Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Domuz Avı ve Köpek Seçimi
Sn. Syilmaz, sn. pinus, sn. fuat 61
Degerli bilgileriniz icin tesekkurler.
Fotograflardan tanidim, bu Zerdava cinsi kopekten zaman zaman sabahlari kosu yaptigim yerlerden birinde vardi. Cok arsiz ve isararci bir hayvan. Bekcilik yaptigi bolgeden gecerken ortaligi ayaga kaldirirdi. Yani sehir ici icin guzel de bir bekci kopegi, kucuk boyutlari nedeni ile insana isirabilecek kadar yaklasamiyor, ama ayni zamanda tedbiri elden birakip korudugu bolgeden uzaklasincaya kadar musallat olmaya devam ediyor.
Saygilar.

Alıntı

Siyahbeyaz olan köpek sanırım zerdava Smile

[Resim: koya-og-chester.jpg]

[Resim: gaupe-i-tre.jpg]

[Resim: kris-gaupe.jpg]

Alıntı

Fotoğrafların yabancı bir ülkede çekildiği belli. Zerdava'yı yerel bir köpek olarak biliyoruz ama kökü dışarıdan gelme olabilir yada çok benzeri başka bir tür olabilir. Antalya'da ki evimde köpekler ile ilgili bir ansiklopedi mevcut, eve gidince Zerdava'ya benzer başka türler var mı, araştıracağım.

Alıntı

(10-12-2011, 12:04 PM)syılmaz demiş ki: Fotoğrafların yabancı bir ülkede çekildiği belli. Zerdava'yı yerel bir köpek olarak biliyoruz ama kökü dışarıdan gelme olabilir yada çok benzeri başka bir tür olabilir. Antalya'da ki evimde köpekler ile ilgili bir ansiklopedi mevcut, eve gidince Zerdava'ya benzer başka türler var mı, araştıracağım.

Yerel bilgilere göre bu köpeğin Karadeniz de Rumlardan kaldığı söylenmektedir. Av Kanadada Kristoffer Clausen tarafından -16 dereye varan soğukta yapılmış.

[Resim: koya1.jpg]

5 yaşındaki Karelia Koya Karel tarafından yetiştirilmiş .Çok deneyimli bir avcıymış önünde 70 vaşak ve ayı vulunmuş ancak cinsinden bahsedilmemiş sanırım Norveççeyi bukadar çevirdi googleSmile

[Resim: bart-grizzly1.jpg]

Alıntı

Sayın anobias

Bu bir Karelian ayı köpeği; genellikle baltık ülkelerinde ayı ve vaşak gibi yırtıcıların avlarında kullanılır.

Saygılar

Alıntı

[Resim: zupw.jpg]

Zerdava cinsi köpekler(yörede pullu zağar diye de anılır)Doğu karadenizde domuz avında ve bekçi köpeği olarak kullanılır.Akıllı ve hareketli köpeklerdir.Beraber avlanmaktan en çok haz aldığım köpek cinslerinden biridir.Yöreye has,bir cins olarak biliyordum.

Alıntı

Merhabalar,

Size cumhuriyetin ilk yıllarından, Kastamonu'da bir büyük av organizasyonundan resimler göstermek istiyorum. Devrekani ilçesinden Serkan isimli bir arkadaş bu resimleri avcılar kulübünün arşivini temizlerken bulmuş. Büyük avda çoban köpeği kullanıyorlar. Ve avcılardaki o yıllardaki düzen ve intizama bakın.

[Resim: kastamonu3.jpg]
[Resim: kastamonu2.jpg]
[Resim: kastamonu1.jpg]
Aşağıdaki resimler benim Doğu Karadeniz Çoban Köpeklerimden ikisi. Geçmişte bu ırk köpeklerle ve Kangallarla tek başıma domuz avı yapmışlığım çoktur.
[Resim: PIC_00062.jpg]
[Resim: PIC_00042.jpg]

Bir de Zerdeva ile av ve bu köpeklerin kökenine dair bir kaç kelam etmek isterim. Zerdeva Türklerin midir, Rumların mıdır bilmiyorum. Ama Doğu Karadeniz'e ait, ithal değil. Dedemin (1952 yılında 45-46 yaşlarında ölmüş) Zerdevalarla yaptığı çakal avları hala anlatılır dost meclislerinde.

Selamlar

Alıntı

Sn pinus çok güzel çoban köpekleriniz ,hayalim hep böyle bir ortamda yaşamak,hayvan besleyebilmek ama maalesef apartmanlara tıkıldık kaldık ,resimlerde bakar olduk özlemlerimize,bizim yerimizede tadını çıkarın selamlar...

Alıntı

(12-12-2011, 10:30 PM)alfaboy1907 demiş ki: Sn pinus çok güzel çoban köpekleriniz ,hayalim hep böyle bir ortamda yaşamak,hayvan besleyebilmek ama maalesef apartmanlara tıkıldık kaldık ,resimlerde bakar olduk özlemlerimize,bizim yerimizede tadını çıkarın selamlar...

Sn. Alfaboy1907,
bende evde köpek besliyorum. Daha evvel alman kurdu besledim şimdi ise rottweiler büyütüyorum.
Efendim naçizane tavsiyem, eğer gerçekten bir canlıyı en az 10 sene yanınıza yoldaş yapmayı isteyip gerçekten seviyorsanız, apartmanda dahi bakabilirsiniz.
Saygılar.

Alıntı

(10-12-2011, 11:52 PM)abrek demiş ki: Sayın anobias

Bu bir Karelian ayı köpeği; genellikle baltık ülkelerinde ayı ve vaşak gibi yırtıcıların avlarında kullanılır.

Saygılar

Sn.abrek Teşekkürler ..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi