Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ViS wz 35 "Radom"
06-12-2011, 11:56 PM
ViS wz 35 "Radom"
Her şey bundan yaklaşık 10 sene önce ikinci dünya savaşı ansiklopedisinde bu silahın resmini görmem ile başladı.Kabza kapaklarında yazan FB ile ilgimi çekti.N?ayır n?olamazdı.Hiçbir silahın kabzasında FB yazamazdı.GS olmalıydı veya TS ama FB olmamalıydı.Bu silah aklımda bu şekilde yer etti.İlerleyen yıllarda internette hakkında biraz bilgi edindim ve öylece kaldı.

Forumda bu silah hakkında hiçbir konuya rastlayamamıştım.Guns&Ammo?ya göre tüm zamanların en iyi silahlarından biri olarak nitelendirilen bu silah hakkında daha detaylı araştırma yapmak istedim bunu da öğrenirken öğretme çalışmalarımdan birine çevireyim dedim.Tıpkı F-S komando bıçağında olduğu gibi fakat bu benim ilk tabanca yazım olacaktı.(ilk tabanca çevirim değil)Şimdi kimilerine göre zamanının en iyi silahı , kimilerine göre zamanının en iyi 9 mm?liği.Bazı kaynaklara göre ise şu ana kadar üretilmiş en iyilerden biri?Şimdi silahı tanımaya başlayalım.

[Resim: 70601d1261182008-original-pre-war-vis-ho...gs-sde.jpg]

Polonya Avrupa?da süvari geleneği en uzun sürdüren ülkedir.Birinci dünya savaşının ardından diğer ülkeler kuvvetlerini küçültürken Lehler hala süvari kuvvetlerini koruyorlardı.Bin dokuz yüz yirmi lerin başında Polonya ordusu tamamen yenilenme kararı alındı.Bu kararın mimarları süvari ve piyade tüm askeri personelin askeri tipte bir tabanca ile silahlandırılması gerektiğini düşündüler.Elbette ki silahın tasarımında öncelikli olarak süvari ihtiyaçları göz önünde bulunduruldu.Bu nedenle silah için kimi yerlerde ? son süvari tabancası? olarak da geçmektedir.

1929 yılında çalışmalar başladı.Konsept lisans alınan Cz 28 üzerine şekillenecekti.Bu seçim tamamen politik olarak şekillenmişti.Silah sanayinin yüksek muhalefeti göz önünde bulundurulmamıştı.Silahın patenti için istenen fiyatın yüksekliğinin (250000 dolar) yanı sıra silah başarılı bir dizayna sahip değildi.Ulusal-kamu silah fabrikasının(Panstwowe Wytwórnie Uzbrojenia ) çalışanlarından biri olan Piotr Wilniewczyc kendi özgün tasarımını kurula kabul ettirdi.Tasarım ekibine ulusal-kamu tüfek fabrikasından (Panstwowa Fabryka Karabinów) Jan Skrzypinski katıldı . Bu sırada ibre FN? den yana dönmüştü.

[Resim: 1911-ViS35-Comparison.jpg]
1911 ile Wz 35 kıyaslaması.Silah beş ana parçadan oluşmaktadır ve kolay kaybolabilecek küçük parçalara sahip değildir.

Browning?in kendini kanıtlamış en son tasarımı M 1911 üzerinden yola çıkıldı.Polonyalılar 1911 in bazı özellik ve parçalarına itimat etmemekteydi.Bununla FN meşhur HP üzerinde çalışmaktaydı.Ortaya çıkan silah dıştan her ne kadar bir 1911e benzese de iç yapısı HP yi andırmaktaydı.Bununla birlikte silahı daha güçlü yapan kendine has parçalara da sahipti.

[Resim: 70603d1261182008-original-pre-war-vis-ho...p-pstl.jpg]

Silaha tasarımcılarının baş harfleri ile oluşturulan WiS ismi verildi.WiS ismi sonrasında Latince güç,kuvvet anlamında ki Vis kelimesine döndürüldü.Ayrıca silaha birde wz(wzor-model) eklendi.Silah ; Polonya silah sanayisinin merkezi konumunda Radom şehrinde üretildiği için batıda ve İngilizce kaynaklarda Radom olarak geçmektedir.Batılı kaynaklarda geçen bir diğer ismi de ?Polonya Kartalı?dır.Bu iki isminde Lehler tarafından kullanılmadığını belirtmekte fayda var.Ayrıca silah ilerleyen yıllarda farklı isimlerde alacaktır.Gelelim kabza üzerindeki FB yazısına.Bu yazı silah fabrikası anlamında Fabryka Broni kelimesinin kısaltılmışıdır.(Oh be bu FB başka FB imiş Smile.Efendim bu işin tabi ki latifesi ilk gördüğümde bile F? nin fabrika olduğunu anlamış , B ne olabilir ki demiştim.)

[Resim: Vis%20wz%2032.jpg]
Wz 32 üreilen ilk prototip.Horoz indirme manivelası olmadan üretildi.

Üretilen ilk modele Wis wz 32 denildi.Bu model 1931?de üretildi.Testlere gönderilen bu model kendisini isabetlik ve güvenilirlik açısından kanıtladı.Bu model yapılan test amacıyla 6000 ün üzerinde atımı sorunsuz geçti akabinde ViS ismini aldı.Bununla birlikte ortada bir problem vardı.Süvari departmanı silahın horoz indirme manivelası(decocker) olmasını istiyordu.Bu model 1932-33 arasında 30 adet horoz indirme manivelası olmadan üretildi.

[Resim: 70923d1261362101-original-pre-war-vis-ho...35-rig.jpg]
1939 yılına ait bir wz 35 ve o döneme ait polonya üretimi kılıf.Bu kılıflar bile müzayedelerde 3000 dolar edebilmektedir.Manivela horozu düşürdüğü gibi eski konumana getirilince bir yay vasıtasıyla horozu tekrar kurmaktadır.Silahın SA olduğunu unutmayalım

1936 Yılına geldiğimizde silahımız wz 35 adı altında üretilmeye başlandı.Üretilen silah 9 mm-19 mermi atıyordu.Tek sıralı sarjöre sahip bu silah sekiz mermi kapasitesine sahiptir.Silahın 45 acp modelinin üretildiği Arjantin?e(1937) test amacıyla gönderildiği bilinmekle birlikte bu model ortada yoktur.22 kalibrelik bir modelde üretilmiştir.Yalnız kullanılan short fişeklerin sürgü kurma problemi yaşadığından bahsedilmekle birlikte bu silaha ait tek örnek Macaristan ordu müzesindedir.Lehler bu silahın uzatılmış sarjöre sahip tam otomatik bir versiyonu üretmek istemişlerse de Mors makineli tabancasının üretilmesiyle bu projenin rafa kalktığı bilinmektedir.Bu arada söylemeyi unuttum bu silahın ilk modelleri seyyar dipçik kullanabilecek şekilde üretildiler.

[Resim: 254658d1319355806-pistol-revolver-thread-vis-set.jpg]
Solda Polonya üretimi Wz 35 bu silahlar için kılıf.Silah 3 sarjör ile gelmekteydi.Kılıfın iç gözünde 2 yedek sarjör cebi vardı.Sağda ilk Alman üretimlerinden p 35 ve kılıfı.Bu silahlar toplam 2 sarjör ile gelirdi.

Silah ordudan 90000 adetlik bir sipariş almıştı.1939 eylül ayına kadar 49400 adet wz 35 üretilmiştir.Almanya?nın Polonya?yı işgali ile başlayan ikinci dünya savaşı bu üretimi sekteye uğratmıştır.Bununla birlikte Polonya?ya giren Almanların bu silahı keşfetmesi uzun sürmedi.Silah zaten kendini güvenilirlik konusunda kanıtlamıştı.Fabrika verilerine göre 50 mt oldukça isabetli atışlar yapmak mümkündü ve her şey önce 9 mm idi.Alman hizmet tabancaları ile aynı çapta mermi atması Almanların bu silahı üretimine devam edilmesi kararı aldırdı.

Silah bu sefer Almanların üretimi altında fakat farklı isimlerle üretildi.Almanlar bu silaha pistole 645(p) ve P 35 demişlerdir.Burada ki P nitelemesi Polonya?yı işaret etmektedir.Silah Waffen SS e , SS polislere, paraşütçülere ve bazı donanma askerlerine dağıtıldı.(Bu silahlar donanma damgalarından ayırt edilebilir.

[Resim: 70598d1261182008-original-pre-war-vis-ho...2-clps.jpg]
Yedek sarjör kısmına detay bakış

Almanlar üretime 1940 ların ortalarında başladılar.Silah üretim sorumluluğu Steyr(Halk arasında şıtayır olarak telaffuz edilir.Silahı değil trakörü Smile ) Avusturyadaydı.Almanlar üretilen silahların bir kısmının direniş cephesine geçebileceğinden korktuğu için Radom?da yalnızca parçalar ki buna namlu dahil değildir üretilirdi.Parçaların nihai montajları ve son işlemleri Avusturya?da Steyr fabrikasında yapılırdı.

Bu silahları eksperler ve koleksiyonerler dört kısma ayırmıştır.Bazı kaynaklar Polonya yapımlarını Grade 1 sayar ve Avusturya üretimleri Grade 4 sayarak ayırır bir kısmı Polonya üretimlerini ise ayrı tutar ve Alman üretimlerini dörde ayırır.Ben birleştirerek anlatacağım.Şimdi bunlardan bahsedelim.

Grade 1(wz 35 Polonya ):Öz hakiki Polonya üretimi olan 49400 adet silahtır.Bu silahlar hem kaliteleri hem de ince işçilikleri nedeniyle en çok tutulan modellerdir.Günümüzde 2000+ dolar üzeri fiyatlara satılmaktadır.Sürme boya(Rust blue) ile meneviş yapılmıştır.Olağanüstü kalitededir.Kauçuk kabza kapaklarına sahiptir.Ayrıca asma halkasına(lanyard-süvari dep. İsteklerinden) sahiptir.Sürgünün iki yüzeyinde de Polish Eagle, "VIS wz. 35, pat. No 15567" ve F.B. Radom yazıları bulunur.Alman üretimleriyle örtüşmeyen beş haneli seri no ları vardır.Genelde sürgüde üretim yılı yazar ki bunlar 1935-36-37-38-39 dur.Seyyar dipçik takılmaya hazır halde üretilmiştir.

Grade 2(Grade 1 Alman ):İlk üretim Nazi silahlarıdır.Grade 1 silahlarla kalite fakı vardır buna rağmen çok iyi kalitede üretilmiştir.Kullanılan parçaların pek çoğu savaş öncesinde üretilmiş parçalardır.İyi perdah sıcak meneviş (high polish hot blue ) yapılmıştır.Bir kısım sürgünün üzeri Grade 1 ile aynı işaretlere sahiptir.Bulunan ekstra markalar ise P-35(p) ,WaA77(Radom) ve 625(Steyr) dir.Tüm her şeyi Grade 1 ile benzer olmak üzere seyyar dipçik hazırlığı yalnızca ilk üretimlerde vardır.Günümüzde bu silahlar(tüm Nazi üretimler) 450+ fiyatlarla ile satılmakla birlikte koleksiyonerlerin genelde ikinci tercihi olduğu için yüksek fiyatla alıcı buluyor olabilir.Seri numaralar sürgünün sağında yazar.A0001 den başlayıp Dxxxx?e kadar gider.1940 larda 60000 adet üretilmiştir.

Grade 3(Grade 2 Alman):Montajda ve perdahda bariz kalite düşümü vardır.Askeri stil meneviş vardır(Kimi kaynaklarda oksitli)Damgalar grade 2 ile aynıdır sadece P-35(p) damgası bulunmaz.Seri numaraları Mxxxx ilk sıralarıdır.Exxxx-Wxxxx arasındadır.140000-160000 adet 1941-1943 yıllarında üretilmiştir.

Bu arada bir bilgi notu vermek gerek.1943 lü yıllarda direniş cephesinin yükselmesi ve Rusların kapıya dayanması neticesinde Radom fabrikası tamamen Avusturya?ya taşınmış , tüm üretim Steyr tarafından yapılmaya başlanmıştır.Aşağıdaki modellerin hiçbirinin Polonya bağı yoktur ve kimileri Grade 4 diyerek geçer.

[Resim: polrad35b.gif]
Wz 35 ait kesit

Grade 4(Grade 3 Alman)Montaj ve perdah kabul edilebilir sınırların en altındadır.Bu seri Zxxxx ile başlar ve Axxxx-Jxxxx arasında devam eder.100000 adet üretilmiştir.

Grade 4(Grade 4 Alman)Kabzalar FB ve ViS yazmayan plastik ve ahşaptandı.Oldukça düşük ince işçiliğe sahiptir.Seri numaraları Kxxxx

Bunların dışında direniş cephesine kaçırılan bazı parçalar ile üretilmiş tabancalar mevcuttur.Bunların sayısı 700 ila 800 arasında olduğu tahmin edilmektedir.Silah 1935 ile 1945 yılları arasında 366000 ila 380000 adet üretilmiştir.

Savaş yıllarında batının bu silahla tanışması Polonya ordusundan kaçan subaylar vesilesiyle olmuştur.Özellikle Polonyalı pilotlar İngiliz hava kuvvetlerine katılmış yanlarında bu silahlarla gelmişlerdir.Silah tartışmasız döneminin en iyi silahıydı.Savaş sonrası başlayan savaş eşyaları toplama çılgınlığında en çok arzu edilen nesnelerden biri olmuştur.Silah günümüzde çok değerli bir koleksiyon silahıdır.

Silahın Amerikalı fanlarından birisi silahın nispeten hafif dolu Amerikan 9 mm liklerden , İsrail yapımı Uzi mermilerine kadar pek çok mermiyi güvenilir bir şekilde attığından bahsetmektedir.Recoil spring İrca yayı(?) 22 lb dir.Başka bir kullanıcı şöyle söylüyor: ?Onunla atış yapmak gerçekten çok hoş.Yedek parça mı?Bulması zor ama imkansız değil.

Peki bu silah neden bir 1911 ya da BHP gibi savaştan sonra üretilmedi ve günümüzde fazla bilinirliği yok.Bu pek çok makalenin son paragrafıdır ve pek çok dersler içeriyor.Almanlar direniş cephesi ve Sovyetlerle birlikte Polonya?dan sürülürler.Savaş sonrasında Polonya halk ordusunun TT-33 ler ile donatılmasına karar verilir.Bu tamamen Sovyet etkisinde , politik bir karardır.Varşova paktı ile uygunluk esas alınmıştır ve FB tokarev üretmeye başlar.İlerleyen süreçte Makarov?da üretilir.Bu silahlar gerek ergonomileri gerekse güvenilirlikleri ile Wz 35 in epey altındadır.

Bu 1992 yılına gelindiğinde firma aynı ölçülerde ve aslına sadık kalarak özel üretim ViS 35 üretti.Özel ahşap kutularda üretilen bu silahlar 2500 dolar fiyatından satışa çıktı.Bu silah 27 adet üretildi.

Buraya kadar çok fazla yorum yapmadan geldim.Aslında yorum kısmını tartışma için saklıyorum.Parça isimlerine hiç dokunmadım.Ortalığı fazla karıştırmamak adına dokunmadım.Varsın olsun teknik bir yazı olmasın.Bir kültür yazısı olsun , silah kültürümüze faydası olsun.Teknik eksiklikleri ağabeylerimiz tamamlar , gereken yorumları yazar.

Characteristics

Type: Single Action
Chamber: 9x19mm Luger/Parabellum
Weight unloaded: 1025 g
Length: 205 mm
Barrel length: 115 mm
Capacity: 8 rounds

Borders?
I have never seen one.But I heard they existed in the minds of some people.
Thor Heyedahl

http://kahverengisular.blogspot.com/
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
 Tebrikler: Alperka , xlcod3r , turkmenoglu , mimaslan
07-12-2011, 12:45 AM
RE: ViS wz 35 "Radom"
Emeğinize sağlık. Gerçekten ilginç bilgiler.Polonyalıların bu kadar iyi silah yaptıklarınıda öğrenmiş olduk.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
07-12-2011, 04:06 PM
Yazıyı okuyabilmek adına, ekranı bir sağa bir sola kaydıra kaydıra başım döndü.. Ekranım mı dar, resimler mi büyük anlamadım. Ama inatla okudum Smile

Teşekkürler Sn.Madenci.

Süngü kanunu tek bir maddeden oluşŸur; "mermisi olan kazanır".
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
07-12-2011, 04:27 PM
(07-12-2011 04:06 PM)yakuzz Yazdı:  Yazıyı okuyabilmek adına, ekranı bir sağa bir sola kaydıra kaydıra başım döndü.

Big Grin

Söylenmedik cümlenin hasreti dudağımda. ------------------------------------------------------------- Ecelim, ömrümün kefilidir.
Mushaf, sünnet, icma, kıyas. '' KAYNAK '' silsilesi.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
07-12-2011, 06:45 PM
Elinize sağlık... Diğer paylaşımlarınız gibi oldukça kaliteli ve doyurucu bir anlatım.
Teşekkürü borç bilirim.
Saygılar.

The sight of sharp, cold steel in your enemy's hand is not a pleasant sight. Knife fighting is an ugly business; it means steel against steel; then steel against flesh - and death. -John Styers-
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
07-12-2011, 07:39 PM
(07-12-2011 04:06 PM)yakuzz Yazdı:  Yazıyı okuyabilmek adına, ekranı bir sağa bir sola kaydıra kaydıra başım döndü.. Ekranım mı dar, resimler mi büyük anlamadım. Ama inatla okudum Smile

Teşekkürler Sn.Madenci.

Big Grin Ama değdi doğrusu.
Sağolun

"Ehl-i dildir diyemem sinesi saf olmayana
Ehl-i dil birbirini bilmemek insaf degil"
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
07-12-2011, 09:54 PM
Aslında ben resimler küçük çıkacak haldeyken linkleri eklemeye çalıştım.Sn yakuz monitörünüzün ayarları ile oynamayınız.Eğer gerçekten çok küçükse bilemem ama resimler büyük.Benim 15.6" ince bile sığmıyor ama 17" geniş veya 19 " geniş ekrana rahat sığar diye ümiti ediyorum.

Çevreye yanlışlıkla verdiğim şaşı bakma hizmeti için kusura bakmayın.Big Grin

Borders?
Thor Heyedahl

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
07-12-2011, 11:40 PM
Estağfurullah Sn.Madenci, konuya değdi doğrusu Smile

Not: Resimler büyük ve gayet detaylı.

Süngü kanunu tek bir maddeden oluşŸur; "mermisi olan kazanır".
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
08-12-2011, 09:00 PM
Ellerinize sağlık.

Bilim, gerçeği bilmektir.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
19-03-2012, 05:45 PM
Biraz da yeni görseller:

Çizimler bana Fairbairn'in "shooting to live" kitabını anımsattı.

[Resim: Untitled-11.jpg]

Tüm varyasyonların olduğu güzel bir tablo ama maalesef çok geniş küçültemedim Sad

[Resim: POV-ViS-wz.35.png]
Gez , göz ve arpacık

http://candrsenal.com/pistol-vis-wz-35/

Varyasyonlar arası farklarında görülebildiği güzel bir site

Borders?
Thor Heyedahl

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS