Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Amerikada Silah Sahibi Olmak
Hep aklımda olan ama sormaya bir türlü fırsat bulamadığım bir sorum var. Amerikada silahlar internet üzerinden satılabiliyor bu kadar kolay nasıl oluyor veya bizim bilmediğimiz bir prosedürlerimi var Bilgisi olan var mı.

Alıntı

Sn.İlksurfer ?

Alıntı

Aklımda kaldığı kadarıyla FFL diye kısaltılan, ateşli silah lisansınızı gönderince internetten silah sipariş edebiliyorsunuz. Bizde de yivsiz tüfek satınalma belgenizi posta ile yollamak kaydıyla, internetten yivsiz tüfek sipariş edebilirsiniz. Uygulamada pek kullanılan bir yol değildir, o ayrı.

Alıntı

Sn Poligun,

Klasik olacak ama ilk once her eyalette durum farkli diyerek soze baslayayim ondan sonra bizim eyalette nasil oldugunu izah edeyim.

Internetten slah aliginiz zaman silah sahisa postalanmiyor. Silahin parasini oduyorsunuz, satici da silahi oturdugunuz bolgede sizin istediginiz lisansli bir silah saticisina gonderiyor. Silah geldikten sonra silahi alacaginiz dukkana gidiyorsunuz ve cuzi bir ucret karsiligi, silahci, merkezi suc kontrol sistemine telefon edip silahi almaya sakincali herhangi bir durumunuz olup olmadiini konrol ediyor. Eger temizseniz ve ruhsatiniz varsa silahinizi alip evinize gidiyorsunuz, gene temizseniz ve gizli tasima belgeniz yoksa 3 ile 5 gun arasi bekleyip (o da belediyeye gore degisiyor), ondan sonra gidip silahinizi teslim aliyorsunuz. Bu sekilde internetten gorup begendiginiz silahi alma imkaniniz oluyor.

Bir de ayni eyalette oturan sahibinden satilik inernet ilanlari var. Bunlar icin prosedur fakli. Kanunen sahislar kendi aralarinda silah alip satarken bir kontrolden gecmiyorlar. Alirken silahin calinti olmadigini biliyorsaniz, satarken de herhangi bir sucluya satmadiginizdan ve bir sucda kullanilmayacagindan eminseniz sahsi transer yapabiliyorsunuz. Ama silah calintiysa yada sattiginiz kisi suc islerse basiniz cok agrir o yuzden sahsi alisverisi ben asla tavsiye etmem. Bir de bu isi ticarete dokecek boyutta alim satim yapiyorsaniz o zaman lisans almaniz gerekiyor. Aksi taktirde buyuk cezasi var.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
drmehmet, onurkursat, hfc
Sn. İlksurfer çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için

Alıntı

Rica ederim.

Alıntı

(02-11-2011, 03:39 PM)ilksurfer demiş ki: gene temizseniz ve gizli tasima belgeniz yoksa 3 ile 5 gun arasi bekleyip (o da belediyeye gore degisiyor), ondan sonra gidip silahinizi teslim aliyorsunuz.

Sayın İlksurfer,

Ben "gizli taşıma belgeniz yoksa" kısmını anlayamadım. Bu ruhsatınız olmasa da, bizdeki tanımıyla "evde bulundurma" için ruhsata ihtiyaç olmadan silah alabileceğiniz anlamına mı geliyor?

Saygılar

Alıntı

Evet efendim. Aynen o sekilde. Silah satin alabilmek icin ruhsat gerekmiyor. Sadece tasimak icin gerekiyor.

Alıntı

(02-11-2011, 05:37 PM)ilksurfer demiş ki: Silah satin alabilmek icin ruhsat gerekmiyor. Sadece tasimak icin gerekiyor.

Thumbs Up Duyurulur.

Alıntı

Amerikaya mı yerleşsek ne yapsak

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi