Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Domuz Avı ve Köpek Seçimi
Domuz avında kullanılan/kullanılabilecek olan köpeklerle ilgili biraz daha araştırma yaptım ve öğrenebildiklerimi paylaşmak istedim. Domuz avı için köpek besleyen üyelerimiz varsa deneyimlerini aktarmaları konuyu daha doyurucu yapar.

Aşağıda yazdıklarım sadece domuz avıyla yeni ilgilenen üyelere yol gösterebilir, usta avcılar zaten benden çok daha iyi bu işi bilmekteler. Yazdıklarımda hata olursa şimdiden affola.

Öncelikle hangi tip av şeklinde köpeğe ihtiyacımız olacağına bakalım.

1) Sürek avı;

Burda şahsen köpek beslemeniz gerekmez çünkü çok sayıda sürekçi ve köpeği zaten avda olacaktır. Siz sürekçilerin üzerinde bir hatta bek yapıyor olacağınız için köpeklerle işiniz yok. Avı kaldırıp sürmek sürekçilerin işi ve avda sürekçilerin tüfek kullanması zaten yasak. Bu tip avlarda başarı için sürekçilerin önemi çok büyük. Katıldığım bir sürek avında, sürekçiler ne domuz avını biliyordu ne de köpek besliyorlardı, saatler süren uğraştan sonra tek bir domuz bile kalkmadı çünkü bölgede domuz yatmıyordu. Shy Sürekçiler arazi yapısını, domuzun gündüz nerede yatacağını, kalkınca hangi geçitleri kullanacağını iyi biliyor olmalı. Sürekçibaşı iyi bir lider olmalı, bek yapacak avcıları domuzun geçeceğini düşündüğü yerlere tek tek kendi yerleştirmeli. Sürek bitene kadar da bek yapanlar yerlerini terk etmemeli.

2) Bek avında yaralı kaçan hayvan;

Akşam veya gece yapılan bek avlarında köpek kullanılmaz zaten olursa gürültü yapacağı için bu tip avın amacına uymaz ama yaralı kaçan hayvan olursa, bulunması için köpek büyük fayda sağlayabilir. Yalnız tavsiye edilen vurulan hayvanın ertesi sabah aranması, gece aramaya çıkmak pek doğru bir yaklaşım şekli değil.

3) Arama/tarama yöntemi ile av,

Kesinlikle en sevdiğim yöntem, avcı için tam bir doyum noktası. Bu tip av iki şekilde yapılır.

a) Gündüz yapılan tip,

Köpek en büyük yardımcınızdır, domuzu yatağında bulur. Domuz yatağından kalkmazsa yatakta vurma şansınız olur. Yataktan kalkarsa da avı kovalayıp, çevirmek ve size atış imkanı vermek yine köpeğe düşüyor. Bu avda iz sürerek km.lerce yol yürümeniz gerekir, çok sessiz ve uyanık olmanız gerekir. Edindiğiniz tecrübelerden domuzun hangi bölgede yatacağını, yattığı bölgeye giderken hangi yolu kullandığını sezmeniz gerekir. Kısacası avcılık yeteneklerinizi en düzeyde kullanmanız gerekir. Bu tip avda ideal olan tek başına ava çıkmaktır, yada en fazla iki avcı.

Köpek kullanmadan yapayım derseniz, işiniz büyük oranda şansa kalır. Bazen özellikle yağmurlu/kapalı havalarda domuz gündüzden yayılıp yemlenir. Bu şekilde denk gelirseniz, şansınız biraz daha artar.

b) Gece yapılan tip,

Köpek kullanılmaz zaten domuzlar yayılmış ve yemleniyor olacak. Muhtemelen yine çok uzak mesafeler yürümeniz gerekecektir. Domuz, koku ve ses konusunda oldukça hassas bir hayvandır. Uzak bir mesafeden hiç hissettirmeden yanına kadar yaklaşabilmek büyük maharet ister ve bana göre 10 numara kontrgerilla eğitimidir. Shy Şahsen beraber ava çıktığım avcı bir büyüğümle bu şekilde bir domuz sürüsünün dibine kadar geldik, kelimenin tam anlamı ile domuzu enselemesini izledim.

* MAK kararlarına göre hava karardıktan 1 saat sonrasına kadar av serbesttir. Kendi tarlasını koruyanlar için ise zaman sınırlaması yoktur.

Şimdi asıl konumuz olan köpek tiplerine geri dönelim. Av köpekleri kabaca iki gruba ayrılır;

1) İz süren (kovucu) köpekler.
2) Ferma veren (kuşçu, kuşun yerini gösterir) köpekler.

Bunların dışında retriever denen avı alıp getiren köpekler varsa da bunların çoğu avda kullanılmaz. Ülkemiz avlaklarında ise hiç göremeyeceğiniz için bahse gerek yok. Ayrıca kontinental (çok amaçlı) ırklar da olup bunları ferma verenler içinde değerlendireceğimden ayrıca belirtmiyorum.

Domuz avının ideal köpeğinin kopay olduğunu, konuyla az çok alakalı herkes bilir. Bu konunun başında da kopaylar ile ilgili bir miktar teorik bilgi mevcut.

Fakat asıl sorun şu ki, yerli kopayların malesef bir ırk standartı belirlenebilmiş değil ve kopay sahipleride malesef ferma veren köpek sahipleri kadar kanın bozulmaması konusunda hassas değil. Kopaylar köy yerinde başka tip köpeklerle sıkça çiftleştiğinden kanları bozuluyor, av yeteneği pek iyi olmayan yavrular doğuruyorlar.

İz süren köpekler; domuz, tavşan, tilki, çakal, karaca gibi her türlü dört ayaklı avı kovarlar. Yalnız tavşan avında çok iyi olabilen bir kopay malesef domuzda iyi olmayabiliyor.

Kısacası yerli bir kopay yavrusu aldığınızda (annesi ve babası aktif domuz avcısı olsa dahi) yavrunun gelecekte nasıl olacağını bilemiyorsunuz, büyük oranda işiniz şansa kalıyor. Yavruyken alıp besleyip büyüttüğünüz, eğitimi için emek harcadığınız kopayın domuz avı yapmaması yada yatersiz kalması haliyle çok büyük üzüntüye ve emek kaybına sebep oluyor. Ayrıca avcıda artık o köpeği istemeyeceğinden, köpek içinde üzücü bir durum oluyor.

Peki bu durumda alternatiflerimiz ne olabilir ve ne kadar verimli olur?

İz süren türler içerisinde,

1) Beagle

İngiliz köpeği olup gerçek bir kovucudur. Asıl görevi tavşan ve tilki avıdır. Domuz avında pek kullanılmaz, boyutları itibari ile normal av köpeklerinden daha ufaktır. Yurdumuzda pek avlaklarda görmeyiz, daha çok pet shoplarda satıldığını ve ev köpeği olarak kullanıldığını görürüz. Az sayıda yerli avcı bu türü tavşan avında kullanmakta ve çokta verim almaktadır, aynı tavşan avcıları arazide domuzla karşılaştıklarında köpeklerin domuz kovduğuna dair geri bildirimlerde bulunuyor. Koku yeteneği çok iyi olduğundan narkotik köpeği olarakta kullanılır.

[Resim: beagle10.jpg]

[Resim: beagle11.jpg]

Süper sempatik bir beagle yavrusu. Shy

[Resim: beagle-puppy-1.jpg]

2) Grand Bleu De Gascogne

Fransız asıllı bir ırktır. Yurdumuzda çok az bulunur, genelde tavşan avında kullanılır. Oldukça gür sesi olduğu ve 1-1,5 km uzaktan net yerini belli ettiği kullanıcıları tarfından belirtiliyor. Domuz avında teorik olarak kullanılabilir ama kullanan görmediğim yada okumadığım için verimi nasıldır bilemiyorum.

[Resim: gascgne10.jpg]

[Resim: gascogne13.jpg]

3) Jagdterrier (Alman Av Terrieri)

Gerçek bir domuz avcısıdır. Küçük boyutlarına rağmen oldukça korkusuz bir köpektir, domuzun yanında ayı yada benzeri başka tehlikeli hayvan avında da kullanılır. Bu ırkta malesef ülkemizde az bulunur.

[Resim: Jagdterrier2.jpg]

[Resim: jagdterrier.jpg]

4) Plott Hound

Plott Hound'lar da gerçek birer domuz avı köpeğidir, yırtıcı hayvanların avında da kullanılır. Gerek tip, gerek boyut olarak kendi adıma domuz avına çok yakıştırdığım bir köpek. Bu ırkta ülkemize yeni gelmiş ve çok az sayıda bulunan ırklandandır.

[Resim: plott11.jpg]

[Resim: plott10.jpg]

Jura Hound, Fox Hound, Harrier gibi başka ırklar da mevcut ama bunları da ülkemizde bulmak çok zor.

Kontinental ırklar arasında,

1) Drahthaar (Tel Tüylü Alman Pointer'ı)

Bu köpek ferma veren ve genelde kuş avında kullanılan bir köpektir. Almanya'da her türlü av amaçlı geliştirilen ırklardan biridir. Domuza ferma verebilir, yatağında bulabilir ve hatta domuz kovabilir ama kopaylar gibi verim beklemek yanlış olur şeklinde yaygın bir görüş var. Sırf domuz avı için değilde her türlü av yapıp tek bir köpek beslemek isteyenler için daha idealdir. Yakın akrabası Kurzhaar'a göre biraz daha agresif bir türdür. Sakallı ve uzun tüylü yapısı ile Kurzhaar'dan kolaylıkla ayırtedilir.

Aşağıda tek bir köpeğin yaptığı tüm avları gösteren video mevcut.

http://drahthaar-trulyversatile.com/video/index.html

[Resim: drahthaarson2.jpg]

[Resim: drahthaarson.jpg]

2) Kurzhaar (Kısa Tüylü Alman Pointer'ı)

Yine alman kökenli ve çok amaçlı bir ırktır, tıpkı drahthaar gibi daha çok fermalı avlarda kullanılır. Drahthaar'a göre daha zeki ve kolay eğitilebilir olduğu kabul edilir ve daha yumuşak huyludur. Her iki köpek gerektiğinde bekçi köpeği olarakta eğitilebilir kabul ediliyor. Ve yine her iki köpekte tıpkı retriever'lar gibi su aportu (suya düşen avı getirme) yapabilir.

[Resim: kurzhaar10.jpg]

[Resim: kurzhaar11.jpg]

Bizim ülkemizde hem kuzhaar'ı hem drahthaar'ı avlaklarda domuz avında çok zor görürsünüz. Bunun sebepleri,

1) Domuz avı için en uygun köpek türü iz süren kovucu köpeklerdir.

2) Drahthaar ve Kurzhaar fiyat olarak pahalı özellikle FCI secereli, turnuvalarda derece kazanmış köpeklerse oldukça pahalı köpeklerdir. Domuz avında kullanılan köpeklerin domuzun saldırısı sonucu ölmesi yada yaralanması yüksek ihtimal olduğundan, sahipleri çok para harcadıkları köpekleri bu avda riske etmek istemezler.

Bir de yukarıdaki köpeklerin ve avlanma şekillerinin dışında bir yöntem ve köpek tipi daha vardır. Bu tip avlarda genellikle ateşli silah kullanılmaz, köpek domuzu yakalar ve yatırır. Avcıda domuzun yanına gelerek domuzu keser ve avı sonlandırır. Bu tip avlarda Dogo Argentino ve Cane Corso türü köpekler kullanılır.

Bu tip avlarda domuzu avcı değil de köpek avladığından bana göre değil.

İsteyen youtube da bu tip avların videosunu bulabilir, görüntüler fazla şiddet içerdiğinden, foruma eklemedim.

Dogo Argentino

[Resim: dogo-argentino-2.jpg]

Cane Corso

[Resim: Cane-corso-Exclusive-leather-dog-harness-1_LRG.jpg]

Alıntı

Sn. Lupus'a mesajı ayrı bir konu olarak düzenleyip, sabitlediği için teşekkür ederim.

Yalnız bu durumda eski konuda bahsettiğimiz yerli kopaylar ile bağlantısı kesildiğinden, konu bütünlüğü açısından yerli kopaylara tekrar değinelim.

İlk mesajımda da belirttiğim gibi yerli kopaylar için belli bir ırk standartı yok. Macar kopayı, Bulgar Kopayı (Deliorman), Sırp Kopayı gibi yabancı kökenli fakat ırkı uluslararası köpek kulüplerince tanınmayan kopay türleri de ülkemizde sık bulunurlar.

Kopay'ın sakallı ve tel tüylü şeklinde ki türleride Barak olarak adlandırılır ve yerli avcılar arasında farklı bir tür olarak kabul edilir. Barak ve kısa tüylü türü Köse Barak'ta Bulgar kökenli kopaylardandır.

Aşağıda kopaylara bir örnek (Köpekler Hasan Can Bey isminde bir avcıya aittir.)

[Resim: 1zg8hfd.jpg]

Barak ve kopay çiftleşmesinden meydana gelen yavrular, solda ki yavru baraka benzerken sağda ki yavru kopaya benzemektedir. (Köpekler Alim Sarıgül Bey isminde bir avcıya aittir).

[Resim: j6ljis-1.jpg]

Yavruların annesi Barak,

[Resim: barak-1.jpg]

Alıntı

Sn. syılmaz,

Domuz kovan köpeklerden 10 yıl öncesine kadar çeşit çeşit yetiştirdim ve kullandım. Sürekli yetiştirmek gerekiyordu, çünkü tam yetişene kadar önemli bir kısmı eğitim zayiatı olarak elimizden çıkıyordu. Son yıllarda domuz avı fazla yapmadığımdan köpekte beslemiyorum.

En çok kullandığımız köpek Macar kopayları idi. Bu köpeklerin ağzı hiç susmadığından avı çok zevkli olur ve heyecan verir. Macar kopaylarının çeşit çeşit melezlerini de kullandık. Eğer köpek iyi domuz kovuyorsa ırkına fazla bakılmaz, birbiri ile çiftleştirilir. Baraklarda kullanılır. Hatta burada keçi çobanı bir arkadaşım, köpek toplama merkezinde barak bırakmadı. Keçi sürüsünün yanındaki diğer köpeklerle uyuşur uyuşmaz hemen çakal ve domuz kovmaya başlıyorlar. Fakat sert köpekler, domuza fazla yaklaştıklarından gördüklerim fazla uzun ömürlü olmuyor. Draht Haar yani kıvırcık uzun kıllı Alman köpekleri kullanıldığını da gördüm. Onlarda çok geveze, hızlı öğreniyorlar.

Benim en çok sevdiğim ise Giresun-Trabzon yöresinde Zerdeva veya kapı zağarı olarak bilinen küçük dik kulaklı köpekler. Bu köpekler cesur, hızlı ve sert hayvanlar ama kovarken çok ses vermezler. Mutlaka yanına kopoy koymak lazım. En önemli unsur domuz vurulunca bir süre yaklaşmıyorsunuz, hırsı geçmeden sahibi dışındakileri ısırma ihtimali çok yüksektir. Bunların dışında Kangal ve Karadeniz çoban köpekleri ile tek başıma veya en fazla üç kişi av yaptığımda epey vardır. Bunlar domuzla direkt mücadeleye giriyor ve kısa mesafe içinde domuz bunlardan (azılı değilse) pek kurtulamıyor. O arada fırsat bulup atmanız lazım. Resimleri bulabilirsem eklerim.

Selamlar

Alıntı

sn. syılmaz, gerçekten çok değerli bilgiler veriyorsunuz, elinize emeğinize sağlık. Sizi saygı ile selamlıyorum.

Alıntı

Resim yüklemede sıkıntı var. Imageshack'ta var olan bir kaç kötü kalitede resmi bari ekleyeyim.
Ah gençlik, kaç yaşındayım Allah bilir.
[Resim: avcej.jpg]
Kopaylar maalesef arkadan çıkmış.
[Resim: av1xs.jpg]
Resimleri yüklemeyi becerebilirsem ekleyeceğim. Özellikle zerdeva resimlerini.

Selamlar

Alıntı

Sn.Pinus;Zerdava konusunda size katılıyorum.Tam bir domuz avcısı.Görüntüleri de gayet asil.Av organizasyonlarında eğitimli bir zerdavanın oluşu,avcıya ayrı bir güven veriyor.Sn.syılmaz,paylaşmış olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.Elinize sağlık.

Saygılarımla...

Alıntı

Elinize sağlık, çok güzel bir çalışma daha olmuş.

Birkaç ekleme yapayım izninizle.

Sürekçilerin tüfek kullanması MAK kararları ile yasaklanmış olmasına rağmen, pek çok zamanlarda sürekçiler geri basan domuzu vurmak için silah kullanırlar.

Arazinin yapısına göre, kopay salındığında sürekçi köpekle beraber ormana girmez veya giremez. Domuzu bulmak, yatağından kaldırmak, kovmak tamamen kopaylara kalır ki köpeğin kalitesi ve cesareti bu durumda tam olarak ortaya çıkar.

İyi bir domuzcu köpek tilki veya başka bir hayvan peşinden gitmemelidir. Gene iyi bir köpek çok uzun kovmamalıdır. Hırslı ve inatçı olmalı ancak bir yerde domuzun peşini bırakıp geri dönmelidir. Yoksa domuzun peşinden iki dağ geçip komşu il sınırına geçiyorsa sıkıntılı olur.

Alıntı

Bu zerdeva resimlerini bir av sitesinden aldım. Resimler Maçka'nın bir köyünden. Köpeklerin Gürgenağaç köyündeki bir dostumun olduğunu düşündüğümden buraya koymakta mahsur görmedim.
[Resim: zunj.jpg]
[Resim: zupn.jpg]
[Resim: zupw.jpg]
Bizim vaktiyle kullandığımız zerdevalardan biri. Arka sağda. Bizimkiler yöresel olarak genelde siyah beyaz olurlardı. Önde bizimle poz veren işe yaramaz bir it.
[Resim: zuqx.jpg]
Selamlar

Alıntı

Sn.Pinus,Harika resimler.Saf kan zerdava.Gerçekten çok cesur köpekler.Bir zaman bende de kırması vardı.Çoban köpeğine bile eyvallah etmezdi.Kısa bir video.

[Resim: th_video0020.jpg]

Saygılarımla...

Alıntı

Övgü dolu sözleriniz için teşekkür ederim sn. arkadaşlar.

Sn. Pinus verdiğiniz bilgiler sayesinde, forumda değerli bir domuz avcısının daha varlığını öğrenmiş olduk.

Zerdava'yı bende av forumlarından okumuştum ve açıkçası karadenizli arkadaşların bu köpekten bahsetmesini bekliyordum. Paylaşımda bulunan arkadaşlara teşekkür ederim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 3 Ziyaretçi