Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz Tüfeklerde Nasıl Nişan Alınır? Doğru Tüfek Nasıl Seçilmelidir?
(21-12-2011, 07:14 PM)mahmut hoca demiş ki: Elinize sağlık,güzel paylaşım,bence en iyi öğrenme yaparak yaşayarak öğrenmedir,bisikleti yeni öğrenenler pedala bakar,arabayı yeni öğrenenler önce arabanın ön kısmına daha sonra yola bakarlar,nişan almak ta böyle,alıştırmalarla meleke haine gelir,bir de tüfekle özdeşleşirseniz baktığınız yeri vurursunuz.

Sn. mahmut hoca Dünya rally camiasının başarılı isimlerinden Colin Mcrae ile ilgili bir programda nasıl bu kadar iyi kullandığı yönünde bir soru sorulmuş, cevap olarak arabayı sürücünün bilinçaltının kullandığı sürücünün ise sadece yoldaki değişkenlere tepki verdiği yönündeydi.Kisi farkında olmasa da motor sesini dinler vites değişitirir yada arpacığa bakar ama bunu bilinçaltı yaptığından farkına varamayız, biz sadece hedefe doğru yaptığımız hamlenin bilincinde oluruz. Bunun içinde bilinçaltına işlemi doğru kazımamız gerekir.

(22-12-2011, 01:13 AM)actionman demiş ki: Sn. Anobias,
Cok guzel bir konu olmus ellerinize saglik.
Daha onceden hep tufegimin namlusunu gordugum icin ortasina nisan aldigim hedefleri hep ustunden vururdum. Tufegin namlusunu gormemek icin yanagimi dipcige iyice bastirdim. Suratima yumruk yemis gibi sert 3 atistan sonra dolgum dustu. Aylarca tufegi elime almadim daha sonra tabancalarin 200er istihkaki yari yolda birakinca tufegi yine cikardim. Bunun dipciginin alt kismina kalin bir ped vidaladim. Ped tufegin dipcigine kenarlardan oturdu ama ortada bosluk kaldi. Tornavida ile pedi delip vidalari iyice derine gomdum. Hem pedin kendi yumusakligi hem de ortada kalan bu bos alanda pedin yaylanmasi sonucu hissedilir geri tepme %70 azaldi. Ayrica dipcik bu ped sayesinde bir miktar da uzadigi icin eskiye oranla dipcigin daha alt ve gerisi ile kaynak yaptigim icin namluyu gorme sikintisi da kayboldu. Simdi sizin konuyu da okuyunca hersey daha da yerli yerine oturdu.
Saygilar.

Sn. actionman, dolgunuz için üzüldüm ama çözüm bulmanıza sevindim. Tüfeğinizin son hali ile keyifli atışlar diliyorum.

Alıntı

(21-12-2011, 05:22 PM)Kıraç Ata demiş ki:
(21-12-2011, 05:20 PM)analyzer demiş ki: Çok yararlı bir çalışma olmuş Sn.Anobias paylaşım için teşekkürler...
+1, teşekkürler...
+2. Ellerinize sağlık Sn.Anobias.

Alıntı

Sn Anobias,
Bir kez dahi tüfekle atış yapmamış birisi olarak verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcıydı. Teşekkürler...

Alıntı

İllaki Sn.Anobias kesinlikle haklısınız, teoride,uygulama da birbirinden ayrı düşünülemez.
Saygılar,selamlar.

Alıntı

Sn.Anobias, belki elliye yakın domuz vurmuş, çok tecrübeli avcılar tanıyorum. Bu değerli avcılarla hedef kağıdına yapmış olduğumuz atışlarda kendilerinden daha iyi perfonmans gösterebiliyorum. Ben onların yarısı kadar bile tüfekle atış yapmamışımdır, zira henüz bir tane domuz bile vuramadım. Değinmek istediğim nokta, evet, av yapabiliyorlar, koşan hedefi vurabiliyorlar, ancak sahibi oldukları tüfeğin nokta atışıyla ve gez arpacık münasebetiyle alakalı pek geniş bilgiye sahip ve hakim değiller. Nişan konusuna çok ilgili ve hassas olduğum için araştırmalarım neticesinde bunu gözlemledim.

Saygılarımla...

Alıntı

(23-12-2011, 12:23 AM)fuat_61 demiş ki: Sn.Anobias, belki elliye yakın domuz vurmuş, çok tecrübeli avcılar tanıyorum. Bu değerli avcılarla hedef kağıdına yapmış olduğumuz atışlarda kendilerinden daha iyi perfonmans gösterebiliyorum. Ben onların yarısı kadar bile tüfekle atış yapmamışımdır, zira henüz bir tane domuz bile vuramadım. Değinmek istediğim nokta, evet, av yapabiliyorlar, koşan hedefi vurabiliyorlar, ancak sahibi oldukları tüfeğin nokta atışıyla ve gez arpacık münasebetiyle alakalı pek geniş bilgiye sahip ve hakim değiller. Nişan konusuna çok ilgili ve hassas olduğum için araştırmalarım neticesinde bunu gözlemledim.

Saygılarımla...

Aynı fikirdeyim. Bahsettiğiniz usta domuzcuların hemen tamamı da slug namlu kullanmaz, hatta slug namlu kullandıklarında şaşırtıcı şekilde domuzu traşlarlar Sn fuat_61. Normal av namlulu tüfekle kuşa atar gibi domuza atarlar ve slug namlu ile hedefe çok güzel kurşun atan pek çok atıcıdan çok daha verimli av yaparlar.

Alıntı

+100 Ellerinize sağlık çok güzel bir paylaşım.

Saygılar.

Alıntı

Yivsiz av tüfeğiniz'in size uygunluğunu basit uygulamalarla anlayabileceğimiz, ayrıntılı bir biçimde anlatılmış bu video'a denkgelince konuya katkı da bulunmak istedim.

Dipçik acısı ve tetik çekme mesafesi ayarlanması,

İyi seyirler, saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
yenicheri
Çok güzel hazırlanmış ve Türkçe'ye çevrilmiş. Teşekkürler.

Alıntı

Sayın yazarlar .

Otomatik bir av tüfeğinde henüz fişek bitmemişken şarjöre tekrar doldurma yapılan bir modeli varmı onu soracaktım. Mesela çatışma durumundasınız. 3 4 tane sıktınız. Fırsat buldunuz . Bir kaç fişek daha yükleyim dediniz. Ama fişek kaşığı dolu bu yüzden şarjör yatağının önü kapanıyor.

Normalde doldur boşalt yaparak kaşıktaki fişeği fişek yatağına gönderip kaşığı yukarı kaldırıp doldurabiliyorsunuz . Ama bunu yapmadan doldurulabilen model var mı acaba ?

Pompalı modellerde oluyor ama otomatiklerde varmı yok mu bilmiyorum.

selamlar..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi