Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz Tüfeklerde Nasıl Nişan Alınır? Doğru Tüfek Nasıl Seçilmelidir?
Sn. Musti267,
Armsan RS-A serisinde bahsettiğiniz kolay doldurma özelliği var.
Şu videoda görebilirsiniz:
https://youtu.be/UqVIqZw9cQ0?t=7m20s

Saygılarımla

Alıntı

Sn forum üyeleri ben sağ elini kullanan (sağlak) birisiyim fakat sol gözüm nişan gözüm bu durumda ben solak tufek mi edinmeliyim? Yoksa ayar pulları ile sorun giderilir mi? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Alıntı

Sn. Karakoc,

Bildiğim kadarıyla, baskın el ve baskın gözü zıt taraflarda olan atıcılar için yapılması gereken en doğru hareket iki göz açık şekilde nişan almayı öğrenmektir.

Aslında sadece baskın el ve baskın gözü zıt taraflarda olanların değil, bütün atıcıların iki göz açık şekilde nişan almayı öğrenmesinde fayda var diye düşünüyorum. Sonuçta tek gözünü kapatarak nişan alan bir kişi, görüş alanını %30'a yakın bir oranda daraltmış olur ve bu, sağ gözünü kapatarak nişan alan bir kişi sağ taraftan gelen tehditleri, sol gözünü kapatarak nişan alan bir kişi sol taraftan gelen tehditleri iki gözü açık iken olduğu gibi algılayamayacağı için çok tehlikeli olabilir. Son olarak Youtube'da izlediğim bir videoda, Amerika'lı bir atıcının söylediği sözü aktarmak istiyorum izninizle;

Araba sürerken tek gözümü kapatmıyorum, yolda yürürken tek gözümü kapatmıyorum ya da yazı yazarken tek gözümü yine kapatmıyorum, peki neden nişan alırken kapatayım?

Saygılar.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
bilhan, heisenberg, Gazanfer, Xlll, herojd11, PersonalDefence, demirci57, fuat_61, Gravis_Pro, ismicey, Surmene
Sn fbalun bilgi için teşekkür ederim. İki gözüm açıkken tabanca kullanıyorum fakat tufekte beceremiyorum. Yivsiz tüfekle iki gözü açık atmakla ilgili teknik bilgi veren bir video vs. birşeyler varsa paylasirsaniz sevinirim. Tekrar teşekkürler.

Alıntı

Sizinkisi gerçekten zor bir durum Sayın Karakoc. Eğer yerinizde olsaydım öncelikle standart bir tüfekle solak olmasam bile, tıpkı bir solak atıcı gibi, tüfeği soldan omuzlayıp, sol elimle tetik ezip sağ elimle ön kundağı tutmayı denerdim. Eğer bu durumu çok yadırgamadan alışabileceğime kanaat getirirsem, düzenli çalışarak kendimi bu tekniğe uygun olarak yetiştirirdim.

Baktım ki olacak gibi değil ve bu durum beni çok rahatsız ediyor, o zaman bütçeme uygun bir reddot alır ve çift göz açık sağ omuzdan atışa devam ederdim.

Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
fbalun, fuat_61, Gravis_Pro
Sn. Karakoc, tam ben 'Red-dot kullanmayı düşünürseniz çift göz nişan almak çok kolay olacaktır. Hele ki tabancayı çift göz ile kullanıyorsanız sizin için çok daha kolay.' yazacaktım ki Sn. demirci57 gerekli yorumu yapmış.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro
Sn fbalun bende soruyu eksik yazdigimi düşüyordum. Sn demirci57 izah etti ben sol elimi de sağ kadar olmasa da iyi kullanırım. Ama gerekliyse iki göz açık kullanmaya çalışmak daha mantıklı olur benim için.Ama sağ omuzda mi sol omuzda mi? (Trap ve skeet(amatör ) çalışmak istiyorum optik aksesuar olmaz galiba benim için ) Size cok teşekkür ederim yardımlariniz için.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
fbalun
Sn fbalun'a tekrar teşekkür ederim sanırım iki açık daha iyi nişan alıyorum. Bu gün denemek için bulunduğum köye yakın tepeye çıktım. Epey eski bir tüfekle duran hedefe, havaya attığım hedefe atış yaptım. (Hedefler boş kovan ) Gayet iyi netice aldım. (4'te 3 gibi) Birazda gezdim 1 tane keklik vurdum ama yaralı kaldı tufegin kalitesizliginden olsa gerek.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, fbalun
Sn. Karakoc,

Daha önce de söylediğim gibi yeterince çalışma ve pratik ile hem tüfek hem de tabanca ile çift göz açık nişan almak mümkün. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, Karakoc
Arkadaşlar kısa süre önce Baikal mp155 tüfek aldım.Atış yaparken çok zorlanıyorum.Bunun nedeni solak olmam.En kötü tarafıda sağ gözümü kapatamıyorum maalesef.Bu yüzden nişan alıp atış yaparken tüfeği sağa doğru yatırmak zorunda kalıyorum.En yakın hedefte bile ıskalıyorum.Tüfeği aldığımdan beri hiç keyif alamadım.Sizce ne yapmalıyım? Tabancam ile atış yaparken böyle sorunlar yaşamıyordum.Arıcılıkla uğraşıyorum 100'ün üzerinde kovanım var.Aşkale gibi bir yerde yabani hayvanlara karşı 9mm yi yetersiz bulduğum için tüfek aldım.Ama utanarak söylüyorum ki 5 metrede bile ıskalıyorum..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi