Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ÇAKMADA son nokta! Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü Luger P08
Sayın forumdaşlarım ve bu başlığı okuyan herkes; Türk çakma Parabelli, Barabelli, Barabilli ve Luger sektörü çağ atlamış da bizim haberimiz yokmuş.
Sayın vougefalcon'un açmış olduğu başlıktaki fotoğraflar, e-mail yoluyla elime ulaştı. Ben de bunları photobucket'e yükleyip tekrar yayınlamak istedim, çünkü görmüş olduğum şey beni hayrete ve dehşete düşürdü.

Eskiden sadece seri numaralarını birbirine uydurmak için yapılan çakma işlemi artık yazılara da sirayet etmiş. Üzülerek yazıyorum ki, bugün bunları yapan yarın sahte DWM damgası bile vurur.

Aşağıdaki fotoğraflara geçmeden önce şunu ifade etmeliyim ki, sayın vougefalcon bana telefonda silahın makarasının (toggle, sürgü diyelim biz) üzerindeki damganın kendi silahındakiyle aynı olduğunu söylemesi ancak çatalın yanında "Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü" yazdığını belirtmesi, kafamda hemen alarm zillerinin çalmasına yol açmıştı.

Aynı sayın vougefalcon'a da söylediğim gibi; bu Luger'ler 1935 yılında Mauser fabrikalarına sipariş edilmiş. Bu tarihte zaten DWM (Deutsche Waffen und Munitionsfabriken) iş hayatına devam etmiyor, yani kapanmış.
Elbette şu da var ki gövdeler (frame, griffstück) DWM'den gelmiş ama sürgülerin hepsi MAUSER damgalı. Bu demek oluyorki sürgüsünde (toggle,makara) DWM damgası taşıyan bir "Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü" siparişi bir tabanca olamaz.

Benim tahminim kırılan sürgünün DWM üretimi bir Luger'den sökülen bir sürgü ile değiştirilmiş olduğu yönündeydi. Ha, tabi bir de üzerinde "Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü" yazan bir çatalın, namludan sökülerek toplama bir tabancada kullanılmış olabileceği ihtimali vardı kafamda.

Ancak böylesine bir hilekarlığı beklemiyordum.

Aşağıda fotoğraflarını yayınlayacağım tabancanın özellikle "Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü" yazısına dikkat ediniz. Sahtekarlığın tam olarak nerede olduğunu, biraz da yol göstermemek için, yazmayacağım.
Ancak, dikkatli gözler emniyet müdürlüğünün siparişi olan diğer Luger'lerin üzerindeki yazılarla kıyaslarsa belki farkı görebilir.

Yukarıdakilerin haricinde, fotoğraflarını göreceğiniz tabancada bir "Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü" Luger'de olması gereken damgaların bir çoğunun olmadığını görebilirsiniz.

Bunların başında fişek yatağının (chamber) üzerinde olması gereken içiçe geçmiş (TC: Türkiye Cumhuriyeti) damgasıdır.

Daha sonra "Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü" yazısının en sonundaki "ü" harfinden sonra olması gereken Kartal ve altındaki 63 rakamı (Droop Eagle 63 kabul damgası) yok. Aynı Kartal63 kabul damgasından, tabancanın sağ tarafnda, tetik korkuluğunun üst sağında da olması gerek.
Ayrıca, çatalın solunda olması gereken seri numarasından geriye sadece "3" rakamı olduğunu tahmin ettiğim bir işaret kalmış (tabancayı nasıl, neye göre ruhsatlandırdılar merak ediyorum doğrusu).

Tabi bunların hepsi mat krom yapılmadan önce yapılan motorlu tesviye işlemi sırasında silinmiş olabilir ama bu "Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü" yazısında yapılan ÖLÜMCÜL HATAYI kapatmaya yetmez.

Silahın gövdesindeki emniyet mandalının altındaki "emniyet" yazısı konum ve karakter itibariyle orjinal gibi duruyor. Elbette ki ben bu yorumu fotoğraftan seçebildiğim kadarıyla yapıyorum. Keşke yakından görebilmiş olsaydım daha kesin birşeyler söyleyebilirdim.

"emniyet" yazısını orjinal olduğunu kabul ederek benim bu Luger hakkındaki yorumum; orjinal bir "Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü" veya "Hava Ordusuna Mahsustur" ki bu ikincisi oldukça düşük bir ihtimal, Türk Lugeri'nin üst gövdesinin, DWM yapımı ve yer yer parlak krom yapılmış parçalara haiz, tesviyelenerek mat krom kaplanmış bir üst gövde ile değiştirilmiş olduğu yönündedir.

Son olarak tabancanın fişek yatağı doldurulduğu zaman havaya kalkacak olan tırnağın yanında "ateş" yazması gerekmektedir. Eğer burada "geladen" yazıyorsa benim teorimin doğruluğuna bir adım daha yaklaşılmış olur.

Fotoğraflara "Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü" yazısıyla başlayalım. Güzelce mat krom yapılmış ve yazıların tamamı çakma. Bunların çakma olduğunu sizce nereden anladım?
Ayrıca Kartal63 (Droop Eagle 63) kabul damgası da yok.

[Resim: SANY4049.jpg]

Namlunun altında olması gereken seri numarasının son 2 veya 3 hanesi yok. Ayrıca Kartal63 (Droop Eagle 63) kabul damgası da yok. Onun yerine U harfi ve üzerinde bir taç var.
[Resim: SANY4042.jpg]

Sürgünün solunda seri numarasının olması gereken yerde ne idiü belirsiz bir şekil (ben 3 rakamına benzettim) ve onunda solunda bir takım damgalar var. Bu damgaların taç/Taç/U (crown/crown/U) şeklinde Oberndorf'daki kabul evinin damgaları olması gerek. Fotoğraftakiler de buna benziyor ama elbetteki bir çok Luger'de bu damgaların olması normal.
Hoş bir DWM'de olma ihitimalleri düşük o yüzden aklıma yine çatalın farklı bir üretim olduğu, sürgünün (toggle) ise sonradan DWM üretimi bir Luger'den söküldüğü ihtimali tekrar geliyor.
Bu arada tetik irtibat kesicisinin parlak krom yapılmış olduğu da lütfen dikkatlerinizden kaçmasın.
[Resim: SANY4041.jpg]

Üzerinde "TC" yazması gereken fişek yatağı tertemiz mat krom yapılmış. Artık orada her ne yazıyorduysa belki X-Ray altında, moleküllerin dizilişi damga basılırken basınç altında bir miktar değiştiği için, gözükebilir. Ama bizim bunu çıplak gözlerimiz görmemiz mümkün değil.
[Resim: SANY4044.jpg]

Mat krom yapılmış çatalın devamı
[Resim: SANY4043.jpg]

Namlu ucu ve geçme arpacık. Ya krom kaplamada bir sorun var ya da namlu ucu kırılmış ve sonradan tekrar kaynatılmış.
[Resim: SANY4048.jpg]

Göründüğü kadar namlunun içi

[Resim: SANY4046.jpg]

Parlak krom kaplanmış, DWM damgalı sürgü (toggle, makara). Burada da normalde MAUSER varili (Banner-8) ve akabinde seri numarasının son iki hanesi olması gerek.

[Resim: SANY4038.jpg]

Parlak krom kaplı sürgününü (toggle, makara) yandan ve üstten görünüşü
[Resim: SANY4037.jpg]

[Resim: SANY4064.jpg]

Gezin arkasında seri numarasının son iki hanesi (bu noktada bazı Emiyet İşleri Umum Müdürlüğü Luger'lerinde seri numarasının tamamının 3 haneli olarak yazılmış olduğunu görebilirsiniz, bu sizi şaşırtmasın). Tabi buradaki "75" rakamı hangi Luger'e ait? Mechul!
[Resim: SANY4051.jpg]

Gövde üzerindeki "emniyet" yazısı bence orjinal. Bu da alt gövdenin gerçekten bir "Emniyet" veya "Hava Ordusu" parabellisine ait olduğunu gösteriyor.
[Resim: SANY4058.jpg]

Üstü mat ve parlak krom karışık, altı siyah (herhalde o da siyah krom)
[Resim: SANY4071.jpg]

Şarjör, bana sanki Laz işi oyma şarjörmüş gibi geldi. Nedenine gelince; ben hiç oyma şarjörün paslanmaz çelik veya nikel kaplı olanını görmedim.
Ayrıca üzerlerinde hiçbir kabul damgası yok, sadece "iğreti" birP08 yazısı var. Bir zamanlar, ustam sayın tokoglu'nun elinde Laz işi bir "oyma şarjör" görmüş ve hayran kalmıştım.
Yapan ustanın gözleri görmez olmuş (Cem Yılmaz esprisi gibi) ve başka yapamaz olmuş.
Bu şarjör Düzce'de ormancı bir amcamıza hediye gittiği ve kendisi de vefat ettiğinden dolayı fotoğraflama imkanım yok. Malum Parabelliciler ölünce sevdikleri Parabellileri onlarla beraber kaybolur.:s

Elbette ki, herşeye rağmen bu şarjör sonradan parlak krom kaplanmış bir orjinal de olabilir. Yakından bakıp, incelemek lazım.
[Resim: SANY4069.jpg]
[Resim: SANY4068.jpg]

Son olarak; artık bu kadarını da gördüm ya! Bayiye inceletmeden, teyid almadan Türkiye'de Luger alanın aklına şaşarım. Ufak tefek, masum, numaralar neyse de koskoca dört kelime ve yirmiyedi harften oluşan yazı sıfırdan tekrar çakılır mı? Çakılırsa da ayrıntılara dikkat edilmez mi?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ilksurfer
Sn. evrenay,

Görebildiğim kadarıyla iki tabancadan tek tabanca yapmışlar. Ayrıca sürgü kısmı toplama gibi. Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü yazısının bakınca orijinal olmadığını az çok gören herkes söyler. Ortada fazla dolaşan tabancalardan olmadıklarından kesin teşhis koymam zor ama, hatırlayabildiğim kadarıyla bu yazı hafif italik, çakma ve biraz boyuna uzunlamasına bir yazı idi. Buradaki yazı resimlerden göründüğü kadarıyla nokta lazer vuruşlu veya asit indirmeyle yazılmış gibi. Sanki karakterler daha kalın ve harflerin iç yüzeyleri düzensiz. Veya bana resimlerden öyle geldi.

DWM damgasının da sahtesinin yapılabileceğinden bahsetmişsiniz. Bir soruyla cevap vereyim. Bu Erfurt'lar birdenbire nereye kayboldu ve bu kadar "Üzüm" marka barabelli nereden çıktı?

Selamlar

Alıntı

Sabah sabah aşağıdaki konuya bakmadan yazmışım.
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=7861
Fark zaten ayan beyan ortada.

Alıntı

Yalnız kabze kapakları harika, Oto aksesuarcıda kaplanmış gibi. Hani kamyoncuların direksiyon simidini kaplattıkları folyo var, ceviz görünümünde falan. Aynen ona benziyor.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Tongel
Sn.Evrenay;
Luger konusunda bizimle paylastiginiz bilgi ve tecrubeleriniz icin tesekkurler.Bu konuda sizi bir duayen olarak goruyorum.
Bu arada alt taraftaki poligona acilacak tribunu birlikte ziyaret etmek isterim,hazir bu ara Eskisehirde Sila,Sezen Aksu ve Sebnem Ferah konserleri varken birini kandirip T.T Foruma özel bir konser yaptirabiliriz belki Wink
Saygilarimla

Alıntı

Sayın Pinus,

iki yazı arasındaki fark, yazı karakteri, yazı derinliği, "ü" lerin noktaları, "ğ" nin şapkasından çok daha basit ama bir o kadar da ilginç ve ölümcül. Ben sizin yerinizde olsam özellikle bu ayrıntıyı bulmaya gayret ederdim.

Bir ipucu vereyim; o zamanlar Türkiye'de yapılan alfabe devrimi henüz çok taze.

Bununla beraber, şahsen, bu Luger'i gören "herkes"in üzerindeki yazıların çakma olduğunu anlayabileceğini zannetmiyorum. O an için elinde orjinal bir "Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü" Luger'i veya buna ait detaylı bir fotoğraf serisinin olması lazım ki, birebir kıyaslayıp farkları görsün.

Bu arada "üzümlü" deyişini de ilk defa sizden duydum. Demek DWM'ler üzümlü oluyor. O zaman Erfurt'lar da "kiliseli" oluyordur herhalde Big Grin .
Siz yazdıktan sonra biraz daha dikkatlica baktım, yukarıda fotoğraflarını gördüğümüz Luger'in sürgüsündeki DWM damgası da sonradan çakma olabilir. Merakımdan soruyorum, sürgünün (toggle) toplama olduğu kanısına nereden kapıldınız? Sizce önü (vordergelenk) ve arkası (hintergelenk) farklı farklı sürgülerden mi toplanmış?

Her neyse, şarjör hakkındaki yorumlarınızı da duymayı çok isterim. Sizce sizin oraların sık ormanlarında mı yapılmış, yoksa krom kaplı bir Schmeisser veya Haenel üretimi mi? Ben emin olamadım.

Sayın karadenizarif,

siz esas Ustayala tanışmadınız. Neyse sabrın sonu selamet Wink

Efendim şimdi poligondaki canlı hedeflerimiz, fındık fareleri, tilkiler ve tepenin arkasında arıcılık yapan vatandaşlar olarak sıralanıyor. Ha, siz bunların arasında birkaç pop şarkıcısı katmak isterseniz, sizin bileceğiz iş!
Not: Yukarıdaki cümleleri, espiri olsun diye yazdım, kesinlikle hiçbir canlıya atış yapmıyoruz, buna fındık ve tarla fareleri de dahil!

Bu arada Cumartesi günü gideyim biraz idman yapayım, kol kaslarımı çalıştırayım diyorsanız, kalıpları gönderdik, sayın yigit_mert bu soğukta yardım almaktan son derece memnun olacaktır.Idea .

Alıntı

Sn.evrenay yine döktürmüşsünüz...Oyma şarjör hiç şüpheniz olmasın Made ın Lazistan...Sorunuzun cevabı ise "u"larda galiba...
Sn.pinus asit indirme teşhisiniz doğru(ama Allah var güzel yazmış birazda ince olsaymış).

Alıntı

Sayın ve sevgili ustam, teşekkür ederim.

Yazının güzel yazıldığı konusunda, bütün harfler aynı sırada ve imla hatası yok, size sonuna kadar katılıyorum. Ah, o atladığı ayrıntı olmasaydı ;-) .

Gerçek oyma şarjörlerde P 08 yazısında "P" harfinden sonra bir ". (nokta)" olması gerek diye biliyorum. Fotoğraflarda bu noktayı seçemedim.

Şarjörüne göre bu damga baş yukarı ve baş aşağı basılabildiği için bu durumda birşey ifade etmiyor.

Ayrıca makinada katlanan bir şarjör için kenarı çok keskin olmuş, bence.

Alıntı

Sn.Evrenay; poligonunuzda calismaktan erinmem bilirsiniz ama malumunuz bugun mesaim var Wink (kivirma operasyonu) ama izinli oldugum gun alo demeniz yeterli.
Sn.Tokoglu Üstadimizin bilgi ve tecrubesinden hic kuskumuz yok,zaten siz her firsatta bunu dile getiriyorsunuz.En kisa zamanda kendileriyle tanisma serefine nail olmak nasip olur insallah.
Gorusmek uzre.
Saygilarimla

Alıntı

Yazı arial italik.Sanki word dosyasında kopyalanmış gibi.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi