Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3.5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stg 44
Bir alman efsanesi olarak girişimi yapmak isterim. Şahsım adına Almanlara makina konusunda

saygıduydugumu belirtmek isterim. Halen Dünya yüzünde en cok kullanılan tüfek olan Ak-47 nin kopyalandıgı silahtır. Dış görünüş olarak Ak 47 ye o kadar benzerki anlamayan sıradan biri farkedemez. Ancak

daha ilginc olanı mekanizmaların da oldukca benzemesidir. Benim uzun sure rus icadı oldugunu zannettiğim gaz pistonu ilkdefa bu tüfekle işlevsel olarak kullanılmıştır.
Gercek manada bir piyade saldırı silahı olarak 2. dünya savaşı esnasında Almanlar tarafından tasarlanmış ve 425.977 adet civarında üreitlmiştir. Ne gariptirki tüm orduyu kontrolu altna alan Hitler bu silahı makinalı tabanca zannerderek ölmüştür.

Oysa ;
Stg-44(almanca acılımı fırtına getiren tüfek) 7.92 mm kurz fişeğini seri olarak atabilen uzun ve geniş bir sahayı tarruz esnasında baskı altına almayı kolaylaştıran yakın mesafede müdafayı kolaylaştıran yapıda gercek manada ilk Assult Tüfeğidir.
Piyade tüfegi anlayışı bu tüfek ten sonra bu günkü halini alarak yoluna devam etmiştir.Bu tüfek piyadeyi mahkum oldugu siperden cıkarark tüfeğiyle beraber bagımsız hale

getirmiştir.

n service July 1944May 1945 (Nazi Germany)
Used by Nazi Germany, German Democratic Republic
Wars World War II
Production history
Designed :1943
Produced: July 1944 May 1945
Number built: 425,977

Specifications
Weight : 5.22 kg (11.5 lb)
Length : 940 mm (37 in)
Barrel lengt:h 419 mm (16.5 in)
Cartridge : 7.92x33mm Kurz
Action Gas-operated, tilting bolt
Rate of fire 500-600 rounds/min
Muzzle velocity : 685 m/s (2,247 ft/s)
Effective range: 300 meters
Feed system: 30-round detachable box magazine
Sights adjustable 800meter sights with Rear: V-notch; front: ring with vertical post

Alıntı

Sayın Mohikan tetik ağırlığını merak ettim biliyorsanız eğer yazarmısınız saygılar...

Alıntı

Sayın Glock malesef bu konuda bir veriye rastlamadım..O zamanlar tetik agırlıgını dikkate

almıyorlarmıydı yoksa bunu atlamışlarmıydı bilmiyorum fakat bu konuda yaptıgım araştırmada gözüme carpmadı malesef. Saygılar...

Alıntı

Sanırım almanca acılımı değil de lakabı fırtına getiren tüfek miş. Kusuruma bakmazsanız sevinirim.

Saygılar..

Alıntı

[Resim: stg4403mt6.jpg]

[Resim: mp441cy1.jpg]

[Resim: mp44ssd11ace4.jpg]

Alıntı

g3 yapılırkende bu tüfeğin etkisinde kalınmış heralde dipcik kabze ve gövde g3 deki gibi..Hele dipcik ve kabze parçalarının söküm tarzı aynı..yani sadece ak serisi değil g3 içinde esin kaynağı olmuş gibi..

Alıntı

Stg 44 ün G3 ile bir diğer benzer özelliği ise mekanizmanın işledigi gövde kısmının aynı teknikle üretilmiş olmasıdır. Bilindigi gibi bu şekilde üretilen tüfeklerde gövde de darbeyle oluşacak ezikler mekanizmada tutukluklara sebebiyet verebilmektedir. Ancak zamanının çok önünde bir tüfektiri. Saygılar

Alıntı

G3 StG 45'e bakılarak yapılan Cetme'yi örnek alır yani StG 44 G3'ün büyükbabasının babası denebilir...

Alıntı

Sn. Silahtar,

Bazı Sn. arkadaşlarımın da belirttikleri gibi StG 44 CETME ve G3 mekanizmalarından tamamen farklı bir mekanizmaya sahiptir. Sadece seri ve ekonomik üretim için kullanılan bazı pres teknikleri sebebiyle bir görüntü benzerliği vardır. Bu gibi ufak benzerlikleri MP-38 ve MP-40'da da bulabilirsiniz. Şayet StG-44'ün daha sonraki bir silâhın babası ve/veya büyükbabası olması gerekirse AK-47 ve AK-74 var aklıma gelen. Hatta aynı gaz pistonlu ve arkası düşerek kilitlenen sürgülü mekanizma sistemini kullanan bazı 7.62x54R atan tüfekler.

Görünüşe aldırmamak/aldanmamak gerekir silâhlar hususunda. Meselâ biraz namlu (ve de belki kabza açısı) görünüşü sebebiyle Lahti, Glisenti, Nambu ve de bazı Ruger yarı-otomatik tabancalar da P08'e benzetilmiştir. Hele belki profil silüeti olarak en benzeyen Ruger Mk1 mekanik yönden en benzemeyenidir.

Saygılar,

alikozanoglu

Alıntı

Ben StG 45'in StG44 ile aynı aileden olması ve StG44'ten daha sonra çıkması sebebiyle büyükbabasının babası demiştim,yoksa görüntülere bakılarak elbette silahlar karşılaştırılamaz...
Ki G3 ile Stg44 birbirine pek benzememektedir...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi