Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 3.4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İLK KOMANDO BIÇAĞI-FAİRBAİN SYKES
Sn.1905sss, sizi özlemiştik efendim.
Saygılar.

Alıntı

Okumaya doyamadım, çok doyurucu bilgiler emeğinize sağlık.

Alıntı

Konuyu hortlatayım, Sn. madenci08 hazır OSS/SOF den bahsetmişken Jedburg'lardan, french foreign legion(2 Rep) bahsetse güzel olurdu. teşekkürler

Alıntı

Sn Kınjal maalesef çok fazla bilgim yok.Şu ara hem Ramazandan hem de işten pek yazma işlerine pek vakit ayıramıyorum.Ara ara bunlardan bahsettim.Jedburgdan De Lisle karabinasından bahsettiğim yazıda bahsetmiştim.

Fransız yabancılar lejyonu hakkında ise bigim yok.Bilgim var da ikinci dünya savaşında ne yaptıklarını çok da araştırmadım.Malum almanlar Fransa'yı işgal edince.Fransa'nın küçücük bir özgür ordu ve donanması kaldı.Yabancılar lejyonu direk fransız hükümetine bağlı diye biliyorum ve yalnızca yurtdışında görev alabiliyorlar.Kiralık bir ordu olmanın ötesinde Fransa'nında bir kuruluşu gibi.Bahsettiğim yıllarda kukla bir alman hükümeti vardı.

Ha dersek ki eski yabancı lejyon üyeleri birleşti ve fransız direniş hareketinhe katıldı o na bir şey diyemem ama o vakkite fransız direnişini incelemek gerekir.Çünkü bu iş yabancılar lejyonunu aşmıştır.Fransız direnişi girift bir konu.İçinde bisiklet sepetinde bomba taşıyan genç kızlardan ajan komandalara kadar pek çok kişi var.O nedenle bir kuruma mal etmek doğru olmayabilir.

Alıntı

Çok güzel bir paylaşım elinize ve emeğinize sağlık.

Alıntı

Sizde sağolun sn darkzeboim.

Alıntı

İngilizlerin ilgili birimi 2014'de 350.yaşını kutluyor ve bu yıldönümü için kullandıkları logo,efsane keskileri üzerine kurgulanmış. Mükemmel bir iletişim uygulaması.

[Resim: uvyme5yg.jpg]

"Daima savaşacak kadar genç, ölecek kadar yaşlıyız."

Alıntı

Madem Royal Marines (Kraliyet deniz piyadeleri) dediniz.Ne olduğundan biraz bahsedeyim.

Normalde savaş gemileri her ne kadar yüzlerce denizci taşıyabilse de aslında çok az bir tayfa ile yönetilebilirler.Bununla birlikte deniz savaşının kuralları ateşli silahlara rağmen uzun süre aynı kaldı.Gemiye rampa yap , mürettebatı etkisiz hale getir , geminin yükünü ele geçir , gemi eğer değerli bir gemiyse el koy ve kullan yok değilse cepnaneliğini ateşe ver ve gemiyi havaya uçur.

Durum böyleyken tüm gemiler özellikle de Akdeniz'de seyredenler fazladan tayfa alırlardı.Bu tayfalar özellikle deniz savaşlarında gemileri korur veya diğer gemiye çıkardı.Bununla birlikte bazı durumlarda bu tayfalar karaya çıkar ve şehirleri yağmalar veya vur kaç hareketleri düzenlerdi.Kimi zaman ise tayfa sayısı buna yetmezdi.Özellikle bazı adaların ele geçirilmesi gerektiğinde gemilere fazladan kara kuvvetlerinden ya da ordudan artık nasıl derseniz asker bindirilirdi.Bu askerler özellikle adaların hakimlerinde ki kaleleri kuşatırlar , lağım kazarlar ve diğer deniz savaşlarına katılırlardı.Haliyle bu askerlerin gemicilik ve gemi idare etme üzerine fazla bir göreevi olmazdı.

İngiltere bu askerleri belirli bir forma getiren ilk ülke.Bunda emperyal bir ülke olmasının etkisi büyük.Gayri resmi kuruluşları 1664 olsa da resmi olarak düzenlenmeleri 1755 yılı.Herzamanki batı uyanıklığı.

Bizde ise bu durumlarda aynı tarihlerde hatta daha eski 1500 lerde yeniçeriler , azaplar , lağımcılar vs. gemilere bindirilirmiş , fetih harekatı bittikten sonra gene eski birliklerine bu askerler katılırmış.

Komandolar popüler bir ikon olduğu için direk onun üzerinden gitmişler.Aslında deniz piyadeleri ile ilgili popüler silah daha çok rampa baltası- boarding axe.Sonrasında her ulus benzer bir tane denizci baltası üretmiş

http://www.thepirateslair.com/9-naval-bo...-pike.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Naval_boarding

Commander rütbesinin de buna benzer bir hikayesi var.O da sonraya kalsın.Ee malum meddahlar bütün hikayelerini tek seferde bitirmezmiş.

Alıntı

Üstatlarım süngü/kasatura formunda ince uzun bir bıçak sahibi olmak istiyorum.Glock dışında önerisi olan var mı acaba?Yoksa 6 T-Lite alacağım Smile

Alıntı

Sayın nurikilligil,
Efendim Turgut Aydemir usta ile bir görüşseniz mi acaba? Smile
Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi