Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Luger P 08 ve tutukluk ?
Sayın vougefalcon,

göndermiş olduğunuz fotoğrafları yakından inceleme fırsatını, vakitsizlikten dolayı, bulamadım. Ancak, bir cevap beklediğinizi düşünerek ilk anda edinmiş olduğum izlenimlerimi yazayım.

Elinizdeki 5 adet şarjörden sol baştan 1., 2. ve 4. şarjörler Mecgar (İtalyan şarjör üreticisi) yapımı yan sanayi şarjörlerine benziyor. Bu şarjörler, teknik olarak sorunsuz Luger'lerde iyi neticeler verebiliyor, ancak bunu bir istisna olarak kabul etmemiz daha faydalı olacaktır. Velhasıl, Mecgar marka şarjörlerle az sayıda Luger (Türkçesi; Makaralı Parabellum, Parabelli, Barabilli, vs vs) sağlıklı çalışır.

Sol baştan 3. şarjörünüz, bence, işlem görmüş ve bir şekilde boyanmış. Tabi bu konuda tam olarak birşey söylemem mümkün değil ama ben böyle patlıcan moruna çalan renkte Luger şarjörü hiç görmedim. Büyük bir ihtimalle ahşap şarjör tabanı da değişmiş. Bu şarjörün zamanında orjinal olduğunu ancak zamanla bazı parçalarının değiştiğini (taban gibi) söyleyebiliriz.

En sağdaki şarjörünüz ise, sanırım orjinal yanlız tabanı üzerinde savat işçiliğinin örneklerini görebileceğimiz bir başka tabanla değiştirilmiş.
Bu tip tabanlardan sayın tokoglu'nda da (kendisi benim Luger'ler konusunda ustam olup forumumuzun üyelerindendir) görmüştüm.

Sanırım bunları Karadeniz'de ve Düzce'de yapanlar var. Savat işçiliği daha çok Ermeni kökenli vatandaşlarımıza ithaf olunan bir zanaat olduğundan bu vatandaşların zamanında yoğun olarak yaşadığı bölgelerde bulunması mümkündür. Ayrıca Çerkes kökenli vatandaşlarımızda bu işçiliği yapmaktalar, diye biliyorum.

Her beş şarjörünüzün de ortak noktası "katlama (Almancası: gestanzt)" şarjör olmaları ve spiral yay kullanmaları.

Benim Luger'lerde tercih ettiğim şarjörler ise daha çok "oyma-(delme de derler) (Almancası: gefraest)" gövdeli ve merdiven yaylı olanlarıdır. Bu demek değil ki tabancanıza oyma gövdeli ve merdiven yaylı bir şarjör tatığınızda sorunsuzca çalışacak. Tabancanızın çalışması şarjörün yanı sıra birçok başka parametreye bağlıdır.

Bu bağlantıya http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=7051tıklayarak sayın tokoglu ve bana ait olan şarjörlerin bir kısmını görebilirsiniz.

Sizdeki şarjörlerle, görsel olarak, kıyasladığınız zaman oyma (delme) gövdeli ve merdiven yaylı şarjörleri ayırtedebileceğinizi düşünüyorum.

Şarjörleri bir yana bırakırsak; sanırım tabancanız da, işlem görmüş yani boyanmış. Fotoğraflardan seçebildiğim kadarıyla yeryer tesviye izleri gözükmekle beraber, esasen bu kanıya kapılmama Luger'inizin çatalının (receiver) sağ yanında bulunması gereken dört (4) adet Alman ordu kabul damgasından sadece bir (1) adedinin gözle seçilebilir olmasıdır. Siz de tarif ettiğim bu bölgeye dikkatlice bakarsanız aslen burada dört adet damga olması gerektiğini (sol baştan gidersek en sonda bir kartal damgası olacak, diğer damgalar üzerinde taca benzer yuvarlaklar olan harflerdir) göreceksiniz. En azından görmeniz gerekir.

Tabancanızda dipçik yuvası bulunması (sivil versiyonların bir kısmında dipçik yuvası yok) ve bu damgalar onu bir ordu Luger'i yapıyor. Dipçik yuvası için bakınız: http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=6581

Silahınız boyanırken bazı parçalara gereğinden fazla boya sürülerek, yedirilerek veya her nasıl yapıldıysa metalin üzerinde fazladan bir kalınlık oluşturularak, gereksiz sürtünmelere yolaçılmış olablir.
Aynı şekilde bazı parçalar, örneğin makarayla çatalı bir arada tutan pim (onnecting pin, rear toggle link to receiver) fazla traşlanarak laçkalaştırılmış olabilir.

Silahın içindeki tırnak yayı (extractor spring), iğne yayı (firing pin spring), tetik irtibat kesicisi (bilmiyorum doğru mu tercüme ettim?) içindeki ince yay (sear bar spring) veya icra yayı (recoil spring) ömrünün son demlerini yaşıyor olabilir.

Çarpıcı (ejector) kırılmış olabilir.

Bu şekilde ihtimalleri çoğaltmak mümkün. Tabi bunların birkaç tanesinin bir araya geldiğini farzedersek o zaman önümüze çözülmesi gereken bir permütasyon problemi çıkar Dodgy .

Ayrıca, Luger'inizin ne tip bir problemi olduğunu ayrıntılarıyla yazmamışsınız.

Kovan mı tahliye olmuyor? (tırnak bir noktaya kada boş kovanı çekiyor ama dışarı atamıyor, bir çeşit soba borusu sendromu-stove pipe)
Kovan fişek yatağının içerisinde mi kalıyor?
Şarjörden zamanında besleme yapılmıyor mu?

Taze fişek, fişek rampasına çarpıp fişek yatağına mı girmiyor?

Gibi soruların cevabını verebilirseniz, belki böyle uzaktan bir teşhis konulabilir.

Ancak, en sağlıklı yöntem, sayın DWM Luger'inizle ile beraber sizin bizlere Eskişehir'de misafir olmanızdır.

Tokat'tan Eskişehir'e seferleri olan iyi bir otobüs firması biliyorum Wink gelmeden önce bizimle irtibata geçerseniz, ustamında Eskişehir'de olduğu birgün sizi ağırlamaktan zevk duyarız.

Umarım bir miktar yardımcı olabilmişimdir.

Not: Tabancanızın fişek yatağının üst kısmı ile (1917 tarihinin yazdığı bölge) namlunun altının fotoğraflarını çekip foruma yükleyebilirseniz sevinirim. Namlunun altında bir takım semboller ve rakamlar damgalanmış olabilir, tabi tesviyede silinmedilerse, bunlar bize Luger'inizi daha iyi tanımlayabilmek için gerekli.

Ayrıca tabancanızın aşağı yukarı bütün parçalarının üzerinde seri numarasının
(bu arada seri numarasını da fotoğraflarsanız iyi olur, 4 haneli olması muhtemel bu seri numarası çatalın sol tarafında, yan kapağın (side plate) hemen önünde yer alabilir)
son iki hanesi damgalanmış olmalıdır. Bu numaraların birbiriyle uyumlu olması yani, örneğin; seri numaranız "7203" ise bütün parçaların üzerinde "03" rakamları damgalanmış olmalıdır.
Bu silahın parçalarının değişmemiş olduğunu, tabi numaralar sonradan çakılmadıysa veya aynı numaraya sahip fakat başka tabancadan sökülmemişlerse, gösterir.
Bu Luger'inizin değerini arttıracağı gibi sorunu da sonradan yapılan işlemlerde veya zamanla değişmesi gereken parçalarda aramamızı sağlayacaktır.

Sağlıcakla kalın,

Alıntı

Rolleyes 
Merhaba sayın Evrenay;

Öncelikle çok mahcup oldum sizi bu kadar zahmete soktuğum ve başınızı ağrıttığim için bana karşı gerçekten göstermiş olduğunuz yakın ilgi ve alakadan dolayı çok ama çok teşekkür ederim, ayrıca sizleri gönülden tebrik ederim bu kadar bilgi sahibi ve tecrübe edinmek kesinlikle bu işe karşı göstermiş olduğunu yakın sevgiden geçiyor

Luger p08 silahımı yaklaşık 3 ay önce Tokat'ta bir köyde yaşlı bir amcadan aldık ve ben aldıktan sonra kabul ediyorum ki hata yaparak o kadar kötü olmadığı halde boya yaptırdım Sad

Sorun olarak dikme yapıyor yani mermiyi namluya tam alamıyor dik şekilde mermi kalıyor ve en çok ta şarjörden mermiyi çıkaramıyor numara konusuna gelince eğer yanlış anlamadı isem silahımın seri no su 3942 silahın bir çok yerinde tetik üstü sağ ve sol namlu altı vs kısımlarında sadece 42 yazıyor bazı yerlerde 3942 şeklinde yazıyor....

Sn; Evrenay sizin nazik davetiniz üzerine HERŞEYDEN ÖNEMLİSİ siz ve Sn; Tokoğlu gibi değerli kişilerle tanışmak için sabırsızlanıyorum siz ne zaman müsaitseniz ben yola çıkabilirim ayrıca benimde bildiğim Tokat-Eskişehir arası sefer düzenleyen bir otobüs şirketi var Smile ancak sizinle tanışmak için otobüs yolcuğu biraz uzun olacağını düşünerek kendi aracımla gelmeyi tercih edeceğim Smile

Tekrar yakın ilgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür eder en kısa zamanda davetinizi bekliyorum.SAYGILARIMLA

Alıntı

Sn.evrenay ciddi bir zahmetin ürünü olduğununu düşündüğüm yazınızı bir solukta okudum.Ne zahmeti imiş bu diyebilecekler için şunu söylemeliyim luger p08 konusunda çok özlü,yalın,faydalı bir makale ortaya çıkmış ...
Geçtiğimiz günlerde gördüğüm bir antrenörlük kursunda Ankara Ünv.Öğrt.Göv.bir hocamız sporcu başarısını etkileyen faktörlerin başında genetik unsurların başı çektiğini söylemişti.Maşallah [genetik]zekanız ve kavrama kabiliyetiniz sayesinde ilginizi bilgiye çevirmede kısa sürede çok mesafe katettiniz, luger p08 konusunda sizin söylediklerinizden sonra benim ilave ediceklerim büyük gövdeli bir çınar ağacının küçük dallarından ibaret olacaktır yani bana söyleyecek pek bir şey bırakmamışsınız.Şahsınıza P08 KONUSUNDA üstad diye hitapda bulunanlara (Sn.Sevgili lupus hocam kusura bakmazsa)mübalağa etmediklerini rahatlıkla ikrar edebilirim..,SYGLR.SLMLR.

Alıntı

Merhaba bugün telefonla sn; Evrenay ile uzun uzun konuşma fırsatımız oldu yine her zamanki gibi bu konularda bilgi ve birikimleri ile beni yine şaşırttı Smile sn; Tokoğlu sizlerden çok bahsettik kulaklarınız çınlamıştır eminim en kısa zamanda görüşme dileği ile selam ve saygılar .....

Alıntı

Bazı arkadaşlar yazıyorlar işte; CZ klanına yeni birisi daha katıldı, işte; hacı Bro (BHP) cemaatine bir üye daha kazandırdık falan diye.

O zaman ben de yazayım; sayın vougefalcon'a hurda, hışır toplama zehri verilmiş bulunuyor.

Daha önce bana da sayın tokoglu ustam tarafından, hissettirmeden bir Colt 1911 marifetiyle verilen bu zehir, her ne kadar adı kötü şeyleri çağrıştırsa da, oldukça güçlü koruyucu özelliklere sahip.

Ha, diyeceksiniz ki adı üstünde zehir bu, kanına girdiği insan evladını nasıl koruyabilir ki.
Şöyle ifade edeyim: Sigara içmezsiniz, alkol almazsınız, güzel Karadeniz sahilimizin karşısında bulunan ülkelere ziyaretlerinizi azaltırsınız. Bazı durumlarda namaz kıldırtmaya başlattığı bile rivayet edilir (hışırlara ulaşmak kolay olmadığı için Ulvi destek arayışına girmemizden daha doğal ne olabilir?).

Neden? Çünkü artık sevecek, bütün ilginizi verecek, aile hariç, bir hobi bulmuşsunuzdur.
Bu hobi bütün boş zamanınızı almaya adaydır.
Bir parabelli görmeye, bir şarjör almaya 1000 km yol yapmak size dokunmaz. Aksine heyecan ve yaşam şevki verir.
Hepsinin ötesinde ne kadar çok paranız olursa olsun, bu hobiye yetişmez, dipsiz kuyudur. Dolayısıyle diğer masraflardan kısmak durumunda kalabilirsiniz.

İlk zamanlar sayın tokoglu'na sormuştum, "bir tedavisi var mıdır?" diye. Henüz çaresinin bulunamadığını söylemişti.
Sayın vougefalcon, gidişat kötü benden söylemesi. Biz yandık siz yanmayın, gelin yol yakınken siz vazgeçin bu sevdadan Wink .

Her ne kadar yaşım genç olsa da üç beş kolleksiyoner tanıdım, ama sizin gibi Luger'inin fotoğraflarını çektirmek için profesyönel fotoğrafçıya gidenini ne gördüm ne duydum Smile.
Her ne kadar çok kötü bir muameleye maruz kalmış olsa da, bu yaşlı hanımlar, kesinlikle sizin göstermiş olduğunuz saygıyı hakediyorlar. Kendi adıma size teşekkür ederim.

[Resim: IMG_0220copy.jpg]
[Resim: IMG_0221copy.jpg]

Kendimle gurur duydum; tahmin ettiğim gibi şarjörlerden sadece bir tanesi orjinal sayılabilir. O da Mauser üretimi olduğu için, ancak bu Luger'in üretim tarihiyle uyumsuz.
Bu Luger'e fındık ağacından yapılma ahşap tabanında seri numarası olan, gövdesi iki parçadan oluşan ve NİKEL kaplı, spiral yaylı bir şarjör yakışırdı.
Tabi boyanıp katledilmeden önce. Artık benim nazarımda bu Luger "shooter grade" (atış amaçlı) olmuş. Bundan dolayı onu çalıştıran her şarjör ona en uygun şarjördür.
[Resim: IMG_0222copy.jpg]

Kabza kapakları bir tarihte değişmiş. Orjinali ile değiştirilebilir veya mevcuda "balık pulu" deseni açtırılabilir.
[Resim: IMG_0224copy.jpg]

Sonradan yapılan meneviş veya boya veya ne neyse, emniyet manivelasının hareketiyle sıyrılmaya başlamış.
[Resim: IMG_0225copy.jpg]

Yan kapakta numara yok. Olması da şart değil. Tabancaya motor tutan insafsız nasıl bastırdıysa, neredeyse seri numarasını bile tamamen siliyormuş
[Resim: IMG_0226copy.jpg]
[Resim: IMG_0228copy.jpg]

İncelmesine rağmen üretici logosu (DWM-Deutsche Waffen und Munitionsfabriken) rahatlıkla seçiliyor.
[Resim: IMG_0229copy.jpg]

Fişek yatağının üzerinde Luger'in üretim tarihini gösteren damga (not her Luger'de bulunmaz, bazı Luger'lerde 2 adet bulunur. Telaş etmeyiniz sayın tokoglu'na danışınız).
[Resim: IMG_0230copy.jpg]

Fişek yatağı ve çatalın içi.
[Resim: IMG_0231copy.jpg]
Çatalın sonradan yapılan boyası, şimdiden aşınmaya başlamış.
[Resim: IMG_0232copy.jpg]

İğne yuvası ve kovan destek tablası (Türkçesi böyle miydi?). Tırnağın ön kısmı.
[Resim: IMG_0233copy.jpg]

Tamamen silinmiş Reichswehr kabul damgaları (toplam dört adet olması gerekiyordu, kala kala yarım kalmış.). Bu damgaları vuranmarın hepsinin kemiklerini sızlatmışızdır herhalde.
[Resim: IMG_0234copy.jpg]
[Resim: IMG_0235copy.jpg]
[Resim: IMG_0236copy.jpg]

"N" nitroselüloz içeren mühimmatla kullanılabileceğide dair, fişek yatağının hemen altındaki, damga.
[Resim: IMG_0236copy.jpg]

Makaranın (toggle) alttan görünüşü.
[Resim: IMG_0237copy.jpg]

Makara ve yuva bir arada. Dikkat ederseniz yuvanın üzerindeki iki rakam seri numarasınn son iki hanesiyle uyuşmuyor. Muhtemelen değiştirilmiş. Aslında namlu ve yuvanın yukarıdan çekilmiş fotoğraflarına bakarsanız, tırnak fişek yatağının üstüne (1917 damgasının altında kalan kısım) tam oturmuyor.
Her ne kadar tırnağın ucunun sıfır toleransla oturması gerekmese de yuvanın çatala daha fazla yanaşması gerektiğini düşünüyorum.
En azından 1917'de DWM tarafından üretilmiş bir Luger'de daha sıkı toleranslar beklerdim. O yüzden yuva konusunda kafamda soru işaretleri oluşmuştu.
[Resim: IMG_0238copy.jpg]

Tetik İrtibat kesici (Abzugsstange, Sear Bar, Türkçe tercüme konusunda garanti veremiyorum, bilen varsa ve düzeltirse sevinirim), seri numarası tutuyor.
[Resim: IMG_0240copy.jpg]

Geçme arpacık. Bunun ayarlama aparatları 200 Avro'ya kadar kolleksiyonerler arasında el değiştirebiliyor.
[Resim: IMG_0241copy.jpg]

Sökme takma mandalı (Sperrstück), üzerinde tabancanın seri numarasının son iki hanesi yok, olması da şart değil.
[Resim: IMG_0242copy.jpg]

Gövdenin üstten görünüşü ve raylar. Rayların boyası duryor, hayret!
[Resim: IMG_0243copy.jpg]

Gövde içindeki bu damgaların ne manaya geldiğini, emekli olup elimdeki kitapları okumaya başladığım zaman öğreneceğim, umarım Cool
Sarı küreler Liman von Sanders'in DWM markalı mühimmatından kalan artıklar olup bu Luger'in değerini 2000 USD kadar daha arttırmaktadır Tongue

[Resim: IMG_0244copy.jpg]

Gövdedeki seri numarası. Dikkat ederseniz "a" diye bir suffix (ek) var. Aynı seri numarasına haiz fakat farklı suffix (ek) lere sahip tabancalar olabilir. Bunlar üretim yılına göre a,b,d,e,f ve z olabiliyorlarmış. Ayrıntılı bilgi emeklilikten sonra Big Grin

[Resim: IMG_0245copy.jpg]

Luger'in sağ taraftan görünüşü.
[Resim: IMG_0246copy.jpg]

Makaranın arka mafsalının arkadan görünüşü. Yine seri numarası var (42) ama çok kötü tesviyelenmiş.
[Resim: IMG_0248copy.jpg]

Luger'in üstten görünüşü.
[Resim: IMG_0249copy.jpg]

Luger'in meşhur pozu. Arkadaşlar sayın vougefalcon'dan duydum, Luger'in bu duruşuna Hitler'in selamı diyenler varmış. Bu tabancalar 5 Mayıs 1900 den bu yana bu pozu veriyorlar. Hitler'in 1889 yılında doğduğunu dikkate alırsak, Luger tabancası İsviçre ordusuna kabul edildiği zaman onbir yaşında oluyor. Her neyse, şehir efsanelerine taviz vermeyelim lütfen.
[Resim: IMG_0249copy.jpg]

Emniyet çubuğu (sicherungsriegel) ve mor meneviş gibi duran plaka yay tetik irtibat yayı (galiba).
Emniyet çubuğu gözle görünür olduğu ve emniyet mandalının yatağında "Gesichert" yazısı göründüğü sürece tetik düşüremezsiniz.
Ama siz siz olun bu 100 yaşındaki hanımlara pek güvenmeyin Dodgy

Bu arada emniyet mandalı daha eski modellerde aksi istikamette çalışıyor. Böyle bir Luger'e denkgelirseniz şaşırmayın.

Aslında bence emniyet mandalının eski çalışma istikamet daha mantıklıymış. Tabancayı sağ elinizle tutarken baş parmağınızla mandalı aşağı çekerek silahı atışa hazır hale getirmek mandalı yukarı itmekten daha kolay gibime geliyor. Kazalar falan olmuştur, ondan dolayı değiştirilmiştir, muhtemelen.
[Resim: IMG_0251copy.jpg]

Makaranın sağdan görünüşü ve emniyet mandalı.
[Resim: IMG_0252copy.jpg]

Ve son fotoğrafımız, dipçik yuvası ve şarjör tünelinin içi
[Resim: IMG_0253copy.jpg]

Alıntı

Sn; Evrenay şunu itiraf ediniz ki resimler güzel çekilmiş Smile ayrıca benim çektirmeyi unuttuğum sizin kaçırdığınız namlu içi fotolar yok Smile

Alıntı

Yazık etmişler elemana.

Alıntı

Sayın vougefalcon,

aslında unutmadım ama fotoğrafçının "abi namlunun içi çıkmaz" deyip kendini zor bir uğraştan kurtarmak istemiş olabileceğini düşündüğüm ve bu kadar emek verdikten sonra, canınız sıkılmasın diye bunu size hatırlatmadım.

Neyse, sağlık olsun. Artık yeni hışırcı olarak yapmanız gereken ilk 1000 km yolu bizim memlekete doğru yapacağınızı farzederek, o fotoğrafları bizim çekebileceğimiz ifade edebilirim.

Yolda ticareti ve ticaret erbabının ustalığıyla meşhur orta Anadou şehrimize uğrayıp oradaki hışır ve hurdaların da fotoğraflarını çekebilirseniz seviniririz.

Köydeki hurda güzelmiş. Ama ustam sayın tokoglu'nun da dediği gibi bele taksan takılmaz, sırta vursan vurulmaz, ben de diyorum ki poligonda da keyifli değil.

Hele ki orjinal odunu yoksa yanında, üçte bir oranında düşer değeri.

Tanesi 2,5 USD lık fişeklerde keyf kaçıran sebeplerin en hafifidir, bu arada.

Alıntı

Merhabalar. Forumun eski bir takipçisi, yeni üyesiyim. Üyeliğim onaylanmadığı için yeni konu açamıyorum.

1916 DWM Luger, namı diğer Kısa Barabelli tabancam var.

Mec Gar şarjör takılı iken tabancayla düz atış (nişan vaziyetinde) attığım zaman boş kovan tahliyesinde sıkıntı oluyor. Ama boşa ( dik ) pozisyonda attığım zaman hiç teklemiyor. Forumun ustalarından yardım bekliyorum.

Alıntı

(10-10-2016, 10:06 PM)barabelli53 demiş ki: Mrb .forumun eski bir takipçisi yeni üyesiyim.üyeliğimin onaylanmadığı için mesaj veya yeni konu açamıyorum.1916 dwm kısa barabelli var mec gar şarjör var .tabancayla düz atış(nişan vaziyetinde)attığım zaman boş kovan tahliyesinde sıkıntı oluyor.ama boşa(dik ) pozisyonda attığım zaman hiç teklemiyor.forumun ustalarından yardım bekliyorum.

Forumumuzun eski bir takipçisi olarak yazım ve imla kurallarına özellikle uymanız beklenirdi.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi