Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sig Sauer Yedek Parçaları
Sayın DoubleTap,

Konuyu sanırım pek derinlemesine inceleyip okumadan yazdınız. Asıl sorun malların alındığın ülkeden çıkarılmasındadır. Eğer Türkiye için yasaklı bir ürün değilse, bizim gümrükte sadece angaryayla uğraşırsınız. Ama bazan çileden çıkaran angaryalar da olur.

Kılıf (çok özel bir durumu yoksa) ITAR'a dahil olmaz. Kabza kapağı bazı durumlarda olabilir. Şarjörler (yivsiz tüfekler hariç) her zaman için ITAR kapsamındadır ve ihraç lisansı gerektirir.

Konu başlığı "Sig Sauer Yedek Parçaları". Doğal olarak verilen cevaplar da buna ait oluyor. Kılıf tabanca parçası değil, aksesuarıdır. Kabza ve nişangahlar da genelde aksesuar kabul edilir. Şarjör tabanca parçasıdır. Diğer tüm silah parçaları da, balistik parça olup olmamasına bakılmaksızın, minicik bir yay veya vida da olsa, silahta kullanılıyorsa normalde ABD için ihraç lisansına tabidir. Türkiye'ye girişi de her zaman izne tabidir.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
ugurucar57, tirendaz, DoubleTap, Gazanfer
(13-03-2018, 09:42 PM)harun demiş ki: Sayın DoubleTap,

Konuyu sanırım pek derinlemesine inceleyip okumadan yazdınız. Asıl sorun malların alındığın ülkeden çıkarılmasındadır. Eğer Türkiye için yasaklı bir ürün değilse, bizim gümrükte sadece angaryayla uğraşırsınız. Ama bazan çileden çıkaran angaryalar da olur.

Kılıf (çok özel bir durumu yoksa) ITAR'a dahil olmaz. Kabza kapağı bazı durumlarda olabilir. Şarjörler (yivsiz tüfekler hariç) her zaman için ITAR kapsamındadır ve ihraç lisansı gerektirir.

Konu başlığı "Sig Sauer Yedek Parçaları". Doğal olarak verilen cevaplar da buna ait oluyor. Kılıf tabanca parçası değil, aksesuarıdır. Kabza ve nişangahlar da genelde aksesuar kabul edilir. Şarjör tabanca parçasıdır. Diğer tüm silah parçaları da, balistik parça olup olmamasına bakılmaksızın, minicik bir yay veya vida da olsa, silahta kullanılıyorsa normalde ABD için ihraç lisansına tabidir. Türkiye'ye girişi de her zaman izne tabidir.

Sayın harun,
konuyu uzun zamandır inceliyorum. Öncelikle Amerika da bu ürünleri bulduğum beş ayrı yerle yazışma/chatleşme sonucu , hepsinden de ağızbirliği etmişçesine ''sorun bizden değil, sizin ülkenizden kaynaklanıyor. Ürün gümrükten geçmeyip geri geliyor '' dediler. Benim almak istediğimin sadece kılıf ve kabza kapağı olduğunu, bunların silah parçaları değil, aksesuar olduğunu üstüne basa basa belirtmeme rağmen , aksesuarlar içinde aynısının geçerli olduğunu belirttiler.
Forumda belki bunu tecrübe edinmiş, veya bu tür aksesuarlar getirtmiş olan arkadaşlardan da bilgi almayı amaçladım sadece.

Siz aksesuarlarda sorun yok diyorsunuz, adamlar aksesuar göndermeyiz diyorlar. Onlar bizim gümrükte sorun yok, sorun sizden geri geliyor diyorlar ki yukarıda Sn baykaraalper de bunu tecrübe edinmiş anladığım kadarı ile.

Yani her yerden farklı bilgiler gelince insanın kafası karışıyor doğal olarak.
Saygılar

Siz

Alıntı

(14-03-2018, 09:48 AM)DoubleTap demiş ki: Sayın harun,
Konuyu uzun zamandır inceliyorum. Öncelikle Amerika da bu ürünleri bulduğum beş ayrı yerle yazışma/chatleşme sonucu , hepsinden de ağızbirliği etmişçesine ''sorun bizden değil, sizin ülkenizden kaynaklanıyor. Ürün gümrükten geçmeyip geri geliyor '' dediler. Benim almak istediğimin sadece kılıf ve kabza kapağı olduğunu, bunların silah parçaları değil, aksesuar olduğunu üstüne basa basa belirtmeme rağmen , aksesuarlar içinde aynısının geçerli olduğunu belirttiler.
Forumda belki bunu tecrübe edinmiş, veya bu tür aksesuarlar getirtmiş olan arkadaşlardan da bilgi almayı amaçladım sadece.

Siz aksesuarlarda sorun yok diyorsunuz, adamlar aksesuar göndermeyiz diyorlar. Onlar bizim gümrükte sorun yok, sorun sizden geri geliyor diyorlar ki yukarıda Sn baykaraalper de bunu tecrübe edinmiş anladığım kadarı ile.

Yani her yerden farklı bilgiler gelince insanın kafası karışıyor doğal olarak.

Ürünlerin gümrükten geçmeyip geri gelmesi göndericinin sorunu değil, alıcının gerekli izinleri almaktan imtina etmesindendir. Angaryası fazla bir izin süreci olduğunu herkes yazdı. Ben 20 yıldan uzun süredir bu işi yapıyorum. Benim malım niye gümrükten dönmüyor? (Hiç dönmedi demiyorum, öğrenme süreci boyunca, çapımı tespit edene kadar çok acılar çektim).

İhraç lisansına tabi mal ise onların halletmesi gereken bir konu. Lisanslı malı göndermek istemeyebilirler, o işin angaryası bizden fazla. Bizdeki gümrük komisyoncuları gibi, orada bu konuya çalışan "komisyoncular" var. Her lisanslama için 120 ile 500$ arası ücret alırlar. Oradan lisanslı çıkacak her mal için, lisans otoritesi buradan ithal izni görmek ister, yani önceden ithal izni alınmalı. Bu da işleri iki kat sıkıntıya sokar. 

Danışmanlığın daha fazlası ücrete tabidir.  Big Grin

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
tirendaz, yyildiz, ugurucar57, Karagoz, Gazanfer, Alpine, DoubleTap, tekoglu
(13-03-2018, 09:42 PM)harun demiş ki: Şarjör tabanca parçasıdır. Türkiye'ye girişi de her zaman izne tabidir.

Sn. Harun,

Bu konuda yardımcı oluyor musunuz? Ücreti mukabilinde şarjör getirtme imkanınız var mı ? Mümkünse 5 adet kadar iki farklı model için tek satıcıdan alabilir misiniz? (ABD)

Saygılar.

Alıntı

(14-03-2018, 12:03 PM)harun demiş ki:
(14-03-2018, 09:48 AM)DoubleTap demiş ki: Ürünlerin gümrükten geçmeyip geri gelmesi göndericinin sorunu değil, alıcının gerekli izinleri almaktan imtina etmesindendir. Angaryası fazla bir izin süreci olduğunu herkes yazdı. Ben 20 yıldan uzun süredir bu işi yapıyorum. Benim malım niye gümrükten dönmüyor? (Hiç dönmedi demiyorum, öğrenme süreci boyunca, çapımı tespit edene kadar çok acılar çektim).

İhraç lisansına tabi mal ise onların halletmesi gereken bir konu. Lisanslı malı göndermek istemeyebilirler, o işin angaryası bizden fazla. Bizdeki gümrük komisyoncuları gibi, orada bu konuya çalışan "komisyoncular" var. Her lisanslama için 120 ile 500$ arası ücret alırlar. Oradan lisanslı çıkacak her mal için, lisans otoritesi buradan ithal izni görmek ister, yani önceden ithal izni alınmalı. Bu da işleri iki kat sıkıntıya sokar. 

Danışmanlığın daha fazlası ücrete tabidir.  Big Grin

Sn harun,

öncelikle cevabınız için teşekkürler....
Ben bir çözüm yolu buldum sanırım...
Şu istediğim ürünleri Allah rızası için siz getirtin benim için olsun bitsin...[Resim: biggrin.gif] Big Grin Big Grin

Lakin ben bu işten vazgeçtim... PES Angel

Saygılar

Alıntı

(15-03-2018, 09:56 AM)F.T demiş ki: Bu konuda yardımcı oluyor musunuz? Ücreti mukabilinde şarjör getirtme imkanınız var mı ? Mümkünse 5 adet kadar iki farklı model için tek satıcıdan alabilir misiniz? (ABD)

Bu kısa dönemde pek mümkün gözükmüyor. SigSauer ile çalışmıyoruz. Temsilcisi var ama adamların hiç bir şey ipinde değil. Malzemeyi başka bir başka firma üzerinden almak mümkün ama temsilcisi olan firma ile ilgili işlerde hem gönderici firma, hem de alıcı firma sorunlar yaşayabilir. Getirsek zaten 5 tane değil 1.000 şarjör getirtiriz. Angaryası aynı...

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
F.T, tekoglu
Sn. Harun aslında chip mccormick şarjörlerden edinmek istiyorum. Orjinal bir sig sauer vb değil. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Saygılar.

Alıntı

(18-03-2018, 12:58 PM)F.T demiş ki: Sn. Harun aslında chip mccormick şarjörlerden edinmek istiyorum. Orjinal bir sig sauer vb değil. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

İhraç lisansını biz alamıyoruz, üretici/ihracatçı firmanın bunu yapması gerekiyor. Üreticinin de uygun sertifikasyona sahip olması ve ihraç lisansı almaya "istekli" olması gerekiyor. Herşey uygun olsan bile yeterli adette sipariş gerekiyor. CMC sadece 1911 için şarjör üretiyor. Ne yazık ki Türkiye için çok kısıtlı bir pazar. Bunun için yeterli sipariş miktarının Türkiye için uygun olacağını sanmıyorum. Çünkü ben zaten Colt veya 1911 klonları ithal etmiyorum. İthalatçısı Colt şarjörlerini getiriyor. Daha iyi kalitede olsa da "yan sanayi" kabul edilen şarjörlerin Türkiye'de sizin gibi çok az kişi tarafından ilgi göreceğini değerlendiriyorum.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
topraxxx, kuntra, F.T
Tisaş, tanesi 250 TL civarından 9mm ve .45 ACP için MecGar marka şarjör satıyor.

Ara ara ABD'ye gidip gelenlerin getirdiği Wilson Combat şarjörlerin tanesine 1000 TL istendiğini de duydum.

Şimdi 250 TL ye iş görecek malzeme varken (MecGar), 1000 TL yi üzerindeki yazıya vererek kendisini özel hissetmek isteyenler, üç kuruşun hesabını yaparak o havalı malzemelere biraz zor kavuşurlar.

Yıllardır dış ticaretle uğraşırım, bu başlıktaki mesajları okuyunca bunca zamandır boşuna mevzuat okumuşup, bir malda üç farklı tecrübe yapmışım diye hayıflandım.

Meğer insanların nazarında ne kadar da kolaymış bu işler.

Allah yardımcınız olsun sayın harun.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tirendaz, harun

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi