Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ 550-100 Metre Grupman
[Resim: 20160308_152520_zpszjkx3ia4.jpg][Resim: 20160308_152500_zpsvuvlnpim.jpg][Resim: 20160311_183428_zpsz3qdpnq4.jpg][Resim: 20160311_183527_zpsabslixo3.jpg][Resim: 20160311_183527_zpsabslixo3.jpg]

CZ 550 ile 25 mt sıfırlama, aslında 100 mt yapılması lazim idi acele bir şekilde yapıldığından 25 m de yapıldı.

Bu vuruşlardan sonraki atışlarda 100 mt A4 kağıdına isabet ettiremedik.

Çekirdek 100 m de bu kadar üst gider mi?

250 mt de vuruş nişan alınan noktaya isabet etti.

Saygılar

Alıntı

Sn. Mam 28,

Bence silah ya da fişek ile ilgili bir sorun yok. Tamamen atıcı hatası ile ilgili. Bu tüfek kutusundan çıktığı gibi çok rahatlıkla ortalama bir atıcı elinde 2 inç grupman yapabilir.

Saygılar

Alıntı

Sn. mam28, optik tüfek 100 metrede sıfırlanır. 100 metrede yapılması gerektiğini biliyorsunuz ama yapmamışsınız. 25 metrede bu vuruşları beğenmişsiniz, maalesef optiği bırakın mekanik nişangahla bile bu isabet oranı fecaat. Keşke 250 metrede noktaya isabet eden vuruşu da paylaşsa idiniz.

Yazdıklarınızdan anladığım optik atıcılık bilginizin oldukça yetersiz olduğu yönünde. Optiğiniz tamburasız bir dürbün.Marka model yazabilirseniz özelliklerine bakarız. Silahınızı 100 metreden sıfırlayın. isabet grupmanı 3 fişekte 3 cm çapında bir daire olunca yola çıkmaya hazırsınız demektir.

Alıntı

Sayın mam28,

Sayın xlcod3r'ın da belirttiği gibi orta performanslı mühimmat kullanan tüfekler (308 Win, 30-06 gibi) 100 metrede sıfırlanır. 300 Win Mag gibi daha yüksek performanslı tüfekleri 200 metrede sıfırlayabilirsiniz.

Tüfeğinize seçtiğiniz base ve dürbün bağlaması çok yüksek görünüyor. Görebildiğim kadarıyla atış aksınız 10 cm gibi bir yükseklikte. Bu haliyle 25 metrede yaptığınız sıfırlama 100 metrede kabaca 12 MOA veya 3 milyem kadar hata yaptırır (mermi yukarıdan gider). Bu da 100 metrede yaklaşık 30 cm'e karşılık gelir ki A4 değil A3 kağıdı bile tutturamazsınız.

Merminizin balistik tablosunu incelemediğim için net bir bilgi veremem ama yaptığınız bu hatalı sıfırlama, menzilde balistik profilin bir yerinde görüş hattınızla kesişir. Eğer aynı bastırma ile atarsanız (tambura ile oynamadan) ve atıcı hatasını hesap dışı bıraktığımız düşünürsek, bu profil sizde 250 metre civarlarında kesişmiş görünüyor.

25 metrede bu atışları tabanca ile yapsanız neyse diyeceğim ama yivli bir tüfekle bu performans gerçekten düşündürücü. Eğer dürbün ve aksamınızda bir oynama, dürbünün iç ayarlarında bozukluk yoksa, benim tavsiyem silahınızdan bir süre için optiği sökün. Gez-arpacık ile bir süre çalışın (1-2 yıllık istihkakı yakın), ondan sonra optiğe geçin. Tablo, tüfek ve tetik hakimiyeti konularında ciddi sıkıntılarınız olabileceğiniz gösteriyor. Çünkü yukarıda açıkladığım değerler sadece dikey eksendeki hataları gösteriyor. Sizin vuruşlarınızda, 25 metrede silah, aksam, hesaplama, rüzgar vs kaynaklı olamayacak kadar sağa da kaçma var.

Bir de dürbün sanki biraz geriye montajlanmış gibi duruyor. Sanki rahat atış pozisyonu alamayacaksınız gibi görünüyor.

Alıntı

Atışlar destek olmadan mı yapıldı?

Alıntı

Yorumlar ve tavsiyeleri dikkate alacam bana yol gösterici oldu.Daha sonraki atışlarımı burada paylaşmak istiyorum.

Alıntı

Ben de göz muayenesi tavsiye edeceğim. Astigmatınız olabilir.Saygılar.

Alıntı

Evet arkadaşlar buradanda teyit edilmiş oldu yapılan hatalar.4x24x52 leupold dürbün montajı ile yapılan atışları da paylaşıp tekrar yorum almak istiyorum.Sıfırlama çalışması 100 mt de yapılacak.Saygılar.

Alıntı

Sayın Harun cok güzel yazmışsınız yorum için sağolun.

Alıntı

Sn. mam28,
CZ'ler oldukça iyi grupman veren namlulara sahip tüfekler diye bilinir, 25 metrede ne kadar kötü çekirdek olursa olsun böyle bir grupmanı kalitesiz mermiye bağlamak haksızlık olur diye düşünüyorum. Sizde optiksel veya atış pozisyonunuzla ilgili bir sorun çok olası. 25 metrede dağılım merkeziniz, mevcut olduğu oldukça belli olan atış hataları yok farzedilirse, 4-5 cm sağ ve 3-4 cm aşağı yani 7-8 halkası gibi. Bu şekilde 25m sıfırı ile 100 metrede nişangah yüksekliği 10cm olan örn 308cal bir tüfekten çıkan 165gr, 820/sn, softpoint düşük BC bir standart çekirdek yaklaşık 15-20cm sağ ve 20-25cm üst vurur.

2. sıfır noktanızı ise hesapta etki eden ve bilinmeyen cok değişken var olmakla beraber kabaca 350-400m diye hesaplayabilirsiniz. Bu sekilde sıfırlanmış bir tüfeğin 250 metrede nişan noktası POI'nin yaklaşık 1,5-1.7 mil yani 35-45cm üstüne vurması gerekir, o nedenle bu ayarlar ile 250m de bir A4 kağıdı vurmanız bayağı şans faktörü etkisi gibi geldi bana. Atış sayısı tek mi multiple mı bilinmediğinden ek yorum yapamıyorum.

Yukarıdaki yorumlara ek olarak nacizane onerim oncelikli olarak durbünüzün bağlandığı, 9-10 cm gibi oldukca yüksek nişangah yükseklğine neden olan "yüksek" yuzukleri namluya degmeyecek sekilde en kısa düşük yüzüklerle değiştirmeniz, bunu yapamıyorsanız kolayca bulabileceğiniz bir dipçik fişekliğinin altına konulacak eklentiler ile kaynağınızı optimum hale getirip atışlarınızı o şekilde bipod ve arka kum torbası üzerinde yapmanız.

Bu kadar yüksek yüzükler ve Bavyera tarzı CZ kundağı kaynak noktasını cenenizin alt köşesine kadar indirir ki, bu şekilde bir kaynak ile hassas atış ve kabul edilebilir "consistent" grupmandan bahsetmek cok olası görünmüyor.
Diğer bir önerim, yapmadıysanız, grupman atışlarınızı boltu kurduktan sonra tetiği öne iterek aktive edebileceğiniz set trigger "kıl tetik" ile yapmanız. CZ 550 lerde fabrika tetik oldukça ağır, grubunuzu bozabilir.

İyi atışlar.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi