Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz Tüfeklerde Nasıl Nişan Alınır? Doğru Tüfek Nasıl Seçilmelidir?
(10-01-2017, 12:49 AM)Veron demiş ki: Arkadaşlar kısa süre önce Baikal mp155  tüfek aldım.Atış yaparken çok zorlanıyorum.Bunun nedeni solak olmam.En kötü tarafıda sağ gözümü kapatamıyorum maalesef.Bu yüzden nişan alıp atış yaparken tüfeği sağa doğru yatırmak zorunda kalıyorum.En yakın hedefte bile ıskalıyorum.Tüfeği aldığımdan beri hiç keyif alamadım.Sizce ne yapmalıyım? 

Sn. Veron,

Solak olmanız sorun değil, heriki göz açık gayet güzel nişan alınır, biraz kendinizi alıştırmanıza bağlı. Tüfeğinizin dipçik ayarları size uygun olmayabilir bunu bir gözden geçirmeniz lazım.

Bence, geniş bir karton alın, ortasına işaret koyun 15-20 metreden tek kurşunla atış yapın, atışlarınızın nerede toplandığını bulun, sonra değerlendirelim

Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
fbalun, Gravis_Pro, ThePulchra
Sn. Sabri ve şeritli namlu ile atış konusunda bilgi sahibi olan diğer sayın üyelere bir kaç sorum olacak.
Geçen günlerde ilk şeritli namlulu tüfeğim olan Ata Arms sp sporter 71 namlu süperpoze bir tüfek aldım ve ilk iş olarak nişan hattı konusunda fikir oluşturabilmek için tek kurşun atışları yaptım. Genellikle doğru atış şekli olarak tarif edilen bantı üstten görmeden, bantı bir gez gibi kullanarak sadece uçta bulunan fiber arpacığı hedef üzerine getirerek yaptığım atışlarda sürekli alt vurma durumu ile karşılaştım. Arpacığın olduğu noktaya atış yapabilmem için bantı biraz üstten görerek atış yapmam gerekiyor. Ne kadar üstten bakınca hedef ile arpacığı denk getirebileceğim konusunda ise net bir ölçü oluşturamadım. Çünkü hedefin uzaklığına ve yüksekliğine göre bantın üstünden bakmam gereken açı değişiyor. Ne kadar üst nişan alarak alt vurmayı bertaraf edebileceğimi de netleştiremedim.
Dipçik bana biraz uzun geliyor bu durum alt vurmaya neden olabilir mi?
Ayarlı dipçiği yükseltmeme rağmen sanki bana göre biraz aşağıda kalıyor gibi. Düşük gelen dipçik alt vurmaya neden oluyor olabilir mi?
Namlu şeridine monte edilebilen bir red dot alsam atış isabetine faydası olur mu?
Saygılarımla.

Alıntı

Sn.edc,

Öncelikle yeni tüfeğiniz hayırlı olsun. 
Duruş tutuş vb konuları halletmeden sorunuza cevap vermek zor. Dipçik gerçekten size uygun mu değil mı ona bakılmalı, ardından tutuş ve yüzlemede bir problem var ise o düzeltilmeli. Bantlı tüfeklerde 'genellikle' bantın yarısını ve arpacığı görerek atış yapılır ancak bu elbette bir miktar da kişisel bir tecrübedir. 

Mesafeye ve atış yaptığınız objeye göre ne kadar alt/üst ve önleme vereceğiniz ise değişiklik gösterir.

Tüfek ile atıcı arasındaki mekanik uyumu sağlamadan optiğe para yatırmak biraz fuzuli bir harcama olacaktır.

Hangi ilde ikamet ediyorsunuz? Eğer Istanbul'da iseniz bir haftasonu birlikte bakabiliriz.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
tirendaz, Sabri, ThePulchra, edc
Sayın Edc,
Bu tür 'vent rib' şeritli namlular Tek Kurşundan ziyade Saçma atma amacıyla üretilmiştir. Tek kurşun için üretilen namlular genelde rifle sight veya ghost sight olur ve ayarlanarak farklı mesafelere sıfırlanabilirler.
Vent Rib namlularda ise nişangah sabittir ve fabrikadan ayarlandığı şekildedir.
Teorik olarak şeritin üstünden silme bakıldığında 36 mt de atış hattı ile kesişmeleri gerekir. Arpacık sadece doğrultuyu belirler. Mesafe uzadıkça şeridi biraz daha fazla görmeye başlarsınız. Yani namluyu kaldırırsınız. Bunu öğrenmek için de çok, çok, çok çalışmak gerekiyor.

Bu tüfekler prensip olarak hedefe doğrultularak atış yapılır ve bu, gez-arpacıklı 'rifle sight' bir namlu ile nişan almaktan farklı bir eylemdir. Daha detaya girersek, her tüfeğin de farklı olduğunu söyleyebiliriz. Ayn marka model aynı partide üretilmiş 2 namlunun dağılımı farklı olabilir. Bu yüzden birçok avcı tüfeği tanımak açısından çeşitli grupman ve penetrasyon testleri yaparlar.
Amaç Av'a göre kullanılan fişeğin, 36 mt de boşluk bırakmadan hayati organlara yeterli isabet sağlayacak sıklıkta bir dağılım oluşturması için gereken şok no.sunu belirlemektir. Ondan sonra da avın süratine göre ne kadar önleme verilmesi gerektiğini öğrenmek gerek. Atıcılık zor iş vesselam.

Ben de şeritli tüfeğimi ilk aldığımda bir miktar tek kurşun attım. Fakat daha sonra ustalar,5.no şok ile olsa bile bu namlu ile tek kurşun atmanın sağlıklı olmadığını belirttiler, ben de artık sadece saçma atıyorum.

İlla da tek kurşunla nişan çalışacağım derseniz, şeridi silme görerek, 35 mt ye atış yapın ve tekrar bakın. Alt vuruyorsanız maalesef tedavisi yok. Ancak böyle bir imalat hatası pek olası değil. Arpacığı yükseklik belirlemek için kullanmayın. Sadece şeride bakın. Test için fişek olarak ta Fiochi Trio Pala tavsiye ederim. (Maalesef çok pahallı ama fişekten kaynaklanabilecek bir sorun eklenmez probleme.)

Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
edc, Sabri
Sn. Red Kit,
Öncelikle ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.
''Bantlı tüfeklerde 'genellikle' bantın yarısını ve arpacığı görerek atış yapılır ancak bu elbette bir miktar da kişisel bir tecrübedir'' demişsiniz. Bu doğruysa tüfekte ve tutuşta pek bir problem yok demektir çünkü arpacık ile birlikte bantın bir miktarını da görecek şekilde az üstten bakarak yaptığım atışlarda alt vurma sorunu olmuyor. Bantı hiç görmeden yalnızca arpacığı görür halde hedef üzerine getirdiğimde alt vuruyor.
Şu anda bir doğu ilinde çalışıyorum. İstanbula yolum düşerse poligonda birlikte atış yaparak bakabiliriz.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi