Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
22LR ne kadar etkili...
09-10-2008, 10:27 PM (Bu Mesaj 09-10-2008 10:33 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ekeke.)
22LR ne kadar etkili...
Sn Arkadaşlar,

Aşağıdaki makale 22lr bir merminin "etkisi üzerine" yapılmış bir test.
Kısaca yazmak gerekirse, arkadaş,.;

1 adet donmuş tavuğu(tavuk değil hindiymiş..Big Grin Big Grin Big Grin) almış
Üzerine 3 kat giyim eşyası geçirmiş
Farklı mesafelerin belli olması için de "son kat olarak" kağıt koymuş..

Mesafeler makalede belirtiliyor..
Anlaşılan etkisi "pek de az" değilmiş...Big Grin

Sevgiler

http://www.snipershide.com/forum/ubbthre...Post503007
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-10-2008, 10:35 PM
RE: 22LR ne kadar etkili...
Olmadı sn. ekeke olmadı, öyle link verdim geçtimle olmuyor bu işler..Hani çeviri, sn ares böyle mi yapıyor? hahahhaha..

Bazen pıçak, sadece pıçaktır :)
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-10-2008, 10:41 PM
nurikilligil Yazdı:Olmadı sn. ekeke olmadı, öyle link verdim geçtimle olmuyor bu işler..Hani çeviri, sn ares böyle mi yapıyor? hahahhaha..

Sn Killigil,

Siz makalenin boyutunu gördünüz mü, sayfa başına 10 milyon alırım ona göre...Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-10-2008, 10:47 PM
Bi özete adam başı 9 para veririz..9 parabellum tabi, hehehhe..

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
09-10-2008, 11:05 PM (Bu Mesaj 10-10-2008 09:32 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
Bu da FBI kaynaklı "The conclusion to Handgun Wounding Factors and Effectiveness; FBI, FBI Firearms Training Unit, Quantico, Virginia 1989" başlıklı bir makalenin "sonuçlar" bölümü..

[Resim: attachment.php?attachmentid=36202&d=1221924758]

Alıntı:Sonuçlar

Fizyolojik olarak, "beyin bölgesine gelmediği sürece", hiçbir kalibre veya merminin "bir insanı etkisiz hale getirmesi" kesin değildir.
Bazı kişiler, ufak bir yara veya küçük kalibre ile vurulma durumda dahi psikolojik olarak etkisiz hale getirilebilmektedir. Alkol, uyuşturucu madde, veya aşırı korkunun etkisindeki kimi insanlar ise, "ölümcül şekilde yaralansanlar bile" etkisiz hale gelmeyebilecektir.

Vücutta meydana gelen korkunç hasarlara rağmen, "yaşama ve savaşma içgüdüsü" nün devam etmesi, hem savaş alanında, hem sokakta çok sık görülen bir olaydır. Beyne yapılan vuruşlar haricinde, bir kişiyi etkisiz hale getirebilmenin tek yolu, hareket etmesine engel olacak düzeyde kanamaya maruz kalmasıdır ki, bu oldukça uzun zaman alabilmektedir.Kalbin anında parçalandığı durumlarda bile, beyinde hala 10-15 sn kadar bir süre, vücuda refleks hareketler yaptırmaya yetecek kadar yeterli miktarda oksijen kalabilmektedir.

Kinetik enerji yaralamaz. Geçici mermi trasesi boşluğu yaralamaz. çok tartışılmakta olan çekirdeğin neden olduğu anlık shok dalgası bir masal, tek vuruşta devirme gücü sadece bir efsanedir. Yaralamanın en kritik aşaması nüfuz derinliğidir. Mermi büyük ve iyi kanlanan organların içinden geçmeli ve hızlı kanamaya yol açacak genişlikte olmalıdır.
12 inchten az nüfuz yeterli değildir ve 1987 de yapılan Mermi Balistiği Çalışmaları'na katılan iki kişinin dediği gibi, "çok az nüfuz, sizin ölmenize yol açabilir". Yeterli ve güvenilir nüfuz sağlandıktan sonra ise, merminin etkinliğini arttırmanın tek yolu, merminin açtığı deliğin ebatlarını arttırarak, yaranın daha ölümcül olmasını sağlamaktır.
Uygun açılardan, hayati organları delip, yeteri kadar nüfuz etmeyen çekirdekler kabul edilemez. İyi bir nüfuz oranı olanlarda ise ibre her zaman daha büyük olan çekirdekten yanadır.

Benim bu makaleden anladığım, "mermi hayati organlara isabet etmedikçe; ne kalibresi ne türü bir şey fark ettiriyor"
Ancak "mermi isabet ettikten sonra" farkettiriyor bütün bunlar...

Not: Sn Arkadaşlar,
"Şaka bir yana", belki ben profosyonel olarak da çeviri yaptığım için (bu yüzden de çeviride çok ince eleyip sık dokuduğum için) "zamanım olduğunda" çevirmeyi tercih ediyorum, o yüzden kusura bakmayın.
Ancak Sn Killigil'in sitemi üzerine bunu 2 dakikada çevirdim..ve çok kötü oldu..Sad
Yine de "anlaşılacağından emin olduğum için" yolluyorum..

Sevgiler
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-10-2008, 10:18 AM
Teşekkürler sn. ekeke, fakat çevirdiğiniz makalenin kısalığı da gözümden kaçmadı..hehehe..

-Benim bu makaleden anladığım, "mermi hayati organlara isabet etmedikçe; ne kalibresi ne türü bir şey fark ettiriyor"- ekeke

Sayın üstadım burada sanırım sadece beyinden bahsetmiş hatta..

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-10-2008, 11:00 AM
Valla bu makaleye çok da katılmıyorum, daha doğrusu eksik yönleri çok fazla...

durdurmakta ki kasıt ne önce ona bakmak lazım, eğer adamın elinde silah var ve sizi çok rahat vuracak bir pozistonda ise evet beyni dağıtmadıktan sonra zor kurtulursunuz, kalbinden mermi yiyen bir insan 10-15 saniye yaşsasa dahi bu sürede size saldıracak kadar sağlam olamaz belki beyin ölümü gerçekleşmez..

ayrıca silahsız bir adamı durdurmak ta ise durum çok farklıdır, bir.357 ile bacak kemiğini kırdığınız bir adam tek adım atamaz ve elinde silah yoksa geçip karşısında sigara içebilirsiniz yada polisi ararsınızSmile

ve kimse bana kalkıp 12 gauge pompalı tüfekten atılan bir tek kurşun veya 9 lu ile göğsümden vurulduğum halde bilmem kaç saniyede ne yaparım diyemez çünkü en az 2 metre geriye doğru savrulur, ve o şok dalgasının etkisiyle zaten yerinden kalkamayacağı gibi parçalanmış organlarda işin cabası... yakın mesafeden shotgun ile göğsünden vurulan bir insan balistik yelek giymiş olsa bile emin olunki en az 10-15 saniye ayağa kalkamaz...

ayrıca ense veya birazdaha aşağıda omuriliği dağılmış bir insanın elinde silah olsa bile o tetiği çekmesi biraz imkansız...
Alıntı Yaparak Cevapla
10-10-2008, 12:22 PM (Bu Mesaj 10-10-2008 12:28 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ekeke.)
nurikilligil Yazdı:Teşekkürler sn. ekeke, fakat çevirdiğiniz makalenin kısalığı da gözümden kaçmadı..hehehe..

-Benim bu makaleden anladığım, "mermi hayati organlara isabet etmedikçe; ne kalibresi ne türü bir şey fark ettiriyor"- ekeke

Sayın üstadım burada sanırım sadece beyinden bahsetmiş hatta..

Sn Killigil,

Bu ikinci yazı, dikkat edersiniz ki aslında "güvenlik güçlerine hitaben" yapılmış bir çalışmanın bölümü.
Öncelikle biz sivilleri ilgilndirmiyor. Çünkü "bir silahlı çatışmada-öldürmek üzerine". Bizi ilgilendiren tek yönü "bir bilgi olması"..Big Grin

İkincisi aslında yalnızca "beyinden" bahsetmiyor. Genel olarak "merminin hayati organlara nüfuz etmesinin öneminden" bahsediyor.

Yani argo söylemek gerekirse, "kalibreye-durdurma gücüne(stopping power) filan kafayı takmayın, "mermi yeterli derecede nüfuz etmemiş olabilir, eğer öyleyse hala tehlikedesiniz" diyor. Bence işin özeti bu...

Beyin ise "tehlikenin devam etmediğinden emin olabilmek için" ateş edeceğiniz 'tek yerdir' aslında diyor.

Sevgiler
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-10-2008, 12:25 PM
melihaga Yazdı:ve kimse bana kalkıp 12 gauge pompalı tüfekten atılan bir tek kurşun veya 9 lu ile göğsümden vurulduğum halde bilmem kaç saniyede ne yaparım diyemez çünkü en az 2 metre geriye doğru savrulur, ve o şok dalgasının etkisiyle zaten yerinden kalkamayacağı gibi parçalanmış organlarda işin cabası... yakın mesafeden shotgun ile göğsünden vurulan bir insan balistik yelek giymiş olsa bile emin olunki en az 10-15 saniye ayağa kalkamaz...

ayrıca ense veya birazdaha aşağıda omuriliği dağılmış bir insanın elinde silah olsa bile o tetiği çekmesi biraz imkansız...

Sn Ağam öncelikle "tabancalardan" bahsediliyor.

Bir de "adrenalin pompalamakta olan vücudun" neler yapabileceğinin öyle örnekleri var ki, gerçekten "akıl almıyor" ama gerçek...Smile
Örneğin yukarıda "kalınlaştırdığım" ŞOK DALGASI denilen şeyi, gerçek olaylarda hiç hissetmemiş, "vız gelmiş tırıs gitmiş" insanlar var..Big Grin Big Grin Big Grin

Sevgiler
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-10-2008, 05:07 PM
Sn Ekeke bazı insanlara bu şok dalgası bişey yapmayabilir ama o da merminin denk geldiği yere göre değişir, hangi kalibre olursa olsun omuruilik dağılırsa veya boğaz parçalanırsa hiçbirşey yapılamaz bakın boğazınıza parmakla basın noluyor birde kurşunun parçaladığını düşünün...

ayrıca karın boşluğu veya kaba ete gelen kurşun elbetteki pek bişey yapmaz en azından o anda ama kalbi parçalanmış biri size hiçbirşey yapamaz, çok nadir istisnaları olabilir tabi...

ama bir .44 kalibre toplunun mermisini yiyipte şok dalgasından etkilenmeyecek bir adam olduğunu da sanmıyorum...
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS