Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
P08 Luger MAUSER Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü
Aşağıda fotoğraflarını göreceğiniz TC Parabelli (Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü sözleşme üretimi MAUSER) ile geçen gün Princess Poligon'da tanıştım. Aslında tanıştık desem daha doğru olacak. Sayın bekcihursit, serdaraktas, alpago ve Red Kit'te benimle beraberlerdi.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki; tabanca bütün toleransları sıfırlanacak şekilde meneviş boya ile güzelce boyanmış. Ben boya işelerinden pek anlamıyorum, sayın alpago'nun dediğine göre kostik boyaymış. Herhalukarda, silahın orjinal kahverengi boyası gitmiş yerine parlak birşeyler gelmiş. Sanayi kodlarına ve diğer damgalara, ilginç bir şekilde zarar verilmemiş (stick eagle 63 yani WaA63-Waffenamt (Mauser S/42) damgası bile rahatça gözüküyor). Sanki silah hiç tesviye görmeden doğrudan meneviş kazanına atılmış gibi bir izlenim bıraktı bende.

Tabi silahın her yerini boya ile doldurunca sökme takma mandalını yerinden oynatmak da, çıplak elle, imkansız hale geliyor. Sayın serdaraktas'ın plastik bir çubukla ittirmesi sayesinde mandalı yerinden oynatıp silahı sökebildik.

Namlusu oldukça iyi durumda (yani benim daha önce gördüğüm Parabellilere kıyasla). Hatta öyle ki, sayın serdaraktas, namlunun sonradan tekrar açılmış (sonradan yiv-set açmak Türkiye'de halk sporu herhalde, Almanların Volkssport deyişine itafen) olabileceğinden şüphe etti. Atış tecrübesi yapmadığımız için bu konuda birşey söyleyemeyeceğim.

Atış yapmış olmanın verdiği yorgunluk ve bir yerlere yetişmek zorunda olmanın telaşıyla, parçalar üzerindeki seri numarası damgalarına pek dikkat edemedim ama, sanırım çoğu, silahın seri numarasını son iki hanesiyle tutuyordu.

Gaz kanallı 2. Dünya Savaşı tipi (ben bu ismi verdim) iğne de orjinale benziyor.

Silahı satmak isteyen ağabey 5000 TL istedi. Kötü bir şekilde boyanmamış olsa ecdad yadigarı bu tabancayı, kolleksiyon amaçlı olarak, almak isterdim. Fiyata 2 adet de şarjör dahildi. Şarjörlerden birisi MecGar diğeri ise üç haneli seri numarası içeren bir şarjördü (belki de orjinal şarjörüydü ama dikkat etmedim, silahın sökülememesine konsatre olmuşum herhalde o an!)

Fiyat konusunda ustam sayın tokoglu'nun fikrini almak lazım. Ben yanlış bilmiyorsam, her ne kadar Emniyet Teşkilatı'na sözleşmeli üretilen bu Mauser'ler TC Subaylarına Mahsustur Parabellileri gibi toplama olmasalar da, halk arasında, ki genelde bunlar bizim "shooter" dediğimiz amcalar oluyorlar, pek tutulmazlar.

Fotoğraflar iPhone ile çekildi.
Eh, rahmetlinin arkasından konuşmak olmaz şimdi Dodgy

[Resim: IMG_0533.jpg]
[Resim: IMG_0532.jpg]
[Resim: IMG_0531.jpg]
Sayın Mauro Baudino bana bu mevzuda soru sorduğundan beri, Türkiye'de bulduğum Parabellilerin içerisinde Osmanlı Devleti'ne ve/veya Türkiye Cumhuriyeti'ne ait olabilecek damgalar arıyorum. Şimdiye kadar bir şey bulamadım.

Kısa bir ankedot olarak buraya yazmak istiyorum; içimden bir ses bir yerlerde, bir zamanlar Osmanlı Devleti için üretilmiş "TUĞRALI" Parabellilerin saklı olduğunu söylüyor. Böyle birşey görürseniz veya duyarsanız bana forum üzerinden ulaşabilirseniz çok sevinirim.

[Resim: IMG_0530.jpg]
[Resim: IMG_0529.jpg]

Gaz kanallı, yeni tip iğne.
[Resim: IMG_0528.jpg]
[Resim: IMG_0527.jpg]
[Resim: IMG_0526.jpg]
[Resim: IMG_0525.jpg]
Kabza kapakları orjinal Luger kabza kapakları gibi duruyor ama ben DWM Luger'lerde olduğu gibi seri numarasının son iki hanesini bu kapakların iç yüzlerinde göremedim.
[Resim: IMG_0524.jpg]
[Resim: IMG_0523.jpg]

Bu tabancalarda dipçik yuvası olduğuna hiç dikkat etmemişim daha önce. Gövdenin orjinal olduğu her halinden belli, bu durumda "stock lug"u bir "Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü" standardı olarak kabul edebilirim.

[Resim: IMG_0522.jpg]
Tabi bunca iş arasında fişek yuvasına bir fişek sürüp, tırnağın üzerinde ne yazdığına, "ateş" veya "geladen", bakamadım. Elbette tırnağı da sökebilirdim ama ticari amaçlarla oraya getirilmiş bir silahı daha fazla kurcalayıp, şimşekleri üzerime çekmek istemedim. Ayrıca silahın süngerimsi tetiği ve zoraki çalışan sökme takma mandalı beni yeterince ürküttü.

Elimden geldiğince Steve Ağabey'in flashıyla namlunun içini fotoğraflamaya çalıştım.
[Resim: IMG_0521.jpg]
[Resim: IMG_0508.jpg]
[Resim: IMG_0512.jpg]

Çatalın tınısı güzel. Sanırım çatlağı falan yok.
[Resim: IMG_0520.jpg]

Makara ve yuvanın fotoğrafları

[Resim: IMG_0519.jpg]

Sürgünün üzerindeki Mauser varili amblemi. Ha, bu arada ülkemizde hali hazıda metal varil üreten Mauser isimli bir şirket bulunmakta.
Bakınız: http://www.memsanmauser.com/
[Resim: IMG_0518.jpg]
[Resim: IMG_0517.jpg]
[Resim: IMG_0516.jpg]

Tabancanın emniyet mandalının altında yatan "emniyet" yazısı. Bu yazıyı görüyorsanız, tetik bloke edilmiştir, tabancayı ateşleyemezsiniz.

[Resim: IMG_0515.jpg]
[Resim: IMG_0511.jpg]

[Resim: IMG_0513.jpg]
[Resim: IMG_0514.jpg]
[Resim: IMG_0512.jpg]

Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü ve TC damgaları
[Resim: IMG_0509.jpg]
[Resim: IMG_0506.jpg]

[Resim: IMG_0510.jpg]

Silahı toplamadan önceki hali
[Resim: IMG_0505.jpg]
[Resim: IMG_0504.jpg]

Elinde veya yakınında, üzerinde:

1- Emniyet İşleri Umum Müdürlüğü
2- TC Subaylarına Mahsustur
3- Hava Ordusuna Mahsustur

yazan Luger olan varsa, benimle forum üzerinden irtibata geçerse çok sevinirim. Bunların fotoğraflarını çekip, arşivlemek bana keyif veriyor.

Tabi aynı şekilde Tuğrakı Mauser K98 veya G98 tüfekler, Browning'ler C96 Kasalı Mauser'ler (bunların da tuğralıları mevcut) de bu davetin en müstesna misafirleridir.

E-Mail adresim: e.aydin@evrenay.com.tr

Saygılar.

Alıntı

Sn.Evrenay, satıcı şarjör için üzerindeki seri numara ile tabancanın seri numarasının tutmadığını söylemişti.

Alıntı

Sanki bu tabanca benim Dursun ustanın atölyesinde incelediğim tabanca ama emin olamadım..

Alıntı

Sayın passatcan,

tabancayı getiren kişiyi, sayın serdaraktas tanıyor.

Gelen referansa göre, tabancanın piyasada bir süredir geziyor olması muhtemeldir.

Başka Türk Luger'leri varsa denk geldiğiniz, paylaşırsanız sevinirim.

Alıntı

Sayın evrenay,
Benim incelediğim tabanca buydu,
[Resim: 10102011784b.jpg]

Uploaded with ImageShack.us

Sanırım aynı tabanca. Siz ne diyorsunuz ?
Çok özür diliyorum gözlerim yanlış görmüş. Silahlar aynı değil galiba.

Alıntı

Kabza kapaklarına bakılırsa aynı tabanca değil gibi duruyor...

Alıntı

(22-11-2011, 12:54 AM)Red Kit demiş ki: Kabza kapaklarına bakılırsa aynı tabanca değil gibi duruyor...

Bende fotoğrafı yükledikten sonra fark ettim. Hatırladığım kadarıyla "TC" logosu ve "Emniyet Hizmetleri Umum Müdürlüğü" yazıları bu tabanca ile birebir aynıydı.

Alıntı

Sn. Passatcan,
Sizin fotografladığınız tabanca diğeri ile aynı olmamakla beraber, ilk bakışta çok daha iyi durumda görünüyor. Tabi yakından görmek lazım.

Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi