Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Monoblok ve Demiblok.
Ülkemizde bilinmeyen, yanlış bilinen bu yüzden karıştırılan veya kaptırmatörlerin işine geldiği gibi lanse ettiği 2 üretim tekniğidir monoblock ve demiblock. Peki bu üretim teknikleri nedir? Nasıl anlaşılır? Aralarında ne fark vardır ?

Monoblock Namlular

Fişek yataklarının ve namlu ayaklarının tek parça olarak hazırlanıp namluların bu parçaya geçirirmesiyle(geçme namlu ) elde edilen sistemdir.Fabrikasyon üretime yatkın olduğundan en çok rastıyacağımız üretim şeklidir

[Resim: BarrelConstructionCatalogNo52.jpg]

[Resim: Bored%20&%20Cut%20Monoblock%20email.jpg]

[Resim: Tubes%20&%20Monoblock%20email.jpg]

Fişek yatağı ve namlular kaynak,vidalama vb. yöntemlerle sabitlenirler

[Resim: Welded%20Breech%20email.jpg]

[Resim: Welded%20Tubes%20email.jpg]

[Resim: sendoutpic1704.jpg]

Monoblock namluları dışardan gözle ek yerininden anlayabiliriz ancak bazı firmaların özenli tesviye ve boya işlemleriyle kapatmış olabilir.

[Resim: id029.jpg]

[Resim: id028.jpg]

[Resim: Typical%20SS%20Tubes%20email.jpg]

[Resim: dakota-premier-20-close-right.jpg]

Demiblock Namlular

Namlu fişek yatağı ve namlu ayaği olan 2 namlunun birleştirilmesiyle elde edilir.Üretimi zahmetlidir bu yüzden genellikle prestijli markalarda ve pahalı tüfeklerde rastlamaktayız

[Resim: StevensBarrels1912.jpg]

Boru seklinde bir namlu ve ve fişek yatağı kısmı için gereken metal parçadansa yekpare aşağıdaki şekildeki metalden işlenir buda doğrudan maliyet artırmaktadır

[Resim: im001140.jpeg]

Hazırlanan yekpare namlu ve namlu ayaklarından olusan 2 namlu birlestirilir.

[Resim: file.php?id=101209]

Demiblock namlularda ek yeri görünmez ancak monoblock namlularda söylediğimiz gibi iyi işcilikle kamufle edilmiş olabilir.

[Resim: london1_big.jpg]

Asıl belirleyici özellik namluyu söktükten sonra belli olur 2 ayrı namlu ayağının birleştiği gösteren çizgiler vardır.

[Resim: Chopper-Lump.jpg]

[Resim: dsc02859w.jpg]

Sonuçta her iki üretim şeklide yeterli derecede güvenlidir. Monoblock üretim ekonomik ve fabrikasyona yakın olduğundan bol, demiblock üretim maliyeti ve zahmetli üretiminden dolayı fahalı ve az bulunmakta bu yüzden kıymetide arktmaktadır.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, blueokkes
Elinize saglik. Muhtesem bir konu olmus. Resimler ve bilgiler icin tesekkurler...

Alıntı

Gerçekten gerekli ve doyurucu nitelikte önemli bilgiler.Eliniize sağlık, çok teşekkürler.

Alıntı

Sayın Anobias güzel paylaşımınız için elinize sağlık. Merak ettiğim bir konu hakkında sizden yorum almak istedim bildiğiniz üzere ülkemizde akus marka bir silah firması var bu silahtakı sistem nedir acaba?

Alıntı

Bütün silahseverler, özellikle yivsiz silah sahipleri ve kullanıcıları için görsel olarak desteklenmiş faydalı bir çalışma. Teşekkürler.

iyi günler.

Alıntı

(13-12-2011, 11:19 AM)shadow demiş ki: Sayın Anobias güzel paylaşımınız için elinize sağlık. Merak ettiğim bir konu hakkında sizden yorum almak istedim bildiğiniz üzere ülkemizde akus marka bir silah firması var bu silahtakı sistem nedir acaba?

Sn.shadow

Demiblock yapılması imkansız veya çok zor bir sistem değil Huğlu kooparatif amatör dönemlerinde tam olarak hangi yıllar arası şuan hatırlamıyorum ama üretim yapmış ikinci el ilanlarında rastlıyoruz.Ancak ekonomik kaygılar seri üretim telaşesi monoblock üretime geçmeye zorlamış.

Akus hakkında kesim bilgim yok ancak aşağıdaki fotoya bakılırsa demiblock gibi görülüyor.

[Resim: 267527_241837262495430_159185577427266_1...4005_n.jpg]

Not: İkinci el ilanlarda bakmak,araştırmak isterseniz demiblock diye aratmayın bulamazsınızSmile yurdum insanı monoblock namluya geçme namlu ,demiblock namluyada monoblock dedikleri için.

Alıntı

Bilgilendirme için tesekkur ederim sayın anobias. Sanırım dediğiniz gibidemiblock. Avantajları neler olabilir iki sistem için düşünürsek?

Alıntı

(13-12-2011, 12:11 PM)shadow demiş ki: Bilgilendirme için tesekkur ederim sayın anobias. Sanırım dediğiniz gibidemiblock. Avantajları neler olabilir iki sistem için düşünürsek?

Kesin bir karşılaştırma yazısı göremedim henüz araştırmalarım devam ediyor forumlarda çeşitli kullanıcıyorumları var ama ne derece referas kabul edilebilir bilemiyorum

Brovning kendi monoblock tüfeğinin tanıtım yazısında iyi yapılmış monoblock namlunun daha sağlam ve standardı yakalamanın daha kolay olduğu demiblock namlunun eski teknoloji olduğunu söylemiş.(kimse yoğurdum ekşi demez)

Başka bir forumda monoblock kullanımının yaygın olduğu halde demiblock tercih etmenin gerektiği holland&holland, boss vb. markaların bu yöntemi seçerken bir bildikleri olduğunu söylemiş.Fukara ingilizcemle bukadar anlayabildim Smile

Bunun dışında şahsi fikrim grupman ve ağırlık konusunda bir fark olmıyacağı yönünde ama sağlamlık ,ömür ve değerlendirmeye almadığımız diğer alanlarda nasıl farklar oluşturturduğunu kullananlardan öğrenmek gerek Smile

Alıntı

Bu arada bende kendi şahsi fikrimi söyleyecek olursam monoblock namlular herhangi bir arıza durumunda kısmı değişikliklere acık, fakat demiblock namluların arıza durumunda komple değişmesi gerekebilir diye düşünüyorum.

Saygılar.

Alıntı

(13-12-2011, 02:27 PM)shadow demiş ki: Bu arada bende kendi şahsi fikrimi söyleyecek olursam monoblock namlular herhangi bir arıza durumunda kısmı değişikliklere acık, fakat demiblock namluların arıza durumunda komple değişmesi gerekebilir diye düşünüyorum.

Saygılar.

Yukarıdaki fotoğraflar değişim işleminin fotoları ancak kaboom durumunda tek gözün değiştirme yoluna zaten güvenip gidemem onun dışında karıncalanma vs içinde yerli tüfek için hiç düşünmem yenisini yaptırırım ..Ama memlekette kopyası yapılmamış kendine has kilit sistemine sahip avrupa bir tüfekse işte ozaman sizinde dediğiniz şekilde bir değişim tabi ehil ellerde tüfeğin hayatını kurtarır Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi