Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CZ 550-100 Metre Grupman
Yavuzhan bey çok anlamam ama sizce neden 100m deki grupman 500m bu kadar değiştı.
Program hatası mı?
Diğer arkadaşların atışlarını görünce fark büyük gibi geldi Smile

Alıntı

Efendim yürüttüğüm mantık yanlış değil ise 500 metrede 2 MOA falan yaparki Pakistanda İngilizleri rezil eden meşhur BORA2 keskin nişancı tüfeğimizin yapacağıda budur :d

Şaka bir yana İlk denemem olması, dürbünümün gücü hedefi görmede yetersiz kalması, benim kötü bir atıcı olmam, tüfeğime Sn.yivlicinin elinin değmemesi gibi bir sürü nedenden dağılım kötü olabilir.
Saygılar...

Alıntı

Sn Yavuzhan, kullandığınız fişeğin balistik cetveli varmıdır? 500 metrede düşüş miktarı nedir? Optiğinizin 1 kliği ne kadar düzeltme yapmaktadır?(Bilmiyorsanız yada anlamıyor iseniz optiğin marka ve modelinide yazabilirsiniz)

Öte yandan;

1 moa 100 metrede 2.9 cm
200 metrede 2.9 x 2 = 5.8 cm
300 metrede 2.9 x 3 = 8.7 cm
400 metrede 2.9 x 4 = 11.6 cm
500 metrede 2.9 x 5 = 14,5 cm alır.

Bilinen bu. Bilinmeyenleride yazarsanız memnun olurum.

Atışta bu kadar ara açılması tamamen atış anında yaptığınız hatalardan kaynaklanmıştır kanaatindeyim. Yüz yüze olmadan ve olayı canlı görmeden değerlendirme yapmak, yapılan yanlış yada doğruları değerlendiremememizi sağlar.

İyi günler

Alıntı

Sn.xlcod3r,

Kullandığım fişeğin bırakın balistik cetvelini, kutusunun üzerinde nerede üretildiği dahi yazmıyor. Bildiğim tek şey Geco marka ve 165 grain olması. Sanki 2.dünya savaşından kalmış bir görünümü var kutusunun. Ben internet sitelerindende balistik verilerini bulamadım. Sadece hangi metrede ne kadar düştüğünü buldum. Oda yanlış hatırlamıyorsam 300 metreye kadardı.

Optiğim 1 klik 1/2 moa. Balistik programa girdiğim veriler aşağıdaki gibidir.

Namlu çıkış hızı: 3133 Fps (bunuda sitelerinden buldum ama benim muhhimmatım değil)
Sıfırlama: 109 yard
sight height: 1,5 inches (bunun ne işe yarayacağını bilemediğim için genel bir veri girdim)
one click is: 0,5 MOA
Bullet mass: 165 grains
BC1: 0.305 G1
Bunlarının yanında atmosfer verileri
Temp: 59 F
pressure:29.92
angle:5 derce
altitude:2000 feet

400 metreye kadar programın verdiği düzeltmelerle hedefi buluyorum. Ama 510 metrede üst vurdu. Hedefimiz A4 kağıdı idi. Sanırım en uzak vuruş 30 cm kadar üst vurdu. Hedefin 500 metrede bu kadar küçüleceğini tahmin etmiyordum. Birde ben yaptığım düzeltmenin belki yetersiz kalacağı düşüncesiyle A4 kağıdının tam üstüne attım. Bunun da beni hedeften biraz uzaklaştırdığını düşünüyorum.
Optiğime aşağıdaki linktedir. Görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla.
http://www.snipercentral.com/hollandtact.htm

Alıntı

Sn.Yavuzhan,sight height namlunuz ile dürbününüzün merkesi arasındaki mesafe.Silahın sıfırlama noktasına göre çok önemlidir.Tüfeğinizin 500m de üst düşmesi nedeni BC nizi düşük girmeniz veya namlu çıkış hızını düşük girmeniz olabilir.Uzun mesafe atışı için bir kronograf edinmeniz iyi olur.Merminin kutusu üzerinde çıkış hızı yazsa bile her tüfekte bu az çok farklıdır.Kendi tüfeğinize göre bir çıkış hızı eklerseniz atışlarınız daha keskin olur.Bu arada 165 graine göre BC yi 0.35 e çıkartabilirsiniz.Bunu tahmini söylüyorum.BC çekirdek ağırlı ve çekirdek aerodinamiğine göredeğişir ve bence en önemli şeydir.Mesela 308 win ile ateşlenen 0.5 BC lik bir mermi 300 win magnumdan ateşlenen 0.35 BC lik bir mermiden uzun mesafede daha enerjili ve stabil olabilir.

Alıntı

Bu atıştan beri bazı şeyleri düzeltmemin zamanı geldiğini düşünüyordum ve dediğiniz gibi kronograf almaya karar vermiştim. Airgun cılarda bile kronograf varken bizde olmaması başlı başına hata zaten. Adamlar tam sniper olmuşlar. Çok teknikler.
BC hakkında söylediklerinizde haklısınız, BC nin önemini biliyorum. Ama hakkında en ufak fikrim bile olmayan bir mühimmatla ne yapacam onu bilmiyorum. BC'si kaç, 165 grain yazıyor ama onuda bence tartmak lazım. Birde artık olur olmadık şekillerde atış yapmayacağım. Yatarak yapıyorum göbeğim büyük geliyor Big Grin Sehpada bazı yerlerde kırılmalar var sallanmaya başladı. Sanırım en iyisi masa üzerinde bipod. Birde böyle deneyeceğim. Başıma iş açtı TT.com Ah eski günlerim.

Alıntı

(09-12-2011, 06:47 PM)Yavuzhan demiş ki: Sanırım en iyisi masa üzerinde bipod.

Kesinlikle!...

Gerek tüfek, gerekse de tabanca denerken veya ayarlarken en iyi metod bence de bu...

Alıntı

(09-12-2011, 06:25 PM)m16a2 demiş ki: Sn.Yavuzhan,sight height namlunuz ile dürbününüzün merkesi arasındaki mesafe.Silahın sıfırlama noktasına göre çok önemlidir.Tüfeğinizin 500m de üst düşmesi nedeni BC nizi düşük girmeniz veya namlu çıkış hızını düşük girmeniz olabilir.Uzun mesafe atışı için bir kronograf edinmeniz iyi olur.Merminin kutusu üzerinde çıkış hızı yazsa bile her tüfekte bu az çok farklıdır.Kendi tüfeğinize göre bir çıkış hızı eklerseniz atışlarınız daha keskin olur.Bu arada 165 graine göre BC yi 0.35 e çıkartabilirsiniz.Bunu tahmini söylüyorum.BC çekirdek ağırlı ve çekirdek aerodinamiğine göredeğişir ve bence en önemli şeydir.Mesela 308 win ile ateşlenen 0.5 BC lik bir mermi 300 win magnumdan ateşlenen 0.35 BC lik bir mermiden uzun mesafede daha enerjili ve stabil olabilir.

Kısa ve öz olmuş ve gayette açıklayıcı.

Alıntı

Sn.xlcod3r,
Kusura bakmayın bir seyi eksik yazmışım, 550 yard için 12 moa düzeltme yaptım.

Alıntı

SAYIN YAVUZHAN 450 METREDE AYNI ATIŞLARI BENDE YAPTIM. ŞİMDİ NE YAPMAM GEREKTİGİNİ BİLMİYORUM. SİZ NE YAPTINIZ.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi