Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Asrın Sorusu (20ga-12ga)
Yıllardır en çok soru sorulan ve en çok cevap alınamayan konusu. Forumumuzda da en az birkaç tane konu açılmış tartışmalar çıkmış fizik formülleriyle hortum örnekleriyle bir sonuca varılmaya çalışılmış(kendim için de geçerli) ancak tatmin edici bir cevaba ulaşılamamıştır. huntercourse.com kurucuları bu sorundan sıkılmış olacaklar ki aşağıdaki simülasyonu hazırlamışlar

12ga ve 20 ga için bir örnek hazırladım :

40-25-10 yard mesafelerde, ördek hedefine, 4 no saçmalarla(kurşun) , full şokla test ettim.Yorumlar sizin

Distance: 40,25 ve 10 yard mesafeler

Clear: Duck_Ördek , Turkey-Hindi , Quail- Bıldırcın ,Pheasant-Sülün

Guage: 10-12-16-28-410(36)

Choke: full-mod_imp.cly

Shot type:: Steel-çelik ve Lead-kurşun

Shot size: Farklı saçma numaralarını deneme imkanı sunulmuş

12 ga

[Resim: 12.jpg]

20ga

[Resim: 20.jpg]

Simülasyonun linki: http://www2.huntercourse.com/alabama/stu...=3&page=22

Alıntı

Sn. Anobias zaten şoklarda numara dağılımın çapına göre verildiği için burada bir farklılık oluşmaz.
Yani 35 m de 7 numara saçma ile 76 cm dağılım yapan şok full şoktur. 12 gauge da da 20 gauge de de aynıdır.
Kıyaslama saçmaların yada tek kurşunun kinetik enerjisi ile yapılmalıdır.
Saygılarımla.

Alıntı

(19-12-2011, 07:26 PM)carbine demiş ki: Sn. Anobias zaten şoklarda numara dağılımın çapına göre verildiği için burada bir farklılık oluşmaz.
Yani 35 m de 7 numara saçma ile 76 cm dağılım yapan şok full şoktur. 12 gauge da da 20 gauge de de aynıdır.
Kıyaslama saçmaların yada tek kurşunun kinetik enerjisi ile yapılmalıdır.
Saygılarımla.

Sn. carbine

Görüldüğü üzere testte kurşun seçeneği bulunmamayıp mesafelere bağlı saçma dağılımı(pattern) testi yapılmış 20 numara daha toplu atar vesaire sorulara cevap bulunmaya çalışılmıştır. Kurşun sözkonusu olduğunda evet kinetik enerji ,çekirdeğin hızı ve ağırlığı değerlendirilmelidir. Hatta kurşunun hammadde içeriği, şekli ,yapısı, mantarlaşma özellikleri ...

Ayrıca bizlerde test yaparken aynı namlu boyunda aynı şokta aynı saçmayla test yapmıyormuyuz? Bu testleri yapan insanlar boşunamı uğraşıyor ?

Veya ben bir 12ga birde 20ga aynı şokta tüfekle 1m*1m lik hedeflere 35m' den ateş edip yorum yapsam gereksiz bir test yapmşsınız mı diyeceksiniz?

Alıntı

Sn. Anobias tabiki yapılan çalışma boşunadır demiyorum. Şoksuz namlularda tabiki fark oluşur.

Alıntı

Daha dikkat çekici olsun diye 20 ga ve 12 ga kıyaslaması şeklinde açtım konuyu ama her zaman olduğu gibi tartışma doğurmaya müsait 12 ve 20 rakamının yan yana gelmesiSmile Keşke online saçma dağılım testi olarak yayınlasaydım belki önyargısız inceleme ve deneme fırsatı sağlar daha yararlı olurdum.

(19-12-2011, 10:18 PM)carbine demiş ki: Sn. Anobias tabiki yapılan çalışma boşunadır demiyorum. Şoksuz namlularda tabiki fark oluşur.

Bu arada şoksuz değil aynı şoka sahip (3-3, 5-5) iki farklı (12-20) tüfekten bahsetmiştim.

Alıntı

Saçma dağilımlarına bakarsak arada Pek bir fark yokmu diyoruz yani?

Alıntı

(19-12-2011, 10:39 PM)Yavuzhan demiş ki: Saçma dağilımlarına bakarsak arada Pek bir fark yokmu diyoruz yani?

Sn. Yavuzhan

(19-12-2011, 07:08 PM)anobias demiş ki: 40-25-10 yard mesafelerde, ördek hedefine, 4 no saçmalarla(kurşun) , full şokla test ettim.Yorumlar sizin

İşin espirisi biryana testte mantık hatası yoksa dağılımdaki seyreklik dışında fark yok gibi.

Soldan sağa 12-20-36

[Resim: aa.jpg]
Sn. carbine' nin yorumu ve sonuçta farklılık çıkmaması içime kurt düşürdü

Kalın saçmaların özellikle şevrotin tabir ettiğimiz fişeğin en geniş şokta daha toplu dağılım yaptığını biliyoruz testteki en büyük saçma olan bb' yi seçtim full şokta en toplu dağılımı verdi

[Resim: 12bb.jpg]

12ga için bb-4-7 nolu saçmalar aynı şokta aynı çapta dağılım.Sanırım şokun mesafe dağılım ilişkisinden yola çıkılarak hazırlanmış.

[Resim: 1224.jpg]

Testin gerçeklik değeri yok gibi görünüyor yada biz birşeyleri yanlış biliyoruz .Aksini idda eden yoksa yanıltıcı olmaması için başlık kaldırılabilir.

Alıntı

Sn. anobias Vermiş olduğunuz emek için teşekkürler.

Bu testlerde anlaşılan (acizane fikrim) 12ga ve 20ga arasında "bariz" bir farkın olmadığı
ve 20ga'nın sadece geri tepmede kullanıcıyı 12ga göre daha az incittiğidir.

Yine "bana göre" testlerin tahribat gücüne göre değerlendirilmesi , dağılımına göre değerlendirilmesinden daha etkili sonuç verecektir.
Zira tabancalarda 30-50mt arasında 9mm mermi ile 7.65mm mermi takriben aynı ebatta delik açacağından balistik incelemede "çap" tahribatta anlaşılır , dolayısı ile güç = çap denilebilir. Buradan yola çıkılacak olursa 12ga'nın 20ga'ya göre daha üstün ve performaslı olduğu söylenebilir.
Acizane fikrim , tahribat etkisini anlatan verilerin daha sağlıklı olduğu kanaatidir.

Saygılar.
Bu arada "geri tepme" kısmını latife olarak eklemiştim Smile

Alıntı

12ga-20ga bence bunun anlaşılabilmesi için slug atışlar yapılması daha belirgin sonuçlar verecektir... Büyük hayvan avlarında 12ga nın durduruluk güne 20ga nın erişebileceğini sanmıyorum...
saygılarımla...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi