Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 3.4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İLK KOMANDO BIÇAĞI-FAİRBAİN SYKES
(03-11-2011, 08:47 PM)alpago demiş ki: Sn. madenci 08,
Ellerinize sağlık, gerçekten çok doyurucu ve emek dolu bir çalışma. Yazıdan anlaşılacağı üzere ; Göze çok önemli gözükmeyen ama çok işler gören bir teçhizatı "nasıl olsa iş görür" mantığı gütmeden, kıtalar arası edinilmiş kıymetli tecrübeleri ve bilgileri bir araya getirerek vazifenin gerekliliğine en uygun olanını ortaya çıkarmışlar. Bu ayrıntılara ve ortaya çıkan işe hayran olmamak elde değil.
Saygılar.

+1

Alıntı

(03-11-2011, 11:24 PM)madenci08 demiş ki: Sn Ombra nasıl bir şey düşünüyorsunuz.Günümüzde üretilmiş bir pattern 3 mü yoksa gerçek antikalar mı?

Pattern 3 olsun. Çünkü ilk aşkım Pattern 3'tür. Eğer iyi bir replikasını bulursam hemen alırım. (Her ne kadar 6136 engeli olsada hayaliyle yaşamakta güzel)

Alıntı

Efendim, hep askeri bıçakları sevmişimdir, ne yazık ki orjianllerine yada replikalarına sahip olmak çok zor. E-Bay sitesinde bu bıçaklar zaman zaman satışa çıkıyor. Çoğunluğunu yasalar yada gümrük mevzuatı nedeniyle satın almak zor. Ama yine de bir kullanılmış Ka-Bar USMC bulursam almayı düşünüyorum. Bu arada ülkemizde bir açık arttırma sitesinde bu modelin üzerinde "Operation Iraqi Freedom" yazılı bir modelini buldum ama sanırım sahte, ilgilenen değerli üyemiz var ise bakabilirler. Saygılarımla...

Alıntı

Sn mozgu Ka-Bar senelerdir Amerikan deniz piyadeleri için bıçaklar üretiyor.Son zamanlarda ise bazı anı modelleri diyebileceğim modeller üretiyorlar.Operation Iraqi Freedom da bunlardan biri.Benzer modeli bende görmüştüm.Almayı düşünmüştüm ama sosyal mesaj veren bıçakları sevmediğimden ve de o tarihlerde ünv. öğrencisi olduğumdan alamadım.Hiç deniz piyadeleri dövüş bıçağını antika olarak aratmadım.Başka birkaç sitede karşıma çıktı ama.Eğer günümüz üretimi bir Ka-Bar a bakarsak 50-70 dolar arası fiyatları var.Maalesef ülkemizde biçilen fiyatlar çok uçuk(Gerçi benim gördüğümün fiyatı normaldi ama).Hiç sahte Ka-Bar duymadım ama noname diyebileceğimiz tıpkısının aynı bazı modeller var 15-20 dolar.Üzerlerinde marka yok ya da başka isim basılı.Ka-Bar yazıp zaten satamazlar bu çok ciddi bir suç diye bilmekteyim.

Alıntı

İnanın uzun zamandır böyle keyifli paylaşım okumamıştım, demek ki bilgi öyle deniz ki ucu bucağı yok. Sonu da yok bizim gibi meraklı insanlar için.
Teşekkür ediyorum Sn.Madenci08.
Saygılarımla,
TT

Alıntı

Cold steel Counter Tac'lerin çift taraflı keskinliği Fairbairn-Sykes'e benzettiğim için ilgimi çekiyor. Ancak evde bir çok kullanmadan duran bıçak ve çakılarım var. Onları düşündükçe oda gereksiz bir nesne olacak. Ancak Fairbairn-Sykes bulursam hemen envanterime katacağım.

Alıntı

Sayın Madenci08;
Bukadarcıkmı? Smile
İnanın, içimden bu söz geçti.
Çok güzel bir anlatım. Mükemmel paylaşım.
Tebrik ederim.
+1
saygılarımla.

Alıntı

Alper bey aslında tam olarak 4.5 sayfa Smile.Tarih hocamızın bir sözü vardı o aklıma geldi.Şöyle derdi bir tarihçiye soru sorarsanız cevabınızı alamazsınız çünkü daldan dala atlar.O yüzden kısa tuttum yoksa 10. SoF'dan girer başka bir yerden çıkardık.Bazı resimler çıkmamış(aslında çıkmıştı ama artık gitmiş) onları ekleyeyim hem de meraklısına bilgiler verelim.

[Resim: v-42_Winrod_overview.jpg]
V-42 komando bıçağı.1. SoF tarafından kullanıldı.Günümüzde 10.SoF peçinde bulunmaktadır.

[Resim: 16886gerber_MKII.JPG]
Gerber mk 2

[Resim: raider801.jpg]
Birleşik devletler deniz piyadeleri baskın birlikleri bıçağı

Birazda bıçakları kullanan birliklerden bahsedeyim.İngiliz deniz piyadeleri komandolarından bahsettim.Aslında bahsedeceğim birlikler pek çok yönlerden birbirine benzemekte.İlham kaynakları İngiliz komandolarıydı.İngiliz komandoları desemde aslında çok ulusluydular.Bazılar işgal altındaki ülkelerden gelen gönüllülerdi.Bu gönüllüler ülkelerinde yapılan operasyonlarda görev almışlardır.Nerdeyse tüm Avrupa sathı.İngiliz komandoları hakkında seyirlik birşeyler isteyenler için 2011 yapımı Age of Heroes filmini önerebilirim.Film 30 komando birimini anlatmakta.Yalnız tarihi yönlerden bazı eksikleri var.30 komando Yarbay İan Fleming(Donanma İstihbarat subayı ve James Bond kitaplarının yazarı) için teknolojik istihbarat görevleri yapmışlardır.Filmdeki Grendel operasyonu gerçekte hiç olmamıştır.Sayabileceğim pek çok hatası olsa da Yüzbaşı Amerika izlemekten iyidir.

Abd ordu Rangerları da İngiliz komandolarından esinlenmiştir daha doğrusu çevrilmiştir.İskoçyada eğitim almışlar.Avrupa'da görev yapmışlardır.1. SoF ise Amerika ve Kanada ortaklığında kurulmuş ilk özel operasyon birimidir.Genelde şeytan tugayı olarak bilinir.Günümüzdeki 10. SoF atasıdır.Bu ismi kullanınca neden kimse birşey anlamıyor.İkinci dünya savaşı sonrasında kurulmuş bu birlik Stratejik Hizmetler ofisi , 1. Sof ile rangerların küllerinden kurulmuştur.Kurucuların pek çoğu ikinci dünya savaşı gazisidir ve İngiliz komandoları ile birlikte İskoçya'da eğitim almışlar beraber savaşmışlardır.Günümüzde yeşil bere taktıkları için amerikan kamuoyu onlara yeşil bereliler demektedir.

Peki yeşil berenin hikayesi nedir?İngiliz ordusunda yalnızca komando kursunu başarı ile tamamlamış personelin yeşil bere takabilme hakkı vardır.Bu ikinci dünya savaşından beri böyledir.Amerikalı personel savaş boyunca yeşil bere taşımıştır.Eğitimler çok ağır olduğu için bu bere o dönemde kutsal sayılmıştır.Yeşil bere takmanın bedeli tahmin edilebilenden ağır olduğu için tek ödül beredir.Amerikalı personelde bu eğitimleri alıp Avrupa'da yaptığı tüm görevlerde yeşil bere takmıştır.Savaş dönüşü 10. özel operasyonlar kuvvetini kuran kadro yeşil bere takmaya devam etmiştir.Hikaye burada mutlu sonra bitmiyor.Amerikan ordusunda hiçbir askeri personel bağlı bulunduğu birliği belirten üniforma harici akesuar ve bere takamazdı.Bu personele devamlı yassah kardeşim yassah deyip cezalar vermiştir.Bize ne ikinci dünya savaşı geleneğinden demiştir (Green beret ban olarak bilinir).Personel bere takmaktan vazgeçmemiştir.Ülke dışındaki müşterek eğitimlerde berelerini takmıştır.Altmışlı yılların sonuna doğru Amerikan ordusu başedemeyeceğini anlayınca yeşil bereye izin vermiştir.Bununla birlikte ingiliz yeşil beresi rengi yerine amerikan üniformasının haki rengiyle aynı olan bir bere tasarlanmıştır.Kamuoyu bu nedenle gayri resmi simini yeşil bereliler yapmıştır.Günümüzde çok çeşitli renklerde bere amerikan ordusunda kullanılmaktadır.Başka bir foruma " İngilizleri yeşil berelileri ,yeşil bereliler amerikalıların" diyen bir arkadaşın kulağını çınlattım sanırım.

Özel Operasyonlar direktörlüğü ve Stratejik Hizmetler ofisi birbirlerine benzeyen kurumlardır.Avrupa içerisinde direniş ve sabotaj grupları örgütlemişlerdir.Sivil halkı eğitmişlerdir.Uzmanlar her çeşit silahı kullanabilen ajan komandolardır.Çoğu zaman paraşütle bölgeye atlayış yaparlar yerel direniş örgütlerini eğitir ,yapılacak komando operasyonları için istihbarat ve lojistik sağlardı.Genellikle tabanca , av çiftesi ve bıçak kullanmayı öğretirlerdi.İlerleyen dönemde bu kurumlar direnişçileri silahlandırmak için ucube bir 45'lik olan liberatör gibi silahlarda üretmişlerdir.Savaş boyunca yaklaşık 13000 personel bu işler için kullanılmıştır.Avrupa genelinde 1 000 000 kişiyle temas kurdukları tahmin edilmektedir.

Alıntı

Sn madenci08 elinize sağlık, bıçaklar çok ilgimi çekmediği ve konu başlığı küçükken heves ettiğimiz rambo bıçaklarını çağrıştırdığı için okumamıştım, ama okuduktan sonra keşke daha önce okusaydım diye pişman oldum. Gerek anlatım, gerekse görsellik olarak harika bir paylaşım olmuş, tebrikler.

Alıntı

Teşekkürler paylaşıjm için. Güzel resimler, güzel bilgiler.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi