacağı söylenmişti.Ama pek bir değişiklik göremedim.(İlk resimi kopyalamadığım için yanılmış olabilirim.)
Geçmişi çok eskiye dayanan bir tabancanın geçirdiği evrelerin iyi
incelenerek ve değişikliklerin neden yapıldığının tespit edilerek bir şekil verilmesi gerekirdi. Madem adı 1911 ,orjinal 1911'lerin son şekline benzetilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

fuarda incelediğimde 8 mermi kapasiteli olduğunu söylemişlerdi.
sitede teknik özellikleirin

eksik olarak yayınlanması ise, forumlarda başlayan tartışmalardan sonra alel acele yayınlama ihtiyacı duyduklarını düşündürüyor. (şarjör boş ağırlığı bile belirtilmemiş yok mu orda bir tartı?) e hani prototipti daha

fazla geliştirilecekti, sitede ise piyasada diyor. ben anlamadım bu işi pek ya hadi neyseSmile duyduğuma göre 1800-YTL olursa fiyatı çok satar gibi geliyor. fiyat konusunu yorumlar mısınız?

Alıntı

Sayın CeyCey,

Daha önce gördüğünüz fotoğraflardaki silahların aynısı, herhangi bir değişiklik yok.

Sayın Nutkey,

Herhangi yeni bir silahı SIG veya HK dahi çıkarsa, en az iki sene geçip, tarafsız saha raporlarını görmeden o silahı almam. Bu durumda fiyat benim için belirleyici bir faktör değildir. Bu aşamada asıl önemli olan standard 1911 parça uyumunun olup olmaması, fonksiyon ve dayanıklılıktır.

Yurdumun her türlü silahın kitabını yazacak kadar bilgili ve tecrübeli ustalarının vardır bir bildikleri herhalde deyip, bekleyip göreceğiz. Sonuçta sadece 230 gr FMJ formatında çekirdek kullanılan ülkemizde bu halinin bile yeterli performansı göstermesi muhtemeldir. Ancak gerçek bir 1911 kullanıcısını ve 1911 kültürüne sahip birisini tatmin etmekten çok uzaktır.

Alıntı

ben ismine takıldım.. kime söylesem tuhaf karşılıyor. Silahın ismini telaffuz etmek gerçekten

sıkıntı.. zig M (zigem yada zigme) nasıl derseniz diyin tuhaf..

Alıntı

tisaş Konusunda bir ön yargım daha var. oda tanıtıcı broşürlere bizim çahil olan halKImızı KandırmaK için yazdığı o abartılı raKamlar.
9 parabellum tabancalar 100 metre menzill belirleyen, 45 acp tabancalara 75 metre menzil yazan bir firmadan bahsediyoruz burda. bunları yazdığım zaman ise bana gelen cevap bizim namlu boylarımız uzunSmile))))))))))))
bu ancaK cahil cühela bir insanın vereceği cevaptır. benim onlara verdiğim cevap ise sizin uzun namlu dediğiniz 45 acp nin menzili 75 metre ise thompson maKinalı tabancanın o namlu boyuyla menzili 250 metre falan olması lazım ama gelin görünKİ 45acp thompson un menzili kaynaklarda 45 metre olara gecer. adamlara bunu Kabullendiremedim.
sonra gel sen bu firmaya güvenSmile
aha al burdan yaK.
ayrıca isim bomba....
seneyede yeni bir model üretirler onada zig p2100 derlerSmile

Alıntı

Sayın Smith,

Haksızlık yapmayın ama, firma Türkiye'nin tek özgün dizaynına sahip.
Bütün patent hakları kendilerine ait bir platformları var.
ABD'ye ihraç edilip, bu ülke birimleri tarafından ısrarla aranan modelleri var.
Walther bile adamların dizaynını çalıp P88C olarak piyasaya çıktı, ama tutunamadı.

Ayrıca ne bilirmiş Thompson, Mompson'ın adamları da konuşurlarmış, gelsinler buraya öğrensinler bir .45 ACP tabancaya nasıl menzil kazandırılacağını. Bilmiyorlarsa da kessinler sesleri, oturup bizimkileri izlesinler, feyz alsınlar.

Yıllar önce MKEK' de poligonunda, '' Tamamen Türk mühendis ve işçisinin emeğidir '' ibaresinin yazılı olduğu firma posterini gördüğümde, o zamanlar poligonda atış hocalığı yapan, şimdi Sarsılmaz standında çalışmakta olan bir arkadaşa, P88 C'den kopya edildiği gün gibi aşikar olan bir tabancanın posterine niye böyle bir ibrenin yazılı olduğunu sordum, o da '' Amerika'yı yeniden keşfetmeye ne gerek var '' diye cevap vermişti.

Velhasılı yerli firmalarımızn çoğunun genel taktiğidir bu tür yalanlar.
Bunlar yetmezse, Ağa Paşa Ağabey'lerine ithal silahların fiyatlarını şişirtirler, o da yetmezse '' Yerli sanayiyi koruma ve geliştirme'' yalanı şemsiyesi altında ithalatı engellemeye çalışırlar, gerçekleri söyleyene de yerli sanayi düşmanı yaftasını yapıştırı verirler. Ama kendileri yabancı bir firmanın adının zihinlerde yapacağı çağrışımdan medet umarlar.

Bu milletin gerçekten özgün ve kaliteli bir yerli dizayna ne kadar hasret olduğunu ise kesinlikle görmezler, anlamazlar, anlamak istemezler.
Ne diyelim Allah ıslah etsin, insanların uyarı ve önerilerinden bir şey almaya niyetleri yok çünkü.

Saygılarımla.

Alıntı

Forum işi yüzünden hanımla papaz olduk zaten, yapacak başka bir iş de kalmadı. Hanım '' Hayırlı olsun ek iş edinmişsin de, bize faydası ne?'' diye sorup duruyor Big Grin
Çocuklar da benden kendilerine bilgisayar kalmıyor diye küstüler valla.
Olmazsa alacam eve komple bir modem, yapacam salonu internet kafe, hem de netten Counter-Strike teperken benim oğlandan ekran yaparım.Cool.

Alıntı

hahaha gecmis olsun...

Alıntı

vaaaaayyyyyy demek yaşı 30 u aşıpta hala netten counter tepen yalnız ben değilmişim Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi