Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yivsiz Tüfeklerde Nasıl Nişan Alınır? Doğru Tüfek Nasıl Seçilmelidir?
19-12-2011, 10:19 PM
Yivsiz Tüfeklerde Nasıl Nişan Alınır? Doğru Tüfek Nasıl Seçilmelidir?
Yivsiz genellikle üzerinde gez bulundurmayan tüfeklerimizde nasıl nişan almalıyız?
"Yivsizle nişan almakta neymiş? Tom Knapp, Patrick Flanigan bel seviyesinden, başının üzerinden vuruyor." "Elin gösterdiği hedef vurulur". Seslerini duyar gibiyim Smile. Doğrudur vurulur ancak benim gibi sıradan atıcıların, yeni başlayanların el ve göz melekelerini geliştirmek, vucutlarına ve beyinlerine reflex olarak kazımaları için en baştan işin doğrusunu yapmaları gerekir.

En biliyorum diyen atıcıların bile sıklıkla yaptıkları, yazıyı sonuna kadar okuma gereği duymayacak kadar iyi atıcıların bile yaptıkları başlıca hatadır düzgün nişan almamak.Bende 1.fotoğraftaki gibi ateş ederek (doğru yaptığımı sanarak!) uçarda 3'de 1 vuruyordum.Şanslıymışım.

Yivsizle atışlarda özellikle vurulamadığında ava/diske bakıp namluya bakmadın o yüzden vuramadın denir.

Sonra benim gibi abartılır namlunun tümü görülerek atış yapılmaya başlanırSmile Tabi ki sonuç üst atışla sonlanır namlu olması gerektiğinden daha çok yukarı bakmaktadır.

[Resim: st.jpg]

Kimi atıcılarda tufek kasasını/kubuzunu gez gibi kullanıp arpacığı hiç görmeden veya arpacık tepesini görerek atışlarını yaparlar.Sonuç yine hüsran ,alt atışla sonuçlanır. Kuştan bir avuç tüy çıktı yine gitti dersiniz.Adınız traşcıya çıkar Smile

[Resim: alt.jpg]

Yivsiz ve gezsiz tüfeklerde doğru atış tüfek kasası üzerinden bantı/namluyu görmeden arpacığı görerek yapılan atıştır.

[Resim: d-1.jpg]

Bu hataların oluşmasında atıcının bilgisizliği ve yaptığı hatalar kadar tüfek atıcı uygunluğu, tüfek dipçiğinin açıları ve uzunluğu sebep olmaktadır. Bu yüzden en başta kendinize uygun tüfeği seçmeli veya yaptırmalısınız.

Tüfek seçimiyle ilgili verilen metotları hepimiz biliyoruz : Tüfeği yüzüne al hızlıca nişan alabiliyorsan tüfek uygundur. Tavan ve duvarın kesisim köşesine nişan al çizgiyi takip edebiliyorsan uygundur.. Evet bu ve benzeri metotlar doğrudur ancak uygulayabilmek için doğru nişan almanın nasıl olduğunu biliyor olmanız gerekir !
Eğer tüfekte saçmasapan bir bant açısı ,namlu kasa birleşiminde bir üretim hatası veya deformasyon yoksa: En hızlı, en rahat nişan alabildiğiniz uzun süre zorlanmadan nişan hattında kalabildiğiniz ve hedefinizi takip edebildiğiniz tüfek doğru tüfektir.

Saygılar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: ANT_AD , syılmaz , DE.DE , TrCiviltary , wildeboar , mythshaman , blueokkes , alpago , faruk , cengiz , Ruhsuz
21-12-2011, 11:45 AM
RE: Yivsiz Tüfeklerde Nasıl Nişan Alınır? Doğru Tüfek Nasıl Seçilmelidir?
Sayın anobias: Faydalı konuları araştırıp, bulup bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Atışa yeni başlayanlar için ve yanlış bilgilere sahip eski atıcılar için çok yararlı çalışmalar. Tüfekte doğru nişan hattımızı kolayca bulabilmemiz için en önemli bölüm, o tüfeğin dipçik eğimidir. Uygun eğimdeki dipçik ile gözlerimizi kapatıp, tüfeği yüzledikten sonra gözlerimizi açtığımıda, tüfeğin üzerindeki bantı görmeden, arpacığın tamamını görmeliyiz. Yani sizin yukarıda belirttiğiniz şekillerden en alttaki gibi olmalıdır. Bunu sağlayabilmek için ya kendimize uygun kundak yaptırmalıyız ya da aldığımız tüfeğin kundağı bize uygun değil ise bir ustaya tadilat yaptırmalıyız. Bundan sonrası bol bol antrenman yapıp, tüfeğimizi bir uzvumuz gibi kullanmaya kalıyor.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
21-12-2011, 01:49 PM
(21-12-2011 11:45 AM)KARABURUNLU1 Yazdı:  Sayın anobias: Faydalı konuları araştırıp, bulup bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Atışa yeni başlayanlar için ve yanlış bilgilere sahip eski atıcılar için çok yararlı çalışmalar. Tüfekte doğru nişan hattımızı kolayca bulabilmemiz için en önemli bölüm, o tüfeğin dipçik eğimidir. Uygun eğimdeki dipçik ile gözlerimizi kapatıp, tüfeği yüzledikten sonra gözlerimizi açtığımıda, tüfeğin üzerindeki bantı görmeden, arpacığın tamamını görmeliyiz. Yani sizin yukarıda belirttiğiniz şekillerden en alttaki gibi olmalıdır. Bunu sağlayabilmek için ya kendimize uygun kundak yaptırmalıyız ya da aldığımız tüfeğin kundağı bize uygun değil ise bir ustaya tadilat yaptırmalıyız. Bundan sonrası bol bol antrenman yapıp, tüfeğimizi bir uzvumuz gibi kullanmaya kalıyor.

Ben teşekkür ederim sayın KARABURUNLU1. Malum yeni dipçik yaptırmak masraflı olabileceğinden hazır tüfek alıyorsak en uygununu seçmeye çalışmak en doğru yol gibi görünüyor. Mümkün olan en uygun tüfek seçildikten sonra paso tabir edilen ayar pulları kasa ile dipçik arasına koyularak yukarı-aşağı veya sağ-sol açı verilebiliyor.

[Resim: sany0049qpr.jpg]

Dipçik pedini çıkarıp ekleyerek uzatma-kısaltma şansı da bulabiliyoruz. Gerek bilgisizlik gerek silah korkusu ve tabuları tüfeğe ayar yapmaktansa kendini tüfeğe uydurmaya yöneltiyor insanları. 5-10 lira masrafla yapılabilir bu ayarlar yeter ki insanlar tüfeğinin ne yapması gerektiğini sorunun neden olduğunu bilebilsin.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
21-12-2011, 02:39 PM
Sn.anobias,Bir çok vatandaşımız yivsiz Tüfek sahibi,ancak,gözlemlediğim hala daha doğru nişan alma konusunda zaafları var.Silah severlerin bildiği,ancak,bir çok Tüfek sahibinin bilmediği bir konuyu gündeme taşıdığınız için teşekkür ederim.Elinize sağlık.

Saygılarımla...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
21-12-2011, 02:58 PM
(21-12-2011 02:39 PM)fuat_61 Yazdı:  Sn.anobias,Bir çok vatandaşımız yivsiz Tüfek sahibi,ancak,gözlemlediğim hala daha doğru nişan alma konusunda zaafları var.Silah severlerin bildiği,ancak,bir çok Tüfek sahibinin bilmediği bir konuyu gündeme taşıdığınız için teşekkür ederim.Elinize sağlık.

Saygılarımla...

Sn fuat_61 atıp vuranların da yarısından fazlası ya Allah vergisi yada bir şekilde tüfeği kendisine uymuş insanlar.Ustam bana bir öğret nasıl atayım deyince gösterebileceği bir şey yok askerde çavuşluk yapmışsa belki alt kenar ortası diye mırıldanırlar Smile Yada benim yaşadığım gibi namluya bak namluya der geçerler köşeye Smile
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
21-12-2011, 04:15 PM
Nasıl nişan alındığını gösterdik, ama tüfeği nasıl tutmalıyız?

Acemilerin sırtını duvara dayamak şart mı?

Kesinlikle hayır dengeli tutulduğunda tek elle bile atış yapılabilirken duvarla dipçik arasında ezilen omuzlar, acıyan elmacık kemikleri hatta burunlar! Ömür boyu tetik çekerken kapatılan gözlere veya silah korkusuna sebep olmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Çok çesitli pozisyonlarda ateş etmemiz gerekebilir.

[Resim: instruction_foot_stance.jpg]

Peki temel atış pozisyonu nasıl olmalıdır?

[Resim: ch7_015_NJ.gif]

[Resim: stand_sgun.gif]

*Bacaklar omuz genişliğinde açılır.

*Tetik elinin ters tarafında kalan bacak bir adım öne atılır. Geride kalan ayak içi nişan yönüne bakacak şekilde açılır.

*Dipçik tabanı omuza tamamı temas edecek şekilde yerleştirilir.

*Hafiften öne eğilip vucut ağırlığı tüfeğe doğru verilir.

*Tüfek el kundağı sol el avuç içiyle kavranıp tüfek yere paralel konuma getirilir.

*Baş sağa sola yatılırmadan öne doğru eğilerek dipçikle yanak temas ettirilir.(Tüfek yüzlemek/kaynak yapmak)

*Doğru nişan pozisyonuna alınıp tetik çekilir.Bu ana kadar tetik parmağı tetik korkuluğu üzerinde olmalıdır(tetik disiplini)

[Resim: clay_pigeon_shooting_tick.jpg][Resim: clay_pigeon_shooting_cross.jpg]

Öne eğilmeden hatta geriye kaykılarak yapılan atışlarda vucut tepme kuvvetini absorbe edemez daha fazla geriye gider atış hattınızı bozar, hatta belinize bile zarar verebilirsiniz.

[Resim: clay_pigeon_shooting_lessons.jpg]

Ayaklar nişan hattı yönünde olmalıdır. Aksi taktirde ne doğru düzgün swing hareketi yapabilirsiniz nede dengeli ateş edebilirsiniz.

[Resim: 2754937249_2aaace3c9a_b.jpg]

Aşağıdaki videoda atış pozisyonu ve tutuş anlatılmış.Dikkat ederseniz doğru tutuşta mükerrer 4 atış yaptığı halde ne nişan hattı nede duruş bozulmamıştır.

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: ANT_AD , 1905sss , DE.DE , TrCiviltary , mythshaman , alone61 , alpago , Ruhsuz
21-12-2011, 05:20 PM
Çok yararlı bir çalışma olmuş Sn.Anobias paylaşım için teşekkürler...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
21-12-2011, 05:22 PM
(21-12-2011 05:20 PM)analyzer Yazdı:  Çok yararlı bir çalışma olmuş Sn.Anobias paylaşım için teşekkürler...

+1, teşekkürler...
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
21-12-2011, 07:14 PM
Elinize sağlık,güzel paylaşım,bence en iyi öğrenme yaparak yaşayarak öğrenmedir,bisikleti yeni öğrenenler pedala bakar,arabayı yeni öğrenenler önce arabanın ön kısmına daha sonra yola bakarlar,nişan almak ta böyle,alıştırmalarla meleke haine gelir,bir de tüfekle özdeşleşirseniz baktığınız yeri vurursunuz.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
22-12-2011, 01:13 AM
Sn. Anobias,
Cok guzel bir konu olmus ellerinize saglik.
Daha onceden hep tufegimin namlusunu gordugum icin ortasina nisan aldigim hedefleri hep ustunden vururdum. Tufegin namlusunu gormemek icin yanagimi dipcige iyice bastirdim. Suratima yumruk yemis gibi sert 3 atistan sonra dolgum dustu. Aylarca tufegi elime almadim daha sonra tabancalarin 200er istihkaki yari yolda birakinca tufegi yine cikardim. Bunun dipciginin alt kismina kalin bir ped vidaladim. Ped tufegin dipcigine kenarlardan oturdu ama ortada bosluk kaldi. Tornavida ile pedi delip vidalari iyice derine gomdum. Hem pedin kendi yumusakligi hem de ortada kalan bu bos alanda pedin yaylanmasi sonucu hissedilir geri tepme %70 azaldi. Ayrica dipcik bu ped sayesinde bir miktar da uzadigi icin eskiye oranla dipcigin daha alt ve gerisi ile kaynak yaptigim icin namluyu gorme sikintisi da kayboldu. Simdi sizin konuyu da okuyunca hersey daha da yerli yerine oturdu.
Saygilar.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS