Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stoeger Cougar Yardım...
Arkadaşlar forum üyelerine selamlar. Uzun süredir takip ediyorum, gerçekten güzel bilgi birikimi olan bir site. Ben de MKEK ' den bir tabanca almayı düşünüyorum, ancak kafamda sorular bitmek bilmiyor... Smile

Resimlerden inceledim kadarıyla Stoeger Cougar modeli hakkında bir sorum olacak.

[Resim: 06namlu06.jpg]

[Resim: i5334854_8000f8040fanda8045f.jpg-k]

Silahın sürgü ile namlu arasında bulunan boşluk işçilikten kaynaklanan problem midir, atış isabetliliği nasıldır, bu boşluk her hangi bir sorun çıkartır mı? Konu hakkında uzman arkadaşların yardımı olursa sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Alıntı

Ben atışıyla ilgili bir problem yaşamadım ve duymadım..
Hatta Ümraniye' deki Princess Poligon' daki silahlarını denedim, gayet iyiydi...

Alıntı

Sayın DeathLesS;
Bu Silahı henüz, inceleme fırsatı bulamadım.
Ama, resimde ki silahın işçiliği, çok kötü. Sad

[Resim: 07ac1f64.jpg]
Saygılarımla.
Sürgü ile namlu arası boşluktan daha kötü, kızaklar arasında boşluk var.

Alıntı

Kabaca bir tabancanın mekanik vuruş hassasiyetini belirleyen temel unsurlar;

1. Dikey düzlemde namlu sürgü kilitlenmesindeki kararlılık, % 20,
2. Namlu sürgüye kilitlendiğinde arka kısmındaki hareket, % 20,
3. Namlu yüksüğü toleransları ve namlu femi, % 20,
4. Kovan dip tablası toleransları, % 10,
5. Namlu üretim şekli, örneğin özel hedef tipi namlu, % 10,
6. Hesaplanamayan faktörler, % 5,
7. Sürgü / Gövde toleransları, % 15.

Bu oranlar kendisi tam bir duayen olan Jerry Kuhnhausen' in 1911 ' lerde müsabaka düzeyinde vuruş hassasiyeti sağlamak için belirleyip, tanımladığı faktörler ve kabaca vuruş hassasiyetine etki oranlarıdır. Bu faktörler ve vuruş hassasiyetine etki oranları üç aşağı beş yukarı tüm hareketli namlu sistemi kullanan yarı otomatik tabancalarda aynıdır.

Yukarıda da görüldüğü üzere vuruş hassasiyetini belirleyen temel unsurlar namlunun sürgüye kilitlenme toleransları ve kararlılığını etkileyen unsurlardır. Sürgü ve gövde toleransları da vuruş hassasiyeti konusunda etkili olmakla birlikte, diğer unsurlar yeterli vuruş hassasiyetini sağlayabilecek düzeyde kararlı olduğunda, kolaylıkla tolore edilebilmektedir. Bu durum özellikle de kabaca muharabe şartları düzeyinde vuruş hassasiyeti beklenen hizmet tipi tabancalar için geçerlidir. Özellikle hizmet tipi tabancalarda bu unsurların hepsi muharebe şartları için yeterli vuruş hassasiyeti ve mekanik çalışma güvenilirliğini belirli bir dengede tutacak şekilde tasarlanır. Bir marka ve modelde bir unsur daha sıkı toleranslarla üretilirken, bir başka marka ve modelde başka unsurlar çok daha sıkı toleranslar üretilir. Örneğin;

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...%B1k%C4%B1

lupus demiş ki:Sn.Kara, yüzünüzdeki gülümsemeyi biraz daha arttıracağını düşündüğüm bir ayrıntıyı daha paylaşmak isterim...Cool Geçen haftalarda standard hizmet sınıfındaki SIG Sauer P226 SL, HK USP F, HK USP C, Glock 19 gibi silahları yan yana incelerken tüm arkadaşlarla birlikte güzel bir ayrıntı gözledik; Namlu-sürgü kilitlenme sıkılığı ve stabilitesi konusunda SIG Sauer gerçekten rakipsiz. HK Custom Sport ' un bile namlu kilitleri sağ-sol ve düşey eksende oldukça stabil olmasına rağmen, özellikle ön-arka eksendeki stabilite konusunda SIG Sauer kesinlikle rakipsiz.

Bunu şu şekilde test edebilirsiniz; Namluyu icra yayı ve kılavuzu olmadan sürgüye yerleştirin, bir parmağınızla da namluya üstten çok hafif bir baskı uygulayarak, namluyu stabilize edin. Bundan sonra namlu alt kilit kamasını yatay eksende sağa-sola hareket ettirmeye çalışın, daha sonra da yine bu namlu kilit kamasını direk sağa-sola çevirerek, namluyu kendi ekseni etrafında çevirmeye çalışın. Bu testlerde her namlu az ya da çok oynamak kaydı ile, stabilite sıralaması en sıkıdan en gevşeğe doğru SIG Sauer, HK ve Glock şeklinde olacaktır. Özellikle yan eksende en fazla gezinen namlu Glock namlusu olacaktır...

Ama SIG Sauer ' in bu konuda rakipsiz olduğunu, bu şekilde yerleştirilmiş bir namluyu yatağında ileri-geri oynatmaya çalıştığınızda anlıyorsunuz...Cool .Tüm namlular az ya da çok ileri geri hareket ederken, SIG Sauer ' in standard üretim hizmet tipi tabancalarında namlu neredeyse zerre kadar kıpırdamıyor...

İşin asıl zor olan kısmı ise, bu kadar sıkı toleranslarla üretilmiş bir tabancada tam mekanik çalışma güvenilirliği sağlayabilmektir. İşte zurnanın tam zırt dediği yer de burası oluyor, bir şekilde toleransları sıkılaştırılmış silahlarda bu uğurda feda edilen en hayati özelliklerden birisi maalesef mekanik çalışma güvenilirliğidir. Aynı zamanlarda deneme imkanı bulduğumuz SW PC 945 ve modifiye edilmiş TİSAŞ ZIG M1911 'lerde bunu bizzat gözleme imkanı bulduk. Özellikle toleransları sıkılaştırılmış ve 15 m ' ye araya kağıt sokmadan vuruş yapabilen ZIG M1911 ' le biraz hızlı atış yapmaya başladığınızda, 230 gr FMJ mühimmatla bile aralıksız en fazla üç atış yapabiliyorsunuz, en çok dördüncü fişek besleme rampasına çakılıyor...

İşte SIG Sauer P serisini SIG Sauer yapan şey budur. Tasarım aşamasında İsviçrelilerin amacı P210 kadar olmasa da, ona yakın vuruş hassasiyeti sağlayabilen, ancak P210 ' dan daha ucuza üretilebilen ve sahada daha güvenilir mekanik çalışma özellikleri sunabilen bir hizmet tabancası üretmek idi ki, şahsen bunda oldukça başarılı olduklarını düşünüyorum...

Saygılar.

Stoeger Cougar ' ın namlu / namlu yüksüğü ve sürgü / gövde toleransları vuruş hassasiyeti aleyhine çalışırken, döner kilit sistemi nedeni dikey eksende hareket etmeyen ve dikey eksende Browning tipi kilit kullanan hareketli namlulara oranla daha kararlı olan, aynı şekilde namlu hareket özelliklerinden dolayı toleransları daha sıkı olan kovan dip tablası ve namlu arka kısmı vuruş hassasiyeti lehine çalışmaktadır. Tüm bu unsurların ortak sonucu ise ise aşağıdaki hedef kağıdında görüldüğü gibidir;

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...p?tid=7758

(12-11-2011, 12:31 AM)zucchero demiş ki: Sn Vgun,
Sn Ortaç, Sn Berkeley ve diğer ustalarımızı düşünüldüğünde atışlarım iyi olmaktan çok uzak. Aylar süren aradan sonra Perşembe günü MKEK poligonunda aşağıdaki atışları gerçekleştirebildim. 10 mt'den tahminimce 8 atış. 15 mt sonuçlarını ise göstermiyorum Smile

[Resim: gufj.jpg]
Fiyatı ve hedef kağıdındaki sonuçları düşünüldüğünde Stoeger Cougar gerek F gerekse L modellerinde oldukça iyi bir seçenek...

Muharebe şartları düzeyinde vuruş hassasiyeti ile müsabaka ve puan atışı düzeyinde vuruş hassasiyeti olan tabancalar arasındaki farkı pek çok atıcı da fark edemeyecektir. Eğer sürgü ve gövde toleranslarından kaynaklanan vuruş hassasiyeti farkını hedef kağıdına yansıtabilecek ve yukarıda alıntı yapılan mesajındaki mesafede daha küçük gruplar yapabilecek düzeyde bir atıcı iseniz, o zaman edinmeniz gereken yarı otomatik tabanca standard hizmet tipi bir tabancadan ziyade bir P 210, SIG Sauer X-Five, S&W PC 952 veya modifiye edilmiş bir 1911 gibi bir tabanca olmalıdır...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Bertaraf3
Namlu femi, nedemek üstad?

Alıntı

(22-12-2011, 03:49 PM)xhmyt demiş ki: Namlu femi, nedemek üstad?

Üstada vekaleten cevap vereyim namlu ucu, ne namlu ucundaki konik kısım...
Daha doğrusu merminin namluyu terk ettiği namlu bitim kısmı...
(21-12-2011, 10:52 PM)Alper f92 demiş ki: [Resim: 07ac1f64.jpg]

Alıntı

Beretta-Stoeger kombinasyonuna mı gidildi acaba? Ten uyuşmazlığı var sanki aralarında Smile

Aşağıdaki resmi
http://www.gunauction.com/search/display...um=9374046 adresinden aldım. Hırpalanmış bir Stoeger ancak ön kısmı bu kadar kötü durmuyor gibi.
[Resim: img_0701.jpg_thumbnail1.jpg]
[Resim: img_0695.jpg_thumbnail1.jpg]

Alıntı

Alimünyum ile çelik arasında aynı boyayla boyansa bile ton farkı oluyor...

Alıntı

Sayın Lupus üstadım ve arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim siz silah severlerle birlikte olmak deneyimlerinizi tecrübelerinizi okumak bilgi almak gerçekten çok güzel bir Silah sever olarak aranızda bulunmak mutluluk verici Smile belirtmiş olduğum silahın Alper f92 sağolsun belirttiği gibi işçilik hiç hoşuma gitmedi bu sorunları incelediğim kadarıyla kendi yerli firmalarimizda görüyorum hani şu espiriyi yapmadan edemeyeceğim rasgele bir adamın eline eğe versen daha güzel işler çıkarırdı gibime geliyor Smile haddimi aştıysam affola Smile
Saygılar...

Alıntı

(21-12-2011, 10:52 PM)Alper f92 demiş ki: [Resim: 07ac1f64.jpg]

[/quote]

Buda P229'un namlu arpacık aralığı..
[Resim: 422692_259010144185275_100002288733444_5...7595_n.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi