Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yurtdışından parça sipariş etmek...
Sayın aseyhan,

Elbette vergisi neyse ödeyeceğiz, sorun vergi değil de gümrükten çıkabilmesi. Ancak bu tapalar 400 lük paket halinde gönderiliyor. Sizce tüketim malzemesi, ticari mal olarak mı nitelendirilir şimdi?

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Murphy
(26-12-2020, 05:00 PM)Sabri demiş ki: Yurtdışından Svarog stabilizer tapa getirtmek istiyorum. Plastik malzeme olmasına rağmen gümrüğe takılma ihtimali var mıdır? (ebay de mevcut, svarog rusya sitesinde stokta yok görünüyor)

Kesin gümrüklenir. 

Ama kurye ile getirtirseniz (DHL, FedEx, UPS) gümrükleme işlemini onlar yapıyor. Sadece bir form imzalayıp yetki veriyorsunuz ve vergisini ödüyorsunuz. Sonra kapınıza teslim. 

Dikkat edilmesi gereken konu adet değil, tutar. 1.500 Euro'yu aşmamalı. Bu durumda kişisel kullanımdan ticari mala geçiyor. Temelde çok bir şey de fark etmiyor. Ticari olarak nitelenirse, kurye şirketine noterden evrak düzenleminiz gerekli ve malın niteliğine göre bazı ileri denetim ve testler gerekebilir. Örneğin bu ürün için (shotshell wads olarak tanımlanırsa) sizden EGM izin belgesi istenebilir (kişisel ithalat). Ticari ithalat olduğunda, TPS sisteminden giriş istenebilir, ki bu durumda kuryenin gümrükçüsüne değil, bir gümrük müşavirlik şirketine işlem yaptırmanız gerekebilir. 

Astar-yüz hesabını siz yapmalısınız.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
SSSalih, Sabri, tirendaz
Sn harun,

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

[Resim: Ekran-Resmi-2020-12-26-16-15-48.png]

ebay sitesinde 26.70 USD olan paket için vergilendirme açısından bir sıkıntı olacağını sanmıyorum, zaten vergisi neyse ödeyeceğiz. Onlar yazdığınız DHL veya FedEx kullanıyor. Sıkıntım, gümrükçülerin "balistik malzeme" deyip EGM ile uğraştırıp uğraştırmayacağı.

Bu arada forumda aradım ama bulamadım, bir ara yanlış hatırlamıyorsam Sn. Ahmet Özalp ile yazışmalarda, sanki burada bulunmayan dolum malzemelerini (özellikle tapa) getirtebileceğinizi yazmıştınız. Yivsiz Fişek fiyatlarının çok arttığı şu dönemde, çoğu kişi kendi dolumlarına yöneldi. En büyük sıkıntı ise malzeme. Bu konuda hala bir düşünceniz var mı?

saygılar

Alıntı

Sabri Bey bu tapayı getirtemezseniz Ateşçinin tapasını temin etmeye çalışın. Yerli tapalar içinde en tutarlı tapa bu.

Alıntı

(26-12-2020, 07:41 PM)Sabri demiş ki: Sayın aseyhan,

Elbette vergisi neyse ödeyeceğiz, sorun vergi değil de gümrükten çıkabilmesi. Ancak bu tapalar 400 lük paket halinde gönderiliyor. Sizce tüketim malzemesi, ticari mal olarak mı nitelendirilir şimdi?

Saygılar

Sn Sabri,

Bir kaç yıl önce bir çin sitesinden aynı küçük tornavida setinden (kartlık cüzdan tabir edilen cüzdanlar boyutunda) 4 adet almıştım bir kendime birer tane iki arkadaşıma dur bir tane de enişteye alayım vs derken... 4 oldu.

Ticari maksatla getirdiğime kanaat getiren posta gümrüğü memurları, gümrük müşaviri tutmam ve ticari mallar için olan prosedürü izlemem gerektiğini belirtince onlara hediye edip çıktım posta müdürlüğünden.

Google'da aradım, eskiden 2 adetten ve x eurodan fazla olmamak kaydı ile diye bir ifade vardı bireysel posta işleri ilgili soru cevapta. Harun beyin belirttiği daha güncel bilgi muhtemelen, şimdi sadece 1500 euro diyor.  https://www.ticaret.gov.tr/gumruk-isleml...-muafiyeti

Bu arada bu her şeyin gümrüklenmesi düzenine girildiğinden beri aslında iyi oldu. Yasaklı olma vs. ihtimali olmayan ürünler olduğu sürece vergisi dahil kapınıza kadar getiriyor PTT. Bir sürü ıvır zıvır alıyorum sorunsuz.

Ama alışveriş yaptığım tüm hobilerim arasında bu açıdan en sıkıntılı olanı tabi ki atış/silah hobim.. 
Örneğin: Zoraki havalı tabanca için aldığım plastik ön el tutmağı için emniyetten yazı istediler benden bir seferinde.. Memure hanım, "müstahdem arkadaşa sordum silah parçasıymış bu dedi" diyerek elime tutuşturdu yazıyı. Onu da bıraktık gümrüğe tabi.. Radyo amatörüyüm telsiz ile de ilgili sınırlamalar var ama amatör telsizci kimliğinizi gösterince çok da zorluk çıkmıyor. Bizim memlekette silah deyince işler ekstra zorlaşıyor..

Umarım elinize sorunsuz geçer denemelerinizin sonuçlarını görürüz forumda.

saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tirendaz, Sabri
(27-12-2020, 02:57 PM)Sabri demiş ki: Bu arada forumda aradım ama bulamadım, bir ara yanlış hatırlamıyorsam Sn. Ahmet Özalp ile yazışmalarda, sanki burada bulunmayan dolum malzemelerini (özellikle tapa) getirtebileceğinizi yazmıştınız. Yivsiz Fişek fiyatlarının çok arttığı şu dönemde, çoğu kişi kendi dolumlarına yöneldi. En büyük sıkıntı ise malzeme. Bu konuda hala bir düşünceniz var mı?

Doğrudur. Geçen yıl Federal fişekleri getirilen konteynerde yer kalmadı. Sonrasında normal malları getirtirken, hazırda ürün yoktu. 2020 listesinde de "shotshell components" kaldırılmış. Zaten olsaydı da stokta hiç bir şey yok. Sipariş bekleme süreleri 6-18 ay!

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
(27-12-2020, 06:34 PM)aseyhan demiş ki: Ticari maksatla getirdiğime kanaat getiren posta gümrüğü memurları, gümrük müşaviri tutmam ve ticari mallar için olan prosedürü izlemem gerektiğini belirtince onlara hediye edip çıktım posta müdürlüğünden.

Eğer gümrüklenme şüphesi varsa PTT tam yokuş. Eskiden posta işleme merkezindeki gümrükten en rahat işlem yapardınız. Şimdi en büyük arızayı onlar çıkarır oldu. 

Blackhawk'ın bir ürününe yanlış etiket konulmuş. Bize PTT kanalıyla ile doğru etiketler geldi. Bedelsiz gelen sadece birkaç yüz tane matbu etiket. Ne evrak istediler aklınız şaşar. "Gönderin geri" dedim...

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, Dost, Murphy, aseyhan
(26-12-2020, 07:41 PM)Sabri demiş ki: Sayın aseyhan,

Saygılar

Zamanında (2012-2013 civarı olması lazım) ebay'den tamamen hobi olarak uğraştığım bir elektronik projesi için 20 küsür potansiyometre kapağı almıştım, ederi 10-12 dolar etmez. Adedi yüzünden gümrüğe takılmıştı. O günden bu güne çok da bir yol katettiğimizi sanmıyorum. Tutarı dikkat çekmese de adedi kesinlikle çekecektir.

Alıntı

Selamlar
Daha önce çin menşeili bir siteden kydex için toka, kuşgözü perçin gibi malzemeler almıştım. Perçinler 100 lü paketteydi takılmadan geldi. Bence buda tek paket olduğu için sıkıntı çıkmaz.
Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi